Rinoclenil Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Solunum yollarında iltihap giderici etkiye sahip bir kortikosteroiddir.

Rinoclenil 100 mL’lik PET şişede 200 püskürtme sağlayan ambalaj halinde sunulur.

Burun içine uygulanan her bir püskürtme dozu, 100 mikrogram bekiometazon dipropiyonat içerir.

Rinoclenil Nasıl Kullanılır ?

Yetişkinler ve 6 yaş üzerindeki çocuklar için kullanım günde iki kez her burun deliğine iki püskürtmedir. Ayrıca her burun deliğine günde 3 veya 4 kez birer püskürtme yapılabilir. Ancak günlük toplam doz 8 püskürtmeyi geçmemelidir.

Tam bir tedavi için Rinoclenil’i düzenli kullanınız. Doktorunuzun belirttiği doz uygulamalarına uymalısınız, ilk birkaç günlük uygulamadan sonra maksimum rahatlama hissedeceksiniz.

Rinoclenil burun içine uygulanır.

Her kullanım öncesi şişeyi kuvvetlice çalkalayınız. Ayrıca tedaviye başlamadan önce, püskürtme mekanizmasını çalıştırmak üzere koruyucu kapağı (2), koruyucu halkayı (3) çıkarınız ve sprey pompasını (4) birkaç kez çalıştırınız.

Rinoclenil uygulaması için aşağıdaki işlemleri yapınız

Burnunuzu özenle temizleyiniz. Şişeyi iyice çalkalayınız.

Koruyucu kapağı çıkarınız.

Pompayı bloke eden yandaki koruma halkasını çıkarınız.

Şişeyi şekilde gösterildiği gibi tutunuz. Püskürtme mekanizmasını çalıştırmak için sprey pompasını birkaç kez bastırınız ve püskürme oluştuğunu görünüz.

Uygulama ucunu (nazal aplikatör) burun deliğine sokunuz ve diğer burun deliğini parmağınızla kapatınız.

Nefes alınız ve aynı zamanda şekilde görüldüğü gibi nazal aplikatöre bastırınız. Bu şekilde, tam olarak ölçülmüş tek bir doz verilir. Aynı işlemi diğer burun deliği için tekrarlayınız.

Doz uygulamalarınız bittikten sonra, koruyucu kapağı ve mavi halkayı yerlerine takınız. Uygulama ucunun (nazal aplikatör) tıkanmış olması halinde uçtaki deliği sivri cisimle açmayınız, ılık su ile hafif ve dikkatlice yıkayınız.

Eğer Rinoclenil”in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Doz Aşımı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Yüksek miktarlarda Rinoclenil’e maruz kalmışsanız, görülebilecek tek zararlı etki hipotalamus-hipofız-adrenal (HPA) fonksiyonunun kısa süreli baskılanmasıdır. Bu durumda özel ilk yardım önlemleri gerekmez. Böyle bir durumda Rinoclenil ile tedaviye tavsiye edilen dozlarda devam etmelisiniz. HPA fonksiyonu bir iki günde eski haline dönecektir.

Rinoclenil den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız, bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Rinoclenil Kullanmayı Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Rinoclenil Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

Rinoclenil’in içeriğindeki herhangi bir maddeye aşın duyarlı (alerjik) iseniz

6 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.

Rinoclenil İle tedaviye başlamadan önce burun ve burun boşluğu iltihaplanmaları, akciğer veremi, tedavi edilmemiş mantar hastalığı, deride mikrobik İltihaplanmalar ve uçuklar uygun bir şekilde tedavi edilmelidir,

Rinoclenil Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Saman Nezlesi ve yıl boyunca devam eden nezle tedavisinde üç hafta kullanmanıza rağmen belirtilerde önemli düzelme olmazsa Rinoclenil kullanımına son veriniz.

Burun yollarında ve sinüslerde infeksiyon varsa, bu durum yara iyileşmesini geciktireceğinden Rinoclenil kullanmadan önce bu durumlar uygun olarak tedavi edilmelidir.

Sistemik kortikosteroid tedavisi görüyorsanız ve böbrek üstü bezinin işlevlerinin etkilendiğini düşündürecek bir neden (yorgunluk, kilo kaybı iştahsızlık, deri ve mukozamn renginin değişmesi v.b.) varlığı durumunda Rinoclenil tedavisine başlayacaksanız.

Rinoclenil’den kullanmanız gerekenden fazla ve uzun süre kullanmışsanız veya özel hassasiyetiniz varsa veya yakın bir geçmişte uygulanan sistemik steroid tedavisi nedeniyle hassaslaşmış iseniz, Rinoclenil sizde büyüme hızında azalma ve sistemik yan etkiler gösterebilir.

Burun ameliyatı sonrası ve burunda yaralar bulunması halinde yara iyileşmesini geciktirebileceğinden yara iyileşene dek Rinoclenil kullanılmamalıdır.

Ağır polen alerjisine maruz kalmışsanız özellikle gözdeki alerji belirlileri için ilave tedavi almanız gerekebilir.

6 yaş üzeri çocuklarda kullanımı büyüme hızında yavaşlamaya sebep olabilir. Uzun süreli kullanımlarda doktor gözetiminde olunmalıdır.

Nazal kortikosteroidlerde, özellikle yüksek doz ve uzun süre kullanım durumunda, sistemik etkiler bildirilmiştir. Bu etkiler Cushing Sendromu, Cushing benzeri belirtiler, böbreküstü bezi baskılanması, çocuklarda ve ergenlerde büyümede yavaşlama olarak ortaya çıkabilir. Bunlar, oral kortikosteroidlere göre çok daha az ortaya çıkmaktadır ve gerek kişiler arasında gerekse kortikosteroid ilaçlar arasında farklılık göstermektedir.

Bu uyarılar, geçmişte herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Rinoclenil’in gebelikte kullanımı ancak anneye sağlaması beklenen yararları fetüse olan muhtemel riskinden yüksek ise düşünülmelidir.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme Döneminde Kullanılabilir mi?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emziren annelerde kullanımında anne ve bebeğe olabilecek zararları, sağlayacağı yararları ile karşılaştırılmalıdır.

Rinoclenil Etken Maddesi Nedir?

Rinoclenil her püskürtmede 0.02 mg benzalkonyum klorür İçermektedir. Benzalkonyum klorür miktarı verilen doz başma 10 mg’ı geçtiğinde hava yollarının geçici daralmasına (bronkospazm) neden olabilir.

Rinoclenil Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Rinoclenil’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

 • Aşırı duyarlılık reaksiyonları (Anafılaktik reaksiyonlar), Bu reaksiyonlar:
 • Döküntü
 • Ürtiker (kurdeşen)
 • Kaşıntı
 • Kızarıklık
 • Gözlerde, yüzde, dudaklarda ve boğazda şişlik
 • Nefes darlığı (dispne)
 • Bronşların daralması (bronkospazm)

Herhangi bir yan etki görülürse, bu yan etki hafif ve geçicidir. Bununla birlikte bazı yan etkiler ciddi olabilir ve tıbbi müdahale gerektirebilir.

Yaygın Görülen Yan Etkiler

 • Döküntü
 • Kurdeşen (Ürtiker)
 • Kaşıntı
 • Kızarıklık
 • Hoş olmayan tat ve koku
 • Burun kanaması
 • Burun kuruluğu ve tahrişi
 • Boğaz kuruluğu ve tahrişi

Çok Seyrek Yan Etkiler

Göz içi basıncında artış (glokom)ve göze perde inmesi (katarakt)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.