Kronik Bronşit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kronik Bronşit Nedir ?

Alt solunum yollarına bağlı olarak gelişen kronik bronşit hastalığı günümüzde bir çok genç ve yetişkin bireylerin şikayetleri arasında yer almaktadır. Kronik bronşit tedavisi yapılmaması durumunda vücut içerisinde bir çok hastalığın oluşumuna davetiye çıkartmaktadır. Peki ya günümüzde sıklıkla karşılaşmakta olduğumuz kronik bronşit nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? Tedavisi nedir? sorularını cevaplayacağız.

Kronik Bronşit Nedir?

Kronik bronşit solunum yollarına bağlı olarak gelişen, akciğerlere giden hava yollarının iltihabik reaksiyonu sonucunda meydana gelmekte olan alt solunum yolu hastalığıdır. Mevsimsel geçişler yada soğuk kış aylarında meydana gelen akut bronşit hastalığına nazaran çevresel faktörlere bağlı olarak gelişmekte olan kronik bronşit hava kirliliği ve sigara tüketimine bağlı olarak kendini göstermektedir.

Özellikle günümüzde tütün ve tütün ürünleri kullanmakta olan bireylerde sıklıkla karşılaşmakta olduğumuz hastalıklar arasında yer almaktadır. İlerleyen süre zarfında akciğeri tahribata uğratarak kanser riskini arttırdığıuzmanlar tarafından açıklanmaktadır.

Kronik Bronşit Belirtileri Nelerdir?

Hastalık oluşum evresinde uzun süre çevresel faktörler, hava kirliliği ve sigara tüketimine bağlı olarak vücut içerisinde meydana gelmekte olan solunum enfeksiyonu olarak adlandırılmaktadır. Virüs ile beraberinde bakteri ve mikropların hastalığın ortaya çıkmasında etkisi oldukça büyüktür. Enfeksiyon riski taşımakta olan iltihabik hastalık kronik bronşit belirtileri arasında yer alan;

  • Uzun süreli öksürük
  • Sarı ve yeşil balgam
  • Yorgunluk
  • Halsizlik
  • Göğüs bölgesinde hırıltı
  • Nefes almada zorluk çekme

Kronik Bronşit Nedenleri Nelerdir?

Kronişk bronşit devamlı süre gelen uzun soluklu ve broşların tahribata uğradığı iltihaplı bir solunum yolu hastalığıdır. Akut bronşite göre bulaşıcı özelliğe sahip olmaması ile beraberinde çok daha ciddi bir hastalık türüdür. Kronik bronşit oluşumunun günümüzde en yaygın sebebi olarak oksijen eksikliği neden olmaktadır.

Oksijen eksikliğinin bireyler üzerinde ki temelk sebepleri ise tütün ve tütün mahsülleri tüketimidir. Özellikle günde bir paket civarı sigara içen bireylerde sıklıkla rastlanmaktadır. Aynı zamanda nemli ve havasız ortamlarda hastalığın oluşumuna neden olmaktadır. Kronik bronşit çevresel faktörlere bağlı olarak da gelişebilmektedir.

Özellikle mobilya, hayvancılık, maden işçileri, tütün işletmeleri ve kimyasal tesislerde ve rafinerilerede çalışan bireylerde nefes yolu ile broşların zedelenmesine neden olmaktadır.

Kronik Bronşit Nasıl Teşhis Edilir?

Hastalık belirtileri arasında yer alan balgam, uzun süren öksürük nöbetleri, halsizlik, göğüs bölgesinde hırıltı ve nefes almada zorluk gibi şikayetler ile kulak burun ve boğaz (KBB) kliniğine başvurmanız gerekmektedir.

Doktorunuzun yapacak olduğu muayene ile beraberinde akciğer filmi, kanda ki oksijen miktarı ölçümü ve akciğer fonksiyon testleri ile hastalık tanısı kesin olarak konulmaktadır. Hastalığın akut bronşite nazaran iyileşme süresi uzun soluklu vakitler almaktadır. Bulaşıcı özelliğe sahip olmayan kronik bronşit hastalarının doktor kontrolünde düzenli olarak görünmeleri gerekmektedir.

Kronik Bronşit Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kronik bronşit tedavisinde en önemli bulgu hastalığın oluşumunun başlamadan önce müdahale edilmesi olmaktadır. Özellikle sigara tüketiminin bırakılması ve çevresel faktörler arasında kirli ve nemli ortamlarda bulunulmaması hastalık bulgularını ortadan kaldırmaya yetmektedir.

Ancak kronik bronşit teşhisi konulmuş olan bireylerin bol sıvı tüketimi ve temiz hava soluması ile başlamaktadır. Beraberinde dengeli beslenme, C vitamini tüketimi vücut direncini arttırmaktadır. Medikal olarak her ne kadar müdahale edilse de bireyin gündelik yaşamına oldukça dikkat etmesi gerekmetkedir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.