Dolorex Nedir ve Ne İşe Yarar?Yan Etkileri ve Güncel Fiyat Listesi (2023)

Dolorex, yuvarlak, kırmızı renkli, düzgün drajelerdir. Her bir draje 50 mg diklofenak potasyum içerir.

Dolorex, 10 veya 20 adet draje içeren blister ambalajda takdim edilmektedir. Dolorex, ağrı ve iltihabın tedavisinde kullanılan “nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlar (NSAİİ’ler)” adı verilen bir ilaç sınıfına aittir.

İçindekiler

 1. Dolorex Yan Etkileri
 2. Dolorex Güncel Fiyat Listesi (2023)
 3. Dolorex Nasıl Kullanılır?
 4. Dolorex Etken Maddesi
 5. Dolorex Prospektüsü

Dolorex Ne İçin Kullanılır?

Dolorex, aşağıdaki durumların kısa süreli tedavisinde kullanılabilir:

 • Burkulmalar, gerilmeler ya da diğer zedelenmeler,
 • Ameliyattan sonraki ağrı ve şişlik,
 • Ağrılı adet döngülerini de içeren ağrılı iltihabi kadın hastalıkları ile ilgili durumlar,
 • Sırt ağrısı, donuk omuz, tenisçi dirseği ve yumuşak doku romatizmasının diğer biçimleri,
 • Kulak, burun veya boğaz enfeksiyonları,
 • Migren atakları.

Dolorex, doktorunuzun belirlediği başka durumların tedavisinde de kullanılabilir. Dolorex, şişlik ve ağrı gibi enflamasyon semptomlarını ortadan kaldırır ve ayrıca ateşi düşürür. İltihap ya da ateşin nedenleri üzerinde etkili değildir.

Dolorex’ın etki mekanizması ya da size neden bu ilacın reçete edildiği ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorunuz.

Dolorex Güncel Fiyat Listesi (2023)

TarihEtiket FiyatıKamu Fiyatı
15.12.202244,4944,49
09.07.202232,5832,58
28.06.202223,1823,18
19.02.202218,1918,19
20.02.202113,2713,27
19.02.202011,0611,06
19.02.20199,879,87
31.05.20188,008,00
19.02.20187,817,81
20.02.20176,796,79
25.12.20166,156,15
23.02.20164,224,22
22.02.20164,224,22
04.09.20153,643,64
01.06.20153,513,51
11.04.20153,453,45
10.04.20153,45
Dolorex Güncel Fiyat Değişim Grafiği (2023)

Dolorex Nasıl Kullanılır?

 • Tedavi başlangıcında günlük doz genelde 100 ila 150 mg’dır. Toplam günlük doz 2 veya 3 ayrı doz halinde alınmalıdır. Günde 150 mg’ın üzerine çıkmayınız.
 • Ağrılı adet döngülerinde, ilk belirtileri hissettiğiniz anda tedaviye 50 ya da 100 mg’ lik tek dozla başlayınız. Gerekirse birkaç gün boyunca, günde iki ya da üç kez 50 mg ile devam edin. 2-3 adet döngüsü boyunca günde 150 mg ağrıyı yeterli ölçüde dindirmezse, sonraki adet dönemlerinizde günde 200 mg’ a kadar çıkmanız gerekebilir. Günde 200 mg’ m üzerine çıkmayınız.
 • Migrende, ilk kriz belirtileri ortaya çıktığı anda tedaviye 50 mg tek doz ile başlayınız. İlk dozdan 2 saat sonra yeterli ağrı kontrolünün elde edilemediği durumlarda 50 mg daha alınabilir. Gerekirse 4 ila 6 saatlik aralıklarla 50 mg dozlara devam edilebilir. Günde 200 mg’ m üzerine çıkmayınız.

Doktorunuz size tam olarak kaç tane Dolorex draje almanız gerektiğini söyleyecektir. Tedaviye verdiğiniz yanıta göre doktorunuz daha yüksek ya da daha düşük bir doz önerebilir.

Doktorunuzun talimatlarına dikkatle uyunuz. Önerilen dozu ve tedavi süresini aşmayınız.

Ağrınızın kontrol altında tutulabildiği en düşük dozu almanız ve Dolorex drajeyi gereğinden daha uzun süre almamanız önem taşır.

Dolorex drajeyi birkaç haftadan daha uzun süre kullanırsanız, gözden kaçan yan etkilerin görülmediğinden emin olunması açısından düzenli kontroller için doktorunuzu görmelisiniz.

Dolorex, sadece ağızdan kullanım içindir.

Dolorex, tercihen yemeklerden önce ya da mide boşken bir bardak su ya da başka bir içecekle bütün halinde yutulmalıdır. Bölünmemelidir ve çiğnenmemelidir.

Dolorex Baş Ağrısına İyi Gelir mi?

Baş ağrısı, iltihaplı, ağrılı kas veya eklemlerin, neden olduğu ağrıyı hafifletecek çeşitli yöntemler mevcuttur. Ağrınızı en etkin şekilde tedavi etmek için doğru seçimin yapılması önem taşımaktadır. Dolorex bu tarz ağrıları gidermekte kullanılır ancak doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanımından sakının.

İlaç içermeyen ürünler, genellikle hafif – orta şiddette akut ağrıların giderilmesinde kullanılmaktadır. Daha şiddetli ağrıların tedavisi için mutlaka doktorunuza danışın.

Dolorex Diş Ağrısına İyi Gelir mi?

Sağlıklı bir ağız yapısına sahip olan bireylerde diş hassasiyeti yada ağrısı ile karşılaşılmaz. Vücudumuzun bir çok organında olduğu gibi ağız içinde de yaşanılan hassasiyet ve ağrılar problemin varlığını önceden haber veren uyarıcı sigortalardır. Bu konuda karşımıza ilaç kullanımı ya da bitkisel çözümler geliyor. Dolorex diş ağrılarını geçirmek amacıyla kullanılır anca her paragrafta belirttiğimiz gibi doktorunuza danışmadan ilaç kullanımından sakının.

Vücudumuzun bu erken uyarı mekanizmaları organlarımızı kaybetmememiz için en etkin savunma şeklidir. Hiçbir hassasiyet yada ağrı temelsiz değildir.Mutlaka hazırlayıcı bir etken mevcuttur.

Dolorex Adeti Keser mi?

Bu ilacın bilinen büyük bir yan etkisi bulunmamaktadır. İlacı kronik rahatsızlığı olan kadınlar kullanmamalıdırlar. Daha önce emboli geçirmiş bayanlarda da kullanılmaması gerekir. Görülebilecek diğer küçük yan etkiler ise adet kanama miktarında değişiklik, vücutta şişkinlik, göğüslerde şişkinlik yapabilmektedir. Genellikle ilacı bıraktıktan 2-3 gün sonra kanama başlamaktadır. Bir çok ilacın adet kanamasına ve adet tarihine yan etki yapabilir.Bağışıklığınıza dayalı ilaç kullanımları ile bazı kadınlarda adet kanamasına etki edebilir bazı kadınlarda tepki göstermeyebilir.

İlacı bıraktıktan sonraki ilk adet normalden biraz daha ağrılı ve kanama değişikliği ile beraber olabilmektedir. Bazı kadınlarda ilaçtan sonraki adet döneminde de düzensizlik görülebilmekteyse de vakaların büyük çoğunda ikinci adetle her şey normale dönebilmektedir. Doktorunuza danışmadan Adetinizi kesmek için Dolorex kullanmayın.

Dolorex mi Arveles mi?

Son dönemlerde ülkemizde ağrı kesiciler içerisinde en sık kullanılan ilaçların başında Arveles ve Dolorex gelmektedir.

Kullanan kişilerin çoğu Arveles’in daha etkili ve kısa sürede sonuç getirdiğini ifade ediyor. Şiddeti daha fazla olan rahatsızlıklarda genelde tercih edilen ilaç Arveles oluyor.

Çocuklar Dolorex Kullanabilir mi?

 • 14 yaş ve üzerindeki ergenlerde günde 75 ila 100 mg genelde yeterlidir.
 • Toplam günlük doz 2 veya 3 ayrı doz halinde alınmalıdır. Günde 150 mg’ın üzerine çıkmayınız.

Migrende; Dolorex, çocuk ve ergenler (18 yaş altındaki) tarafından kullanılmamalıdır.

Dolorex, 14 yaşın altındaki çocuk ve ergenlere verilmemelidir. 14 yaş altındaki çocuklarda, doktor önerisi doğrultusunda ağızdan damla ya da fitil gibi diğer diklofenak formları kullanılabilir.

Bir yaşından küçük çocuklara Dolorex verilmemelidir.

 • Yaşlı hastalar Dolorex drajenin etkilerine diğer erişkinlerden daha duyarlı olabilirler. Bu nedenle özellikle yaşlılar doktorun talimatlarını dikkatle dinlemelidirler ve semptomları dindiren mümkün olan en az sayıda tablet almalıdırlar. Yaşlı hastalarda istenmeyen etkilerin derhal doktora bildirilmesi özellikle önemlidir.

Böbrek yetmezliği ve Karaciğer yetmezliği hastalarında Dolorex kullanımı

 • Böbrek yetmezliği durumunda hasta yakın gözetim altında tutulmalıdır.
 • Karaciğer fonksiyon bozukluğu olan hastalara Dolorex verilirken, mevcut hastalığın alevlenme olasılığı nedeniyle yakın tıbbi gözetime ihtiyaç vardır. Doktorunuz ayn bir tavsiyede bulunmadıkça, bu talimatları takip ediniz.

Eğer Dolorex’n etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Dolorex Kullanmayı Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

İlacınızı almayı unutursanız, unuttuğunuzu fark eder etmez bu dozu alınız ve sonraki dozu her zamanki saatte alınız.Eğer, ilacınızı almayı unuttuğunuzu fark ettiğinizde, sonraki dozun saati yaklaşmış ise, unuttuğunuz dozu atlayınız.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Dolorex Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

 • Diklofenak’a ya da Dolorex’in içerdiği yardımcı maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz (aşın duyarlılık) varsa,
 • İltihap ya da ağrı tedavisinde kullanılan ilaçları (örneğin asetilsalisilik asit/aspirin, diklofenak ya da ibuprofen) aldıktan sonra bir alerjik reaksiyon geçirdiyseniz. Bu reaksiyonlar arasında astım, burun akıntısı, deri döküntüsü, yüzde şişlik yer alabilir. Bu hastalarda “steroidal olmayan iltihap giderici ilaçlar” (NSAİİ’ler)a şiddetli, nadiren ölümcül olabilen reaksiyonlar oluştuğu bildirilmiştir. Alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza danışınız.
 • Koroner arter cerrahisi (Koroner arter by-pass greft) geçirdiyseniz, ameliyat öncesi, sırası ve sonrası ağrıların tedavisinde,
 • Mide ya da barsakta ülseriniz varsa,
 • Dışkıda kan ya da siyah dışkılama gibi semptomların görülebileceği mide-barsak sistemi kanamanız varsa,
 • Ağır böbrek ya da karaciğer hastalığınız varsa,
 • Ağır kalp yetmezliğiniz varsa,
 • Gebeliğin son üç ayında iseniz.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Dolorex Kullanılır mı?

 • Astım ya da saman nezleniz (mevsimsel alerjik rinit) varsa,
 • Daha önce mide ülseri, mide kanaması ya da siyah dışkı gibi bir mide-barsak sistemi sorununuz varsa ya da geçmişte iltihap giderici bir ilaç aldıktan sonra midede rahatsızlık ya da mide yanması geçirdiyseniz,
 • Kalın barsakta (colitis ulcerosa) ya da ince barsakta (Crohn hastalığı) iltihaplı bir hastalığınız varsa,
 • Geçirilmiş yada mevcut kalp sorununuz ya da yüksek kan basıncınız varsa,
 • Karaciğer ya da böbrek sorununuz varsa,
 • Vücudunuzda su kaybı olduysa (ör. bulantı, ishal, büyük bir ameliyattan önce veya sonra),
 • Ayaklarınız şişiyorsa,
 • Kanama bozukluğunuz ya da seyrek görülen bir karaciğer hastalığı olan porfiri (karın ağrısı ve kas kramplarına neden olan bir çeşit kalıtsal hastalık) dahil diğer kan hastalıklarınız varsa dikkatli kullanınız.
 • Dolorex, geçirilmekte olan bir enfeksiyonun semptomlarını (ör. başağrısı, yüksek ateş) azaltabilir ve bu nedenle enfeksiyonun tespit edilmesini ve yeterli derecede tedavi edilmesini güçleştirebilir. Kötü hissediyorsanız ve bir doktora görünmek istiyorsanız, Dolorex aldığınızı belirtmeyi unutmayınız.
 • Diğer iltihap giderici ilaçlar gibi Dolorex de çok seyrek olarak ciddi alerjik cilt reaksiyonlanna (ör. döküntü) neden olabilir. Bu nedenle, böyle bir reaksiyon gördüğünüzde derhal doktorunuza bilgi veriniz.

Dolorex İle Birlikte Yiyecek ve İçecek Tüketimi

Dolorex, bir bardak su ya da başka bir içecekle bütün halinde yutulmalıdır. Dolorex’in, yemeklerden önce ya da boş mideyle alınması önerilmektedir.

Dolorex Alkol İle Alınır mı?

Dolorex de diğer ilaçlar gibi alkol ile birlikte kullanılmamalıdır. Eğer alkol ile birlikte Dolorex aldıysanız hemen acil bir sağlık merkezine, hastaneye veya hekiminize başvurmanız gerekir. Bu gibi sorularınızı sadece hekiminize danışınız. Dijital ortamda çeşitli veri kayıpları ve sapmaları olabilmektedir.

Hamilelikte ve Emzirme Döneminde Dolorex Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

 • Hamileyseniz ya da hamile olduğunuzu düşünüyorsanız bunu doktorunuza söyleyiniz. Kesin gerekli olmadığı sürece hamilelik süresince Dolorex almamalısınız. Diğer iltihap giderici ilaçlarda olduğu gibi, doğmamış çocuğunuza zarar verebileceği ve doğumda sorunlara yol açabileceğinden Dolorex de gebeliğin son 3 ayında alınmamalıdır.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Dolorex kullanıyorsanız bebeğinizi emzirmeyiniz.

Dolorex Etken Maddesi Nedir?

Bu tıbbi ürün her dozunda 17.0 mg sodyum nişasta glikolat ihtiva eder. Bu durum, kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için gözönünde bulundurulmalıdır.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Kullanılır mı?

Aşağıdaki ilaçlardan birini alıyorsanız, dozu değiştirmeniz ve/veya başka önlemler almanız gerekebilir:

 • Lityum ya da seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI) (depresyonun bazı tiplerinin tedavisinde kullanılan ilaçlar),
 • Digoksin (kalp sorunları için kullanılan bir ilaç),
 • Diüretikler (idrar miktarını arttırmada kullanılan ilaçlar),
 • ADE inhibitörleri ya da beta blokerler (yüksek kan basıncı ve kalp yetmezliğini tedavi etmede kullanılan ilaç sınıfları),
 • Asetilsalisilik asit (aspirin) veya ibuprofen gibi diğer iltihap giderici ilaçlar,
 • Kortikosteroidler (vücuttaki iltihap bölgelerinin tedavisinde kullanılan ilaçlar),
 • “Kan sulandırıcılar” (kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar),
 • İnsülin dışında diyabet tedavisinde kullanılan ilaçlar,
 • Metotreksat (kanser ya da iltihaplı romatizmanın bazı türlerinin tedavisinde kullanılan ilaç),
 • Siklosporin (başlıca, organ nakli uygulanan hastalarda kullanılan bir ilaç),
 • Enfeksiyona karşı kullanılan bazı ilaçlar (kinolon antibakteriyeller).

Dolorex Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Dolorex’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, Dolorex’i kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz

Seyrek Görülen Yan Etkiler

 • Alışılmadık kanama ya da morarma
 • Yüksek ateş ya da inatçı boğaz ağrısı
 • Yutma güçlüğü, hipotansiyon (kan basıncı düşüklüğü) ve bayılmaya neden olabilen döküntü ve kaşıntı ile sıkça ilişkili olan yüzde, dudaklarda, ağızda, dilde ya da boğazda şişmenin görüldüğü aleıjik reaksiyonlar. Hırıltı ve göğüste sıkışma hissi (astım belirtileri)
 • Göğüs ağrısı (kalp krizi belirtileri)
 • Ani ve şiddetli baş ağrısı, bulantı, baş dönmesi, hissizlik, konuşamama ya da konuşma güçlüğü, felç (beyin ile ilgili kriz belirtileri)
 • Boyun sertliği (viral menenjit belirtisi)
 • Çizgili kasların şiddetli kasılması (konvülsiyonlar)
 • Ciltte kızarıklık ya da morarma (muhtemel kan damarı iltihabı belirtisi). Kabarcıklı deri döküntüsü, dudaklarda, gözlerde ve ağızda kabarcıklar. Pullanma ya da soyulma şeklinde cilt iltihabı
 • Şiddetli karın ağrısı, kanlı ya da siyah dışkı, kanlı kusma
 • Cilt ya da gözlerde sararma (hepatit/karaciğer yetmezliği belirtisi)
 • Kanlı idrar, idrarda fazla protein, idrar çıkışında ciddi azalma (böbrek bozuklukları belirtileri).

Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 • Uyku hali
 • Mide ağrısı
 • Kollarda, ellerde, bacaklarda ve ayaklarda şişme (ödem)
 • Oryantasyon bozukluğu
 • Psikotik bozukluk
 • Ellerde ya da ayaklarda karıncalanma ya da uyuşukluk
 • Karaciğer fonksiyonlarında değişme (ör. transaminaz düzeyleri)
 • Hafıza bozukluğu
 • Kaygı, endişe (anksiyete)
 • Titreme
 • Görme ya da işitme bozuklukları
 • Ağızda yaralar
 • Özofagus (besinleri boğazdan mideye taşıyan boru) ülseri
 • Çarpıntı
 • Ciltte kızarıklık, şişme ve su toplama (güneşe duyarlılığın artması nedeniyle).

Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir. Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz.

 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Bulantı
 • Kusma
 • İshal
 • Kabızlık
 • Hazımsızlık
 • Karın ağrısı
 • Şişkinlik
 • İştah kaybı
 • Ciltte döküntü
 • Depresyon
 • Uyuma güçlüğü
 • Kabus görme
 • Alınganlık
 • Tat alma duyusunda bozulma
 • Saç dökülmesi

Bu yan etkiler Dolorex’in hafif yan etkileridir.

Araç ve makina kullanımı
Nadiren Dolorex kullanan hastalar görme bozuklukları, baş dönmesi veya uyku hali gibi yan etkiler görebilirler. Böyle etkiler görürseniz araba kullanmamalı ve dikkat gerektiren diğer işleri yapmamalısınız. Böyle etkiler görürseniz en kısa zamanda doktorunuza söyleyiniz.

Dolorex Prospektüsü (Kullanım Talimatı PDF)

Yorum yapın