Anjiyo Sonrası Oluşan Yan Etkiler Nelerdir?

Anjiyo; damar tıkanıklığı olan bireylerde, damarın açılmasını sağlamaya yönelik olan bir ameliyat türü olarak ifade edilebilir. Genel olarak kalbe yakın damarlarda, iç organlarına yakın olan damarlarda oluşan tıkanıklıklar; kan akışının daha yavaş olmasına ve bazı yerlerde kangren oluşumu gibi ciddi sorunlara neden olabilir.

Anjiyo olacak hastanın gece 12 den sonra hiç bir şey tüketmemesi ve sabah aç karnına gitmesi gerekir.

Bu sebeple, tıkanıklık tespit edilen damar içerisine balon benzeri bir cihaz yerleştirilir. Bu cihaz, balon patlamasına benzer bir durum oluşturur. Patlama durumuna bağlı olarak tıkanıklık sağlayan pıhtı, bazı durumlarda bütün halde, bazı durumlarda ise daha küçük parçalara ayrılarak ortadan kaldırılmış olur.

Bu tür işlemlerin yapıldığı anjiyo ameliyatı, beraberinde anjiyo yan etkileri de getirebilir. Konuyla bağlantılı olarak; anjiyo sonrası oluşan yan etkiler nelerdir, bu yan etkiler nasıl ortadan kaldırılabilir, yapılması gerekenler nelerdir, gibi konuların bilinmesi gerekir.

Anjiyo Sonrası Kaç Gün İstirahat Etmek Gerekir?

Bilekten anjiyo olduktan sonra hastanın anjiyodan sonra ayağa kalkabilmesine ve 1-2 saat içerisinde taburcu olmasına izin verirmektedir. Kasıktan yapılan anjiyo ile hastanın kum torbası ile yaklaşık 6 saat yatakta yatması gerekmektedir.

Anjiyo Sonrası Oluşan Yan Etkiler Nelerdir?

Damar tıkanıklığı olan insanların anjiyoya başvurup tedaviyi olduktan sonra ki aşamada anjiyonun yan etkileri oluşmaktadır.

Anjiyo ameliyatı sonrasında ortaya çıkan farklı yan etkiler olabilir. Bu etkiler; ameliyat öncesi geçen sürenin uzunluğuna, ameliyat sırasında oluşan semptomlara ve ameliyat sonrasına bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Bununla birlikte, anjiyo ameliyatı sonrasında ortaya çıkan yan etkiler başlıca şu şekildedir:

  • Vücudun belirli bölgelerinde oluşan uyuşma
  • Bazı bölgelerde hissedilen karıncalanma durumu
  • Ameliyat öncesi sürenin uzun olmasına bağlı olarak; kangren veya kalp krizi
  • Yorgunluk hissi
  • Özellikle baş çevresinde olmak üzere, vücudun çeşitli yerlerinde hissedilen ağrılar

Gibi etkiler, anjiyo ameliyatı sonrasında ortaya çıkabilecek olan yan etkilere örnek olarak verilebilir.

Anjiyo Sonrası Oluşan Yan Etkiler Görüldüğünde Ne Yapılmalıdır?

Anjiyo ameliyatı sonrasında ortaya çıkabilecek olan yan etkiler, her zaman tehlikeli bir durum olduğu anlamına gelmez. Bu sebeple de ameliyat sonrasında doktorlar tarafından bilgilendirme yapılır. Bilgilendirme esnasında; hangi etkiler olduğunda hemen hastaneye gelinmesi gerektiği, hangi durumlarda ilaç alınması gerektiği söylenir.

Yan etkilerin ortaya çıkma ihtimalini bilmek ve doktorun yapacak olduğu tavsiyeleri iyi bir şekilde dinlemek gerekir. Bu durum sonrasında, oluşan ağrılara karşı; doktor tarafından reçete olarak verilen ağrı kesicinin, doktor tarafından önerilen sıklıkta alınması gerekir. Karıncalanma ve uyuşma gibi etkiler ortaya çıktığı zaman, genel olarak ılık su ve sabun yardımıyla ovalama işlemi yapılmalı daha sonraki sürecin çok iyi bir şekilde takip edilmesi gerekir. Bu hisler, iki saatten uzun süreli oluyorsa doktora görünmekte fayda vardır.

Anjiyodan Sonra Bacakta Morarma Normal mi?

Anjiyo operasyonunda sonra ufak şişlikler ve morarmalar normal karşılanmaktadır. Bir çok hastalarda şişme sorunları kol ve bacak bölgelerinde uyuşma ve ağrı yan etkileri görülmektedir.

En önemli yan etki ise kalpte hissedilen basınçtır. Kalpte hissedilen basınç ve ağrı, vücudun sağ tarafında oluşan uzun süreli ağrı ve uyuşma durumu kalp krizi için ön haber olabilir. Özellikle ameliyat sonrasında ortaya çıkan bu durumlar, anjiyo sonrasında tam olarak iyileşme sürecine girilmediğini gösteriyor olabilir. Bu etkiler görüldüğü zaman hastaneye giderek durumu izah etmek, gerektiği durumlarda ise tekrar kontrol edilmesi durumunu sağlamak gerekir. Anjiyo olanların yorumları analizinde günümüze kadar tamamen olumlu olduğu bilgi edinilmiştir.

Yorum yapın