Olmeday Nedir ve Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

OLMEDAY nedir ve ne için kullanılır?

OLMEDAY kan damarlarını gevşeterek kan basıncının düşürülmesine yardımcı olan, olmesartan medoksomil adlı madde içeren bir ilaçtır, 28 ve 84 film tablet halinde kullanıma sunulmuştur. Olmesartan medoksomil anjiyotensin-II reseptör antagonistleri isimli bir ilaç grubuna aittir,

OLMEDAY sebebi bilinmeyen yüksek kan basıncı (esansiyel hipertansiyon) tedavisi için doktorunuz tarafından gerekli görüldüğü takdirde kullanılır.

Yüksek kan basıncı, kalp, böbrek, beyin ve göz gibi organlarda kan damarlarına zarar verebilir. Bu durum, bazen kalp krizi, kalp ya da böbrek yetmezliği, inme veya körlük gibi sonuçlar doğurabilir. Genellikle yüksek kan basıncının belirtileri yoktur. Ortaya çıkabilecek zararları engellemek için kan basıncım kontrol etmek önemlidir.

Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm İlaçlar gibi, her hastada olmasa da OLMEDAY’in yan etkileri görülebilir. Bu yan etkiler oluşursa genellikle hafif şiddetlidir ve tedavinin kesilmesini gerektirmez.

Her hastada görülmese de, aşağıdaki iki yan etki ciddi olabilir:

Seyrek olarak (1000 kişiden en fazla birinde) görülen ve tüm vücudu etkileyebilen alerjik reaksiyonlar aşağıdaki gibidir:

OLMEDAY tedavisi sırasında; kaşıntı ve döküntü ile birlikte yüzde, ağızda ve/veya gırtlakta şişme oluşabilir. Bu durumda, OLMEDAY’i kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz.

Seyrek olarak (yaşlı hastalarda biraz daha fazla olmak üzere), hassas kişilerde veya alerjik reaksiyonun bir sonucu olarak OLMEDAY kan basıncının fazla düşmesine sebep olabilir. Bu da şiddetli sersemlik hissine veya bayılmaya neden olabilir. .Bu durum oluşursa, OLMEDAY’i kullanmayı durdurunuz, derhal doktorunuza bildiriniz ve düz uzanınız.

Bunlar OLMEDAY’in diğer bilinen yan etkileridir:

Yaygın (10 kişiden en fazla birinde):

Sersemlik hissi, baş ağrısı, bulantı, hazımsızlık, ishal, karın ağrısı, ishal ve kusma ile birlikte görülen mide ve barsak enfeksiyonu, yorgunluk, boğaz ağrısı, burun akması veya dolması, bronş iltihabı, grip benzeri belirtiler, öksürük, ağrı, göğüste, sırtta, kemiklerde veya eklemlerde ağrı, idrar yollarında enfeksiyon, ayak bileklerinde, ayaklarda, bacaklarda, ellerde veya kollarda şişme, idrarda kan.

Kan testi sonuçlarında da bazı değişiklikler görülmüştür:

Kanda trigliserid miktarının yükselmesi (hipertrigliseridemi), kanda ürik asit miktarının yükselmesi (hiperürisemi), kanda üre artışı, karaciğer ve kas fonksiyon testlerinde artış.

Yaygın olmayan (100 kişiden en fazla birinde):

Tüm vücudu etkileyebilen hızlı aleıjik reaksiyonlar, nefes alma sorunlarının yanısıra kan basıncında hızlı bir düşüş olması ve buna bağlı olarak bayılma (anaflaktik reaksiyonlar), denge bozukluğundan kaynaklanan baş dönmesi (vertigo), kusma, güçsüzlük, kötü hissetme, kas ağrısı, deride döküntü, alleıjik deri döküntüsü, kaşıntı, eksantem (deride kabarıklık ve erupsiyon), ciltte kabarıklıklar (sivilceler), göğüste ağrı ve huzursuzluk hissi (anjina).

Kan testlerinde trombosit (kan pulcuğu) olarak bilinen bir çeşit kan hücresinin sayısında azalma (trombositopeni).

Seyrek (1000 kişiden en fazla birinde):

Enerji azlığı, kas krampları, böbrek fonksiyonunda bozulma, böbrek yetmezliği, kan testi sonuçlarında potasyum düzeyinin normalin üstüne yükselmesi (hiperkalemi) ve böbrek fonksiyonuyla İlgili bileşenlerin seviyelerinde artış gösteren bazı değişiklikler görülebilir

OLMEDAY Nasıl Kullanılır?

 • OLMEDAY’i daima doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanınız. Herhangi bir durumdan emin değilseniz, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 • Tavsiye edilen başlangıç dozu günde bir tane OLMEDAY 10 mg’dır. Eğer bununla kan basıncınız kontrol altına alınmazsa, doktorunuz günlük dozu OLMEDAY 20 mg veya 40 mg’a yükseltebilir ya da başka ilaçlar reçeteleyebilir.
 • OLMEDAY yiyeceklerle birlikte veya öğünler arasında yeterli miktar (1 bardak) su İle yutularak alınır. Tablet çiğnenmemelidir.
 • Mümkünse günlük ilaç dozunuzu daima günün aynı saatinde, örneğin kahvaltıda alınız.
 • • Doktorunuz size aksini söyleyene kadar OLMEDAY almaya devam etmeniz çok önemlidir.

  Çocuklarda Kullanımı

  Çocukların ve 18 yaşın altındaki ergenlerin OLMEDAY kullanması tavsiye edilmez.

  Yaşlılarda Kullanımı

  65 yaşın üzerindeyseniz ve doktorunuz günlük dozunuzu 40 mg’a artırmaya karar verirse, kan basıncınızın çok düşmediğinden emin olmak için kan basıncınız doktorunuz tarafından düzenli olarak kontrol edilmelidir.

  Özel Kullanım Durumları

  Böbrek yetmezliği:

  Hafif-orta böbrek yetmezliği olan hastalarda günlük doz 20 mg’dan fazla olmamalıdır. Şiddetli böbrek yetmezliği olan hastalarda OLMEDAY kullanımı önerilmez.

  Karaciğer yetmezliği:

  Hafif karaciğer yetmezliği olan hastalarda doz ayarlamasına gerek yoktur. Orta karaciğer yetmezliği olan hastalarda günlük doz 20 mg’dan fazla olmamalıdır. Şiddetli karaciğer yetmezliği olan hastalarda OLMEDAY kullanımı önerilmez.

  Eğer OLMEDAY’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

  OLMEDAY

  Doz Aşımı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

  OLMEDAY ‘den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

  OLMEDAY Kullanmayı Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

  Günlük almanız gereken dozunuzu almayı unuttuysanız, ertesi gün normal ilaç dozunu alınız. Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

  OLMEDAY Kullananlar İçin Tedavi Sonrası

  OLMEDAY kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

  OLMEDAY Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

  Eğer,

 • OLMEDAY’in etkin maddesine veya yardımcı maddelerine karşı aşırı duyarlılığınız (alerjiniz) var ise,
 • Hamileyseniz,
 • Cilt ve gözlerde sararma (sarılık) ya da safra kesesinden safra çıkışı olması ile ilgili sorunlarınız (bıliyer tıkanıklık, örn: safra taşlan) varsa,
 • Diyabetseniz veya böbrek fonksiyonu bozukluğunuz varsa ve aliskıren İçeren kan basıncını düşüren bir ilaçla tedavi ediliyorsanız.
 • Uyanlar ve önlemler

  OLMEDAY almadan önce doktorunuza danışınız.

  Yüksek kan basıncını tedavi etmekte kullanılan aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini alıyorsanız, doktorunuza söyleyin:

 • Özellikle diyabetle İlişkili böbrek sorunlarınız varsa ACE-inhibitörü (örneğin, enalaprıl, lisinopril, ramipril),
 • Aliskiren.
 • Doktorunuz böbrek fonksiyonunuzu ve kanınızdaki elektrolit (örn. potasyum) miktarını düzenli aralıklarla kontrol edebilir.

  OLMEDAY Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

  Eğer,

 • Böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa,
 • Karaciğer hastalığınız varsa,
 • Kalp yetmezliğiniz ya da kalp kapakçığı veya kalp kası ile ilgili rahatsızlığınız varsa,
 • Şiddetli kusuyorsanız veya ishalseniz, yüksek dozda idrar söktürücü (diüretik) tedavisi görüyorsanız ya da düşük tuz içeren diyet uyguluyorsanız,
 • Kan tahlillerinizde yüksek potasyum tespit ediliyorsa,
 • Böbreküstü bezlerinizle ilgili probleminiz varsa.
 • Kan basıncını azaltan her ilaçla olduğu gibi, kalp veya beyine ait kan akımı bozuklukları olan hastalarda, kan basıncındaki aşırı bir düşüş kalp krizi veya inmeye neden olabilir. Bu sebeple doktorunuz kan basıncınızı dikkatle ölçecektir.

  Bu uyanlar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

  OLMEDAY İle Birlikte Yiyecek ve İçecek Tüketimi

  Belirtilen ilaç ile birlikte tüketilmesi sakıncalı olan yiyecek ve içecekler nelerdir? Ne yemeli veya ne yememeliyiz?

  OLMEDAY’i yiyeceklerle birlikte veya öğünler arasında alınabilir.

  Hamilelik (Gebelik) Döneminde Kullanılır mı?

  İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  Eğer hamileyseniz (veya olabilme İhtimaliniz varsa) doktorunuza söyleyiniz. Doktorunuz büyük olasılıkla hamile kalmadan önce veya hamile olduğunuzu anladığınız anda OLMEDAY’i kullanmayı bırakmanızı ve OLMEDAY yerine başka bir ilaç kullanmanızı önerecektir. Hamileliğin erken döneminde OLMEDAY kullanılması önerilmez ve hamileliğinizin üçüncü ayından sonra kullanılırsa bebeğinize ciddi zararlar verebileceğinden hamileliğinizin ikinci ve üçüncü dönemindeyseniz bu ilacı kullanmamalısınız.

  Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu farkederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  Emzirme Döneminde Kullanılabilir mi?

  İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  Emziriyorsanız veya emzirmeye başlayacaksanız doktorunuza söyleyiniz. OLMEDAY emziren annelere önerilmemektedir. Emzirecekseniz, Özellikle bebeğiniz yenidoğan ya da prematüre ise doktorunuz başka bir tedavi seçebilir.

  Araç ve makina kullanımı

  Yüksek kan basıncınızın tedavisi sırasında kendinizi uykulu veya sersemlemiş hissedebilirsiniz. Eğer böyle bir durum olursa, etkiler geçene kadar araç ve makine kullanmayınız ve kullanımları İle ilgili doktorunuzun tavsiyelerini alınız.

  Siyah ırktan hastalarda kullanımı

  Diğer benzer ilaçlar ile olduğu gibi OLMEDAY’in kan basıncı düşürücü etkisi, siyah ırktan hastalarda daha düşük olabilir.

  OLMEDAY Etken Maddesi Nedir?

  OLMEDAY, laktoz (bir şeker tipi) içerir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransmız (dayanıksızlığınız) olduğu söylenmişse OLMEDAY’i almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

  OLMEDAY her dozunda 1 mmol’den (23 mg) daha az sodyum ihtiva eder, bu dozda sodyuma bağlı herhangi bir yan etki beklenmemektedir.

  OLMEDAY soya yağı ihtiva eder. Eğer fıstık ya da soyaya aleıjiniz varsa bu tıbbi ürünü kullanmayınız.

  Diğer İlaçlar İle Birlikte Kullanılır mı?

  Aşağıdaki ilaçlan kullanıyorsanız ya da son zamanlarda kullandınız ise doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz:

  • Diğer kan basıncı düşürücü ilaçlar OLMEDAY’in etkisini artırabilir.

  Doktorunuz dozunuzu değiştirebilir ve/veya başka önlemler alabilir:

  ACE inhibitörü veya aliskiren alıyorsanız (ayrıca “OLMEDAY’i kullanmayınız” ve “Uyanlar ve önlemler” başlıkları altında verilen bilgilere bakınız).

 • Potasyum destek tedavisi, potasyum içeren bir tuz bileşeni, idrar söktürücü (diüretik) veya heparİn (kan sulandıncı) ile tedavi görüyorsanız, bu ilaçları OLMEDAY ile birlikte kullanmak kandaki potasyum seviyesini artırabilir.
 • Lityum (duygu değişiklikleri ve bazı depresyon tiplerinin tedavisi için bir ilaç) kullanıyorsanız, OLMEDAY İle birlikte kullanmak lityumun toksisitesini artırabilir. Lityum almak zorundaysanız, doktorunuz kan lityum seviyelerinizi kontrol edecektir.
 • Non Steroidal Anti İnflamatuvar İlaçlann (ağrı, şişlik gibi iltihap bulgulanın geçirmek İçin kullanılan ilaçlar, steroid yapılı olmayan antienflamatuvar ilaçlar) OLMEDAY ile birlikte kullanımı, böbrek yetmezliği riskini artırabilir ve OLMEDAY’in etkisini azaltabilir.
 • Kandaki kolesterol seviyesini düşüren bir ilaç olan kolesevelam hidroklorid, OLMEDAY’in etkisini azaltabilir. Doktorunuz size OLMEDAY’i kolesevelam hidroklorürden en az 4 saat önce almanızı tavsiye edebilir,
 • Hazımsızlık ilaçları (antiasit), OLMEDAY’in etkisini biraz azaltabilir.
 • Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

  OLMEDAY prospektüsünü PDF dosyası olarak indirmek için buraya
  –Arşiv–
  –Arşiv–

  Related Posts

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.