Refleksoloji Masajı Faydaları Nelerdir ? Masaj Nasıl Uygulanır ?

Refleksoloji Nedir ?

Refleksoloji Nedir ? ve Hangi Bölgelere Uygulanır ?

Kökeni Uzak Doğu’ya uzanan Refleksoloji, vücuttaki kötü enerjiyi almak ve nörolojik hastalıklarda tedavi sağlamak amacıyla, ayaklardaki belirli noktalara uygulanan bir masaj tekniğidir. İlk uygulama yeri çin olduğu bilinen Refleksoloji, 5 bin yıldır tamamlayıcı tıp olarak günümüze kadar gelmiştir. Hem psikolojik hem de fiziksel ağrıyı azaltmak veya hastalığı öğrenmek için kullanılan zararsız bir tıp yöntemidir.

Nasıl Uygulanır ?

Ayak tabanında ki refleks denilen noktalara el ile veya ahşap bir çubuk yöntemiyle basınç uygulanarak yapılır.

Vücuttaki sorunlu bölgeyle ilgili noktaya masaj yapıldığında hafif bir ağrı hissedilebilir. Ya da vücudunuzdaki herhangi bir bölgeden şüphelendiğinizde ayağınızın altından o bölgenin noktasını bularak masaj uyguladığınızda herhangi bir ağrı hissederseniz, vücudunuzdaki o bölgenin şüphelendiğiniz gibi rahatsız olduğunu anlayabilirsiniz. Tabi ki bu yöntem her zaman kesin bir bilgi sayılmaz. Bunun için bu alanda  uzman bir kişiye bu uygulamayı yaptırmalısınız.

Seans boyunca ayak tabanındaki tüm noktalar tek tek uyarılır.

Refleksoloji Masajının Faydaları Nelerdir ?

Seanstan sonra, ayak altınıza değilde sanki  tüm bedeninize masaj yapılmış gibi bir rahatlama karşılıyor sizi. Sinir sistemininiz rahatlıyor, vücut endorfin salgılayarak derin bir dinlenme katıyor, en güzelide kan dolaşımınızını hızlandırmak oluyor.

Yaşam enerjisi ayaklarınızın altından adeta çıkıyor ve bu durum hem psikolojik hem de bedeninize olumlu etkiler gösteriyor ki sanırım günümde en çok ihtiyaç duyduğumuz biraz psikolojik rahatlama. Günümüzde 7 sinden 70’ine sorun olan uyku sorununa da birebir çözüm. Gece boyu derin ve kaliteli bir uyku çekmenizi ve güne enerjik başlamanızdaki en zararsız ve en faydalı uygulama yöntemi.

Bağışıklık sistemini güçlendirme, vücudu toksinlerden arındırma gibi daha bir çok yararları bulunuyor.

Hangi Tür Hastalıklarda Uygulanır ?

Beden fonksiyonlarını iyileştirmede büyük bir fayda sağlamakla beraber başta anksiyete, panik atak, uykusuzluk, depresyon, bel – boyun fıtığı, otizm, felç, migren, hormon sorunları, romatizma, astım, hazımsızlık, regl ağrıları gibi bir çok hastalıkta gelişme gösterir. Özellikle regli ağrılarında %45 ağrıyı azalttığı gözlemlenmiştir.

Refleksoloji Kimlere Daha Faydalıdır ?

Bebeklerin rahatlaması açısından ve özellikle hamileliğin ilk 6 ayında, damar tıkanıklığı, kanser, şeker hastalarında kullanılması tavsiye ediliyor.

Uzman olmayan, fizyoloji ve anatomi bilgisine sahip olmayan kişilerce yapıldığında size faydadan çok zarar verebilir bu yönden çok dikkatli olunması gerekir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.