Nat-ala Yan Etkileri Nelerdir? Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

NAT-ALA nedir ve ne için kullanılır?

NAT-ALA tablet oblong, bombeli, pembe renkli film kaplıdır. NAT-ALA, 90 film tabletlik PVC Alüminyum blister ambalajlarda piyasaya sunulmaktadır.

NAT-ALA’nın her bir film tabletinde 180 mg nateglinid ve 200 mg alfa lipoik asit bulunur.

NAT-ALA, kan şekerinin diyet ve egzersizle yeterince kontrol edilemediği ve şeker hastalığı tedavisinde kullanılan diğer ilaçlarla tedavi edilmemiş tip 2 diyabet hastalarından periferal (sensomotor) diyabetik polinöropati (diyabetik hastalarda görülen bir tür sinir hasarı) olanlarda kan şekeri düzeyini azaltmada ve periferal (sensomotor) diyabetik polinöropati belirtilerinin tedavisinde kullanılır.

NAT-ALA’nın içeriğindeki nateglinid kan şekerini (glukoz) düşürmek için kullanılan ve ağız yoluyla alman bir ilaçtır (bu tür ilaçlara oral antidiyabetikler adı verilir).

NAT-ALA’nın içeriğindeki alfa lipoik asit sindirim sistemi ve metabolizma ürünleri grubunda yer almaktadır. Alfalipoik asit, vücut metabolizması sırasında oluşan bir maddedir ve vücudun belli bazı metabolik işlevleri üzerine etkiye sahiptir. Ayrıca, zararlı parçalanma ürünlerine karşı sinir hücrelerini koruyucu özelliklere (anti-oksidatif) sahiptir.

Alfa lipoik asit şeker hastalığında (diyabet) diyabetik nöropati adı verilen, çevresel sinir hasarına bağlı olarak vücudun uç bölgelerinde ortaya çıkan ağrı, his kaybı, kuvvet kaybı gibi belirtilerin tedavisinde kullanılır.

İnsülin insan vücudunda pankreas adlı organ tarafından üretilen bir maddedir ve özellikle yemek sonrasında kan şeker düzeyinin düşürülmesinden sorumludur. Tip 2 diyabeti (insüline bağımlı olmayan şeker hastalığı) olan hastalarda pankreas yemeklerden sonra yeterince hızlı şekilde insülin salgılayamaz ve kan şekeri yükselmeye başlar. NAT-ALA pankreası uyararak daha hızlı şekilde insülin salgılanmasını sağlar. Bu da yemek sonrasında kan şekerinin kontrol altında tutulmasını sağlar.

Doktorunuz kan şekerinizi kontrol etmek için NAT-ALA’yı metformin gibi başka bir ağız yoluyla alman antidiyabetik ilaç ile birlikte de verebilir.

Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi NAT-ALA’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, NAT-ALA kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 • Alerjik reaksiyonlar (çoğunlukla deri döküntüsüyle beraber olan, kan damarlarının iltihabı dahil). Soluk alıp verme güçlüğü, kan basıncında düşüş gibi ciddi reaksiyonlar gelişmesine yol açabilir ve bazen şok durumuna kadar ilerleyebilir.
 • Kaşıntı, cilt kızarıklıkları gibi alerjik reaksiyonlar,
 • Kan şekerinizin normalden fazla düşmesine bağlı belirtiler (terleme, sersemlik, titreme ve güçsüzlük, açlık, çarpıntı, yorgunluk, bulantı)
 • Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin NAT-ALA’ya karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

  Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür

  Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 • Karaciğer fonksiyon testlerinde anormallik
 • Karaciğer enzimlerinde yükselme
 • Sarılık
 • Üst solunum yolu enfeksiyonu, bronş iltihabı, öksürük, grip benzeri belirtiler Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.
 • Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.

  Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuza söyleyiniz:

 • Baş dönmesi
 • Karın ağrısı
 • Bulantı
 • İshal
 • Kusma
 • Kazayla travma
 • Tat alma bozukluğu
 • Kilo alma
 • Sırt ağrısı
 • Kaşıntı
 • Bunlar NAT-ALA’nın hafif yan etkileridir.

  Eğer bıı kullanma talimatımla bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsam

  doktorunuzu ve eczacınızı bilgilendiriniz.

  NAT-ALA Nasıl Kullanılır?

  NAT-ALA’yı her zaman doktorunuzun size söylediği gibi alınız. Eğer emin değilseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  Normal NAT-ALA dozu, ana öğünlerden (genellikle kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği) önce 120 ıug/200 mg’dır. Önerilen maksimum doz. ana öğünlerden önce tek doz olarak alınan 180 tng/200 mg’dır. Doktorunuzun ilacın dozunu sizin özel ihtiyaçlarınıza göre ayarlaması gerekebilir.

  Doktorunuz size NAT-ALA’yı tek başına ya da kan şekeri düzeyinizin kontrolünde tek ilaç yeterli olmuyorsa başka bir ağız yolu ile kullanılan şeker ilacıyla (oral antidiyabetiklerle) birlikte verecektir.

  NAT-ALA’yı, doktorunuzun önerdiği süre boyunca her gün ana öğünlerden önce alınız.NAT-ALA’yı, ne kadar süre kullanmanız gerektiğine ilişkin sorularınız varsa doktorunuza danışınız.

  Ağız yoluyla kullanılır.

  NAT-ALA film kaplı tableti yeterli miktarda sıvı ile alınız (örneğin bir bardak su ile).NAT-ALA’nın alınabileceği en iyi zaman bir ana öğünün hemen öncesidir (I dakika önce), ama yemeğe başlanmadan önceki 30 dakika içindeki herhangi bir zamanda alınabilir.

  Bir ana öğünü atlamanız gerekiyorsa, bu ana öğüne karşılık gelen NAT-ALA dozunu almayınız.

  Çocuklarda Kullanımı

  NAT-ALA’nın çocuklarda etkinliği ve güvenilirliği değerlendirilmediğinden kullanılması önerilmez.

  Yaşlılarda Kullanımı

  NAT-ALA’nın etkinliği ve güvenilirliği açısından, yaşlı hastalar ile genç hastalar arasında farklılık gözlenmez, bu nedenle yaşlı hastalarda NAT-ALA dozunun özellikle ayarlanmasına gerek yoktur. 75 yaş üzeri hastalarda nateglinid ile klinik deneyim sınırlıdır.

  Özel Kullanım Durumları

  Böbrek/Karaciğer yetmezliği:

  Hatif ve orta şiddette karaciğer yetmezliği olan hastalarda doz ayarlamasına gerek yoktur.

  Ağır karaciğer yetmezliği olan hastalar incelenmemiştir ve NAT-ALA bu grupta, ihtiyatla kullanılmalıdır.

  Eğer NAT-ALA ‘nın etkisinin çok giiçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz

  NAT-ALA

  Doz Aşımı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

  Kazayla kullanmanız gerekenden çok fazla tablet aldıysanız doktora başvurunuz. Düşük kan şekeri semptomlarıyla karşılaşırsanız (örneğin sersemlik hissi, bas dönmesi, açlık hissi, sinirlilik ve titreme, uyku hali, konfüzyon ve/veya terleme) şekerli bir şey yemeli ya da içmelisiniz.

  Şiddetli bir kan şekeri düşüşü (hipoglisemi) geçirecekmişsiniz gibi hissediyorsanız (bilinç kaybı, nöbet), acil tıbbi yardım çağırınız ya da birinin bunu sizin için yapmasını sağlayınız.NAT-ALA’dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

  NAT-ALA Kullanmayı Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

  NAT-ALA Kullanmayı Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

  Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

  NAT-ALA Kullananlar İçin Tedavi Sonrası

  NAT-ALA tedavisini bırakmayı düşünüyorsanız, önce doktorunuza danışınız. Eğer NAT-ALA ile tedavi zamanından önce sonlandırılıısa kan şekeriniz çok yükselebilir.

  NAT-ALA kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

  NAT-ALA Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

  Eğer,

 • NAT-ALA’nın içeriğindeki nateglinide, alfa lipoik aside veya herhangi bir bileşenine karşı aşırı duyarlıysanız (alerji),
 • Tip 1 şeker hastalığınız varsa (örn: vücudun hiç insülin üretmemesi),
 • Şeker hastalığının kontrol edilememesine bağlı kanda keton cisimciklerinin (istenmeyen madde) birikmesi sonucu komaya kadar gidebilen diyabetik ketoasidoz durumunuz varsa
 • Hamile iseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız veya bebeğinizi emziriyorsanız.
 • 18 yaşından küçükseniz
 • NAT-ALA Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

 • İleri derecede böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa.
 • Ciddi karaciğer probleminiz varsa,
 • İlaç metabolizmasıyla ilgili probleminiz varsa,
 • Ameliyat olacaksanız,
 • Kaza geçirdiyseniz. ateş veya enfeksiyonunuz varsa.
 • Beslenme bozukluğunuz varsa ve yaşlı iseniz,
 • Adrenal ya da hipofiz yetmezliğiniz varsa,
 • Zorlu fiziksel egzersizler yapıyorsanız veya alkol alıyorsanız,
 • Kan şekerini düşürücü başka bir ilaç kullanıyorsanız,
 • NAT-ALA’yı dikkatli kullanınız çünkü bu faktörler ilacın kan şekerini düşürücü etkisine karşı sizi daha duyarlı yapar.

  Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

  NAT-ALA İle Birlikte Yiyecek ve İçecek Tüketimi

  Belirtilen ilaç ile birlikte tüketilmesi sakıncalı olan yiyecek ve içecekler nelerdir? Ne yemeli veya ne yememeliyiz?

  NAT-ALA İle Birlikte Yiyecek ve İçecek Tüketimi

  Belirtilen ilaç ile birlikte tüketilmesi sakıncalı olan yiyecek ve içecekler nelerdir? Ne yemeli veya ne yememeliyiz?

  Genellikle yemekten hemen önce (I dakika) alınız, ama yemekten önceki yarım saat içerisinde alınanız da mümkündür.

  NAT-ALA ile birlikte alkol alınması tavsiye edilmez çünkü kan şekeriniz normalden fazla düşebilir.

  Hamilelik (Gebelik) Döneminde Kullanılır mı?

  İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  Hamile iseniz ya da hamile kalmayı planlıyorsanız, bunu NAT-ALA kullanmadan önce doktorunuza bildirmelisiniz. NAT-ALA gerekli olmadıkça gebelik döneminde kullanılmamalıdır.

  Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  Emzirme Döneminde Kullanılabilir mi?

  İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  NAT-ALA’nın anne sütüne geçip geçmediği bilinmediğinden emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

  Araç ve makina kullanımı

  NAT-ALA kan şekerinizin aşırı düşmesine neden olabilir, araç veya makine kullanırken kan şekerinizin düşme riskine karşı önlem almalısınız. Eğer kan şekeri düşüklüğü belirtilerini bilmiyorsanız veya kan şekeriniz sık aralıklarla düşüyorsa, araç ve makine kullanırken oluşabilecek risklere karşı özellikle dikkat etmelisiniz. Araç kullanma uygunluğu bu koşullar altında değerlendirilmelidir.

  NAT-ALA Etken Maddesi Nedir?

  NAT-ALA laktoz içerir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.Bu tıbbi ürün her dozunda I mmol’den (23 mg) daha az sodyum ihtiva eder; yani esasında "sodyum içermez”.

  Diğer İlaçlar İle Birlikte Kullanılır mı?

  NAT-ALA’nın aşağıdaki ilaçlarla birlikte kullanılması sakıncalı olabilir:

 • NAT-ALA kan şekerini düşüren tolbutaınid ile birlikte alındığında tolbutamidin etkisini arttırabilir,
 • Gut hastalığının tedavisinde kullanılan sülfinpirazon ile birlikte alındığında NAT-ALA’nın kan şekerini düşürücü etkisi artabilir,
 • NSAİİ (Non Steroidal Antiinflamatuar İlaçlar). ınonoaıninoksidaz (MAO) inhibitörü ilaçlar (depresyon tedavisinde kullanılır), beta-adrenerjik blokörler (yüksek tansiyon tedavisinde kullanılır) NAT-ALA’nın kan şekerini düşürücü etkisi artabilir,
 • Tiyazid grubu ilaçlar (yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan idrar söktürücü) kortikosteroidler, tiroid ürünleri veya sempatomimetikler ile birlikte alındığında NAT-ALA’nın etkisi azalabilir. NAT-ALA ile birlikte söz konusu ilaçları alıyorsanız, kan şekerinizin kontrolünü sağlamak için kan şekerinizi düzenli ve sıkı takip etmeniz gerekir.
 • NAT-ALA içeriğindeki alfa lipoik asit metal şelat oluşturucu bir maddedir. Bu sebeple metal bileşikleri ile birlikte uygulanmamalıdır (örn, demir ürünleri, magnezyum ürünleri, kalsiyum içerikleri nedeniyle süt ürünleri).
 • Sisplatin’in (kanser tedavisinde kullanılan bir ilaç)
 • İnsülin ve/veya diğer oral antidiyabetik ilaçların (şeker hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlar) kan şekerini düşürücü etkisi artabilir. NAT-ALA ile beraber bu ilaçları almanız gerekiyor ise kan şekerinizi düzenli ölçiinüz/ölçtürünüz. Kan şekerinin düşmesine bağlı gözlenebilecek baş dönmesi ve halsizlik gibi bulgular olursa doktorunuza danışınız. Kan şekerinizin düşmesine bağlı belirtilerden kaçınmak için doktorunuzun talimatları doğrultusunda bu ilaçların dozlarının azaltılması gerekebilir.
 • Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

  NAT-ALA prospektüsünü PDF dosyası olarak indirmek için buraya
  –Arşiv–
  –Arşiv–

  Related Posts

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.