Ronidro Nedir Ne İçin Kullanılır?Yan Etkileri ve Kullananlar

Ronidro hem erkeklerde, hem de kadınlarda kemiği güçlendirir ve böylece kırılma olasılığını azaltır. Ronidro uzun süre işe yaradığı için yeni bir Ronidro dozuna 1 yıldan daha önce gereksiniminiz olmayacaktır.

İçindekiler

 1. Ronidro Yan Etkileri
 2. Ronidro Nasıl Kullanılır?
 3. Ronidro Güncel Fiyat Listesi (2023)
 4. Ronidro Kullanıcı Yorumları
 5. Ronidro Prospektüsü

Ronidro Ne İçin Kullanılır?

Kemiklerin incelmesi ve güçsüzleşmesini içeren bir hastalıktır ve menopozdan sonra kadınlarda sık görülür; ancak erkeklerde de görülebilir. Menopozda, kadınların yumurtalıkları kemikleri sağlıklı tutmaya yardımcı olan kadınlık hormonu östrojenin üretimini durdurur.

Menopozdan sonra kemik kaybı ortaya çıkar, kemikler güçsüzleşir ve daha kolay kırılır. Ayrıca uzun süreli steroid kullanımı sonucunda kadınlarda ve erkeklerde kemik gücüne etki eden osteoporoz oluşabilir.

Osteoporozlu pek çok hastada hiç semptom görülmez; ancak bu hastalar yine de kemik kırığı riski altındadırlar, çünkü osteoporoz kemiklerini daha güçsüz yapmıştır. Ayrıca, cinsiyet hormonlarının, özellikle de androjenlerden dönüşen östrojenlerin dolaşımdaki düzeylerinin azalması da, erkeklerde daha kademeli bir şekilde gözlenen kemik kaybında rol oynamaktadır.

Ronidro Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Ronidro’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde sıralanmıştır:

 • İlk infüzyonla ilgili yan etkiler çok sık görülmekte (hastaların %30’dan fazlasında), ancak daha sonraki infüzyonlarda daha az sıklıkta ortaya çıkmaktadır. Ateş, titreme, kas veya eklem ağrısı ve baş ağrısı gibi yan etkilerin çoğunluğu Ronidro verilişinden sonraki ilk üç gün içinde meydana gelmektedir. Semptomlar genellikle hafif ila orta şiddette olmakta ve üç gün içinde kaybolmaktadır. Doktorunuz bu yan etkileri azaltmak için ibuprofen ya da parasetamol gibi hafif bir ağrı kesici önerebilir. Bu yan etkilerin görülme olasılığı daha sonraki Ronidro dozlarıyla birlikte azalmaktadır.

Yaygın Yan Etkiler

 • Ateş
 • Baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma, ishal, kas ağrısı, kemik ve/veya eklem ağrısı, sırt, kol ve bacak ağrısı, grip benzeri belirtiler (yorgunluk, titreme, kemik ve/veya eklem ağrısı), titreme, yorgunluk hissi, dikkat bozukluğu, güçsüzlük, ağrı, iyi hissetmeme, infüzyon bölgesinde kızarıklık, şişme ve/veya ağrı gibi deri reaksiyonları.

Paget hastalığı olan hastalarda:

 • Kandaki kalsiyum düzeyinin düşük olmasına bağlı semptomlar; örneğin kas spazmları, ya da uyuşukluk veya özellikle ağız kenarında karıncalanma hissi. Ronidro kullanımı ile postmenopozal osteoporoz hastalarında düzensiz kalp ritmi (atriyal fıbrilasyon) görülmüştür. Kalp ritmindeki bu düzensizliğe Ronidro’nun neden olup olmadığı kesin olarak bilinmemektedir; ancak Ronidro aldıktan sonra rahatsızlık hissederseniz doktorunuza haber veriniz.

Yaygın olmayan yan etkiler

 • Grip, üst solunum yolu enfeksiyonu, kırmızı kan hücrelerinin sayısında azalma, iştah kaybı, uykusuzluk, bilinç ve dikkat azalmasını içeren uyuklama, iğne batma hissi veya karıncalanma hissi, çok yorgun hissetme, titreme, geçici bilinç kaybı, gözde enfeksiyon veya tahriş veya ağrı, kızarıklık, ışığa duyarlılık, başta dönme hissi, kan basıncına artış, hararet, öksürük, nefes darlığı, mide rahatsızlığı, kaşıntı, ciltte kızarıklık, boyun ağrısı, kas, kemik ya da eklem katılığı, eklem şişmesi, kas spazmı, omuz ağrısı, göğüs kaslarında ve göğüs kafesinde ağrı, eklem iltihabı, kas güçsüzlüğü, normal olmayan böbrek testi sonuçları, düzensiz sıklıkta idrara çıkma, elde, bileklerde ve ayaklarda şişme, susama, diş ağrısı, tat bozukluğu.

Sıklığı Bilinmeyen Yan Etkiler

 • Baş dönmesi ve solunum güçlüğü dahil ciddi alerjik reaksiyonlar, özellikle yüzde ve boğazda şişme, kan basıncında düşüş; ağızda, dişlerde ve çenede ağrı, ağzın içinde şişme ya da yaralar, çenede uyuşma ya da ağırlık hissi veya diş kaybı, böbrek bozukluğu (az idrara çıkma gibi), ateş, kusma ve ishal gibi doz sonrası belirtilere bağlı gelişebilen vücut sıvısında azalma.
 • Özellikle osteoporoz için uzun süredir tedavi görmekte olan hastalarda seyrek olarak kalça (uyluk) kemiğinde olağandışı kırıklar meydana gelebilir. Eğer kalçanızda, uyluğunuzda (diz ve kalça arasında) ya da kasığınızda ağrı, güçsüzlük ya da rahatsızlık hissederseniz doktorunuzla konuşunuz; çünkü bu, kalça kırığının erken bir belirtisi olabilir.

Ronidro Güncel Fiyat Listesi (2023)

TarihEtiket FiyatıKamu Fiyatı
15.12.2022705,96508,29
12.10.2022529,88381,51
19.07.2022508,59366,18
09.07.2022508,58366,18
19.02.2022406,44292,64
20.02.2021303,58218,58
19.02.2020256,78184,88
04.04.2019230,69166,10
19.02.2019230,69166,10
30.04.2018185,67133,68
25.04.2018185,67133,68
03.04.2018185,67-
19.02.2018651,05-
25.05.2017569,89-
20.02.2017569,89-
29.12.2016517,80-
19.07.2016517,80372,82
22.02.2016517,80-
04.09.2015509,05-
30.06.2015490,88
Ronidro Güncel Fiyat Değişim Grafiği (2023)

Ronidro Nasıl Kullanılır?

Doktorunuz her Ronidro uygulamasından önce böbrek fonksiyonunuzu kontrol etmek için kan testi yapmalıdır. Doktorunuzun ya da hemşirenizin talimatı üzerine, Ronidro uygulamasından önce, birkaç saat içinde, en az bir ya da iki bardak sıvı (tercihen su) almanız sizin için önemlidir.

Osteoporoz

 • Normal doz, doktorunuz veya hemşireniz tarafından damarınıza yılda bir kez infüzyon yoluyla uygulanan 5mg’dır. İnfüzyon en az 15 dakika sürecektir.
 • Yakın zamanda kalça kırığı geçirdiyseniz, Ronidro’nun kalça onarım cerrahisinden iki hafta ya da daha uzun bir süre sonra uygulanması önerilir.
 • Doktorunuz ya da hemşireniz tarafından size verilen tüm talimatlara dikkatlice uyunuz.
 • Kalsiyum ve D vitamini takviyelerinin (örneğin tabletler) doktorunuzun yönlendirdiği şekilde alınması çok önemlidir.
 • Osteoporoz için Ronidro bir yıl etki gösterir. Bir sonraki doza bir yıl sonra ihtiyacınız olacaktır.

Paget hastalığı

 • Normal doz, doktorunuz veya hemşireniz tarafından damarınıza tek bir infüzyon yoluyla uygulanan 5mg’dır. İnfüzyon en az 15 dakika sürecektir. Ronidro uzun bir süre etki gösterdiğinden, bir yıl ya da daha uzun bir süre yeni bir Ronidro dozuna ihtiyacınız olmayacaktır.
 • Doktorunuz ya da hemşireniz tarafından size verilen tüm talimatlara dikkatlice uyunuz.
 • Doktorunuz Ronidro verildikten sonra en az ilk 10 gün kalsiyum ve D vitamini takviyeleri (örn., tabletler) almanızı önerebilir. İnfüzyondan sonraki dönemde kanınızdaki kalsiyum düzeyinin çok düşük düzeye inmemesi için bu öneriyi dikkatlice yerine getirmeniz çok önemlidir.
 • Paget hastalığında Ronidro bir yıldan uzun bir süre etki gösterebilir ve doktorunuz yeniden tedavi uygulanması gerekip gerekmediğini size bildirecektir.
 • Doktorunuz hastalığınıza bağlı olarak ilacınızın dozunu belirleyecek ve size uygulayacaktır.

Eğer Ronidro ’nurı etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Çocuklar ve ergenlik dönemindeki gençlerde (18 yaş altı) kullanım:

 • Çocuklarda ve ergenlik dönemindeki gençlerde Ronidro kullanılması önerilmez. Çünkü bu hasta gruplarında kullanımı incelenmemiştir.

Böbrek/Karaciğer yetmezliği hastalarında Ronidro kullanımı

 • Karaciğer ya da böbrek yetmezliğiniz varsa dikkatle kullanınız.
 • Şiddetli böbrek yetmezliğiniz varsa kullanmayınız.

Ronidro Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

 • Hipokalseminiz varsa (yani kanınızdaki kalsiyum düzeyi çok düşükse),
 • Şiddetli böbrek sorunlarınız varsa,
 • Gebe iseniz veya gebe kalmayı planlıyorsanız,
 • Emziriyorsanız
 • Zoledronik asit, diğer bisfosfonatlar veya Ronidro’nun içeriğindeki diğer maddelere karşı aleıjiniz (aşırı duyarlılığınız) varsa.

Ronidro Kullanılmamalıdır.

Ronidro Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Size Ronidro verilmeden önce, şunları doktorunuza söyleyiniz:

 • Ronidro ile aynı etkin maddeyi (zoledronik asit) içeren diğer ilaçlar ile tedavi görüyorsanız,
 • Böbrek sorununuz varsa ya da önceden olmuşsa,
 • İleri yaşta iseniz,
 • Eğer Ronidro almadan önce ya da aldıktan sonra vücudunuzda yeteri kadar su yoksa (dehidrasyon),
 • Kalsiyum ya da D vitamini eksikliğiniz varsa,
 • Günlük kalsiyum ve vitamin D takviyesi atamıyorsanız,
 • Boynunuzda yer alan tiroid ve paratiroid olarak adlandırılan bezlerin bir kısmı ya da tamamı cerrahi olarak alınmışsa,
 • Bağırsaklarınızın bir bölümü cerrahi olarak alınmışsa.
 • Ronidro kullanmadan önce, çene, diş eti ya da her ikisinde de ağrı, şişme veya uyuşma varsa (ya da önceden oldu ise) ya da çeneniz ağırlaşıyor ya da dişiniz çekildi ise doktorunuza bildiriniz.
 • Ronidro kullanmadan önce, diş tedavisi görüyorsanız ya da size diş cerrahisi uygulanacaksa, Ronidro tedavisi gördüğünüzü diş doktorunuza söyleyiniz.
 • Özellikle uzun süre osteoporoz tedavisi alan hastalarda uyluk kemiğinde alışılmadık kırıklar meydana gelebilir. Eğer uyluk, kalça ya da kasığınızda ağrı, güçsüzlük ya da rahatsızlık yaşarsanız bunu doktorunuza anlatınız, çünkü bu olası bir uyluk kemiği kırığının erken göstergesi olabilir.
 • İlacın yarar/zarar oranına göre kesilmesi gündeme gelebilir.
 • Ronidro 18 yaşın altındaki kişilere önerilmemektedir. Çocuklarda ve ergenlerde Ronidro kullanımı incelenmemiştir.

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza başvurunuz.

Ronidro İle Birlikte Yiyecek ve İçecek Tüketimi

Ronidro tedavisi uygulanmadan önce ve sonra, doktorunuzun talimatına uygun şekilde mutlaka yeterli miktarda (en az bir ya da iki bardak) sıvı alınız. Böylece dehidrasyonun önlenmesi sağlanmış olur. Ronidro tedavisinin uygulandığı gün normal bir şekilde beslenebilirsiniz.

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Ronidro Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Gebe iseniz veya gebe kalmayı planlıyorsanız Ronidro kullanmamalısınız.

Tedavi sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme Döneminde Ronidro Kullanılabilir mi?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emziriyorsanız Ronidro kullanmamalısınız.

Herhangi bir ilaç almadan önce doktorunuz ya da eczacınıza danışınız.

Araç ve makina kullanımı

Ronidro kullanımı sırasında baş dönmesi hissediyorsanız, kendinizi iyi hissedinceye kadar araç ve makine kullanmayınız.

Ronidro Etken Maddesi Nedir?

Bu tıbbi ürün her 100 mİ’sinde 1 mmol (23 mg)’dan daha az sodyum ihtiva eder. Bu dozda sodyuma bağlı herhangi bir yan etki beklenmemektedir.

Bu tıbbi ürün her dozunda 4950 mg mannitol içerse de dozu ve kullanım yolu nedeniyle herhangi bir uyarıya gerek yoktur.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Ronidro Kullanılır mı?

 • Böbreklerinize zararlı olduğu bilinen herhangi bir ilaç (aminoglikozid grubu antibiyotikler gibi), örneğin idrar söktürücü ilaçlar (diüretik) almakta iseniz doktorunuzun bunu bilmesi özellikle önemlidir.

Ronidro Kullanıcı Yorumları

Kullanımında sıvı alımına çok dikkat edilmesi gereken bir ilaç.

Kullanıcı Yorumu

Vurulumundan sonra bende ateş yaptı fakat daha sonrasında geçti.

Kullanıcı Yorumu

Ronidro Prospektüsü (Kullanım Talimatı PDF)

Yorum yapın