Rexena 50 MG 60 Kapsül Prospektüsü

Rexena 60 kapsül içeren PVDC/ Al folyo blister ile birlikte karton kutu ambalajda sunulmaktadır. Rexena sarı renkte toz içeren beyaz opak renkte sert jelatin kapsüllerdir. Her bir kapsül 50 mg diaserein içerir.

Osteoartrit adlı hastalık esnasında eklemlerin arasında bulunan kıkırdaklar zamanla aşınmaktadır. Bu durum uzun vadede ağrıya ve hareket kabiliyetinde azalmaya yol açmaktadır.

Rexena, eklem kıkırdaklarında aşınmaya neden olan birçok maddenin faaliyetini durdurarak kıkırdak yıkımını engeller ve onarımmı destekler.

Rexena aşağıdaki durumların tedavisinde kullanılır;

Rexena Nasıl Kullanılır?

Genellikle tavsiye edilen doz, bir Rexena 50 mg kapsülün, günde iki kez, biri kahvaltı ile beraber diğeri akşam yemeği ile beraber alınmasıdır.

Bazı hastalar tedavinin ilk haftasında günde iki kapsül alınmasından sonra dışkıda yumuşama veya ishal yaşayabilirler. Bu nedenle, ilk hafta için tedaviye günlük önerilen dozun yarısı (günde 1 kapsül Rexena akşam yemeği ile birlikte) ile başlamak tavsiye edilebilir, önerilen doz ile tedavi (günde 2 kapsül Rexena) daha sonra başlayabilir.

Rexena ile tedavinin ilk iki haftasında günde iki kapsül alınmasından sonra dışkılamanızda yumuşama veya ishal görülebilir. Bu durum normal olup, ilacı kesmeden kullanmaya devam edildiğinde kendiliğinden geçecektir. Dışkıdaki bu yumuşamayı engellemek için hekiminiz size Rexena bağırsak faaliyetleri düzelene kadar günlük önerilen dozun yarısı (günde 1 kapsül Rexena akşam yemeği ile birlikte) ile başlayarak, daha sonra sürekli olarak günde 2 kapsül Rexena alımına geçmenizi uygun görebilir.

Rexena’yı ilk kullandığınızda idrarınızda koyu bir renklenme olabilir. Bu durum normal olup, ilacın kendi rengidir. Klinik olarak bir zararı yoktur.

Rexena’nm etki başlangıcı yavaştır fakat etkileri tedavi bittikten sonra en az üç ay sürer.

Ürünü ilk kullanmaya başladığınızda bir rahatlama hissedebilmeniz için en az 30-45 gün düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir.

Ağızdan, bir miktar sıvı ile beraber yutunuz. Yemeklerle beraber alınız.

Hazımsızlık şikayetleriniz için magnezyum, alüminyum veya kalsiyum içeren antasid ilaçlar kullanıyorsanız, bu ilaçların alınmasıyla, Rexena’nm yutulması arasında 2 saatlik bir zaman aralığı bırakınız.

18 yaşından küçük çocuklarda etkililik ve güvenliliği tespit edilmemiştir.

Böbrek ve Karaciğer Yetmezliği Hastalılarında Rexena Kullanımı

Orta derecede böbrek yetmezliğiniz var ise (30-49 ml/dk kreatinin klerensi) önerilen dozun değiştirilmesine gerek yoktur. Buna rağmen, ciddi böbrek yetmezliği olan hastalarda (kreatinin klerensi 30 ml/dk’dan az) günlük önerilen doz %50 azaltılmalıdır.

Hafif ya da orta derecede karaciğer yetmezliği olan sirozlu hastalarda doz ayarlamasına gerek yoktur. Buna rağmen, ciddi karaciğer fonksiyon bozukluğu olan hastalarda bu ürün kullanılmamalıdır.

Eğer Rexena ’nın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Doz Aşımı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Doz aşımı durumunda şiddetli ishal görülebilir. Acil önlem olarak su-elektrolit dengesi sağlanmalıdır.

Rexena ’dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Rexena Kullanmayı Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Rexena Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

Rexena’nm içerdiği “Etkin Madde” ya da “Yardımcı Maddeler” bölümünde listelenmiş olan bileşenlerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığınız (aleıjiniz) varsa

İnflamatuvar bağırsak hastalığınız varsa. (Ülseratif kolit, Crohn hastalığı)

İntestinal obstrüksiyon veya psödo-obstrüksiyon adı verilen bağırsak tıkanması rahatsızlığından şikayetçi iseniz

Şiddetli hepatik yetmezliğiniz (Şiddetli karaciğer yetmezliğiniz) var ise

Sebebi belirlenmemiş karın ağrılarınız var ise

18 yaşından küçük iseniz

Hamile veya emziriyor iseniz bu ürünü kullanmayınız.

Rexena Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Şiddetli böbrek yetmezliğiniz var ise hekiminize mutlaka bildiriniz. Böbreklerinizin durumuna göre hekiminiz size uygun olan dozu belirleyecek ve düzenli aralıklarla böbrek fonksiyon testleri yapılmasını isteyebilecektir.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Rexena İle Birlikte Yiyecek ve İçecek Tüketimi

Belirtilen ilaç ile birlikte tüketilmesi sakıncalı olan yiyecek ve içecekler nelerdir? Ne yemeli veya ne yememeliyiz?

Rexena ana öğünlerde yiyeceklerle beraber (yemek yeme sırasında) alınmalıdır. Böylece bağırsaktan emilimi nispeten daha fazla olacağından, ilacın faydası daha fazla olacaktır.

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Rexena Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Rexena hamilelik durumunda değerlendirilmemiştir. Hayvanlar üzerinde yapılmış çalışmalar, diasereinin doğrudan veya dolaylı olarak hamileliğe, anne kamındaki bebeğin gelişimine, doğum veya doğum sonrası gelişime zararlı etkilerinin bulunduğunu göstermese de, Rexena hamilelikte kullanılmamalıdır.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme Döneminde Rexena Kullanılabilir mi?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Rexena kendi grubundaki diğer ilaçlar gibi, az miktarda da olsa anne sütünde görülebilir. Bu nedenle Rexena emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

Rexena Etken Maddesi Nedir?

Rexena her dozunda 247 mg laktoz (spray dried) içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Rexena Kullanılır mı?

Magnezyum, alüminyum ve kalsiyumdan elde edilmiş antiasitler (midenin asitliğini düşüren, mide yanması, hazımsızlık vb. şikayetlerde kullandığınız ilaçlar), Rexena’nm sindirim sisteminden emilimini azaltabilir. Beraber kullanımında; Rexena ile bu preparatların kullanımı arasında en az 2 saat ara olmalıdır.

Rexena Yan Etkileri Nelerdir?

Aşağıdaki yan etkiler çok ciddi olabilir. Bunlar meydana gelirse Rexena kullanmayı bırakınız ve bir doktora danışınız veya derhal bir hastaneye gidiniz; acil tıbbi tedaviye ihtiyacınız olabilir:

Döküntü, yutmada veya nefes almada zorluk, dudaklar, yüz, boğaz veya dilinizde şişlik.

Bunlar alerjik bir reaksiyonun belirtileri olabilir.

Tüm ilaçlar gibi Rexena’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Rexena tedavisinde aşağıdaki yan etkiler gözlenmiştir. Bunlar kendiliğinden geri dönüşümlü yahut tedavinin kesilmesi ile geri dönüşümlüdür.

Çok Yaygın Yan Etkiler

  • İshal
  • Karın ağrısı
  • İdrarda renk değişimi (İdrarınızın rengi koyulaşabilir. Bunun klinik olarak bir zararı yoktur.)
  • Yumuşak dışkı
  • Dışkı sıklığı artışı

Yan etkilerden biri ciddileşirse veya bu kullanma talimatında üsteli olmayan herhangi bir yan etki fark ederseniz lütfen doktorunuza ve eczacınıza danışınız.

Araç ve makina kullanımı

Rexena’nm makine ve araç kullanımını etkileyen herhangi bir bilinen etkisi yoktur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.