Hazanbel Kökü Çayı Nasıl Yapılır ? Faydaları ve Özellikleri

Hazanbel otu halk arasında “eğir otu” olarak da adlandırılmaktadır. Genellikle sulu bölgelerde yetişmekte olan hazanbel otu ülkemizde göl kenarları, nehir kenarları ve bataklık bölgelerde sıkça rastlanmaktadır. Güzel bir görünüme sahip olan hazanbel otu kokusuyla da büyülemektedir. Tarihten günümüze kadar uzanan “şifalı ot” hazanbel bir çok hastalığın tedavisinde iyileştirici özelliğe sahip olmaktadır.

İyileştirici özelliğinin yanı sıra engelleyici özelliği sayesinde hastalık oluşumlarına vücut içerisinde izin vermeden atılımını sağlamaktadır. Hazanbel otunun eski zamanlardaki toplumlarda “sindirim dengeleyici” olarak da bilinmektedir. Hazanbeli bu denli anlamlı kılan elbette ki içerisinde barındırmakta olduğu “magnolin, metilödesmin, metilmagnolin, dihidroksiaşaron, treo, sitosterol, eritro, öjenol, aşaron ve toykilatriyol, A vitamini, C vitamini, potasyum” açısından oldukça zengin olmasından kaynaklıdır.

Hazanbel Otunun Faydaları

Hastalıklarda karşı “iyileştirici ve engelleyici” özellikler sunmakta olan hazanbel otu alternatif tıbbın yüzyıllardır kullanımına açık doğal bitki türleri arasında yer almaktadır. Günümüzde klinik araştırmalarında sonucunda “sindirim sistemi, mide sağlığı, sinir sistemleri, bağışıklık sistemi, ağız sağlığı” açısından oldukça faydalı sonuçlar elde edildiği kanıtlanmaktadır. Hazanbelin antibakteriyel özelliği ve antibiyotik etkisi sayesinde mikrop oluşumlarına karşı oldukça kuvvetli olduğu bilinmektedir.

Soğuk Algınlığına Birebir

Mevsimsel hastalıklara bağlı olarak gelişen  ve aynı zamanda vücut dengesinin sarsılması durumlarında meydana gelen yüksek ateş sorunlarında oldukça etkili sonuçlar göstermektedir. Hazanbel otu enfeksiyon durumlarına bağlı olarak organların zarar görmesi ve beraberinde oluşan ateş problemlerinde “doğal ateş düşürücü” özelliğe sahiptir. Genç ve yetişkin bireylerde “vücut ısınını dengeleyici” özelliğe sahiptir.

Vücut Direncini Güçlendirir

Bağışıklık sistemi koruyucu özelliğine sahip hazanbel otu içerisine barındırmakta olduğu potasyum, A vitamini ve C vitamini sayesinde vücut içerisinde bulunan mikrop ve bakterilerin atılımını hızlandırmaktadır. Bunun yanı sır vücuda virüs girişini de engelleme özelliğine sahiptir. Mucizevi bitkinin en büyük özelliği olarak “sistem güçlendirici” özelliği bilinmektedir.

Regli Düzensizliğine İyi Gelir

Adet bozuklukları tedavilerinde kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilmekte olan hazanbel otu adet dönemlerinin stabil olarak aynı düzende ilerlemesine uyarıcı maddeler sayesinde “adet dengeleyici” özelliğe sahiptir. Düzenli kullanımlarda düzenli adet kanamalarına yardımcı olan hazanbel otu kadınlarda meydana gelen vajinal akıntılara karşı kurutucu etki göstermektedir. Aynı zamanda regli dönemine bağlı olarak meydana gelen sinir, stres ve depresyon oluşumlarını hafifletmektedir.

Ağız İçi Oluşacak Yaraları Engeller

Ağız sağlığı açısından oldukça önemli elementleri içerisinde barındırmakta olan hazanbel otu ağız içerisinde meydana gelen mikrop ve bakteri oluşumlarının önüne geçmektedir. Özellikle damaklarda ve dillerde meydana gelen enfeksiyonel yara oluşumlarında iyileştirici özelliği sayesinde iltihap oluşumlarını kısa sürede kurutmaktadır. Ağız sağlığı açısından oldukça önemli hazanbel otu “doğal gargara” görevi göstermektedir.

Doğal Ağrı Kesici

Ağrı kesici özelliği sayesinde vücut içerisinde meydana gelmiş tahribatlara bağlı olarak gelişen ağrı durumlarında “dindirici” özelliği sayesinde dayanılmaz acıların oluşumunu ortadan kaldırmaktadır. Hazanbel otu vücut sisteminde uyarıcı etkiye sahip maddeler ile beraberinde “doğal ağrı kesici” özelliğe sahiptir.

Sindirim Sistemini Düzenler

Sindirim sistemi düzenleyici özelliğine sahip hazanbel otu sindirim enzimlerinin yakılımı işlevini engelleyerek vücut içerisinde bağırsakların rahatlıkla çalışmasına katkıda bulunmaktadır. Sindirim sisteminde düzenleyici bir etki yaratmakta olan hazanbel tuvalete çıkamama problemi yaşayan bireylerde “boşaltıcı” etki göstermektedir. Aynı zamanda ishal, hazımsızlık ve şişkinlik problemi yaşamakta olan bireylerde iyileştirici etkiye sahiptir. En büyük etkisi ise “idrar söktürücü” özelliğe sahip olmasıdır.

Mide Sağlığı İçin Tüketimi Yararlıdır

Mide sağlığı için oldukça önemli mineralleri içerisinde barındırmakta olan hazanbel otu mide hastalıkları oluşumunun önüne geçmektedir. Özellikle günümüzde sıklıkla rastladığımız mide yanması, mide ekşimesi, mide kanaması ve mide kramplarına karşı iyileştirici özelliğe sahiptir. Klinik çalışmalar doğrultusunda hazanbel otunun düzenli kullanımlarda mide kanseri riskini azalttığı doğrulanmaktadır.

Hazanbel Otunun Diğer Faydaları

 • Hastalıklara şifa kaynağı olan hazanbel bitkisinin yüksek miktarda “magnolin, metilödesmin, metilmagnolin, dihidroksiaşaron, treo, sitosterol, eritro, öjenol, aşaron ve toykilatriyol, A vitamini, C vitamini, potasyum” ile vücudun dengesini korumaktadır. Hazanbel bitkisinin faydaları arasında kanser hastalıkları, sindirim bozuklukları, solunum bozuklukları ve mevsimsel hastalıklarda iyi gelmektedir. Hazanbel  aynı zamanda “direnç arttırıcı” özelliği ile önemli rol oynamaktadır.
 • Sinir, stres ve depresyon ataklarında iyileştirici ve engelleyici özelliği sayesinde kısa süre içerisinde olumlu sonuçlar göstermektedir.
 • Diş eti kanamalarına karşı aız gargarası olarak kullanımı olan hazanbel bir çok ağız enfeksiyonuna iyi gelmektedir
 • İştah açıcı özelliği sayesinde düzenli kullanımlarsa sağlıklı besin takviyesinin girişine destek sağlamaktadır.
 • Gut hastalıklarına karşı kullanılan doğal tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.
 • Böcek, haşere, yılan ısırıklarına karşı zehir püskürtücü özelliğine sahiptir.
 • Yorgun bedenlerde sakinliğin oluşmasına yardımcı olarak doğal detox etkisi yaratmaktadır.

Hazanbel Otunun Zararları

Hastalıklara deva niteliğine sahip olan hazanbel otu saymakla bitmeyen faydaları arasında az da olsa fazla kullanımlarda ve hastalıklara karşı yan etkiler oluşturabilmektedir. Yeterli dozda ve uygun ayarda kullanılmaması durumunda vücut içerisinde yan etkilerin önüne geçseniz dahi bazı hastalıklara sahip bireylerin kullanımında problem yaratabilmektedir.

 • Düzensiz olarak kullanılması durumunda mide bulantısı hatta kusma yapabilmektedir.
 • Fazla kullanıma bağlı olarak baş dönmesi, baş ağrısı gibi yan etkiler oluşturabilmektedir.
 • Uyuşturucu özelliğe sahip yapısı sayesinde fazla kullanımlarda halüsinasyon etkisi yaratabilmektedir.
 • Karaciğer yetmezliğine bağlı olarak gelişen karaciğer kanserine engel tetikleyici olabilmektedir..
 • Böbrek hastalarının kullanımına uygun değildir.

Tavsiyeler

 • Hazanbel  tüketiminde uygun ayara ve uygun dozda hazanbel tüketimine dikkat etmeniz gerekmektedir. Hazanbel bitkisinin içeriğinde yer alan ağır maddelerden dolayı fazla tüketimi bağışıklık sisteminin dengesini bozabilmektedir. Ayrıca hazanbel çaylarınızı günlük olarak taze şekilde tüketmeniz gerekmektedir.

Hazanbel Çayı Nasıl Demlenir?

Aktarlardan kolaylıkla temin edebileceğiniz hazanbel otu ve hazanbel kökü bitkisi ile hastalıklar da iyileştirici etki yaratabilirsiniz.

Su ile içerisine ilave edeceğiniz bitkisel çaylar ile meydana gelen muazzam lezzet hastalıkların iyileştirilmesine de yardımcı olmaktadır.

Sunmakta olduğumuz hazanbel çayınızı belirttiğimiz ölücülere uygun olarak 4 kişini tüketimine uygundur.

Hazanbel Çayı Malzemeleri

 • 4 tatlı kaşığı kurutulmuş hazanbel kökü
 • 1 litre su
 • 2 yemek kaşığı bal
 • 1 tutam ıhlamur
 • Yarım limon

Hazanbel Çay Nasıl Yapılır?

 1. Hazanbel çayınız için demlik içerisinde yer alan suyunuzu kaynama notasına ulaşıncaya dek ısıtınız.
 2. Kaynama noktasına ulaşan suyunuza hazanbel ve ıhlamur eklentilerini yaparak demlemeye bırakınız.
 3. 4 dakika demleme süresini tamamlamış olan çayınıza limon ve bal eklentilerini de yaparak rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Yorum yapın