Bi Profenid 100 MG Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Bi Profenid etken maddesi ketoprofendir. Ketoprofen, ağrı kesici ve iltihap giderici ilaçtır. Bu ilaç  ağrıyı hafifletmek için kullanılır. Eklem ağrısı şişlik ve eklem sertliklerini azaltır. Vücuttaki iltihaplanmaya neden olan bakterilerin çoğalmasını engelleyerek şişliği ve ateşlenmeyi azaltmaya yardımcı olur. Bi profenid, migren tedavilerinde ve baş ağrılarındada kullanılır. Bi profenid hakkında daha detaylı bilgiler için makalemizdeki içindekiler kısmından başlıklara göz atabilirsiniz.

Reçetesiz satılan ürünü alıyorsanız, Bi Profenid almadan önce ürün paketindeki tüm talimatları okuyun . Doktorunuz bu ilacı reçete ettiyse, Bi Profenid kullanmaya başlamadan önce ve her tekrar doldurduğunuzda , İlaç Kılavuzunu ve varsa eczacınız tarafından sağlanan Hasta Bilgi Broşürünü okuyun . Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Artrit gibi kronik bir durumu tedavi ediyorsanız , doktorunuza ilaçsız tedavileri sorun ve / veya ağrınızı tedavi etmek için başka ilaçlar kullanın. Ayrıca Uyarı bölümüne bakın.

Bi Profenid, opak blister içerisinde, oval, sarı ve beyaz iki tabakalı, bölünebilir tabletler halinde ağız yolundan uygulanan bir ilaçtır. 10 ve 20 tablet içeren ambalajlarda sunulmaktadır. Her tablet 100 mg ketoprofen içerir.

Osteoartrit (harabiyete bağlı eklem iltihabı), romatoid artrit (iltihaplı eklem romatizması) ve ankilozan spondilit (ağrılı ve ilerleyici bir iltihabi hastalık) belirti ve bulgularının tedavisi ile akut gut artriti (ürik asit kristallerinin eklemde birikmesi ile meydana gelen iltihabi durum), ani başlangıçtı (akut) kas iskelet sistemi ağrıları, postoperatif ağrı (ameliyat sonrası ağrı) ve dismenore (adet sancısı) tedavisinde kullanılır.

Bi Profenid migren baş ağrısı için alıyorsanız ve ağrı geçmediyse veya ilk dozdan sonra kötüleşirse hemen doktorunuza söyleyin.

Belirli koşullar için ( artrit gibi ), tam fayda sağlayana kadar bu ilacı düzenli olarak almanız 2 haftaya kadar sürebilir.

Bi Profenid gereken kurallara uygun şekilde  alıyorsanız (düzenli bir programda değil), ağrı kesici ilaçların , ilk ağrı belirtileri ortaya çıktıkça kullanıldığında en iyi sonucu verdiğini unutmayın. Ağrı kötüleşene kadar beklerseniz ilaç da işe yaramayabilir.

Bi Profenid etkisinde olabilecek ve sağlığa faydalı gelebilecek doğal bitkisel karışımlara buradan göz atabilirsiniz.

Bi Profenid Diş Ağrısına İyi Gelir mi?

Asıl amacı sıradan olmayan ağrıları gidermek olan Bi Profenid kullanıcıları diş ağrısına iyi geldiğini söylüyor, ancak doktorunuza danışmadan kullanmanız tavsiye edilmez.

Bi Profenid Fiyatı Ne Kadar?

Bi Profenid 2020 yılında 14 Lira olarak yıl sonunu getirmiştir Bi Profenid’in 2021 fiyatı da aynı kalarak satışa sunulmaya devam ediyor.

Bi Profenid Nasıl Kullanılır?

Bi Profenid’i mutlaka doktorunuzun size söylediği şekilde kullanınız. Eğer emin değilseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Doktor tarafından aksi belirtilmediği sürece aşağıdaki dozların uygulanması önerilir:

Bi Profenid’in dozu kullanım nedenine göre günde 1-2 tablet arasında değişir (günde 100 veya 200 mg). Günlük dozu, bir seferde veya iki doza bölerek alınız.

Tableti ağız yoluyla alınız

Tableti yemek sırasında veya yemeklerden sonra alabilirsiniz

Tableti bölmeden/kırmadan bütün olarak bir bardak suyla yutunuz.

Bi Profenid aldıktan sonra en az 10 dakika uzanmayın.

Yaşlı hastalarda Bi Profenid kullanımı sırasında yan etkilerin görülmesi daha muhtemeldir. Bu nedenle yaşlı bir hastaysanız, doktorunuz tedavinize mümkün olan en düşük doz ile başlamanızı önerebilir.

Böbrek yetmezliği/Karaciğer yetmezliği hastalarında Bi Profenid kullanımı

Böbrek yetmezliği bulunan hastalarda başlangıç dozunun düşürülmesi ve tedaviye etkili en düşük dozla başlanması önemlidir. Ciddi böbrek yetmezliğinde kullanılmamalıdır.

Karaciğer bozukluğu bulunan hastalar yakından izlenmeli ve bu hastalarda etkili en düşük dozlar kullanılmalıdır. Ciddi karaciğer yetmezliğinde kullanılmamalıdır.

Eğer Bi Profenid 150 mg tablet’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Mide kanaması ve diğer yan etkiler riskinizi azaltmak için , Bi Profenid‘i mümkün olan en kısa süre için en düşük etkili dozda alın. Dozunuzu artırmayın, daha sık almayın veya reçete edilenden daha uzun süre almayın. Aksi belirtilmedikçe reçetesiz satılan ürünü 10 günden fazla almayınız. Artrit gibi devam eden durumlar için bu ilacı doktorunuzun önerdiği şekilde almaya devam edin. Riskleri ve faydaları doktorunuzla veya eczacınızla tartışın.

Doz Aşımı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Eğer siz ya da yakınızdaki herhangi biri, Bi Profenid’i önerilenden daha fazla miktarda kullandıysa, derhal doktorunuza bildiriniz ya da en yakın sağlık merkezine başvurunuz. Hastaneye başvururken ilacınızın kutusunu yanınızda bulundurunuz. Bu sayede doktorunuz da hangi ilacı aldığınızı görebilecektir.

Kullanmanız gerekenden daha fazla Bi Profenid kullandığınızda aşağıdaki belirtileri görebilirsiniz:

Sersemlik hissi, Mide ağrısı, Hasta hissetme,

Kan basıncınızı düşmesi nedeniyle bayılma -Nefes almada zorlanma -Güçlükle ve gürültülü bir şekilde solumak -Göğüste daralma hissi, sıkışma -Dışkıda kan

Bi Profenid ’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacıyla konuşunuz.

Bi Profenid Kullanmayı Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

Unutulan dozları dengelemek için çift doz kullanmayınız.

Eğer Bi Profenid’i kullanmayı unutursanız, hatırlar hatırlamaz ilacınızı alınız. Ancak bir sonraki dozu almanıza az bir zaman kaldıysa, unutulan dozu atlayınız (almayınız). Unutulan dozu telafi için iki doz birden kullanmayınız.

Bi Profenid Adet Ağrısına İyi Gelir mi?

Ağrı kesici grubunda yer alan Bi Profenid kullanıcıları, çekilmez olan adet sancılarını keser mi diye soruyor. Bu konuda net bilgi olmasa da Bi Profenid kullananlar adet sancılarını kestiğini söylüyor, ancak bilmeden ilaç kullanmanız ya da doktorunuza danışmadan ilaç kullanmanız tavsiye edilmez. Adet sancılarını daha doğal yollardan ilaçsız kesebileceğiniz bitkisel karışımlar deneyebilirsiniz.

Bi Profenid İle Birlikte Yiyecek ve İçecek Tüketimi

Belirtilen ilaç ile birlikte tüketilmesi sakıncalı olan yiyecek ve içecekler nelerdir? Ne yemeli veya ne yememeliyiz?

Bi Profenid ile tedavi süresince alkol kullanmayınız. Çünkü alkol, Bi Profenid’in etkilerini artırabilir ve nefes almada ciddi problemlere neden olabilir.

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Bi Profenid Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Hamileyseniz ya da hamile olduğunuzu düşünüyorsanız bunu doktorunuza söyleyiniz. Hamileliğin ilk üç ayında doktorunuz gerekirse size Bi Profenid reçete edebilir.

Hamileliğin 3.-6. ayları arasında Bi Profenid ancak doktorun tavsiyesi üzerine ve kısa süreli olarak kullanılabilir. Bu dönemde Bi Profenid’i kesinlikle uzun süreli kullanmayınız.

Gebeliğin 6. ayından itibaren Bi Profenid’i kesinlikle kullanmayınız çünkü ilaç bebeğinizin kalbine, akciğerine ve böbreğine zarar verebilir ve bu zarar tek bir kullanımda bile ortaya çıkabilir. Gebeliğin 6. ayından sonra Bi Profenid’i kullandıysanız, bunu doktorunuza söyleyiniz. Böylece doktorunuz gerekli takibi yapabilir.

Tedavi sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme Döneminde Bi Profenid Kullanılabilir mi?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Bi Profenid anne sütüne geçer. Bebeğinizi emzirirken Bi Profenid kullanmayınız.

Bi Profenid Etken Maddesi Nedir?

Bi Profenid laktoz içerir. Kalıtsal galaktoz intoleransınız (galaktoz tipi şekere dayanıksızlığınız), Lapp laktaz eksikliğiniz (süt şekeri olarak bilinen laktozun sindirilmesini sağlayan enzim) veya glukoz galaktoz malabsorbsiyonunuz (glukoz, galaktoz gibi şekerlerin emilimi probleminiz) varsa, bu ilacı kullanmanız önerilmez.

Bi Profenid buğday nişastası içerir. Buğday alerjiniz varsa Bi Profenid’i kullanmayınız. Çölyak hastalığınız varsa bu ilacı kullanabilirsiniz. Buğday nişastası ancak eser miktarda glüten içerebilir, dolayısıyla Çölyak hastaları için güvenli olarak kabul edilir.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Bi Profenid Kullanılır mı?

Bazı ilaçlar Bi Profenid’in işlevini etkileyebilir veya Bi Profenid bazı ilaçların işlevini etkileyebilir:

Eğer şu anda herhangi bir ilaç, özellikle de aşağıda sayılan ilaçlardan birini alıyorsanız veya son zamanlarda aldınızsa reçetesiz ilaçlar da dahil olmak üzere lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz:

İbuprofen veya Aspirin gibi diğer steroid olmayan anti İnflamatuvar ilaçlar (NSAİİ)

Diüretikler (idrar miktarını arttıran ilaçlar)

Kalp yetmezliği veya yüksek kan basıncı (tansiyon) için kullanılan ilaçlar

Digoksin (kalp atışını kontrol eden veya kalp yetmezliğini önlemede kullanılan bir ilaç)

Kanın pıhtılaşmasını önleyen (kan sulandırıcı) ilaçlar: Heparin, Varfarin, Klopidogre Ttiklopidin gibi

Kan pıhtılarını çözmeye yarayan ilaçlar: Streptokinaz, Alteplaz veya Tenekteplaz

Enfeksiyonlara karşı kullanılan bazı ilaçlar (antibiyotikler): Siprofloksasin, Levofloksasin veya Ofloksasin

Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar: Fluoksetin, Sertralin, Sitalopram veya Paroksetin gibi

İltihap gidermede kullanılan ilaçlar (Kortikosteroidler): Hidrokortizon, Betametazon veya Prednisolon

Siklosporin organ naklinden sonra vücudunuzun organı reddetmesini önlemek için kullanılan bir ilaç

Mifepriston (gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir ilaç), mifepriston kullanımı takip eden 8 -12 gün içerisinde Bi Profenid kullanmayınız.

Lityum bazı zihinsel hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaç

Metotreksat kanser ve sedef hastalığında kullanılan bir ilaç

Pentoksifılin Beyindeki limbik sistemdeki kan dolaşımına yardımcı olan bir ilaç

Takrolimus Organ naklinden sonra kullanılan bir ilaç

Probenesid Gut hastalığı için kullanılan ilaç

Zidovudin HIV (AIDS) için kullanılan bir ilaç

Pemetreksed (kanser tedavisinde kullanılan bir ilaç)

Deferasiroks (vücuttaki fazla demiri azaltan bir ilaç)

Bi Profenid Yan Etkiler Nelerdir ?

Tüm ilaçlar gibi Bi Profenid’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdaki istenmeyen etkiler listesi, ketoprofen ile tedavi sırasında bildirilen tüm yan etkileri içermektedir.

Aşağıdakilerden biri olursa Bi Profenid’i kullanmayı durdurun ve DERHAL doktorunuza bildirin veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz

Sıklığı Bilinmeyen Ciddi Yan Etkiler

 • Cildinizin herhangi bir kısmında, kaşıntılı, pütürlü bir döküntü ile birlikte veya bu olmaksızın kabarcıklanma, soyulma veya kanama. Bu belirti dudak, gözler, ağız, burun, genital bölge, eller ve ayaklarda görülebilir. Aynı zamanda grip benzeri belirtiler de görebilirsiniz. Medikal tedavi gerektirecek ciddi bir cilt problemi yaşayabilirsiniz.
 • İdrarda kan, idrar miktarında değişiklik veya özellikle bacak, bilek veya ayaklarda şişlik.
 • Crohn hastalığında veya kolitte kötüleşme
 • Işığa veya ultraviyole lambasına karşı ciltte reaksiyon (ışığa duyarlılık)
 • Saç dökülmesi
 • Normalden daha fazla enfeksiyon geçirme. Bu belirti ciddi bir kan düzensizliğinden kaynaklanıyor olabilir.
 • Hastalık nöbetleri
 • Gözlerde ağrı
 • Astım atağı
 • Midenizde açlıkla birlikte hissedilen yanma hissi ve ağrı.
 • Bu belirtiler midenizdeki ülserden veya guttan kaynaklanıyor olabilir.

Bu belirtiler ciddi bir böbrek sorunundan kaynaklanıyor olabilir.

 • Kalp ağrısı
 • Şiddetli baş ağrısı.

Bi Profenid grubunda yer alan ilaçlar kalp krizi riskinde küçük bir artış ile ilişkilendirilebilir.

 • Yutkunmayı, nefes almayı zorlaştıracak veya hırıltılı nefes almanıza veya göğsünüzde daralmaya neden olacak şekilde yüz, dudak ve boğazda şişme; aynı zamanda kaşınma ve döküntü görülebilir. Bu belirtiler ciddi bir alerjik reaksiyon göstergesidir.
 • Kan kusma, ciddi mide ağrıları veya koyu renkli dışkılama.

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.

Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Bi Profenid’e karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye ve hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz

Yaygın Görülen Yan Etkiler

 • Sindirim güçlüğü, Mide ekşimesi, göğüste yanma hissi, mide ağrısı. Bu etkiler ilacın yemekler ile birlikte kullanılmasıyla azaltılabilir.
 • Hasta hissetme (bulantı) ve kusma

Yaygın Olmayan Yan Etkiler

 • Kabızlık, ishal veya gaz
 • Ciltte döküntü ve kaşıntı
 • Su tutulmasına başlı olarak kollarda ve bacaklarda şişme
 • Baş ağrısı, baş dönmesi, uyuşuk veya uykulu hissetme, yorgunluk veya kendini iyi hissetmeme

Seyrek Görülen Yan Etkiler

 • Kulak çınlaması (tinnitus)
 • Kilo artışı
 • Ağızda iltihaplanma
 • Ciddi mide ve sırt ağrısı. Bu pankreatit (pankreasta iltihaplanma) belirtisi olabilir.
 • Denge problemleri (vertigo), baş dönmesi
 • Uykulu hissetme veya uyuyamama, ruh hali değişikliği
 • Yüksek kan basıncı (yüksek tansiyon)
 • Tat almada değişiklik
 • Burunda akma, batma, hapşırma, burunda tıkanıklık
 • Ciltte kızarma
 • Depresyon
 • Zihin bulanıklığı
 • Olmayan şeyleri duyma veya görme Kan testleri
 • Ciltte uyuşma, karıncalanma, iğnelenme, yanma veya ürperme (parestezi)
 • Ciltte vurmaya bağlı morarma normalden daha kolay gerçekleşiyorsa ve uzun süren kanama oluyorsa. Bu ciddi bir kan probleminden kaynaklanıyor olabilir.
 • Ciltte solgunluk veya yorgun hissetme, baygınlık veya baş dönmesi. Bu belirtiler kansızlık ile ilişkili olabilir.
 • Bulanık görme
 • Gözde veya ciltte sararma (sarılık). Bu belirti karaciğerle ilgili bir problemin belirtisi olabilir.

Kan testlerinizde karaciğer veya böbreklerinizin çalışmasıyla ilgili değişikler görülebilir.

Durumunuz kötüleşirse, yeni semptomlar geliştirirseniz veya ciddi bir tıbbi sorununuz olabileceğini düşünüyorsanız, derhal tıbbi yardım isteyin.

Araç ve makina kullanımı
Bi Profenid nadiren baş dönmesine, uyku haline, nöbetlere veya görme bozukluklarına neden olabilir. Eğer bu yan etkilerden biriyle karşılaşırsanız, herhangi bir araç, alet veya makine kullanmayınız.

Yorum yapın