Arpacık Neden Çıkar? Nasıl Tedavi Edilir?

Arpacık gözün göz kapağı veya alt kısmında iltihap birikmesi nedeniyle çıkan ufak şişliktir ve arpacık dışında bazı insanlar bu şişliğe it dirseği de derler. Bu arpacık dediğimiz şişlik daha çıkmadan çıkacağını belli eder, ilk önce ağrır gözünüzü açıp kapatınca ve kırpınca gözünüzde bir ağrı belirir.

Ağrının ertesi günü çıkar. Bu şişlik aslında pek de korkutucu ve etkili değildir. Çıkıncaya kadar ağrıyan arpacık çıktıktan sonra neredeyse hiçe yakın ağrısızdır. Kendi kendine hiç müdahale olmadan da gidebilir. Yapacağınız müdahale sadece iyileşme süresini azaltır.

Arpacık Tedavisi

Genelde zararsız bir rahatsızlık olan arpacık ufak ve hafif müdahaleler ile geçebilir. Bu müdahalelerden biriside sıcak su ile ıslatıp sıkılan temiz bezi gözümüzün üstüne koyarak içerideki iltihap dışarıya akıtılır. Ancak bazen bu arpacık kiste dönüşür ve müdahale etmeseniz de 3 ve 5 gün aralığında kendi kendine geçer.

Arpacık Çıkınca Antibiyotik Kullanırsak Etki Eder mi?

Antibiyotikli göz damlaları veya tropikal antibiyotikli kremler gözde arpacık tedavisi olarak kullanabilir ancak bunları kullanmadan önce doktordan randevu alarak danışmanızı ve size etkili olacaksa bu ilaçları reçete olarak yazmasını isteyiniz. Doktorunuz tablet şeklinde olan antibiyotiklerden de önerebilir.

Arpacık Kendi Kendine Geçmez ise Doktor Cerrahi Müdahalede Bulunur mu?

Arpacığa yaptığımız müdahalelere rağmen henüz geçmediyse ve yaptığımız tedavilerde yanıt alamadıysanız doktora gitmelisiniz. Zamanla gözünüzde ki arpacık geçmezse doktor cerrahi müdahalede bulunabilir. Arpacık kendi kendine temizlenmezse doktorunuz ufak bir kesi atarak o kısımdaki iltihapları akıtır. Bu tedavi iyileşmeyi hızlandırmakta yardımcı olur. Ağrı ve şişliği hafifletir.

Cerrahi Müdahale Hemen Uygulanmalı mı?

Arpacık yazımızın başında da söylediğimiz gibi çok endişe yapacak ve korkulacak bir rahatsızlık değildir. Çıkana kadar göz kırpılması ve kapatıp açmasıyla hafif ağrı olur ancak çıktıktan sonra ağrı hafifler. Cerrahi müdahale arpacığın 1 haftadan uzun sürmesi sonunda uygulanmalı. Kendi kendine geçen bu hastalığa en güzel çözüm sıcak su ile kompleks yapmak yada çay demini kullanarak gözümüze çayın demiyle ıslattığımız bez veya pamuğu koyarak dinlenmesini sağlamaktır. Arpacık aşırı çapak sorununu ortaya çıkarabilir. Bunun için telaş yapmaya gerek yoktur.

Yorum yapın