Leponex Yan Etkileri Nedir?

Leponex, antipsikotikler olarak adlandırılan bir ilaç grubuna dahildir.

Leponex diğer antipsikotik ilaçları denemiş ve bu ilaçlardan yeterince fayda sağlayamamış ya da yan etkileri nedeniyle diğer antipsikotik ilaçları tolere edemeyen şizofreni hastalarının tedavisinde kullanılır.

Leponex ayrıca, aksi takdirde intihar girişiminde bulunabilecek şizofreni ya da şizoafektif bozukluk (duygu-durum bozukluklarının gözlendiği şizofreni) gözlenen hastaların tedavisinde de kullanılır.

Şizofreni düşünce, duygu ve davranış bozuklukların gözlendiği ruhsal bir bozukluktur.

Ayrıca, Leponex standart tedavi başarısız olduğunda Parkinson hastalarındaki düşünce, duygu ve davranış bozukluklarının tedavisinde de kullanılır. Parkinson hastalığı kronik (kalıcı) bir beyin hastalığıdır. Bu hastalık başlıca, beynin vücudun değişik bölümlerindeki kasların hareketlerini koordine etme şeklini etkiler.
Leponex yalnızca doktor reçetesi ile kullanılabilir.

Leponex Nasıl Kullanılır?

Doktorunuzun talimatlarını dikkatle uygulayınız. Önerilen dozu aşmayınız.

Doktorunuz tam olarak kaç tablet Leponex almanız ve bu tabletleri ne sıklıkta kullanmanız gerektiğini size söyleyecektir.

Tedaviye dirençli şizofreni hastaları:

Tedaviye genellikle ilk günde bir ya da iki kere, 25 mg’lık bir tabletin yarısı ile başlanır.

Doktorunuz daha sonra, ideal doza erişilene kadar dozunuzu kademeli olarak artıracaktır.

Tedaviniz 300 ila 450 mg arasında bir günlük Leponex dozu ile devam edecektir. Günlük doz genellikle, bazıları sabah bazıları yatarken alınmak üzere, genellikle bölünmüş kısımlar halinde alınır. Bazı kişiler günde maksimum 900 mg’a kadar dozlara ihtiyaç duyabilir.

Parkinson hastalarında düşünce, duygu ve davranış bozukluklarının tedavisi:

Tedaviye genellikle akşam alınan 25 mg’lık bir tabletin yarısı (12.5 mg) ile başlanır.

Doktorunuz daha sonra, ideal doza erişilene kadar dozunuzu kademeli olarak artıracaktır.

Tedaviniz 25 mg ila 37.5 mg arasında bir günlük Leponex dozu ile devam edecek ve genellikle her akşam tek bir doz olarak alınacaktır.

Bazı kişiler günde maksimum 50 mg’a kadar dozlara ihtiyaç duyabilir. İstisnai durumlarda, doktorunuz daha yüksek bir doz reçete edebilir fakat doz asla günde 100 mg’ı geçmemelidir.

Tedavinin ilk haftalarında kan basıncınız ölçülecektir.
Leponex tablet yalnızca ağız yoluyla kullanılır. Leponex tableti yemeklerle ya da aç karnına alabilirsiniz. Tableti bir bardak su ile yutunuz.

Eğer 60 yaş ve üzerinde iseniz, doktorunuzun tedavinizi ayarlaması gerekebilir.

Leponex tabletler böbrek ve karaciğer yetmezliği bulunan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Doktorunuz ayrı bir tavsiyede bulunmadıkça, bu talimatları takip ediniz.

Doktorunuz Leponex ile tedavinizin ne kadar süreceğini size bildirecektir. Tedaviyi erken kesmeyiniz, çünkü Leponex tedavisini durdurmak hastalığınızın daha kötüye gitmesine neden olabilir.

Eğer Leponex’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Doz Aşımı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Leponex’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Leponex Kullanmayı Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

Eğer bir dozu almayı unutursanız, hatırladığınızda hemen bir doz alın. Fakat eğer bir sonraki dozunuzun zamanı gelmişse ya da bir sonraki dozunuza 4 saatten az bir süre kalmışsa, unuttuğunuz tabletleri atlayın ve bir sonraki dozunuzu olağan zamanında alın.

Eğer iki günden fazla bir süre Leponex almadıysanız, ilacı almaya yeniden başlamayın ve mümkün olan en kısa sürede doktorunuza danışın.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Leponex Kullananlar İçin Tedavi Sonrası

Leponex tedavisini kesmek hastalığınızın daha kötüye gitmesine neden olabilir. Doktorunuz tarafından belirtilmedikçe, tedaviyi kesmeyiniz.

Leponex Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

Klozapine ya da Leponex’in bu kullanma talimatının başında listelenen yardımcı maddelerinden herhangi birine karşı alerjiniz varsa,

Düzenli olarak kan testi yaptıramıyorsanız,

Kanser tedavisini takiben hariç olmak üzere, daha önce size düşük beyaz kan hücresi teşhisi konmuş ise,

Daha önce kemik iliği hastalığı yaşadıysanız ya da şu anda yaşıyorsanız,

Karaciğer, böbrek ya da kalp problemleriniz varsa,

Kontrolsüz epilepsiniz varsa,

Alkol ya da ilaç suiistimali sorununuz varsa,

Daha önce şiddetli kabızlık, bağırsak tıkanması ya da kalın bağırsağınızı etkileyen diğer bir durum yaşadıysanız.

Leponex Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Nezle, grip, ateş, boğaz ağrısı ya da diğer herhangi bir enfeksiyona ilişkin ilk belirtide hemen doktorunuza danışın. Leponex kanınızdaki beyaz hücrelerin sayısını azaltarak enfeksiyona karşı olan hassasiyetinizin artmasına neden olabilir. Doktorunuz kan hücresi sayımınızı kontrol edip, gerektiğinde ilave önlemler alabilir.

İstirahat durumunda devam eden, muhtemelen nefes darlığı ve ayak ya da bacaklarda şişkinliğin eşlik ettiği hızlı ve düzensiz kalp atışı yaşadığınız takdirde, doktorunuza danışın. Bu etkiler özellikle tedavinin başlangıcında meydana gelebilir ve doktorunuzun ek önlemler alması gerekebilir.

Prostat büyümesi, konvülsiyon, glokom (gözdeki sıvı basıncının genellikle çok yüksek olduğu bir durum), diyabet ya da diğer herhangi ciddi bir tıbbi durumunuz varsa, bunu doktorunuza ya da eczacınıza bildirin.

Eğer inme veya kalp hastalığı geçirdiyseniz veya aile geçmişinizde “QT aralığının uzaması” adı verilen kalpte ileti sorunu mevcutsa bu durumu doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz.

Bunama (demans) ile ilgili bir durumunuz varsa bunu doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz.
Leponex seyrek olarak toplar damarda kan pıhtısı oluşumuna yol açan bir olaya (Venöz tromboembolik olay) neden olabilir.
Leponex kullanırken, özellikle tedavinin başlangıcında baş dönmesi ya da bayılma yaşayabilirsiniz. Bunun nedeni kan basıncınızın düşmesidir. Leponex kullanırken alkol almamalısınız. Kandaki Leponex düzeyleri sigarayı bırakmadan ya da gün içerisinde tükettiğiniz kafeinli içeceklerin sayısının değiştirilmesinden etkilenebilir. Doktorunuzu alışkanlıklarınızda yaptığınız bu tip değişikliklerden haberdar edin.

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Leponex İle Birlikte Yiyecek ve İçecek Tüketimi

Belirtilen ilaç ile birlikte tüketilmesi sakıncalı olan yiyecek ve içecekler nelerdir? Ne yemeli veya ne yememeliyiz?
Leponex tableti yemeklerle ya da aç karnına alabilirsiniz.

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Leponex Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Hamile iseniz ya da hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, Leponex kullanmadan önce bunu doktorunuza bildirin. Doktorunuz sizi hamilelik sırasında bu ilacı kullanmanın potansiyel riskleri ve faydaları konusunda bilgilendirecektir.

Antipsikotik ilaç kullanan bazı kadınlarda adetler düzensiz olmakta ya da hiç adet gözlenmemektedir. Eğer böyle bir durum yaşıyorsanız, ilacınızı Leponex’e değiştirdiğinizde yeniden adet görmeye başlayabilirsiniz. Bu tip durumlarda, güvenilir bir doğum kontrol yöntemi kullandığınızdan emin olmalısınız.

Gebeliğinin son üç ayında antipsikotik kullanan annelerden yeni doğan bebekler; doğumdan sonra kol ve bacaklarda katılık, titreme, huzursuzluk, kas sertliği, kas gevşekliği, uyku hali, solunum güçlüğü ve beslenme bozuklukları açısından artmış bir risk taşıyabilir.

Bu vakaların bazılarında belirtiler kendi kendine düzelme gösterebilirken, bir kısmında bebeklerin yoğun bakım ünitesi desteği almaları veya hastaneye yatırılmaları gerekebilir.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme Döneminde Leponex Kullanılabilir mi?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emziriyorsanız, bunu doktorunuza ya da eczacınıza bildirin. Leponex’in etkin maddesi klozapin anne sütüne geçip, bebeği etkileyebilir. Leponex tedavisi sırasında emzirmemelisiniz.

Leponex Etken Maddesi Nedir?

Leponex tabletler laktoz içerir. Doktorunuz size bazı şekerlere (örneğin; laktoz) karşı toleransınız olmadığını söylediyse, Leponex kullanmaya başlamadan önce doktorunuza bunu bildiriniz.

Leponex Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Leponex’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
Leponex’in kullanılması sonucunda aşağıda belirtilen yan etkiler ortaya çıkabilir:

Aşağıdakilerden biri olursa, Leponex’i kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 • İstirahat durumunda devam eden, muhtemelen nefes darlığı ve ayak ya da bacaklarda şişkinliğin eşlik ettiği hızlı ve düzensiz kalp atışı.
 • Ateş, şiddetli üşüme nöbetleri, boğaz ağrısı ya da ağız ülserleri gibi enfeksiyon belirtileri. Leponex kanınızdaki beyaz hücrelerin sayısını azaltarak enfeksiyona karşı olan hassasiyetinizin artmasına neden olabilir.
 • Keyifsiz hissetme, kusma ve/veya iştah kaybı.
 • Ateş, öksürme, solunum güçlüğü, hırıltı gibi solunum yolu enfeksiyonu ve akciğer iltihabı (pnömoni) belirtileri varsa

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.

Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Leponex’e karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir. Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 • Aşırı susuzluk, ağızda kuruluk ve yüksek düzeyde idrara çıkma kandaki yüksek şeker düzeyinin (diyabet) belirtileri olabilir. Bunlardan herhangi birini yaşadığınız takdirde, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza danışın, zira Leponex diyabete neden olabilir veya diyabeti kötüleştirebilir.

Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuza söyleyiniz:

 • Sersemlik
 • Baş dönmesi
 • Hızlı kalp atışı
 • Kabızlık (Kabızlığınız kötüleştiği takdirde, doktorunuza bildirin.)
 • Tükrük salgısında artış
 • Kilo artışı
 • Okuma güçlüğü
 • Anormal hareketler
 • Tekrarlayıcı ve bir düzen dahilinde gerçekleşen davranışlar (Obsesif kompulsif bozukluk)
 • Kan basıncında yükselme ya da düşüş
 • Bayılma (senkop)
 • Yorgunluk
 • Terleme ve idrara çıkma ya da idrar tutma sorunları
 • Konuşma bozuklukları (örn. kekeleme veya kelimeleri yuvarlama) Bunlar Leponex’in hafif yan etkileridir.

Diğer İlaçlarla Birlikte Leponex Kullanılır mı?

Şu anda başka herhangi bir ilaç alıyorsanız ya da yakın bir zamanda aldıysanız lütfen doktorunuza ya da eczacınıza bunu bildirin. Bu hem reçeteli hem de reçetesiz ilaçlar için geçerlidir.

Buna uyku hapları, sakinleştiriciler, anti-alerjik ilaçlar, antibiyotikler, depresyon, konvülsiyon ve mide ülserlerinin tedavisinde kullanılan ilaçlar ve mantar ve virüs enfeksiyonlarına karşı etkili ilaçlar da dahildir.

Bu ilaçlar tedavinizi engelleyebilir.

Araç ve makina kullanımı
Leponex, özellikle tedavinin başlangıcında sersemliğe yol açabilir. Bu nedenle, ilaca alışana ve sersemlik durumu ortadan kalkana kadar araç ya da makine kullanmamalısınız.

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.