Motilium Nedir ve Ne İşe Yarar?Yan Etkileri ve Prospektüsü

Motilium 10 mg Film Tablet, 10 miligram domperidon içeren film tabletler şeklindedir.

Motilium 10 mg Film Tablet, 30 film tablet içeren blister ambalajlarda piyasaya sunulmaktadır.

Motilium’ un etkin maddesi olan domperidon, propulsifler adı verilen bir ilaç grubuna aittir.Bu gruptaki ilaçlar mide ve bağırsak hareketlerini artırarak düzenlerler. Böylelikle midenin boşalması kolaylaştırılmış olur ve midenin geriye, yemek borusuna doğru faaliyet göstermesi engellenir.

İçindekiler

 1. Motilium Yan Etkileri
 2. Motilium Güncel Fiyat Listesi (2023)
 3. Motilium Nasıl Kullanılır?
 4. Motilium Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?
 5. Motilium Prospektüsü

Motilium Ne İçin Kullanılır?

 • Dispeptik semptom kompleksi,
 • Çok çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan bulantı ve kusmalar.
 • “Dispeptik semptom kompleksi,” mide boşalmasında gecikme, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması (gastroözofajiyal reflü) ve yemek borusu iltihabı (özofajit) ve benzeri durumlarda görülen belirtilere verilen genel bir isimdir.
 • Bu gibi durumlarda, mide bölgesinde dolgunluk, erken doygunluk hissi, karında şişkinlik, karın ağrısı, geğirme, gaz şişkinliği, mide ve bağırsaklarda gaz, bulantı-kusma, mide yanması (mide içeriğinin ağza çıkması ile birlikte ya da tek başına) gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Motilium mide-bağırsak sistemindeki hareketliliği düzenleyerek bunların giderilmesini sağlar.
 • Motilium ayrıca, vücuttaki yapısal veya işlevsel bir bozukluktan dolayı ortaya çıkan, mikrobik ateşli hastalıklara bağlı, yediğimiz besinlere bağlı, ya da ışın tedavisi ve çeşitli ilaç tedavilerine bağlı bulantı ve kusmalarda da etkilidir.

Motilium Güncel Fiyat Listesi (2023)

TarihEtiket FiyatıKamu Fiyatı
14.04.202212,77
10.06.202112,77
20.02.202112,7712,77
19.02.202010,6510,65
19.02.20199,509,50
31.05.20187,697,69
19.02.20187,517,51
20.02.20176,536,53
23.02.20165,915,91
22.02.20165,915,91
04.09.20155,295,29
01.06.20155,105,10
11.04.20155,005,00
10.04.20155,00
Motilium Güncel Fiyat Değişim Grafiği (2023)

Motilium Nasıl Kullanılır?

Erişkinler ve ergenler (12 yaşından büyük, 35 kg veya üzeri)

 • Günlük en yüksek doz 80 miligram olacak şekilde, günde üç veya dört kez 10 miligram tabletlerden 1 veya 2 adet.

Bebekler ve Çocuklar da Motilium Kullanımı

 • Günlük en yüksek doz vücut ağırlığının kilogramı başına 2.4 miligram olacak şekilde (günde 80 mg’ ı geçmeyecek şekilde), günde üç veya dört kez kilogram başına 0.25 0.5 miligram. Otuz beş kg’ın altında olan çocuklar için tabletler uygun değildir

Motilium yemeklerden önce alınmalıdır.

Böbrek ve Karaciğer yetmezliği hastalarında Motilium kullanımı

 • Böbrek ya da karaciğer yetmezliği durumlarında dikkatle kullanılmalıdır. Yetmezliğin derecesine göre doz azaltılmalıdır.

Eğer Motilium’ un etkisinin çok güçlü ya da çok zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Doz Aşımı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Motilium’ dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız, bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Eğer çok fazla Motilium kullandıysanız, uykulu hal, olayların ve çevrenin farkında olma yetisinde değişiklikler, kontrol edilemeyen istemsiz hareketler gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Motilium Kullanmayı Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

Bir dozu unutursanız, bunu hatırlar hatırlamaz ilacı içiniz. Ancak bir sonraki dozun zamanı gelmişse, unuttuğunuz dozu atlayınız ve daha sonrasında ilacınızı normalde kullandığınız şekilde kullanmaya devam ediniz.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Motilium Kullananlar İçin Tedavi Sonrası

Motilium tedavisinin ne kadar süreceğine tedavi eden doktorunuz karar verecektir. Bu ilacın kullanımıyla ilgili başka sorularınız olursa, doktorunuza sorunuz.

Motilium Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

 • Domperidona veya Motilium içindeki yardımcı maddelerden herhangi birine karşı alerjik (aşırı duyarlı) iseniz;
 • Sizde prolaktin salgılayan hipofiz tümörü (prolaktinoma) varsa;
 • Aynı zamanda ketokonazol, eritromisin, flukonazol, vorikonazol, klaritromisin, amiodaron ve telitromisin gibi ilaçlar almakta iseniz.
 • Motilium, mide-bağırsak sisteminde kanama, tıkanıklık veya delinme gibi, mide hareketliliğinde artışın tehlikeli olabileceği durumlarda kullanılmamalıdır.

Motilium Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

 • Mide asidini gideren (antasit) veya mide asidi salgılanmasını önleyen (antisekretuar) ilaçlar kullanılıyor ise, bu ilaçlar yemeklerden önce değil sonra alınmalı, Motilium tablet veya süspansiyon ile aynı anda alınmamalıdır.
 • Anne sütüne geçen küçük miktardaki domperidonun bebek için zararlı olup olmadığı bilinmediğinden, Motilium kullanan annelerin bebeklerini emzirmeleri önerilmemektedir.
 • Küçük çocuklarda sinir sistemine ilişkin yan etki riski daha yüksektir. Çocuklarda doz uygun bir şekilde belirlenmeli ve sıkı bir şekilde takip edilmelidir.
 • Böbrek ve karaciğer hastalarında dikkatle kullanılmalıdır.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışın.

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Motilium Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Çok zorunlu durumların dışında, hamilelikte Motilium kullanılmasından kaçınılmalıdır. Eğer hamile iseniz, doktorunuz durumu dikkatle değerlendirecek ve Motilium kullanıp kullanmayacağınıza karar verecektir.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz, hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme Döneminde Motilium Kullanılabilir mi?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Motilium’un emzirme döneminde kullanılması önerilmemektedir.

Motilium Etken Maddesi Nedir?

Motilium laktoz içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı tahammülsüzlüğünüz (intolerans) olduğu söylenmişse, bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz. Nadir kalıtımsal laktoz intoleransı, galaktozemi ya da glikoz-galaktoz malabsorpsiyon problemi olan hastaların bu ilacı kullanmamaları gerekir.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Motilium Kullanılır mı?

 • Antikolinerjik ilaçlar (atropin ve türevleri gibi), Motilium un etkisini giderebilir.
 • Mide asidini gideren (antasit) veya mide asidi salgılanmasını önleyen (antisekretuar) ilaçlar,
  Motilium tablet ve süspansiyon ile aynı anda alınmamalıdır.
 • Teorik olarak Motilium, mide-bağırsak hareketliliğini artırıcı etkileri nedeniyle, birlikte ağızdan uygulanan ilaçların, özellikle kontrollü salınan ya da bağırsaklarda çözünen ilaçların emilimini etkileyebilir.
 • Ancak digoksin (kalp ilacı) ya da parasetamol (ağrı kesici) uygulanan ve sabit kan düzeylerine erişilmiş bireylerde birlikte domperidon kullanımı, bu ilaçların kan düzeylerini etkilemez. Motilium, nöroleptiklerin etkilerini arttırmaz, ve dopamin agonisti adı verilen ilaçların (bromokriptin, L-dopa) merkezi etkilerini engellemeden, istenmeyen sindirim sorunları, bulantı, kusma gibi çevresel etkileri baskılar.

Motilium Yan Etkiler Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Motilium’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa Motilium’u kullanmayı durdurun ve DERHAL doktorunuza bildirin veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 • Yüz, ağız ve boğazda şişme, nefes darlığı ile birlikte kan basıncında aşırı düşme şeklinde şiddetli alerjik ve anaflaktik reaksiyonlar, anjiyonörotik ödem
 • Ajitasyon, sinirlilik hali
 • Konvülsiyon, uyku hali, baş ağrısı

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.Eğer bunlardan sizde mevcut ise, sizin Motilium’a karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir. Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 • Memelerden zamansız süt gelmesi,
 • Ay hali kanamalarının kesilmesi,
 • Erkeklerde meme büyümesi,
 • Kasların kıvamında değişiklik, istemsiz hareketlerin ortaya çıkması, hareket ve duruş bozuklukları (ekstrapiramidal yan etkiler),

Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir. Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür. Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz

 • Kanda prolaktin maddesinin artması,
 • Mide-bağırsak sistemi bozuklukları (çok nadir görülen geçici bağırsak krampları dahil),
 • Ürtiker (kurdeşen),

Bunlar Motilium’ un hafif yan etkileridir.

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Motilium Prospektüsü (Kullanım Talimatı PDF)

Yorum yapın