Duact Tablet Kapsül Nedir ve Ne İşe Yarar?

Genel de Duact kış hastalıklarında grip, nezle, alerjik burun tıkanıklığı, sinüzit kaynaklı koku alamama, sebebi ile yaşanan burun tıkanıklığında doktorunuz tarafından sizlere reçete edilir.

Genellikle grip, soğuk algınlığı ve alerjik durumlarda kullanılan kapsül şeklinde gayet başarılı bir ilaç. özellikle alerjide ve soğuk algınlıklarında görülen burun akıntısına, ve alerjik hapşırmaya karşı etkili bir ilaçtır. Bu tarz şikayetleriniz varsa öncelikle doktorunuza başvurun. Ardından doktorunuz gerekli kontrollerin ardından size gereken ilacı reçete edecektir. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız.

Sonuç olarak “Duact nedir?” sorusunun cevabı; burun tıkanıklığını gideren bir ilaçtır. Alerjik nezlenin belirtilerinin giderilmesinde kullanılır.

Duact 30 kapsüllük ambalajlar halindedir.

Duact geniz akıntısı ve soğuk algınlığını iyileştirmez ve ciddi yan etkilere neden olabilir. Ciddi yan etki riskini azaltmak için tüm dozaj talimatlarını dikkatlice izleyin. Aynı veya benzer bileşenleri içerebilecek diğer öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarını kullanmayın. Doktora veya eczacıya öksürük ve soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmenin diğer yollarını sorun (yeterince sıvı içmek, nemlendirici veya tuzlu burun damlası / spreyi kullanmak gibi).

Duact Ne İlacı?

Duact ilacı, soğuk algınlığı, grip, alerji veya diğer solunum hastalıklarının (sinüzit, bronşit gibi) neden olduğu semptomları geçici olarak hafifletmek için kullanılır.

Antihistaminikler, sulu gözleri, kaşıntılı gözleri / burnu / boğazı, burun akıntısını ve hapşırmayı hafifletmeye yardımcı olur.  Duact, tıkalı burun ve kulak tıkanıklığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Bu ilacı kendi kendinize tedavi ediyorsanız, bu ürünü kullanmaya başlamadan önce sizin için ilaca karşı alerjiniz olmadığını emin olmak için paket talimatlarını dikkatlice okuyun.

Bazı ürünlerin benzer marka adları vardır, ancak farklı kullanımlara sahip farklı aktif içerikleri vardır. Yanlış ürünü almak size zarar verebilir. Ürününüz veya kullanımıyla ilgili herhangi bir sorunuz varsa eczacınıza veya doktorunuza sorun.

Duact Kapsül Nasıl Kullanılır?

Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde;

65 yaş ve altındaki erişkinler ve 12 yaşın üzerindeki çocuklar ağızdan günde üç kez 1 Duact kapsül

Öksürük ve soğuk algınlığı ürünlerinin 6 yaşından küçük çocuklarda güvenli veya etkili olduğu gösterilmemiştir. Bu nedenle, Bu ürünü, özellikle doktor tarafından belirtilmedikçe, 6 yaşından küçük çocuklarda soğuk algınlığı semptomlarını tedavi etmek için kullanmayın.

Duact sadece ağızdan kullanım içindir. Kapsüller bir miktar su ile yutulmalıdır.

Ciddi böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalar kullanmamalıdır.

Eğer Duact’ın etkisinin çok güçlü ya da çok zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Duact Kapsül 2 Tane İçilir mi?

Tavsiye edilen dozlarda görülen yan etkilerle beraber uyaranlara karşı aşırı duyarlı olma durumu, huzursuzluk, titreme, nöbet, kalp çarpıntısı, yüksek tansiyon ve idrara çıkmakta zorlanma olabilir. Eğer yüksek doz Duact almışsanız, kusmanız gerekebilir.

Duact’tan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız, bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Duact Kapsül Hangi Durumlarda Kullanılmaz?

Etkin maddeye, ilacın diğer bileşenlerine veya diğer adrenerjik ilaçlara karşı alerjiniz varsa,

Yüksek tansiyon ve kalp çarpıntınız varsa,

Damar sertliği nedeni ile kalp damarlarınızda daralma varsa,

Duact ilaç tedavisine başlamadan 2 hafta öncesinde ya da halen Monoamino Oksidaz İnhibitörleri (MAOI-bir çeşit antidepresan) grubundan bir ilaç alıyorsanız

Böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa

Antibakteriyel ilaç furazolidon kullanıyorsanız.

12 yaşın altındaki çocuklarda.

Duact Kapsül Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seyrek olarak psödoefedrinin de dahil olduğu ilaç grubu ile geri dönüşlü bir beyin hastalığı posterior geri dönüşlü ansefalopati (PRES) / geri dönüşlü serebral vazokonstriksiyon sendromu (RCVS) bildirilmiştir. Bildirilen semptomlar ani başlangıçlı şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma ve görme bozukluğudur. Olguların çoğu uygun tedavi ile birkaç günde düzelmiştir. PRES/RCVS belirti ve semptomların gelişmesi halinde psödoefedrin hemen kesilmelidir.

Kan basıncı düşürücü ilaçlar (guanetidin, metildopa, alfa ve beta blokörler), uyarıcı ya da iştah baskılayıcı ilaçlar, astım ilacı, depresyon ilaçları, uyku ilaçlan kullanıyorsanız.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışın.

 • Kalp ritim bozukluğunuz varsa,
 • Kalp hastalığınız varsa,
 • Şeker hastalığınız varsa,
 • Yüksek tansiyon hastalığınız varsa,
 • Prostat büyümeniz varsa,
 • Böbrek yetmezliğiniz varsa,
 • Göz tansiyonunuz varsa,
 • Tiroid fonksiyon bozukluğunuz varsa

Hamilelikde Duact Kapsül Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Duact gerekli olmadıkça hamilelik döneminde kullanılmamalıdır.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz, hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirirken Duact Kapsül Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Duact gerekli olmadıkça emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

Duact Etken Maddesi Nelerdir?

Duact laktoz içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı tahammülsüzlüğünüz (intolerans) olduğu söylenmişse, bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

Bu tıbbi ürün her bir kapsülde 1 mmol (23mg)’dan daha az sodyum ihtiva eder; yani esasında soyum içermediği kabul edilebilir.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Duact Kapsül Kullanımı

Duact’ı burun tıkanıklığını gideren ilaçlar, trisiklik antidepresanlar, iştah kesici ilaçlar ve bazı sinir sistemi uyarıcı ilaçlar veya MAOrieri ile beraber kullanılması bazen tansiyon yükselmesine neden olabilir. İlacın psödoefedrin içermesinden dolayı, bretilyum, betanidin, guanitidin, debrizokin, metildopa ve alfave beta-adrenerjik bloker ilaçlar gibi tansiyonu düşüren ilaçların etkisini kısmen tersine çevirebilir.

Duact’ın Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Duact’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

 • Olmayan şeylerin görülmesi ya da duyulması (halüsinasyon)
 • Uyuklama hali
 • Sersemlik
 • Uyku bozukluğu
 • Alerji (aşırı duyarlılık reaksiyonları)
 • Tahrişli veya tahrişsiz deri döküntüleri
 • İdrara çıkamama

Araç ve makina kullanımı

Duact çoğu hastada sersemlik ve uyuklama haline sebep olmaz. Bununla birlikte, bütün ilaçlara verilen cevap kişiden kişiye farklılıklar gösterdiğinden, ilaca karşı kendi kişisel cevaplarınızı tespit edene kadar araç kullanmak veya makinada çalışmak gibi zihnin uyanık olmasını gerektiren faaliyetler konusunda dikkatli olmanız gerekebilir.

Hastalara genellikle alkol veya merkezi sinir sistemi depresanlarının etkisi altındayken zihinsel uyanıklık gerektiren görevler üstlenmemeleri önerilir. Eğer bunlarla birlikte Duact kullanıyorsanız, bu ilaç sizde ek rahatsızlık oluşturabilir.

Yorum yapın