Lustral Nedir Ne İşe Yarar?Yan Etkileri ve Kullananların Yorumları

Lustral tek yüzü çentikli beyaz tablettir.

Her tablet etkin madde olarak 50 mg sertraline eşdeğer sertralin HC1 içerir.

28 ve 56 tabletlik blisterler ile kullanıma sunulmaktadır.

İçindekiler

 1. Lustral Yan Etkileri
 2. Lustral Güncel Fiyat Listesi (2023)
 3. Lustral Nasıl Kullanılır?
 4. Lustral Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?
 5. Lustral Etken Maddesi
 6. Lustral Kullanıcı Yorumları
 7. Lustral Prospektüsü

Lustral Ne İçin Kullanılır?

Lustral tedavi için kullanılan depresyon , panik atak , obsesif kompulsif bozukluk , travma sonrası stres bozukluğu, sosyal anksiyete bozukluğu ( sosyal fobi ) ve bir ciddi biçimde adet öncesi sendrom ( adet öncesi disforik bozukluk )

 • Bu ilaç ruh hali, iyileştirebilir uyku , iştah ve enerji seviyesi ve günlük yaşama olan ilginizi geri kazanmanıza yardımcı olabilir. Korkuyu, kaygıyı , istenmeyen düşünceleri ve panik sayısını azaltabilir .saldırılar. Günlük yaşamı engelleyen tekrarlanan görevleri (el yıkama, sayma ve kontrol etme gibi zorlantılar) gerçekleştirme dürtüsünü de azaltabilir. Sertralin, seçici bir serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) olarak bilinir. Beyindeki belirli bir doğal maddenin (serotonin) dengesini yeniden sağlamaya yardımcı olarak çalışır .

Lustral, sertralin adlı etkin maddeyi içermektedir ve Seçici Serotonin Gerialım İnhibitörleri (SSGİTer) adı verilen, ruhsal çöküntüye (depresyona) veya takıntılı davranışlara karşı etkili olan ilaçlar grubuna dahildir.

Lustral, ruhsal çökkünlük (depresyon), saplantılı-takıntılı bozukluk (obsesif kompulsif bozukluk [OKB]), panik bozukluğu, duygusal olarak kişiyi etkileyen bir olaydan sonra oluşabilen travma sonrası stres bozukluğu (TSSB), sosyal fobi (kişinin kaygı nedeniyle toplumsal faaliyetlerden kaçınması, içine kapanması), adet dönemi öncesi duygulanım

Lustral 50 mg yetişkinlere önerilen doz genellikle 50 mg’dir. Birkaç haftalık kullanımdan sonra 100 mg alınmaya başlanır. Gerekirse kademeli olarak yükseltilir. Depresyon ve obsesif kompulsif bozukluk tedavisinde en fazla 200 mg kullanılır. 6-12 yaş arasında 25 mg ile başlanır ve gerekirse zamanla artırılır. Gençlerdeki kullanımı da yetişkinlere benzer dozlarda düzenlenir. Gerekli doz ve gerekli kullanım süresi hastalığın seviyesine ve varsa diğer hastalıklara bağlı olarak değişecektir.

 • Lusrtal etki etmesi genellikle 4 ila 6 hafta sürer.
 • Hasta hissetme, baş ağrısı ve uyku güçlüğü gibi yan etkiler yaygındır. Genellikle hafiftirler ve birkaç hafta sonra kaybolurlar.

Siz ve doktorunuz sizi Lusrtal almaya karar verirseniz, doktorunuz muhtemelen ekstra yan etkileri önlemek için dozunuzu kademeli olarak azaltmanızı tavsiye edecektir.

Lustral Güncel Fiyat Listesi (2023)

TarihEtiket FiyatıKamu Fiyatı
15.12.202283,568,47
09.07.202261,1550,14
19.02.202247,8143,03
21.12.202134,8331,35
20.02.202133,4730,12
19.02.202027,9227,92
17.12.201924,9324,93
19.02.201922,0322,03
19.02.201817,4717,47
20.02.201715,2115,21
23.02.201613,7513,75
22.02.201613,7513,75
04.09.201513,5213,52
01.06.201513,0213,02
11.04.201512,7712,77
10.04.201512,77
Lustral Güncel Fiyat Değişim Grafiği (2023)

Lustral Nasıl Kullanılır?

Doktorunuz Lustral ile tedavinizin ne kadar süreceğini ve hangi dozda, kaç tablet almanız gerektiğini size anlatacaktır. Her zaman doktorunuzun tavsiyelerine tam olarak uyunuz.

Eğer Lustral’i nasıl almanız gerektiği konusunda emin değilseniz mutlaka doktorunuza danışınız.

 • Genel olarak tedaviye sabahlan veya akşamları bir defa alınmak üzere 25 ila 50 mg’lık bir doz ile başlanır (Bu amaçla 50 mg’lık tablet çentikli tablet formunda sunulmuştur), ancak doktorunuz dozu günde en fazla 200 mg’a kadar artırabilir.
 • Uykululuk hali hissederseniz ilacınızı akşam, yatmadan önce alabilirsiniz.
 • Lustral’i sabah veya akşam aç veya tok karnına alabilirsiniz. Günün aynı saatinde alınması tercih edilir.
 • Lustral’i bütün olarak bir bardak su ile yutunuz. Tabletleri çiğnemeyiniz veya ezmeyiniz.

Doktorunuz Lustral ile tedavinizin ne kadar süreceğini size bildirecektir. İyileştiğinizi hissetseniz bile tedavinizi yarıda kesmeyiniz.

Lustral’in çocuklarda ve ergenlerde kullanımı

Lustral’ın çocuklarda ve ergenlerde kullanımıyla görülen yan etkiler genel olarak yetişkinlerdekine benzer olmuştur.

 • Çocuklarda ve ergenlerde en sık görülen yan etkiler baş ağrısı, uykusuzluk, ishal ve kendini hasta gibi hissetmedir.

Lustral’in de dahil olduğu serotonin geri alım inhibitörü sınıfındaki ilaçlan kullanan hastalarda kemik kırığı riskinde artış bildirilmiştir.

Böbrek ve Karaciğer yetmezliği hastalarında Lustral kullanımı

 • Böbrek yetmezliğinde doz ayarlaması gerekli değildir.
 • Karaciğer yetmezliğinde doktorunuz dozu değiştirebilir.

Eğer Lustral’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Doz Aşımı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Eğer kaza ile çok fazla Lustral aldıysanız doktorunuz ile iletişime geçiniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne gidiniz. İçinde ilaç kalsın ya da kalmasın ilacınızın kutusunu her zaman yanınıza alınız.

Aşırı doz belirtileri; sersemlik, mide bulantısı ve kusma, hızlı kalp atışı, titreme, huzursuzluk, rehavet, baş dönmesi ve çok nadir durumlarda bilinç kaybını içerebilir.

Lustral ’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Lustral Kullanmayı Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

Eğer bir dozu almayı unutursanız, o dozu atlayınız ve bir sonraki dozunuzu normal zamanında alınız.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz uygulamayınız.

Lustra İle Tedavi Sonlandırıldığında Oluşabilecek Etkiler

Lustral tedavisinin aniden kesilmesi halinde sersemlik, titreme, uyku bozukluğu, huzursuzluk, kaygı, baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı ve uyuşma görülebilir.

 • Bu belirtiler genel olarak ciddi değildir ve genellikle birkaç gün içinde kaybolur. Bazı vakalarda 1 2 ay kadar sürebildiği bildirilmiştir. Tedavinizi sonlandırdığınızda belirtiler ortaya çıkarsa doktorunuzla görüşünüz.

Lustral Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

 • Sertraline veya Lustral’in bileşiminde bulunan yardımcı maddelerden herhangi birine karşı (yardımcı maddeler listesine bakınız) alerjiniz (aşırı duyarlılığınız) var ise
 • Eğer monoamin oksidaz (MAO) inhibitörleri adı verilen (selejilin, moklobemid gibi) veya MAO inhibitörü benzeri ilaçlar (linezolid gibi) kullanıyorsanız. Sertralin ile tedaviniz sonlandırılacaksa, MAO inhibitörü bir ilaç ile tedavinizin başlaması için en az 7 gün beklemelisiniz. MAO inhibitörü ile tedaviniz sonlandırılacak ise, sertralin ile tedaviye başlamadan önce en az 14 gün beklemelisiniz.
 • Eğer pimozid adı verilen ve şizofreni tedavisinde kullanılan bir ilaç alıyorsanız

Lustral Kullanmayınız.

Lustral Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

 • Aşırı mutluluk hissi, sersemlik, huzursuzluk, sarhoş gibi hissetme, sıcaklık, terleme veya kas sertliği durumu ile ortaya çıkan serotonin sendromu geliştiyse veya daha önce serotonin sendromu yaşadıysanız. Nadir durumlarda Lustral ile birlikte başka ilaçlar kullandığınızda bu durum oluşabilir. Daha önceden böyle bir durum yaşadıysanız doktorunuz bunu size söyleyecektir.
 • Kanınızda sodyum (bir tür mineral) düzeyinin normalin altına düşmesi (hiponatremi) varsa. Yaşlıysanız buna özellikle dikkat ediniz, çünkü kanınızda sodyum düzeyinin düşme riski daha fazladır.
 • Taşkınlık nöbeti (mani)/ dikkat artışı, hareketlilik, yorulmazlık ve tepkilerin artması ile belirgin ruh hastalığı (hipomani) etkinleşmeniz varsa
 • Lustral in de içinde bulunduğu Seçici Serotonin Gerialım İnhibitörleri (SSGİTer) adı verilen ilaç grubuna dahil olan ilaçları kullanan hastalarda yeni başlayan şeker hastalığı (diyabet) vakaları bildirilmiştir. Daha önce şeker hastalığı olan veya olmayan hastalarda kan şekerinde dalgalanmalar gözlenmiştir. Bu nedenle kan şeker seviyenizin düzenli olarak izlenmesi gerekebilir. Özellikle diyabet hastasıysanız; Lustral kullanırken kan şekeri seviyeniz değişebilir, bu nedenle diyabet ilacınızın dozunun ayarlanması gerekebilir.
 • Kapalı açılı glokomunuz (göz tansiyonu) varsa veya daha önceden glokom geçirdiyşeniz. Lustral in de içinde bulunduğu Seçici Serotonin Gerialım İnhibitörleri (SSGİTer) adı verilen ilaç grubuna dahil olan ilaçlar göz bebeğinizin çapını değiştirebilirler. Bu da göz içi basıncınızın artması ile sonuçlanabilir.
 • Halen sara (epilepsi) hastalığınız varsa ya da daha önce böyle bir tanı aldıysanız ya da havale (nöbet) geçirdiyseniz
 • Karaciğer rahatsızlığınız varsa. Doktorunuz daha düşük doz Lustral almanıza karar verebilir.
 • Hamile iseniz veya hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, Lustral’in de içinde yer aldığı Seçici Serotonin Gerialım İnhibitörleri (SSGİ) adı verilen ilaçların hamileliğin son üç aylık döneminde kullanılması, doğacak bebekte yenidoğanın dirençli pulmoner hipertansiyonu olarak bilinen, akciğeri besleyen damarlarda yüksek kan basıncı ile tanımlanan, bebeğin hızlı nefes alıp vermesi ve morarması ile kendini gösteren bir durumun oluşma riskini arttırmaktadır. Bu belirtiler genellikle bebeğin doğumunun ilk 24 saati içinde meydana gelir.
 • Emziriyorsanız
 • Daha önceden kanama probleminiz olduysa veya kanama riskini arttırabilecek kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız (örn. asetil şali silik asit (aspirin) veya varfarin)
 • Elektroşok (elektrokonvülsif) tedavisi görüyorsanız
 • Hastalığınız için başka herhangi bir ilaç örneğin lityum, herhangi bir antidepresan (depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar) veya antiobsesyonel (takıntılarınızın tedavisinde kullanılan) ilaçla tedavi görüyorsanız Lustral kullanırken dikkatli olunuz. Bu ilaçlardan Lustral tedavisine geçilirken doktorunuz bir değerlendirme yapacaktır.
 • Elektrokardiyogram (EKG) olarak adlandırılan kalpteki elektriksel aktivitelerin izlenerek kaydedilmesi sonrası kalbinizde QT aralığında uzama olarak bilinen bir anormallik olduğu söylenmişse.
 • Şizofreni (bir tür psikiyatrik hastalık) hastasıysanız hastalığınızın psikotik belirtileri şiddetlenebilir.

Lustral gibi antidepresan ilaçların çocuklar ve 24 yaşına kadar olan gençlerdeki kullanımlarının intihar düşüncesi, girişimi ya da kendine zarar verme davranışlarını (intihar ile ilişkili olayları) artırma olasılığı bulunmaktadır. Ayrıca geçmişinde intihar ile ilişkili olaylara ait öyküsü olan hastaların tedavi başlangıcında intihar düşüncesi veya girişimi açısından daha yüksek risk altında olduğu bilinmektedir. Bu nedenle özellikle tedavinin başlangıcı ve ilk aylarında, ilaç dozunun arttırılma/azaltılma ya da kesilme dönemlerinde huzursuzluk, aşırı hareketlilik gibi beklenmedik davranış değişiklikleri ya da kendinize zarar verme isteği hissederseniz hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastaneye başvurunuz.

Ayrıca Lustral’in çocuk ve genç hastaların büyüme, olgunlaşma, öğrenme (kognitif) ve davranışsal gelişimine yönelik uzun dönem güvenliliği değerlendirilmemiştir.

Lustral obsesif kompulsif bozukluğu olan 6 yaşından büyük çocukların tedavisinde kullanılır. Bunun dışında çocukların tedavisinde kullanımı onaylanmamıştır.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Hareketlilik/Yerinde duramama hali

Lustral kullanımı “akatizi” denilen, genellikle oturamama veya yerinde duramama olarak görülen hareketlilik hali ile ilişkilendirilmiştir. Bu durumun tedavinin ilk haftalarında gelişme olasılığı daha yüksektir. Bu durumda dozu arttırmak tehlikeli olabilir. Bu tür belirtileriniz varsa doktorunuza danışınız.

Yoksunluk reaksiyonları

Tedaviniz aniden kesilirse sizde yoksunluk reaksiyonları gelişebilir (bkz. bölüm 4 Olası yan etkiler nelerdir?). Yoksunluk semptomlarının oluşma riski tedavinin uzunluğuna, kullandığınız doza ve ilaç bırakılırken dozun ne hızda azaltıldığına bağlıdır.

 • Ancak bazı hastalarda yoksunluk semptomları ciddi olabilir. Genellikle tedaviyi bıraktıktan sonraki birkaç gün içinde ortaya çıkar. Çoğunlukla yoksunluk semptomları 2 hafta içinde kendiliğinden kaybolur. Bazı hastalarda bu durum 2 3 ay sürebilir. Lustral tedaviniz sonlandırılırken, doktorunuz ilaç dozunu ihtiyacınıza göre birkaç hafta veya ay süresince azaltacaktır.

Lustral İle Birlikte Yiyecek ve İçecek Tüketimi

Lustral alkol etkileşimi sağlığınız için ciddi sonuçlar açabilir. İlacı almadan önce doktorunuza danışınız.

 • Alkolle birlikte kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Greyfurt suyu, sertralinin vücudunuzdaki miktarını arttırabileceğinden, Lustral ile birlikte kullanılmamalıdır.

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Lustral Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Sertralinin güvenliliği hamile kadınlarda tam olarak kanıtlanmamıştır. Lustral gerekli olmadıkça hamilelikte kullanılmamalıdır. Çocuk doğurma potansiyeli olan kadınlar Lustral kullanıyorlarsa uygun bir doğum kontrol yöntemi (doğum kontrol hapı gibi) uygulamalıdırlar.

Doktorunuzun ve/veya ebenizin Lustral kullandığınızı bildiğinden emin olun. Lustral’in de içinde yer aldığı Seçici Serotonin Gerialım İnhibitörleri (SSGİ) adı verilen ilaçların hamileliğin son üç aylık döneminde kullanılması, doğacak bebekte yeni doğanın dirençli pulmoner hipertansiyonu olarak bilinen, akciğeri besleyen damarlarda yüksek kan basıncı ile tanımlanan, bebeğin hızlı nefes alıp vermesi ve morarması ile kendini gösteren bir durumun oluşma riskini arttırmaktadır.

Bu belirtiler genellikle bebeğin doğumunun ilk 24 saati içinde meydana gelir. Eğer bebeğinizde böyle bir durum oluşursa derhal doktorunuz ve/veya ebeniz ile temasa geçiniz.

Ayrıca doğumunun ilk 24 saati içerisinde bebeğinizde başka tıbbi durumlar da ortaya çıkabilir ve belirtiler aşağıdakileri içerebilir:

 • Nefes almada zorluk
 • Deride mavileşme veya çok sıcak ya da soğuk olma
 • Dudaklarda mavileşme
 • Kusma veya uygun şekilde beslenememe
 • Yorgunluk, uyuyamama veya çok ağlama
 • Kaslarda sertlik veya gevşeklik
 • Titreme, seğirme veya kriz
 • Reflekslerde artış
 • Huzursuzluk
 • Düşük kan şekeri

Eğer bebeğinizde bu belirtilerin herhangi biri varsa veya bebeğinizin sağlığından endişe duyuyorsanız doktorunuz ya da ebeniz size tavsiyede bulunabilir.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza danışınız.

Emzirme Döneminde Lustral Kullanılabilir mi?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Lustral anne sütüne geçmektedir. Lustral gerekli olmadıkça emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

Hayvanlar üzerine yapılan çalışmalarda sertralin gibi bazı ilaçların sperm kalitesini düşürebildiği gözlenmiştir. Bu durum teorik olarak doğurganlığı (fertikte) etkileyebilir ancak insan doğurganlığı üzerine herhangi bir etki bu güne kadar gözlenmemiştir.

Lustral Etken Maddesi Nedir?

Lustral 18,75 mg sodyum nişasta glukolat (0,58 mg sodyum) içerir.

 • Lustral her bir tablette 23 mg’dan daha az sodyum içerir. Sodyuma bağlı herhangi bir olumsuz etki beklenmez.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Lustral Kullanılır mı?

Aşağıdaki ilaçlar ile Lustral’in birlikte kullanımı ciddi yan etkilere yol açabilir.

 • Moklobemid (depresyon tedavisinde kullanılan bir ilaç), selejilin (Parkinson hastalığında kullanılan bir ilaç), linezolid (bir çeşit antibiyotik) gibi monoamin oksidaz (MAO) inhibitörleri adı verilen ilaçlar ve metilen mavisi.
 • Psikoz gibi ruhsal bozukluklar için kullanılan ilaçlar (pimozid). Lustral’i bu ilaçlar ile birlikte kullanmayınız.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu mutlaka bilgilendiriniz

 • Sarı kantaron (St. John’s Wort) adında bitkisel bir ürün kullanıyorsanız. Sarı kantaronun etkisi 1-2 hafta sürebilir.
 • Triptofan amino asidi içeren bir ilaç kullanıyorsanız
 • Genel anestezide veya kronik ağrı tedavisinde kullanılan bir ilaç alıyorsanız (fentanil)
 • Şiddetli ağrı tedavisi için kuvvetli bir ağrı kesici ilaç alıyorsanız (tramadol gibi)
 • Migren tedavisi için bir ilaç kullanıyorsanız, (sumatriptan gibi)
 • Kanı sulandırıcı bir ilaç alıyorsanız ( varfarin gibi)
 • Ağrı/artrit tedavisinde kullanılan bir ilaç alıyorsanız (ibuprofen, aspirin gibi non steroid anti enflamatuvar adı verilen ilaçlar gibi)
 • Sakinleştirici ilaçlar (diazepam)
 • İdrar söktürücü (diüretik) ilaçlar
 • Sara tedavisinde kullanılan ilaçlar (fenitoin, fenobarbital, karbamazepin)
 • Diyabet tedavisinde kullanılan ilaçlar (tolbutamid gibi)
 • Mide asidinin aşırı salgılanması ve ülser tedavisinde kullanılan ilaçlar (simetidin, omeprazol, lansoprazol, pantoprazol, rabeprazol)
 • Mani ve depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar (lityum)
 • Depresyon tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar (amitriptilin, nortriptilin, nefazodon, fluoksetin, fluvoksamin gibi)
 • Şizofreni (bir tür psikiyatrik hastalık) ve zihinsel bozuklukların tedavisinde kullanılan ilaçlar (perfenazin ve olanzapin gibi)
 • Yüksek tansiyon, göğüs ağrısı veya kalbin ritmi ve kalp atış hızını düzenlemek için kullanılan ilaçlar (verapamil, diltiazem, flekainid, propafenon gibi)
 • Bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ilaçlar (rifampisin, klaritromisin, telitromisin, eritromisin gibi)
 • Mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan ilaçlar (ketokonazol, itrakonazol, posakonazol, vorikonazol, flukonazol gibi)
 • HIV/AIDS (insanda bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan bir hastalık) ve Hepatit C (karaciğeri etkileyen virüslerin neden olduğu bir hastalık) tedavisinde kullanılan ilaçlar (ritonavir, telaprevir gibi proteaz inhibitörleri adı verilen ilaçlar)
 • Ameliyat ya da kemoterapi (kanser hastalığı için bir tedavi türü) sonrası mide bulantısı ve kusmayı önlemek için kullanılan ilaçlar (aprepitant)
 • Kalpteki elektriksel aktivitelerde değişiklik riskini arttırdığı bilinen ilaçlar (birtakım psikolojik hastalıkların tedavisi için kullanılan, antipsikotik olarak adlandırılan ilaçların bazıları ve antibiyotikler)

Lustral Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Lustral’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa Lustral’ü kullanmayı durdurun ve DERHAL doktorunuza bildirin veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz

 • Genelde kendiliğinden geçen, el, yüz ve ayakta dantele benzer kızarıklık oluşturan, aşırı duyarlılık durumu (eritema multiforme) oluşursa. Bu, Stevens Johnson Sendromu olarak bilinen bir durum (ciltte ve göz çevresinde kan oturması, şişlik ve kızarıklıkla seyreden iltihap) veya Toksik Epidermal Nekroliz (deride içi sıvı dolu kabarcıklarla seyreden ciddi bir hastalık) olabilir. Doktorunuz bu durumlarda tedaviyi kesecektir.
 • Ani aşırı duyarlılık reaksiyonları veya alerji (ağız, yüz, dudak, göz kapakları veya dilde şişme, nefes darlığı, hırıltılı nefes alma özellikle tüm vücuda yaygın döküntü, kaşıntı gibi)
 • Huzursuzluk (ajitasyon), zihin karışıklığı (konfüzyon), ishal, yüksek ateş veya yüksek tansiyon, aşırı terleme veya kalp atım hızınızda artma oluşursa. Bunlar, Serotonin Sendromu’nun belirtileridir. Nadir durumlarda Lustral ile birlikte başka ilaçlar aldığınız zaman bu durum gerçekleşebilir. Doktorunuz tedavinizi kesmek isteyebilir.
 • Cildinizde veya gözlerinizde sarı renk oluşursa (bu karaciğer hasarını işaret ediyor olabilir)
 • Depresyon (ruhsal çökkünlük) duygulan ile birlikte intihar düşünceleriniz oluyorsa
 • Lustral aldıktan sonra oturamama, olduğunuz yerde sabit duramama gibi huzursuzluk duygulan gelişirse. Bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz.
 • Havale (nöbet, tutank, konvülsiyon)
 • Taşkınlık nöbeti (manik kriz) (bkz bölüm 2)

Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.

Yaygın Yan Etkiler

 • Uykusuzluk
 • Baş dönmesi, sersemlik hali uykululuk hali, baş ağrısı
 • İshal, ağız kuruluğu, hasta hissetme
 • Cinsel işlev bozukluğu (esas olarak erkeklerde boşalmanın gecikmesi)
 • Yorgunluk Yaygın
 • Boğaz ağrısı,, aşırı iştahsızlık ve yemek yememe (anoreksi), iştah artışı
 • Ruhsal çökkünlük, garip hissetme, kabus görme, cinsel istekte azalma, huzursuzluk, kaygı ve sinirlilik, diş gıcırdatma
 • Titreme, uyuşma, karıncalanma
 • Kas gerginliği, kas ağrısı
 • Anormal tat alma
 • Dikkat eksikliği
 • Görme bozukluğu
 • Kulak çınlaması
 • Çarpıntı
 • Sıcak basması
 • Esneme
 • Karın ağrısı, kusma, kabızlık, hazımsızlık, gaz
 • Döküntü, terleme artışı
 • Peniste sertleşme bozukluğu, göğüs ağrısı
 • Eklem ağrısı
 • Kırıklık Yaygın olmayan:
 • Soğuk algınlığı, burun akıntısı
 • Aşırı duyarlılık
 • Tiroid hormonlarının miktarının düşmesi
 • Hayal görme (halüsinasyon), aşırı mutluluk hali, umursamama, anormal düşünme, sinirlilik (agresyon)
 • Konvülsiyon (havale), istemsiz kas kasılması, eş güdüm (koordinasyon) bozukluğu, aşırı hareketlilik
 • Unutkanlık (amnezi), duyu azalması, konuşma bozukluğu
 • Ayağa kalkarken görülen baş dönmesi, bayılma, migren
 • Göz bebeklerinde büyüme
 • Kulak ağrısı, kalp atımının hızlanması, yüksek tansiyon, al basması
 • Nefes almada güçlük, hırıltılı solunum, nefes darlığı, burun kanaması,
 • Özofagus (yemek borusu) yangısı, yutma güçlüğü, basur (hemoroid), tükürük salgısında artış, dilde bozukluk, geğirme
 • Göz çevresinde şişme
 • Ciltte iğne başı şeklinde morarmalar, yüzde şişme (ödem), saç dökülmesi, soğuk terleme, cilt kuruluğu, kurdeşen, kaşıntı
 • Eklem kireçlenmesi (osteoartrit), kas güçsüzlüğü, sırt ağrısı, kas seğirmesi,
 • Gece idrara çıkma, idrar yapamama, idrar miktarında artış, idrara çıkma sıklığında artış, idrar yapma zorluğu idrar tutamama
 • Vajinal kanama, cinsel işlev bozukluğu, kadında cinsel işlev bozukluğu, adet görmede düzensizlik, bacaklarda şişme, ürperme, vücut sıcaklığında artma (ateş), güçsüzlük
 • Susama, karaciğer enzim seviyelerinde artış, kilo kaybı, kilo artışı.

Seyrek Yan Etkiler

 • Bağırsak problemi, kulak iltihabı, kanser, lenf bezlerinin şişmesi
 • Yüksek kolesterol, kan şekeri düzeyinde azalma,
 • Stres veya duygulara bağlı fiziksel belirtiler, ilaç bağımlılığı, gerçeklikle ilişkinin kaybolduğu (psikotik) ruhsal bozukluk, paranoya, intihar düşüncesi
 • Uyurgezerlik, erken boşalma
 • Ciddi alerjik reaksiyonlar
 • Koma, hareketlerde anormallik, hareket zorluğu, duyularda artma, duyuların bozulması
 • Göz içi basıncının artması (glokom), gözyaşı salgısında bozulma, görme alanında noktalar, çift görme, ışıktan ya da aydınlıktan rahatsız olma / acı duyma durumu, gözde kanlanma
 • Kan şekeri düzeyinin kontrolünde problem (diyabet)
 • Kalp krizi, kalp atım hızında yavaşlama, kalp problemleri, kollarda ve bacaklarda dolaşım bozukluğu
 • Gırtlağın daralması, hızlı nefes alma, yavaş nefes alma, konuşmada güçlük, hıçkırık
 • Kanlı dışkılama, ağız içinde ağrı, dilde ülser, diş bozuklukları, dilde problem, ağızda ülser
 • Karaciğer fonksiyon bozukluğu, sıvı dolu kabarcıklı deri hastalığı, kıl köklerinde döküntü, saç dokusunda değişme, deri kokusunda değişme, kemik bozuklukları
 • Az idrara çıkma, kesik kesik idrar yapma, idrarda kan bulunması
 • Aşırı vajinal kanama, vajina bölgesinde kuruluk, penis ve penis üst derisinde kızarıklık ve ağrı, üreme organlarında akıntı, peniste sertleşme süresinde uzama, memede akıntı
 • Fıtık (herni), ilaç uyuncunun azalması, yürüme güçlüğü, menide (semen) anormallik, kan kolesterol seviyesinde artış, sakatlanma, damarlarda genişleme

Lustral’in pazarlama sonrası görülen yan etkileri şunlardır:

 • Beyaz kan hücreleri sayısında azalma, pıhtılaşmayı sağlayan kan hücrelerinde azalma, hormon problemleri, kandaki tuz miktarında azalma, artmış kan şeker düzeyi
 • Anormal, korkutucu rüyalar, intihar davranışı
 • İstemli kas hareketlerinde problemler (aşırı hareketlilik, kas gerginliği, kasılma ve yürümede güçlük, kaslarda istemsiz hareket gibi), ani şiddetli baş ağrısı (Geri Dönüşlü Serebral Vazokonstriksiyon Sendromu olarak bilinen bir durumun belirtisi olabilir)
 • Görme bozukluğu, göz bebeklerinin boyutunda eşitsizlik, kanama problemleri (mide kanaması gibi), akciğer dokusunda ilerleyen yaralar (interstisyel akciğer hastalığı), pankreas iltihabı, ciddi karaciğer işlev bozuklukları, göz ve deride sararma (sarılık)
 • Ciltte şişme (ödem), cildin güneşe tepki vermesi kaslarda kramp, meme büyümesi, kan pıhtılaşmasında problemler, laboratuvar testlerinde anormallik, yatağa işeme
 • Kalpteki elektriksel aktivite (EKG ile izlenebilir) ya da kalp ritminde anormallik belirtisi olabilecek sersemlik, bayılma veya göğüste rahatsızlık hissi.

Araç ve makina kullanımı

 • Sertralin gibi psikotropik (beyin hücreleri üzerinde özel etkisi olan) ilaçlar araç ve makine kullanımınızı etkileyebilir. Bu nedenle Lustral’in araç ve makine kullanımınız üzerine nasıl etki ettiğinden emin olmadıkça araç ve makine kullanmayınız.

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Lustral Kullanıcı Yorumları

Ara verip tekrar başladığımda çarpıntı ve el titremesi yaşamış olduğumu gözlemledim.

Kullanıcı Yorumu

Doktorumun azaltmasıyla belirtilerimin tekrar çoğalması an itibariyle başladı.Uykusuzluk,kaygı,anksiyete gibi belirtilerim ortaya tekrar çıktı.

Kullanıcı Yorumu

Düzgün kullanıldığında son derece etkili bir ilaç ama beni bir süre sonra sanki hissizleştirdiğini hissediyorum.

Kullanıcı Yorumu

Geçici kaygısızlık ve sakin kalmanızı sağladı ama bende bulantıyıda beraberinde getirdi.

Kullanıcı Yorumu

Ağlama isteğinin olması bir türlü ağlayamamak bu ilacın açıklaması olabilir.

Kullanıcı Yorumu

Yorum yapın