Mide, Sindirim Sisteminin Görevi ve Hastalık Çeşitleri

Sindirim Sistemi Hastalıkları

Sindirim sistemi, vücut fonksiyonlarının tam randımanlı çalışması için oldukça önemli bir yapıdır. Sindirim sistemine bağlı olarak gelişen hastalıklar erken tanı konulmaması ve tedavi edilmemesi durumunda hayati risk taşımaktadır.

Sindirim sistemini etkileyen en önemli faktörler yemek borusu, ince bağırsak, kalın bağırsak, anüs, rektum ve midenin tahribata uğraması ile meydana gelmektedir.

Vücut içerisine alınan besin ve gıdaların bağışıklık sistemine zarar vererek sindirim sistemini tahribatı uğrattı durumlar meydana gelebilmektedir. Buna bağlı olarak gelişen birçok oluşum hastada şiddetli ağrı, kusma ve beraberinde kanser oluşumlarına davetiye çıkartmaktadır.

Hastalığın ilerlemesi ve tedavi edilmemesi durumunda organ tahribatını hızlandırarak ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi sindirim sistemi hastalıklarında da erken teşhis hayat kurtarmaktadır

Sindirim Sistemi Organları Nelerdir?

Vücut sisteminin dengeli çalışması ve tüketilen besinlerin sağlıklı bir şekilde dışkı yolu ile atılması için sindirim sistemi oldukça önemli bir fonksiyondur. İnsan sağlığını tehdit eden sindirim sistemi bozuklukları bir çok hastalığı da beraberinde getirmektedir.

Sindirim sisteminin dengede kalması ve sağlı bir şekilde işlevini yerine getirmesi adına bir çok organ ile desteklenmektedir. Sindirim sistemini etkileyen ve sistemin düzenli olarak işlemesine katkıda bulunan organlar arasında;

 • Safra Kesesi
 • Yemek Borusu
 • Mide
 • Pankreas
 • İnce bağırsak
 • Kalın bağırsak
 • Karaciğer
 • Rektum

Vücut sisteminde yer alan ve sindirim sistemi için oldukça önemli olan safra kesesi, yemek borusu, pankreas, karaciğer bölümleri insan sağlığı açısından her daim tam kapasiteli olarak çalışmalıdır.

Özellikle sindirim sistemi hastalıklarının görülmekte olduğu ince bağırsak, kalın bağırsak, mide ve rektum bölgeleri hayati önem taşımaktadır.Ancak organların tahribata uğraması ile beraberinde sindirim sistemi problemleri meydana gelmektedir.

Sindirim Sistemi Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

Sindirim sisteminin istenilen seviyede çalışmaması durumunda midede meydana gelen bakteri ve virüs oluşumlarının hızlanması oldukça tehlikeli bir durumdur. Sindirimde meydana gelen doku kayıpları ve organların zayıflamasına bağlı olarak birçok hastalığı beraberinde getirmektedir.

Günümüzde sindirim sistemi problemi ile genç ve yetişkin bireylerde sıklıkla görülen en yaygın hastalık biçimleri olarak gastrit, ishal, reflü, ülser, gıda zehirlenmesi, crohn hastalığı hatta mide kanseri oluşumları meydana gelebilmektedir.

Hastalıkların oluşumuna bağlı olarak bazı semptomlar gösterebilmektedir. Sindirim sistemi problemi yaşamakta olan bireylerde görülen en sık belirtiler arasında;

 • Şiddetli karın ağrısı
 • Karın ve kaslarda gerilme
 • Karın ve kaslarda kramp oluşumu
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Dışkıda kan görme
 • Dışkıda cıvıklık
 • Dışkıya çıkmada zorlanma
 • Dışkıya sık çıkma
 • Bulanık görme ve görme bozuklukları
 • Yüksek ateş
 • Hızlı kilo kayıbı

Sindirim Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

İnsan sağlığının korunması için sindirim sisteminin düzenli çalışması gerekmektedir. Buna bağlı olarak mide, kalın bağırsak, ince bağırsak ve yemek borusu işlevsel değerini kaybetmesi ile beraberine bir çok hastalığı doğurmaktadır. İnsan sağlığını tehdit eden sindirim sistemi hastalıkları;

Ülser

Midede yada onikiparmak bağırsağında meydana gelen tahribatlar sonucu oluşmaktadır. Mide asidinin ve pepsis sıvısının doku kayıplarına yol açarak ülser hastalığını meydana getirdiği görülmektedir. Bağırsaklarda ve midede oluşumlarını meydana getiren ülser, iltihaplı enflamasyonlara dönüşmektedir.

Reflü

Midede meydana gelen gastro özofagial reflü hastalığı halk arasında mide reflüsü olarak bilinmektedir. Reflü mide asidinin ve tüketilen besinlerin yemek borusuna tekrardan kaçarak ağız bölgesine ulaşma durumudur. Genel olarak asidik bir biçimde yemek borusundan yukarı çıksa da safra ve pankreas sıvısı olarak da belirebilmektedir. Buna bağlı olarak reflü hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Gastrit

Mide zarının iltihaplanması ile meydana gelen bir hastalıktır. Gastrit hastalığının oluşumunda en baskın karakter helikobakter pilori olarak adlandırılan bakteri enfeksiyonu olarak bilinmektedir. Mideye oldukça hasar vermekte olan helikobakter pilori mide asit dengesini bozarak gastrit oluşumuna sebep olmaktadır. Dünya üzerinde enfeksiyonel hastalıkların oluşumuna sebebiyet veren en yaygın bakteri türü olarak bilinmektedir.

İshal

Dışkının cıvık olmasına bağlı olarak meydana gelen ishal, su kaybı olarak görülmektedir. İleri seviyede görülen ishal vakalarında 13-14 litreye kadar sıvı kaybı meydana gelebilmektedir. Bağırsak hareketlerinin bozulması ile meydana gelen dışkı problemi beraberinde bulantı, tuvalet tutamama, halsizlik ve gaz oluşumların da beraberinde getirmektedir.

Crohn Hastalığı

İnce bağırsağın ileumun son bölümü yani bağırsağın alt kısımlarında etkilenmesine neden olan sindirim sistemi hastalığıdır. Crohn hastalığı kronik olarak gerçekleşen ve gastrointestinal kanalının ağız bölgesinden makata kadar bulunan bölgede kolaylıkla oluşabilen iltihabik bir hastalıktır. Crohn hastalarının büyük bir kısmı Crohn’dan dolayı kalın bağırsak ve ince bağırsaktan etkilenmektedir.

Gıda Zehirlenmesi

Bozulmuş gıdalardan ya da bakteri oluşumunu gerçekleştirmiş yiyeceklerden bulaşan ve metabolizmanın ciddi tahribata uğraması sonucunda meydana gelen bir bulgudur. Genellikle bakteriler ve toksinlerin gıda zehirlenmesine sebebiyet verdiği uzmanlar  tarafından öngörülmektedir. Vücut içerisine yerleşen bakteriler, virüsler, parazitler ve toksinler en belirgin gıda zehirlenmesi sebepleridir.

Mide Kanseri

Mide kanseri, mide mukozasında kötü huylu hücrelerin çoğalması ve beraberinde tümör oluşumlarının gelişmesi sonucunda meydana gelmektedir. Oldukça riskli olan ve tedavisinin ihmal edilmemesi gerektiği mide kanseri her yıl dünya üzerinde 800 bin kişinin hayatını kaybetmesine neden olmaktadır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.