Narkozun Yan Etkileri ve Süresi

Cerrahi operasyon öncesi hastaların uyutulma işlemi esnasında anestezi uzmanları tarafından uygulanan narkoz işlemi, ameliyat sırasında hastanın acı duymaması konforlu ve rahat bir ameliyat geçirmesini sağlamak için uygulanmaktadır. Aksi durumlar da ameliyatın gerçekleşmesi hastanın hissedeceği acı nedeniyle mümkün değildir.
Ancak bazı istisnai durumlarda narkoz verilmeden de bir takım cerrahi işlemler yapılmaktadır. Narkozun yan etkileri ise kişiden kişiye değişebildiği gibi standart olarak görülebilen yan etkilerde mevcuttur. Bu bağlamda narkozun yan etkileri 1 ile 2 gün arasında değişmektedir.

Narkozun Yan Etkileri Nelerdir?

Narkoz işlemine bağlı olarak gerçekleşen yan etkilerin hiç biri hayati risk taşımamaktadır. Aynı zamanda yan etkilerin tedavileri oldukça basittir. Hastalarda narkoza bağlı olarak görülen yan etkiler, narkoz miktarına ve hastanın durumuna göre çeşitlilik gösterebilir.
Sık görülen narkoz yan etkileri ise şunlardır;

  • Bulantı.
  • Boğaz Ağrısı.
  • Kas Ağrıları.
  • Kaşıntı.
  • Tansiyon.
  • Kalp Ritim Bozukluğu.
  • Geçici Bilinç Kaybı.

Narkoz sonrasında hastalarda görülen en sık yan etki geçici bilinç kaybıdır. Bilinç kayıpları hasta uyanıkken sarhoşluk derecesinde görülebilmektedir.

Nadir Görülen Narkoz Sonrası Yan Etkiler Nelerdir?

Narkoz sonrasında hastalarda meydana gelen yan etkiler genelde hafif ve önemsiz durumlardır. Ancak bazı yan etkiler oldukça büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bu hususta böbrek yetmezliği, solunum yetmezliği, miyokard enfektüsü gibi durumlar nadir görülen yan etkilerdir. Söz konusu yan etkiler genel de yan hastalığı bulunan riskli hastalarda meydana gelmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek adına doktorlar ameliyat sonrası belirli bir süre hastaların yeme içmelerini kısıtlamaktadır.

Narkoz Nasıl Uygulanır?

Narkoz uygulaması Anestezi uzmanları tarafından yapılmaktadır. Ameliyata hazırlanan hastaya ne kadar narkoz uygulanacağı, nasıl uygulanacağı gibi durumlar anestezi uzmanları tarafından belirlenmektedir. Narkoz işlemi sırasında anestezi uzmanları ilk olarak hastaya damar yolundan ilaç enjekte eder. Ardından hastanın ağzı açılarak, nefes borusuna bir tüp yerleştirilir. Bu tüp sayesinde anestezi uzmanı narkoz işlemini gerçekleştirir. Aynı zamanda bu işlem esnasında hastaların acı hissetmemesi için ağrı kesici ilaçlarda yapılmaktadır.

Narkoz Sonrası Gerçekleşen Yan Etkileri Önlemek Mümkün müdür?

Gelişmiş hastaneler ve uzman kişiler tarafından uygulanan narkoz işlemi sonrasına gelişebilecek tüm yan etkilerin çözümleri mevcuttur. Bu bağlamda uzmanlar narkoz öncesi ve narkoz sırasında oluşabilecek riskleri değerlendirerek riskleri minimize etmektedir. Bunun için uzmanlar narkoz öncesinde hastaları detaylı olarak değerlendirir. Hastanın durumuna göre narkoz işleminin detayları belirlenir. Tüm bunlar ışığında narkoz sonrası gerçekleşebilecek yan etkilerin engellenebildiğini söylemek mümkündür.

Narkoz Etkisi Altında Hasta Acı Hisseder mi?

Narkozun yapılma nedeni hastanın acı hissetmemesidir. Bu bağlamda ameliyat esnasında hasta hiçbir şekilde acı hissetmemektedir. Narkozun hastayı uyuşturarak uyutması acı hissetmesini engellemektedir. Ancak narkoz esnasında oluşabilecek bazı komplikasyonlar mevcuttur. Bu komplikasyonların görülebilme ihtimali oldukça düşüktür ve uzmanlar tarafından gerekli önlemler alınmaktadır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.