Kuşburnu, Ihlamur ve Limon Karışımı Faydaları Nedir?

Alternatif tıbbı vazgeçilmez üçlüsü olarak nitelendirilen kuşburnu, ıhlamur ve limon karışımı içerisinde barındırmakta olduğu zengin mineral ve vitaminler sayesinde birçok hastalığın önüne geçmektedir.

Kuşburnunun içerinde bulunan A vitamini, C vitamini, K vitamini ,B2 vitamini, B1 vitamini ve zengince kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum, bakır ve mangan mineralleri ile beraberinde ıhlamurun zengin uçucu yağlar, şeker, tanen, ossidaaz, saponin, reçine, glusid, flavon, müsilaj, organik asitler, farnesol, manganez maddeleri ve limonun kuvvetli C vitamini deposu oluşundan meydana gelen mucizevi karışım hastalıklara şifa olmaktadır.

Kış aylarının vazgeçilmez karışımları arasında yer alan kuşburnu, ıhlamur ve limon vücutta meydana gelen bakteri ve virüslere karşı kırıcı bir etki yaratmaktadır. Soğuk algınlık başta olmak üzere grip, nezle ve bronşite karşı balgam sökücü özelliğe sahip karışım annelerin vazgeçilmez çaylarındadır.

Boğaz enfeksiyonlarına karşı oldukça etkili olan limonun kuşburnu ve ıhlamur ile birleşmesi ile boğazda meydana gelen gıcık, öksürük ve enfeksiyonlara karşı yumuşatıcı bir etki göstermektedir. Şifa değeri taşımakta olan bu üçlü doğal balgam söktürücü etkisi ile kışın vazgeçilmez karışımı olmaktadır.

Kuşburnu, Ihlamur, Limon Karışımının Faydaları Nedir?

Vücutta meydana gelmekte olan bakteri ve mikroplara karşı etkili bir çözüm oluşturmakta olan ıhlamur, limon, kuşburnu çayı doğal ödem atıcı etkiye sahiptir. Mikropların kırılmasına yardımcı olarak boğaz enfeksiyonlarının kısa sürede iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Genç ve yetişkin bireylerin kullanımına uygun olan mucizevi karışım mevsimsel rahatsızlıkların önüne geçerek vücutta doğal bir antibiyotik etkisi meydana getirmektedir. Mikrop kırıcı özelliğe sahip bu üçlü grip, nezle ve boğaz akıntılarını ortadan kaldırarak balgam sökücü etkiye sahiptir.

İdrar yolları enfeksiyonlarına oldukça iyi geldiği bilinmekte olup, ödem attırıcı özelliğe sahiptir. Aynı zamanda terlemeyi hızlandırarak mikropların vücuttan hızla uzaklaştırılmasına yardımcı olmaktadır.

Sigara kullanan bireylerde sıklıkla görülmekte olan ses kısıklığı, balgam ve öksürüğü engelleyerek boğazın rahatlamasına yardımcı olmakta olan limon, ıhlamur ve kuşburnu karışımı iltihap ve enfeksiyon oluşumlarının da önüne geçmektedir.

Solunum yollarına bağlı olarak nefes darlığı çekmekte olan hastalarda rahatlatıcı etki göstermekte olan karışım yüksek C vitamini sayesinde solunum yolları enfeksiyonlarının önüne geçerek nefes darlığını engellemektedir.

Sindirim sistemini kuvvetlendirerek hazımsızlık ve kabızlığın önüne geçmekte olan limon, ıhlamur ve kuşburnu karışımı idrar akışını hızlandırarak bakteri ve mikrop oluşumlarını engellemektedir. Aynı zamanda idrar yollarına bağlı enfeksiyonel hastalıklarında önüne geçmektedir.

Böbrek hastalıklarına birebir çözüm olan mucizevi üçlü böbrek taşı ve böbrek kumunu dökerek böbrek ağrılarını hafifletmektedir. İçerinde bulunan asit ve petkinler sayesinde böbrek semptomlarını rahatlattığı tıbbi araştırmalar sayesinde kanıtlanmıştır.

Bitkin ve halsiz düşen bedenlerde detox etkisi yaratmakta olan ıhlamur, kuşburnu ve limon karışımı vücudun zinde kalmasına yardımcı olarak bedenin dinlenmesine ve gevşemesine yardımcı olmaktadır. Özellikle yatmadan önce tüketilmesi durumunda vücutta yumuşatıcı bir etki göstererek sağlıklı bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır.

Kuşburnu, Ihlamur, Limon Karışımının Önemli Faydaları

 • Kanser hastalıklarının önüne geçerek tümör oluşumunu engellemektedir.
 • Kolesterol seviyesini dengede tutar.
 • Mide asidini dengeleyerek mide ağrıları ve mide spazmlarının önüne geçer.
 • Düzenli kullanımalar da obeziteyi önler.
 • Saçları kuvvetlendirerek kellik ve kepek oluşumunu yok eder.
 • İştahsızlık yaşamakta olan bireylerde etkili sonuçlar göstermektedir.
 • Şeker, tanen ve fernason mineralleri ile kan dolaşımını hızlandırır.
 • P ve C vitaminler ile desteklenmekte olan limon ve ıhlamur üşümeyi azaltarak vücut ısısını dengede tutar.
 • Gözde meydana gelen çapak ve mikrop oluşumlarını yok eder.
 • Ciltte meydana gelen akne, sivilce ve leke oluşumlarında yapıcı ve onarıcı bir etki göstermektedir.
 • Doğal ateş düşürücü özelliğe sahiptir.
 • Kadınlarda doğal göğüs yumuşatma etkisi göstermektedir.

Kuşburnu, Ihlamur, Limon Karışımı Nasıl Hazırlanır?

Aktarlardan kolaylıkla bulabileceğiniz kuşburnu ve ıhlamur bitkileri ile beraberinde limon karışımınızı hazırlamanız oldukça pratik görünmektedir. Kısa süre içerisinde vücutta doğal antibiyotik etkisi yaratacak olan mucizevi çayı kolaylıkla yapabilirsiniz. Kış aylarında özellikle soğuk algınlığa karşı etkili sonuçlar göstermekte olan karışımın balgam sökücü özelliği ile sıcak olarak tüketilmesi ön görülmektedir. Kuşburnu, ıhlamur ve limon çayınızın hazırlanışını sizler ile paylaşacağız. Belirtilen oranda malzemeleri bir araya getirerek içime hazır şifa ayınızı tüketebilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 litre su
 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş kuşburnu
 • Yarım limon
 • Bir su bardağı ölçekli ıhlamur

Kuşburnu, Ihlamur ve Limon Karışımı Nasıl Yapılır?

 1. 1 litre suyunuzu kaynama noktasına ulaşıncaya kadar ısıtmanız gerekmektedir.
 2. Suyunuzun kaynama noktasına ulaşması ile tozlardan arındırılmış olarak duru suda iyice yıkamış olduğunuz kurutulmuş kuşburnunu (1 yemek kaşığı) suyun içine atınız.
 3. Beraberinde ıhlamuru da ekleyerek kısık ateşte 5 dakika bekletiniz.
 4. Kuşburnunun suya rengini iyice vermesi ile ısıyı keserek 5 dakika demlenmeye bırakınız.
 5. İçmeye hazır hale gelen karışımınıza limon eklentisi yaparak tüketebilirsiniz.
 6. İsteğe göre karışımınızın içerisinde bal eklentisi yaparak tat katabilirsiniz.

Kuşburnu, Ihlamur ve Limon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Fazla tüketimlerde sinir sistemlerini zedeleyebilir.
 • Ağız enfeksiyonlarına iyi gelmesinin yanı sıra yanma ve acı hissiyatı verebilir.
 • Tansiyon düşürücü etkiye sahip olan karışımı tansiyon hastaları yeterli dozda tüketmelidir.
 • Aşırı tüketimlerde baş ağrısı yapabilmektedir.
 • Hamile ve emzirme dönemlerinde ki annelerin hekim kontrolünde tüketmeleri ön görülmektedir.
 • Fazla tüketilmesi durumunda böbrek rahatsızlıklarına davetiye çıkartmaktadır.
 • Fazla tüketimlerde uyku problemleri yaşatabilmektedir.
 • Mide rahatsızlığı yaşamakta olan bireylerde fazla limon mide ülseri ve gastriti tetikleyebilmektedir.

Yorum yapın