Largopen Nedir ve Ne İşe Yarar? Yan Etkileri ve Prospektüsü

Beyaz veya hemen hemen beyaz toz içeren renksiz flakon ile berrak ve renksiz çözücü içeren ampul şeklinde sunulan bir üründür.

İçindekiler

Largopen Ne İçin Kullanılır?

Amoksisilin isimli penisilin grubu bir antibiyotik madde içermektedir ve aşağıdaki enfeksiyonların tedavisinde kullanılmaktadır:

 • Üst solunum yolu enfeksiyonları: Bademcik iltihabı (tonsilit), orta kulak iltihabı (otit), sinüslerin iltihabı (sinüzit), yutak iltihabı (farenjit), akut ve kronik bronş iltihabı (bronşit) ile akciğer iltihabı (pnömoni)
 • İdrar yolları ve genital bölge enfeksiyonları: Sistit, sidik borusu iltihabı (üretrit), bir çeşit böbrek iltihabı (piyelonefrit), kadınlarda yumurtalık ve tüp iltihabı (adneksit), doğum sonrası enfeksiyonları, enfeksiyona bağlı düşük (septik abortus), bel soğukluğu (gonore), prostat iltihabı
 • Bakteri kaynaklı beyin zan iltihabı (bakteriyel menenjit)
 • Septisemi (kan enfeksiyonu)
 • Deri ve yumuşak doku enfeksiyonları
 • Largopen diş iltihabına karşı etken maddedir

Largopen Yan Etkiler Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi LARGOPEN’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa LARGOPEN’i kullanmayı durdurun ve derhal doktorunuza bildirin veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz

 • Alerjik reaksiyonlar (ciltte kaşınma veya döküntü, yüz dudaklar, dil ve vücutta şişme veya nefes almada güçlük). Bu reaksiyonlar ciddi olabilmektedir.
 • Kalın bağırsakta iltihap nedeniyle ortaya çıkan ve bazen kanlı, ağrılı ve ateş ile birlikte görülebilen ishal. Tedavi sırasında veya tedaviden sonra ortaya çıkabilir.
 • Yüksek ateş, titreme, boğaz ağrısı veya başka enfeksiyon belirtileri ya da vücutta kolayca morluklar oluşması. Bunlar kan hücreleriniz ile ilgili problemlerin belirtileri olabilir (anemi, trombositopeni, trombositopenik purpura, eozinofıli, lökopeni, nötropeni ve agranülositoz).
 • Özellikle avuç içinde ve ayak tabanında kaşıntılı kırmızımsı-mor lekelerin geliştiği eritema multiforme denilen bir cilt reaksiyonu, kabuklanma ve siyahlaşma gösteren ve içi su dolu kabarcıklardan oluşan deri iltihaplan, cilt renginde değişme, cilt altında yumrular, ciltte su toplaması, cerahatli kabartılar, ciltte soyulma, kızarıklık, ağrı, kaşıntı ve pullanma. Bu belirtiler ateş, baş ağnları ve vücut ağnlan ile birlikte olabilir ve ciddi deri rahatsızlıklannın işaretleridir (serum hastalığına benzer reaksiyonlar, eritematöz makülopapüler döküntüler, Stevens-Johnson sendromu, eksfoliyatif dermatit, toksik epidermal nekroliz, akut jeneralize eksantematöz püstüloz), ürtiker (kurdeşen).
 • Cilt yüzeyinin altında döküntüler veya iğne ucu büyüklüğünde yuvarlak kırmızı benekler veya ciltte morluklar (hipersensitivite vasküliti). Bu durum kan damarlarında aleıjik reaksiyon nedeniyle iltihap oluşmasına bağlıdır.
 • Karaciğer fonksiyonlarında bozulma, ciltte veya gözün beyaz kısmında sararma (sarılık), karaciğer iltihabı
 • Pamukçuk (derinin kıvrımlı yerlerinde, vücut boşluklarında ve tırnaklarda çıkabilen bir mantar enfeksiyonu)
 • İdrarda kristaller çıkması, böbrek iltihabı
 • Vücutta istemsiz kasılmalar (konvul siy onlar)

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 • Aşın hareketlilik, ajitasyon, endişeli ruh hali (anksiyete), uykusuzluk, zihin kanşıklığı, davranış bozukluklan ve/veya sersemlik hali
 • Bulantı, kusma
 • Dilde siyah renkli pütürleşme
 • Karaciğerdeki AST (SGOT) ve/veya ALT (SGPT) enzimlerinde orta dereceli bir yükselme Bunlann hepsi ciddi yan etkilerdir Acil tıbbi müdahale gerekebilir.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz.

 • Diş renginde bozulma (kahverengi, sarı veya gri lekeler). Genellikle dişlerin fırçalanması veya diş hekimi tarafından temizlenmesi ile bu durum düzelmektedir.

Bunlar LARGOPEN’in hafif yan etkileridir.

Largopen Nasıl Kullanılır?

Largopen 125 mg bebeklerde kullanımı için doktorunuza danışınız.

LARGOPEN dozu enfeksiyonun cinsine ve şiddetine göre ayarlanmaktadır.Doktorunuz hastalığınıza bağlı olarak ilacınızın dozunu belirleyecek ve size uygulayacaktır.

LARGOPEN kas içine veya damar içine uygulanmaktadır. Doktorunuz hastalığınıza bağlı olarak uygulama yolunu belirleyecektir.

Özel Kullanım Durumları

Böbrek yetmezliğinde dozun ayarlanması gerekmektedir. Herhangi bir böbrek rahatsızlığınız var ise LARGOPEN kullanmadan önce doktorunuz ile konuşmalısınız. Doktorunuz böbrek yetmezliğinin şiddetine göre dozunuzu ayarlayacaktır.

Karaciğer yetmezliği için özel bir doz ayarlaması yoktur.

Eğer LARGOPEN’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Largopen Güncel Fiyat Listesi (2023)

TarihEtiket FiyatıKamu Fiyatı
09.07.202224,57
19.02.202217,51
20.02.202112,77
05.03.202010,65
19.02.202010,65
03.05.20199,5
19.02.20199,59,5
28.06.20187,697,69
31.05.20187,697,69
19.02.20187,517,51
20.02.20176,536,53
23.02.20165,915,91
22.02.20165,915,91
04.09.20155,295,29
01.06.20155,15,1
11.04.201555
10.04.20155
Largopen Güncel Fiyat Değişim Grafiği (2023)

Doz Aşımı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

LARGOPEN’den kullanmanız gerekenden daha fazlasını kullandıysanız ilacın oluşturduğu yan etkilerde şiddetlenme görülebilir.

 • Böbrek şikayetleri oluşabilir. İdrarda kristaller ortaya çıkabilir.

LARGOPEN’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

LARGOPEN Kullanmayı Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

LARGOPEN size tıbbi gözetim altında verileceğinden, ilacınızı bir kerede fazla miktarda almanız beklenmez. Ancak LARGOPEN’i fazla dozlarda aldığınızı düşünüyorsanız doktorunuz veya hemşirenizle konuşunuz.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

LARGOPEN İle Birlikte Yiyecek ve İçecek Tüketimi

Alkol ile kullanımına dair bilgi bulunamamıştır. Largopen alkol ile etkileşimi ciddi sonuçlar yaratabilir doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

LARGOPEN, öğünler dikkate alınmadan kullanılabilmektedir.

Largopen Hamilelik Sürecinde Kullanımı

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Largopen’in hamilelikte kullanımına ilişkin yeterli bilgi yoktur. Doktorunuz hamileliğiniz sırasında LARGOPEN kullanıp kullanmamanız gerektiğine karar verecektir.

LARGOPEN ağızdan alınan doğum kontrol ilaçlarının etkinliğini azaltabilmektedir.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme Döneminde Kullanılabilir mi?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Largopen emzirme döneminde kullanılabilmektedir. Fakat emziren anneler tarafından LARGOPEN kullanımı bebeklerde duyarlılık gelişmesine neden olabilmektedir ve doktorunuz önlem olarak LARGOPEN kullanmamanızı veya bebeğinizi emzirmeye ara vermenizi isteyebilir.


Araç ve makina kullanımı
LARGOPEN araç ve makine kullanımı üzerine olumsuz etki göstermemiştir.

LARGOPEN Etken Maddesi Nedir?

Bu tıbbi ürün sodyum ihtiva eder. Bu durum, kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için göz önünde bulundurulmalıdır.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Kullanılır mı?

LARGOPEN ile birlikte aşağıdaki ilaçları kullanırken dikkatli olunmalıdır

Probenesid (Gut tedavisinde kullanılır)

 • LARGOPEN ile birlikte probenesid maddesini içeren bir ilaç kullanıldığında LARGOPEN’in zararlı etkilerinde artış olabilir. Bu nedenle iki ilaç birlikte kullanılmamalıdır.

Kloramfenikol, makrolid grubu, sülfonamid grubu ve tetrasiklin grubu antibiyotikler

 • Bu antibiyotikler LARGOPEN ile etkileşebilir. Herhangi bir antibiyotik ilaç kullanıyorsanız LARGOPEN kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz.

Doğum kontrol ilaçları

 • LARGOPEN ağızdan alınan doğum kontrol ilaçlarının etkinliğini azaltabilmektedir. Eğer doğum kontrolü amacıyla ilaç kullanıyorsanız LARGOPEN kullanırken başka bir korunma yöntemi veya ek bir korunma yöntemi (kondom gibi) kullanmalısınız.

Kumarin gibi antikoagülanlar (Kan pıhtılaşmasını önleyici ilaçlar)

 • LARGOPEN alan bazı hastalarda kanama eğilimi artabilmektedir. Eğer aynı zamanda kan pıhtılaşmasını önleyen bir ilaç (ör. kumarin) alınıyorsa bu etki daha da şiddetlenebilir.

Allopurinol (gut hastalığı tedavisinde kullanılır)

 • Allopurinol maddesini içeren bir ilacın LARGOPEN ile birlikte kullanılması ciltte kızarıklıklara neden olabilir. LARGOPEN kullanılırken de bu konuda dikkatli olunmalıdır.

Digoksin (kalp yetmezliğinde kullanılır)

 • Digoksin maddesini içeren bir ilaç ile birlikte LARGOPEN kullanıldığında digoksinin etkilerinde artış olabilir.

Largopen Prospektüsü (Kullanım Talimatı PDF)

Yorum yapın