Larenjit Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

Larenjit Nedir ?

Üst solunum yollarına bağlı olarak gelişen larenjit hastalığı günümüzde bir çok genç ve yetişkin bireylerin şikayetleri arasında yer almaktadır. Larenjit tedavisi yapılmaması durumunda vücut içerisinde bir çok hastalığın oluşumuna davetiye çıkartmaktadır. Peki ya günümüzde sıklıkla görülmekte olan larenjit hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? Tedavisi nedir? sorularınızı cevaplayacağız.

Larenjit Nedir?

Larenjit, virüslere bağlı olarak üst solunum yollarında görülmekte olan enfeksiyonel oluşumu ile gırtlakta meydana gelmekte olan iltihaplanmalar olarak adlandırılmaktadır. Larenks boynun orta kısmında yerleşmiş olan ve solunum yolları foksiyonlarının temel organı olarak bilinmektedir.

Anatomik olarak kendi arasında 3 gruba ayrılmakta olan larenks kırıkırdaklar, mukoza ve kaslardan meydana gelmektedir. Üst solunuma bağlı olarak görülmekte olan hastalıklar arasında larenjit ortalama olarak %25’lik kısmında yer almaktadır.

Larenjit Belirtileri Nelerdir?

Larenjit hastalığının oluşumuna bağlı olarak meydana gelen belirtiler arasında bir çok farklı etken görülebilmektedir. Genel olarak bireylerde üst solunum yollarına bağlı olarak meydana gelmekte olan larenjit hastalığı enfeksiyona bağlı olarak farklı belirtiler ile kendini göstermektedir. Larenjit hastalığının bireyler üzerinde görülmekte olan başlıca belirtileri arasında yer alan;

  • Boğaz ağrısı
  • Yutkunmada zorluk ve sancı
  • Boğazda bir şey takılma hissiyatı
  • Ses kısıklığı
  • Öksürük
  • Ateşlenme

Larenjit Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Larenjit hastalığının oluşumuna sebebiyet vermekte olan bir çok farklı neden görülmektedir. Hastalığın şiddetine ve belirtilerine göre nedenler doktor kontrolü eşliğinde belirlenmekte olup özellikle ses kısıklığı durumları larenjit göstergesi olarak bilinmektedir.

Viral larenjit hastalıklarına neden olan Parainfluenza, İnfluenza ve Rhinovirüsler sebebiyet vermektedir. Bakteriyel olarak meydana gelen larenjit vakalarında boğmaca ve difteri hastalıkları yaşamakta olan bireylerde tetikleyici unsur olarak görülmektedir.

Larenjit Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Larenjit teşhisinin konulabilmesi için özellikle görülmekte olan kalıcı ses kısıklıkları, öksürük, yutkunmada zorluk, boğazda takılma hissi, ateş ve boğazda sancı belirtileri ile karşılaşmakta olan bireylerin hekim kontrolüne girmeleri gerekmektedir.

Kulak Burun ve Boğaz hekimlerinin yapacak olduğu larenks muayeneler ile tanı kolaylıkla konulabilmektedir. Nadir de olsa bazı vakalarda bulgunun netleştirilmesi için belirli tahlil ve radyolojik yöntemlere başvurulabilmektedir.

Özellikle larenjit hastalıklarının çocuklarda sıklıkla görünmekte olduğu gırtlak ve broşlarda tutulumu ile tedavi edilmemesi durumunda ciddi problemlere neden olabilmektedir.

Larenjit Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hastalığın bulgusuna ve bireyin yaş ortalamasına göre farklı tedavi yöntemlerine başvurulmakta olan larenjit hastalıklarında teşhisin konulması ile tedavi hızlıca başlatılmaktadır.

Bazı durumlarda ilaç tedavisi önerilirken bir çok kez medikal durum gerektirmeden hastalık ile mücadele edilmektedir. Özellikle ses bölgesinde ve gırtlakta meydana gelen tahribatı önlemek adına sıvı tüketimi oldukça önemlidir.

Bunun dışında doktorun uygun görmesi durumunda antibiyotikler ve anti inflamatuar ilaç tüketimleri kullanılmalıdır. Bazı durumlarda steroidler de oldukça önemli olup larenjit hastalığının iyileşmesinde hızlandırıcı etkiye sahiptir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.