Miloz Ne İlacıdır? Yan Etkileri ve Prospektüsü

MILOZ nedir ve ne için kullanılır?

■ MİLOZ ampul, imidazobetızodiazepin grubu bir benzodiazepindir. Uyku başlatmak

(sakinleşme, uyuşukluk veya uykulu durumu) ve heyecan, kas kasılmaları ve spazmları azaltmak için kullanılan hızlı etkili bir ilaçtır. İlaç damar içine enjeksiyon (intravenöz), damla ile (infuzyon), kas içine enjeksiyon (intramusküler) veya rektal uygulama yolu ile uygulanır.

■ MİLOZ etkin maddesi midazolam olan bir steril ampul çözeltisidir. Çözeltinin I ml’si 1 mg midazolam İhtiva etmektedir. Her bir ampul, 5 mİ çözelti içinde 5 mg midazolam içerir. 5 mg/5 ml’lik 5 adet ve 10 adet cam ampul ambalajlarda takdim edilmektedir.

■ Bu ilaç, tetkikler ve tedavi sırasında yetişkinlerde ve çocuklarda uyutma ve uyuşturma için kullanılır. Müdahale öncesinde verilen ilaç olarak, tedavi öncesinde hastalan yatıştırmak ve yoğun bakım ünitesindeki hastalan uyutmak için kullanılır. Midazolam tek başına veya anestezide kullanılan diğer ilaçlarla beraber kullanılabilir.

Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi MILOZ’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, MİLOZ’u kullanmayı durdurun ve derhal doktorunuza bildirin veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

■ Geçici hafıza kaybı. Bunun ne kadar süreceği aldığınız MİLOZ dozuna bağlıdır ve bunu tedavi sonrasında yaşayabilirsinizBazı özel vakalarda bildirilmiştir.

■ Solunum komplikasyonları (bazen kalbin veya solunumun durmasına sebep olan)

 • Kan ve dolaşım sistemi bozuklukları
 • ■ Düşük kan basıncı

  ■ Kalp hızında değişiklikler ve basınçlı olma durumu

  ■ Bayılma

  ■ Nefes daralması

  ■ Nefes borusunun tıkanması

  ■ Anafılaktik şok (hayatı tehdit edici alerjik reaksiyon)

  Yaşamı tehdit eden olaylar, önceden solunum yetmezliği veya kalp problemleri olan yaşlılarda, özellikle enjeksiyon çok hızlı yapıldığında veya yüksek dozlarda uygulandığında daha sık görülür.

  6 aylıktan küçük hastalarda solunum sorunlarının gelişmesi muhtemeldir, bu nedenle onlara azar azar doz uygulanarak, nefes alıp verme ve oksijen seviyeleri gözlenecektir.

  Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

  ■ Döküntü

  ■ Alerjik reaksiyon

  ■ Kasları yönetmede zorlanma

  ■ Ajitasyon

  ■ Kas spazmları ve kas titremeleri

  ■ Hasta hissetme

  ■ Kusma

  ■ Kabızlık

  Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.

  Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:

  ■ Kaşıntı

  ■ Uzun süreli sakinleşme

  ■ Uyuşukluk

  » Dikkat azalması

  ■ Zihin bulanıklığı

  ■ Yoğun mutluluk

  ■ Halusinasyonlar

  ■ Yorgunluk

  ■ Baş ağrısı

  ■ Baş dönmesi

  ■ Huzursuzluk, heyecan

  ■ Kin, şiddet, kavga, saldırı hissi

  ■ Hıçkırık

  ■ Ağız kuruması

  ■ Hırıltı

  ■ Enjeksiyon bölgesinde kızarıklık, ağrı

  ■ Damarlarda şişlik ve kızarıklık

  ■ Kan pıhtılaşması

  Bunlar MİLOZ ‘un hafif yan etkileridir.

  Bunlar daha çok yüksek doz verildiğinde veya çok çabuk uygulandığında gözlenmiştir. Çocuklar ve yaşlılar bu reaksiyonlara daha duyarlıdır. Erken doğan ve yeni doğan bebeklerde kasılmalar daha çok rapor edilmiştir.

  Uzun süreli damar içi kullanım sonrasında midazolama bağımlı hale gelinebilirler. İlaçtan geri çekilme kasılmaları dahil olmak üzere yoksunluk belirtilerini engellemek için, ilaç dozunu yavaş yavaş azaltarak kesmeniz önemlidir.

  MILOZ Nasıl Kullanılır?

  Doktorunuz sizin için uygun doza karar verecektir. Planlanan tedaviye ve gereken sakinleşmeye göre dozlar farklılık gösterebilir. Yaşınız, kilonuz, genel sağlık durumunuz, ilaca yanıtınız ve aynı zamanda kullanılan diğer ilaçlar alınan dozu etkileyecektir.

  Eğer güçlü ağn kesiciler kullanıyorsanız, önce onları kullanmalısınız daha sonra sizin için özel ayarlanmış MİLOZ dozunu almalısınız.

  Midazolam damar içine enjeksiyon (intravenöz), damla ile (infüzyon), kas içine enjeksiyon (intramusküler) veya rektal uygulama yolu ile yavaşça uygulanır.

  Yaşlılarda Kullanımı

  Doktorunuz sizin ve çocuğunuz için uygun kullanım dozuna karar verecektir.

  Özel Kullanım Durumları

  Doz ayarlaması gerekli değildir.

  Karaciğer yetmezliği

  Karaciğer yetmezliği durumunda doktorunuz dozu azaltma ihtiyacı duyabilir.

  Eğer MİLOZ tın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

  MILOZ Kullanmayı Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

  Doktorunuz tarafından uygulanacağı İçin geçerli değildir.

  MILOZ

  Doz Aşımı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

  İlacınız bir doktor tarafından uygulanacaktır. Eğer size çok fazla ilaç verildiğini düşünüyorsanız, doktorunuza söylemelisiniz.

  MİLOZ ile tedavi sonlandırıldığmda oluşabilecek etkiler Uzun Süreli Tedavi

  Midazolamla uzun süre tedavi gören hastalarda tolerans gelişebilir (ilaçlar daha az etkili olabilir) veya ilaca göre değişebilir.

  Uzun süreli tedaviden (yoğun bakım ünitesindeki gibi) sonra aşağıdaki yoksunluk belirtileri ortaya çıkabilir: baş ağrısı, kas ağrıları, huzursuzluk, gerilim, rahatsızlık, zihin bulanıklığı, çabuk sinirlenme, uyuyamama, ruh durum değişiklikleri, halüsinasyon ve kasılmalar. Bu etkiler sizde olursa doktorunuz dozu aşamalı olarak düşürecektir.

  Eğer bu ilacın kullanımı ile ilgili ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  MILOZ kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

  MILOZ Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

  ■ Benzodiazepinler olarak bilinen ilaç grubuna veya ilacın içerdiği yardımcı maddelerden herhangi birine alerjik (aşın duyarlı) iseniz.

  ■ Eğer ağır solunum güçlüğü veya solunum yetmezliğiniz varsa ve bilinçli uyku hali

  yaşıyorsanız (uyuklama ve sakinlik hali)

  MILOZ Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

  ■ Eğer 60 yaşın üzerindeyseniz

  ■ Sürekli solunum güçlüğü

  ■ Eğer myastenia gravis hastası iseniz (kas güçsüzlüğünden kaynaklanan bir hastalık)

  ■ Eğer karaciğer, böbrek veya kalp fonksiyonlarınızda bozukluk varsa

  ■ Eğer alkol veya ilaç bağımlısı iseniz

  ■ Eğer doktorunuzun size reçeteledikleri dışında bir ilaç kullanıyorsanız {Bkz, Diğer ilaçlar ile

  birlikte kullanımı)

  • Hamileyseniz veya hamile olma olasılığınız varsa

  Tüm bu durumlarda doktorunuzu bilgilendiriniz.

  Çocuklarda ve bebeklerde midazolam kullanımı özel dikkat gerektirmektedir. Eğer çocuğunuzun bir kalp problemi varsa doktorunuzu bilgilendiriniz. Böylece doktorunuzun sizi veya çocuğunuzu dikkatli gözlemlemesi gerektiğini bilecektir ve dozu özel olarak ayarlayacaktır.

  MİLOZ intravenöz olarak uygulandığında, solunumunuz ve kalp hızınızı azaltabilir. Nadir durumlarda solunumunuzun veya kalbinizin durmasına sebep olabilir. Bunun olmaması için, dozlar yavaşça ve olabildiğince düşük miktarlarda verilir.

  MİLOZ müdahale öncesinde verildiğinde, hastaların midazolama yanıtlan oldukça değişkendir. Bu yüzden sizin için doğru olan dozu aldığınızdan emin olmak için, çok sıkı kontrol edileceksiniz.

  Bu uyanlar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

  MILOZ İle Birlikte Yiyecek ve İçecek Tüketimi

  Belirtilen ilaç ile birlikte tüketilmesi sakıncalı olan yiyecek ve içecekler nelerdir? Ne yemeli veya ne yememeliyiz?

  ■ Alkol* midazolamın uyku getirici etkilerini arttırabilir ve bu nedenle kullanımından kaçınılmalıdır. Doktorunuz izin verene kadar alkol kullanmayınız.

  Hamilelik (Gebelik) Döneminde Kullanılır mı?

  ■ İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  ■ Eğer hamileyseniz, hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız veya hamile kalmayı planlıyorsanız lütfen doktorunuza danışınız. Doktorunuz ilacı alıp almayacağınıza karar verecektir.

  ■ Eğer doktorunuz ilacı vermeye karar verirse, hamileliğin son zamanlarında, doğum veya sezaryen döneminde, bebeğinizin düzensiz kalp atışları, düşük vücut sıcaklığı, nefes alma, beslenme ve emme zorlukları olabilir. Kusmuğu ciğerlerinize çekme riski altında olabilirsiniz.

  ■ Midazolamın gebelik sırasındaki güvenliğiyle ilgili yeterli bilgi yoktur. Benzodiazepinler daha güvenli bir alternatif olmadığı sürece gebelik sırasında kullanılmamalıdır.

  ■ Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu farkederseniz hemen doktorunuza danışınız.

  Emzirme Döneminde Kullanılabilir mi?

  ■ İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  ■ Midazolam anne sütüne geçebilir bu yüzden, ilacı kullandıktan sonra 24 saat içinde emzirmemelisiniz.

  Araç ve makina kullanımı

  İlaç sizi uykulu, unutkan yapabilir veya konsantrasyonunuzu ve koordinasyonunuzu etkileyebilir. Bu sizin beceri gerektiren işlerdeki (örn. Araç kullanma veya sürme) performansınızı etkileyebilir. Bu tür işlere ne zaman yeniden başlayacağınıza doktorunuz karar verecektir. Uygulamanın ardından (her zaman) eve gidene kadar size sorumlu bir yetişkin refakat etmelidir.

  MILOZ Etken Maddesi Nedir?

  Sodyum klorür: MİLOZ’un 5 mg/5 ml’lik dozunda 23 mg’dan daha az sodyum ihtiva eder. Sodyuma bağlı herhangi bir olumsuz etki beklenmez.

  Disodyum edetat: MİLOZ’un 5 mg/5 ml’lik dozunda 23 mg’dan daha az sodyum ihtiva eder. Sodyuma bağlı herhangi bir olumsuz etki beklenmez.

  Diğer İlaçlar İle Birlikte Kullanılır mı?

  Aynı zamanda kullanılan birden fazla ilaç, alınan ilaçlann etkisini artırabilir ya da azaltabilir. Örneğin; sakinleştiriciler, hipnotikler (uyku ilaçlan), sedatifler, antidepresanlar, narkotik analjezikler (çok güçlü ağrı kesiciler), antiepileptikler (epilepsi tedavisi için), anestezikler ve bazı antihistaminikler (alerji tedavisi için) MİLOZ ‘un etkilerini şiddetlendirebilir.

  Ayrıca antifungaller, antibiyotikler, kan basıncı ve sindirim problemlerinin tedavisinde kullanılan ilaçlar ve AİDS ve HIV tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar midazolamın etkilerini arttırabilir.

  Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

  .

  MILOZ prospektüsünü PDF dosyası olarak indirmek için buraya
  –Arşiv–
  –Arşiv–

  Related Posts

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.