Enfluvir Prospektüs, ve Enfluvir Yan Etkileri

Kap kısmı renksiz, kapak kısmı kırmızı sert jelatin kapsüllerde bulunur. Enfluvir 75 mg kapsüller 10 kapsül içeren ambalajlarda piyasaya sunulmaktadır. Enfluvir size gribi tedavi etmek veya önlemek amacıyla reçete edilmiştir.

Enfluvir Hangi Hastalıkta Kullanılır?

Grip, influenza (grip) virüsünün neden olduğu bir enfeksiyondur. Gribin belirtileri ateşin ani yükselmesi (>37.8oC), öksürük, burun akıntısı veya tıkanıklığı, baş ağrısı, kas ağrıları ve sıklıkla aşırı bitkinliktir. Bu belirtiler aynı zamanda grip dışı hastalıklar nedeniyle de oluşabilir.

Gerçek grip enfeksiyonları yalnızca toplumda grip virüslerinin dolaştığı yıllık salgın dönemlerinde ortaya çıkar. Bu salgın dönemi dışında, bu belirtiler, genellikle başka enfeksiyonlar veya hastalıklar nedeniyle oluşacaktır.
Enfluvir, 1 yaşından küçük çocukların grip tedavisinde veya gribi önlemek amacıyla, sadece, geçici süreyle, salgın esnasında, bir doktor önerisiyle veya bir doktorun gözetiminde kullanılması şartıyla kullanılır.

Enfluvir Antibiyotik midir?

Enfluvir’in etkin maddesi oseltamivir’dir. Enfluvir “nöraminidaz inhibitörleri” denen bir ilaç grubuna dahildir. Bu ilaçlar grip virüsünün vücudun içinde yayılmasını engeller ve bu sayede grip virüsü enfeksiyonu nedeniyle oluşacak belirtileri dindirir veya engeller.

Oseltamivir Antibiyotik mi?

Oseltamivir bir etken madde olup enfluvir ilacının bileşeninde bulunur. Özellikle kullanım alanı grip ne domuz gribi hastalıklarda grip ateşlerinde kullanılan bir ilaçtır.

Enfluvir Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Enfluvir’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde sıralanmıştır:

Yaygın Yan Etkiler

 • Bulantı
 • Kusma
 • İshal
 • Karın ağrısı
 • Baş ağrısı

Yaygın olmayan yan etkiler

 • Üst karında şişkinlik
 • Mide-barsak kanalında kanama
 • Bronşlarda iltihaplanma (bronşit)
 • Üst solunum yolu enfeksiyonları:
 • Sersemlik
 • Yorgunluk
 • Uyumada zorluk
 • Deri reaksiyonları
 • Orta ile ciddi karaciğer fonksiyon bozuklukları
 • Görme bozuklukları
 • Kalp ritminde bozukluklar

Grip, hayal görme, huzursuzluk, taşkınlık, hezeyan gibi belirti gösteren ani geçici bilinç bozukluğu, anormal davranış gibi olayları içeren, bazı vakalarda ölümcül sonuçları olabilen, çeşitli sinir sistemi ile ilgili (nörolojik) ve davranışsal belirtilerle ilişkili olabilir. Bu olaylar, beyni etkileyen birer hastalık olan ensefalit veya ensefalopati durumunda meydana gelebilir, ancak belli bir ciddi hastalık görülmeksizin de olabilir.

Bilinç seviyesinde azalma, zihin karışıklığı, anormal davranış, sanrılar, hayal görme, huzursuzluk, endişe, kabuslar gibi belirtileri içeren havale (konvülsiyon) ve huzursuzluk, taşkınlık, hezeyan gibi belirti gösteren ani geçici bilinç bozukluğu (deliryum). Bu davranışlar, birkaç vakada kaza ile yaralanmalara yol açmıştır ve bu kaza ile yaralanmaların bazıları ölümle sonuçlanmıştır. Bu olaylar özellikle çocuklarda ve ergenlerde rapor edilmiştir ve sıklıkla birdenbire başlayıp süratle düzelen olaylardır. Enfluvir’in bu olaylara katkısı bilinmemektedir. Bu tip nöropsikiyatrik olaylar Enfluvir almayan grip hastalarında da raporlanmıştır.

Enfluvir Nasıl Kullanılır?

Doktorunuz tarafından reçete edilen miktarda kapsül kullanmalısınız. Eğer emin değilseniz, doktorunuz veya eczacınız ile kontrol ediniz. Enfluvir size reçete edildikten sonra en kısa sürede ilacı kullanmaya başlayınız; bu, grip virüsünün vücudunuzda yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olacaktır.

Enfluvir covid 19 virüs tedavisinde kullanılan bir ilaç değildir. Oseltamivir, influenzayla uyumlu klinik bulguları olan, mevsime ve diğer faktörlere göre influenzanın dışlanamadığı veya influenza tanı testi pozitif olgularda verilmelidir. Oseltamivir COVID-19 tedavisi için önerilmez.  Mevcut bilimsel veriler asemptomatik olup, COVID-19 PCR testi pozitif saptanmış bireylere hidroksiklorokin başlanmasını güçlü bir şekilde desteklememektedir. Ancak erken başlanan ilaçların daha etkili olduğuna ilişkin genel bilgilere dayanarak, hastayı değerlendiren hekimin uygun bulması halinde ve yan etkiler konusunda dikkatli olmak kaydıyla bu hastalara hidroksiklorokin başlanabilir. Enfluvir corona virüsüne etki etmez ve sağlık bakanlığı tarafından kesinlikle virüse karşı kullanılmamasını bildirmiştir.

Grip Hastalığının Tedavisinde Enfluvir Kullanımı

Ergenlerde (13-17 yaş) ve yetişkinlerde kullanım

Yetişkinler ve ergenler tarafından 75 mg kapsüle alternatif olarak bir adet 30 mg kapsül ile bir adet 45 mg kapsül kullanılabilir.

Sabah akşam günde iki kez 75 mg, 5 gün süre ile kullanınız. Grip tedavisi için ilaç size reçete edildikten sonra en kısa sürede ilacınızı alınız. Kısa sürede kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile, 5 günlük tedaviyi tamamlayınız.
Enfluvir kapsülleri bütün olarak su ile yutunuz. Enfluvir kapsülleri bölmeyiniz ve çiğnemeyiniz.
Enfluvir oral süspansiyon bulunmadığı zaman

Kapsül yutamayan yetişkinler, ergenler veya çocuklar, Enfluvir oral süspansiyonun bulunmadığı durumlarda, kapsülleri açıp, acı tadı maskelemek için uygun bir tatlandırıcı gıdanın az bir miktarı (en fazla bir çay kaşığı) içine kapsül içindeki tozu boşaltarak uygun Enfluvir dozunu alabilirler.

Tatlandırıcı gıda olarak şekerli su, çikolata şurubu, kiraz şurubu, ve tatlı gıdalar (karamel veya yumuşak şekerleme sosu) kullanılabilir. Kapsül içindeki toz tatlandırıcı ürün içinde karıştırılmalı ve karışımın tamamı hastaya verilmelidir. Karışım hazırlandıktan hemen sonra yutulmalıdır.

Yaşlılarda özel bir doz ayarlaması gerekmemektedir.

Böbrek yetmezliği ve Karaciğer yetmezliği hastalarında Enfluvir kullanımı

Ciddi böbrek yetmezliği olan hastalarda doz ayarlaması önerilmektedir. Ciddi böbrek yetmezliğiniz varsa, grip tedavisi için Enfluvir kullanmadan önce doz ayarlaması için doktorunuza başvurunuz.

Karaciğer yetmezliği olan hastalarda özel bir doz ayarlaması gerekmemektedir. Karaciğer yetmezliği olan çocuk hastalarla ilgili veri bulunmamaktadır.

Eğer Enfluvir’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Doz Aşımı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Enfluvir’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Enfluvir Kullanmayı Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

Bir dozu atlarsanız, aklınıza gelir gelmez bu dozu alınız. Ancak dozu atladığınızı bir sonraki dozu alacağınız saate yakın fark ederseniz, atladığınız dozu unutunuz ve bir sonraki dozunuzu zamanında alınız.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız. Enfluvir ile tedavi sonlandırdığındaki oluşabilecek etkiler:

Doktorunuzun tavsiyesinden önce Enfluvir kullanmayı bırakırsanız herhangi bir yan etki gözlenmez. Ancak, eğer doktorunuzun tavsiye ettiği tarihten önce Enfluvir kullanmayı bırakırsanız, grip belirtileriniz yeniden ortaya çıkabilir.

Enfluvir kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Enfluvir Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

Eğer oseltamivire veya ilacın içerdiği maddelerin herhangi birine karşı alerjik (aşırı duyarlı) iseniz

Enfluvir Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Diğer ilaçlara alerjiniz varsa,

Böbreklerinizle ilgili sorunlarınız varsa,
Enfluvir’i kullanmadan önce reçete eden doktorunuzu yukarıdaki durumlarda bilgilendiriniz.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa, sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Enfluvir İle Birlikte Yiyecek ve İçecek Tüketimi

Belirtilen ilaç ile birlikte tüketilmesi sakıncalı olan yiyecek ve içecekler nelerdir? Ne yemeli veya ne yememeliyiz?
Enfluvir aç veya tok karnına kullanılabilir.
Enfluvir’in yiyeceklerle birlikte alınması, mide bulantısı ve kusma olasılığını azaltmak amacıyla tavsiye edilmektedir.

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Enfluvir Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Enfluvir’in doğmamış çocuklar üstündeki yan etkileri bilinmemektedir. Eğer hamileyseniz, hamile olduğunuzu düşünüyorsanız veya hamile kalmaya çalışıyorsanız doktorunuzu bilgilendiriniz. Doktorunuz Enfluvir’in sizin için doğru bir tercih olup olmadığı konusunda karar verecektir.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme Döneminde Enfluvir Kullanılabilir mi?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirilen bebekler üstündeki etkisi bilinmemektedir. Eğer bebeğinizi emziriyorsanız doktorunuzu bilgilendiriniz. Doktorunuz Enfluvir’in sizin için doğru bir tercih olup olmadığı konusunda karar verecektir.

Enfluvir’in Alkol ile kullanımına dair bilgi bulunamamıştır.

Enfluvir Etken Maddesi Nedir?

Kroskarmeloz sodyum : Bu tıbbi ürün her dozunda 1 mmol (23 mg)’dan az sodyum ihtiva eder. Sodyuma bağlı herhangi bir olumsuz etki beklenmemektedir.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Enfluvir Kullanılır mı?

Enfluvir yüksek ateşi tedavi etmek için uygun ateş düşürücü ilaçlar ile birlikte kullanılabilir.
Enfluvir grip aşılarının yerine kullanılmaz. Enfluvir grip aşılarının etkisini değiştirmez. Grip aşısı olmuş olsanız bile doktorunuz size Enfluvir reçete edebilir.

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Yorum yapın