Travocort Krem Nedir Ne İşe Yarar? Güncel Fiyat Listesi ve Prospektüsü

Travocort, ağır iltihabi veya ekzemalarla birlikte seyreden (örneğin ellerde, parmak araları, kasık ve genital bölgelerde) derinin yüzeysel mantar enfeksiyonlarının başlangıç veya ara tedavisi için kullanılır.

Travocort’ un ambalaj büyüklüğü 15g ‘dır ve 1g Travocort 10 mg (% 1) izokonazol nitrat ve 1 mg (% 0,1) diflukortolon valerat etkin maddelerini içerir.

İçindekiler

 1. Travocort Yan Etkileri
 2. Travocort Güncel Fiyat Listesi (2023)
 3. Travocort Nasıl Kullanılır?
 4. Travocort Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?
 5. Travocort Prospektüsü

Travocort Ne İçin Kullanılır?

İzokonazol nitrat; derinin yüzeysel mantar hastalıklarının tedavisi için kullanılır. Birçok mikroba karşı etkilidir; dermofitlere, mayalara, maya benzeri mantarlara (pitriyasis versicolor’a neden olan organizmalar da dahil), küflere ayrıca kırmızı, kahverengi lekelerle belirgin bulaşıcı bir deri hastalığı olan Erythrasma’ya sebep olan organizmalara karşı da etkilidir.

Diflukortolan valerat; derinin iltihabi ve alerjik durumlarında iltihabı önler ve kaşıntı, yanma, sızı gibi şikayetleri giderir.

Travocort Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Travocort’un içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:

 • Kortikosteroid içeren haricen kullanılan preparatların geniş bir alana (yaklaşık % 10 ve daha fazlasına) uygulanması veya uzun süreli kullanımı (4 haftayı aşan) sonucunda aşağıdaki yan etkiler oluşabilir: derinin incelmesi (atrofi), kılcal damarların genişlemesi, deride şerit oluşumu, deride sivilcemsi değişiklikler ve kortikosteroidin resorbsiyonuna bağlı olarak sistemik etkiler.

Bağışıklık Sistemi Bozukluklarında Travocort Kremin Gösterebileceği Yan Etkiler

 • Alerjik kontakt dermatit
 • Kıl kökü iltihabı (follikülit), deri üzerinde aşırı kıllanma (hipertrikoz), ağız çevresindeki deride iltihaplanma (perioral dermatit), deride renk değişikliği, döküntü, kaşıntı, yanma, kızarıklık (eritem) veya deri üzerinde iltihaplı keseciklerin oluşması (veziküllenme) gibi lokal semptomlar, tahriş, kuruluk, deride yumuşama (maserasyon), isilik
 • Bunlar, topikal kortikosteroid kullanımı sonucunda oluşan hafif ve genellikle geçici yan etkilerdir; tedavinin devamında şikayetlerin kaybolduğu görülmüştür. Topikal tedaviyi takiben hastaların yaklaşık % 1’inde kaşıntı veya yanma gibi lokal etkiler görülebilir.
 • Diflukortolon valerat ile topikal tedavi gören hastaların % 0.5 ila % 4’ünde lokal tahriş ve yanma görülmüştür.
 • Annelerin gebelikte ve emzirme periyodunda geniş vücut yüzeylerine ya da uzun bir süre kullanımda bebeklerinde yan etki görülebilir. Örneğin gebeliğin son haftalarında Travocort uygulandığında, bebekte böbrek üstü bezinde gerileme görülebilir.

Travocort kullananlar bu yan etkilerden birisini görürse kullanmayı durdurmalı ve doktoruna başvurmalıdır.

Travocort Güncel Fiyat Listesi (2023)

TarihEtiket FiyatıKamu Fiyatı
15.12.202275,9463,03
09.07.202255,5746,12
19.02.202243,4540,41
21.12.202131,6529,43
20.02.202130,6228,48
19.02.202025,5423,75
17.12.201922,8021,2
19.02.201921,1319,65
19.02.201816,7515,58
27.06.201714,5913,57
20.02.201716,6915,52
26.06.201615,1014,04
23.02.201614,0013,02
22.02.201614,00
09.10.201513,75
04.09.201513,7512,79
07.08.201513,2412,31
01.06.201513,2413,24
11.04.201512,9712,97
10.04.201512,97
Travocort Güncel Fiyat Değişim Grafiği (2023)

Travocort Nasıl Kullanılır?

Travocort’u her zaman doktorunuzun anlattığı gibi kullanmalısınız. Eğer emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza tekrar danışınız.

Travocort, günde 2 defa uygulanır.

Doktorunuzla koordineli bir şekilde Travocort tedavisi iltihabi veya egzamalı deride iyileşme olduktan en geç 2 hafta sonra sonlandırılmalıdır. Bundan sonra doktorunuz kortikosteroidsiz bir krem olan Travogen ile tedaviye devam edebilir. Bu, özellikle kasık ve genital bölgelerde kullanım için geçerlidir.

Hastalıklı deri bölgesine haricen sürerek uygulayınız.

Sistemik absorbsiyonunun ve yan etkilerinin artma riski nedeniyle çocuklarda dikkatli kullanılmalıdır.

Eğer Travocort’un etkisinin çok güçlü veya çok zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız konuşunuz.

Travocort Kortizonlu mu?

Travocort krem, dermatologlar tarafından özellikle çocuklarda daha da dikkatli kullanılmaktadır. Kortizonlu olduğu için çocukların belirli bölgeleri ilaç kullanımı için özellik göstermektedir. Travocort kortizonlu kremin sürülürken dikkat edilmesi gerekn bölgeler;

Yüz, boyun bölgesi, dirsek iç kısmı, diz arka kısmı ve genital bölgedir. Bu alanlar için önerilen kortizonlu kremler en fazla 7 gün kullanılmalı eğer hastalıkta düzelme olmaz ise hekime tekrar başvurulmalıdır.

Travocort Pişik İçin Kullanılır mı?

Doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Özellikle bebeklerde pişik için kullanımı doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaz. Pişik için kullanıldığında krem sürülen bölge kapatılmamalı ve uzun süre kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Travocort Krem Vajinada Nasıl Kullanılır?

Enfeksiyon ve egzamanın bulunduğu bölgede günde 2 defa vajina bölgesine uygulanabilir. Kullanmadan önce doktorunuzdan gerekli tahlillerinizi olduktan sonra size kullanma talimatını söyleyecektir.

Travocort Krem Uçuk İçin Kullanılır mı?

Uçuk, su çiçeği, çiçek hastalığı gibi virüs kaynaklı hastalıklarda kullanıma uygun değildir. Travocort krem uçuk için kullanılmaz.

Travocort kremi yüzünüze uygularken göz temasından kaçının.

Doz Aşımı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Travocort ‘tan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmış sanız endişelenmeyiniz, bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Travocort’ tan bir defalık fazla doz (geniş deri bölgesine 1 defalık uygulama) uygulanması veya kaza ile yutulması sonrasında bir risk beklenmemektedir.

Travocort Kullanmayı Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

Doktorunuz atlanan dozun ne zaman uygulanacağına karar verecektir. Takip eden dozun yeni uygulama zamanı için doktorunuzun talimatlarına uymanız önemlidir.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz kullanmayınız.

Travocort Kullananlar İçin Tedavi Sonrası

Travocort’ u doktorunuzun önerdiği şekilde kullanırsanız, belirtiler tedavi sırasında kaybolur ve tedavi sonrasında da tamamen iyileşme sağlanır. Belirtiler devam ederse ya da tekrardan ortaya çıkarsa doktorunuzla temasa geçiniz.

Travocort Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

 • Etkin maddeler izokonazol nitrat, diflukortolon valerat veya Travocort’un içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı bir hassasiyetiniz (alerjiniz) varsa,
 • Tedavi alanında tüberküloz (verem) veya frengi (sifiliz), virüs hastalıkları (örneğin su çiçeği/varicella, herpes zoster), gül hastalığı (rozacea), ağız civarında dermatit, veya aşı sonrası görülen deri reaksiyonları varsa

Travocort Kullanılmamalıdır.

Travocort Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

 • Bakteri enfeksiyonu ile birlikte seyreden bir deri hastalığı varsa, ilave uygun tedavi gereklidir.
 • Travocort yüze uygulanacaksa göze temasından kaçınılmalıdır.
 • Daha önce glokom şikayetiniz olduysa doktorunuzu bilgilendiriniz.
 • Mikonazol, ekonazol ve tiokonazol içeren ilaçları kullanıyorsanız doktorunuzu bilgilendiriniz
 • Topikal kortikosteroidlerin özellikle kapalı pansuman koşullarında, uzun süreli veya geniş bir alana yoğun olarak uygulanmaları yan etki riskini belirgin olarak artırır.
 • Sistemik kortikosteroidlerden bilindiği üzere kortikosteroidlerin kullanımı ile glokom da gelişebilmektedir (Örneğin; uzun süreli yüksek doz veya aşırı uygulamalar, kapalı pansuman teknikleri veya göz civarındaki deriye uygulanması).
 • Enfeksiyon el ve ayak parmakları arasındaysa, buralara Travocort’ uygulanan gazlı bir bezin yerleştirilmesi önerilir.
 • Enfeksiyonun yeniden oluşmasını engellemek için, çamaşırlarınızı günlük olarak değiştirmelisiniz (el ve yüz bezleriniz, havlularınız, iç çamaşırlarınız tercihen pamuklu kumaştan olmalıdır) ve çok sıcak hatta kaynar su ile yıkamalısınız.
 • Düzenli şahsi hijyen Travocort ile tedavinin başarısı için çok önemlidir. Ayağınızda mantar varsa (tinea pedis-atlet ayağı olarak da bilinir), ayaklar yıkandıktan sonra, parmak araları, iyice kurulanmalı ve çoraplar her gün değiştirilmelidir.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Travocort Krem Yüze Sürülür mü?

Yüze, kasık bölgesine veya koltukaltlarına uygulanması ve çocuklarda kullanımı sırasında yan etkilerinin artma riski nedeniyle dikkatli olunmalıdır.

 • Ayrıca, çocuklarda sistemik absorbsiyondaki artış göz önünde bulundurulmalıdır.

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Travocort Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Hamile olduğunuzu veya olabileceğinizi doktorunuza bildiriniz zira doktorunuz Travocort reçete etmeden önce bu durumu dikkate almak isteyecektir.

Genel bir kural olarak hamileliğin ilk üç ayında kortikosteroid içeren haricen uygulanan preperatların kullanılması sakıncalıdır. Özellikle geniş bir alana uygulamayınız ve uzun süreli kullanmayınız.

Emzirme Döneminde Travocort Kullanılabilir mi?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Eğer küçük çocuk veya bebek emziriyorsanız Travocort’u göğüslerinize uygulamayınız.

Emzirdiğinizi doktorunuza bildiriniz zira doktorunuz Travocort reçete etmeden önce bu durumu dikkate almak isteyecektir. Özellikle geniş alana uygulamayınız ve uzun süreli kullanmayınız.

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Travocort Prospektüsü (Kullanım Talimatı PDF)

Yorum yapın