Ananas Nasıl Seçilir? Nasıl Muhafaza Edilir?

Tropikal bir meyve olan ananas özellikle ılıman bölgelerde yetişir. Dünya da en büyük ananas yetiştiricisi Hindistan’dır. Hindistan yüzde onluk üretimiyle bu anlamda dünya da birinci sırada bulunmaktadır. Ülkemizde de ananas yetiştirilmektedir. Antalya, Mersin ve Adana da ılıman iklimden kaynaklı ananas yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ananas saklamanın çeşitli yöntemleri mevcuttur.

Ananas Meyvesinin Saklanması

Ananas alırken aldığınız markette dilimlenmiş şekilde almanız gerekir. Çünkü evde dilimlemek daha zordur. Aldığınız markette kendi dilimleme makinesinde daha kolay olacaktır.

Ananas saklamanın çeşitli yöntemleri mevcuttur. Ananas eğer dilimlenmemiş ise 5-6 gün süre zarfında buzdolabında saklayabilirsiniz. Saklama yöntemlerinden biri de öncelikle ananası ince ince dilimlemek gerekir. Daha sonra dilimlenmiş ananasları folyo kağıdına sararak buzdolabında saklayabilirsiniz. Bu yöntem de ise 3 ila 4 gün saklamak mümkündür.

Ananas meyvesini saklamanın bir diğer yolu da vakumlu poşet veya vakumlu kaplardır. Ananas meyvesini ince ince dilimledikten sonra vakumlu poşete koyup havasını aldıktan sonra da buzdolabında yine 5 ile 6 gün gibi süre zarfında saklanabilir. Vakumlu kaplarda da durum aynıdır. Önemli olan kap veya poşetin havasını almaktır. Hava ile temas eden ananas meyvesi uzun süre saklanamaz.

Ananas Meyvesi Seçmenin Püf Noktaları

Ananas meyvesini alırken yapraklarının renginin yeşil olmasına dikkat edin. Özellikle yaprak rengi koyu yeşil olan ananaslar daha taze olur. Ayrıca ananas alırken boyut olarak büyük ananas tercih edilmelidir. Boyut olarak büyük ananaslarda taze olduklarını gösterir.

Ananas içerisinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bu nedenle tüketilmesi insan da bir çok hastalığa da iyi gelmektedir. İçerisindeki vitaminler sayesinde insan vücudu daha dinç ve daha sağlıklı olmaktadır. Ayrıca ananas meyvesine de her mevsim ulaşılabilmektedir.

Yorum yapın