Vajinal Mantar Adet Geciktirir mi?

Düzensiz adet gecikmeleri kadınlarda sık rastlanan bir durumdur. İlaç kullananlar özellikle bu durumu daha sık yaşar. Ortada ilaç kullanımı olmadan adet gecikmesi yaşanıyorsa kişisel hastalıklardan kaynaklı durumlarda adet gecikmeleri yaşanabilir. “Bu durumlar nedir?” İlişkiye girmek, mevsimsel değişiklikler, Yoğun bir şekilde egzersiz ve spor programları, stres, kilo alma ve kilo kayıpları, hamilelik ve emzirme gibi bir çok konuyu kapsayan durumlar vardır. Biz asıl sorumuz olan “vajinal mantar adet gecikmesi yapar mı?” sorusunu cevaplayalım.

Adet (regl) düzensizliği vajinal mantara dayalı bir sebep değildir. Ancak vajinal enfeksiyonlar ve mantarlar adet düzensizliğine sebep olan jinekolojik bozukluklar sebebiyle adet gecikmeleri ve düzensizlikleri oluşturabilir. Bu nedenle aklımıza, “vajinal mantar sebebiyle adet gecikmesi mi yaşıyorum” diye sorular sorulabiliyor.

Vajinal mantar ile adet düzensizliği gibi sorunları ciddiye alın ve doktorunuza ya da sağlık kuruluşuna başvurun. 

Vajinal mantar ve adet düzensizliği gibi her türlü sorun ciddiye alınmalı ve muayeneden geçmek için sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır. Adet (regl) döneminde vajinal mantar tedavisi özellikle de ağız yolu ile alınan ilaçlarda devam ettirilebilir. Fitiller ve kremler etkilerinin azalması nedeniyle adet döneminde önerilmeyebilir. Fakat her ilacın içeriği ve etken maddesi farklı olduğundan bu konuda mutlaka hekime danışılmalıdır.

Vajinal Mantar Nasıl Geçer?

Öncelikle doktorunuza başvurmakta fayda var. Ancak bu hastalıktan evde bitkisel karışımlar sayesinde kurtulanlar ya da doktorun size vajinal mantar hapı Zolax isimli ilacı reçete edecektir. İlacın detaylarını incelemek için buraya tıklayın.

Vajinal mantara karşı bir önlem almazsanız tedavi edilmediği sürece daha olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Tedavi sırasında doktorunuzun size reçete ettiği ilacı, adet (regl) döneminde vajinal mantar tedavisi ve ağızdan alınan haplar kullanılmaya devam ettirilebilir. Bu ilaçlar kullanımı adet gecikmesi yapabilir. Her ilacın etken maddesi farklı olduğu için öncelikle doktorunuza başvurarak size uygun olan ilacı reçete edecektir.

Kronik vajinal mantar tedavisi en doğal yolları bitkisel tedavilerdir. Bu bitkisel tedavilere buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Vajinal mantar tedavisinde kullanılan önlemler

  • Vajinal mantar krem tedavisi
  • Vajinal mantar fitil tedavisi
  • Vajinal mantar hapı
  • Vajinal mantar doğal bitkisel tedaviler

Yorum yapın