Uyuz Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Yaşam kalitenizin düşmesine kadar yol açabilen uyuz hastalığı, oldukça şiddetli belirtiler gösterebilir. Hatta bu belirtiler bazen o kadar şiddetli duruma gelir ki kişi, çok fazla rahatsız olur. Peki uyuz hastalığının belirtileri nelerdir? Bir parazitten dolayı meydana gelen bu hastalık, toplumda yaygın olarak gözlemlenmektedir.

Kaşıntı

Uyuz hastalığının en önemli belirtisi kaşıntıdır. Kaşıntı, bu hastalığın en kötü belirtilerindendir. Uyuz hastalığına yakalanan kişilerde mutlaka kaşıntı meydana gelir. Bu kaşıntıların şiddeti gün içerisinde değişebilir. 

Ancak geceleri oldukça fazla şiddetlenen kaşıntılar, sizi çok rahatsız edebilir. Hatta bu kaşıntılarla baş edebilmeniz oldukça zor olur. Kaşıntılar genellikle parmak aralarınızda, boğazınızda, boynunuzda, göbek çevrenizde ve ellerinizde meydana gelir. Bunun yanında bacaklarınızda ve genital bölgenizde de kaşıntılar yaşayabilirsiniz. Parazitin açmış olduğu yaralar ise uyuz hastalığının diğer bir belirtisi olarak kabul edilir.

Diğer Belirtiler

Uyuz hastalığının en bilinen belirtisi kaşıntı olarak kabul edilir. Ancak kaşıntı dışında da birtakım belirtiler meydana gelmektedir. Uyuz hastalığının diğer belirtileri ise şunlardır:

  • Kızarıklık
  • Döküntü
  • Yaralar
  • Kırmızı ya da sulu kabarcıklar
  • Siyah noktaya benzer oluşumlar

Bu belirtiler de uyuz hastalığının belirtileri arasında yer almaktadır. Bunların yanında sıcak suyla banyo yaptığınız zaman kaşıntı şiddetiniz çok artabilir. Bu durum da uyuz hastalığının bir belirtisi olarak kabul edilir. Eğer uyuz hastalığı belirtilerini kendinizde gözlemliyorsanız, doktora gidiniz. 

Doktorlar, uyuz hastalığını test yapmadan fark edebilirler. Çünkü uyuz hastalığı bir dönem oldukça fazla yaygınlaşan hastalıklardan biri olmuştur. Bu hastalıktan korunmak için özellikle kişisel temizliğinize dikkat etmelisiniz. Başkasına ait ürünleri kesinlikle kullanmamalısınız. Eğer beden ve çevre temizliğinize çok dikkat ederseniz, uyuz hastalığına yakalanmaktan kurtulabilirsiniz. Uyuz hastalığının tedavisi tıpta mümkündür. Bundan dolayı hastalıktan kurtulmak için doktorunuza başvurunuz.  

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.