Dişi Köpeklerde Kısırlaştırma Süreci

Köpeklerimizin sevimli yavrularını görmeyi elbette hepimiz çok isteriz fakat ilerisinide düşünerek hareket etmeliyiz. Küçükken sevimli olan yavrular bir süre sonra büyümeye başlayacak onlar büyüdükçe ihtiyaçları fazlalaşacak ve sonuç olarak sahiplendirmek zorunda kalacaksınız.

Neticesinde sonunun nereye gideceğini bilmediğiniz bir sürü yavru olacak bu yüzden köpeğinizden yavru almadan önce çok düşünmek zorundasınız! İstenmeyen gebelikler olabilir bunun içinde tek çözüm kısırlaştırmak. Kısırlaştırma lafı bir çok insanı sinirlendirebiliyor. Doğası gereği üremesi gerek “Sizi kısırlaştırsak hoşunuza gider mi?” gibi. Lütfen kulak asmayın.

Neden Kısırlaştırmalıyız

Öncelikle şunu yazmak istiyorum kısırlaştırma nedeniniz kesinlikle ‘çok agrasif, sakinleşsin, her yer regl kanı oluyor’ gibi saçma nedenler olmamalı. Sağlık açısından köpeklerimizi kısırlaştırmamız gerekiyor. Kısırlaştırma üreme fonksiyonlarının tamamen ortadan kaldırılması anlamına gelmekte. Kızgınlık dönemine giren dişi köpekler kısırlaştırılmadığı zaman ‘pyometra, kistik ovaryum, meme kanseri’ gibi ölümcül , tedavi süresi uzun zorlu hastalıklara yol açmakta.

Kısırlaştırılan köpeklerimizin avantajları oldukça fazladır, ömrünün uzaması gibi büyük bir avantajı vardır. Yavruyken kısırlaştırdığımız köpeklerimiz daha az saldırgan daha uysal bir şekilde büyümekte. Şunuda belirtmek isterim belirli bir yaşa geldikten sonra kısırlaştırılan köpeklerin karakterlerinde pek bir değişiklik olmuyor yani saldırgansa daha az saldırgan olmuyor agresif ise daha uysal olmuyor. Odak noktanız lütfen sağlık olsun. 

Köpeklerde Deri Sağlığı

Köpeğinizin deri sağlığı için mutlaka okumanız gereken bilgileri sizler için derledik. İncelemenizde fayda var.

Kısırlaştırma Süreci

Her şeyden önce veterinerinizi arayıp ön muayeneye götürüp uygun bir tarih belirlemeniz gerekmekte. Operasyon öncesinde 12 saat gibi bir süre aç kalması gerekiyor bunu da veterineriniz size en ince ayrıntısına kadar anlatacaktır. Daha sonrasında veteriner hekimine götürüceksiniz operasyon süresi dişi köpeklerde 1-1:30 saat kadar sürüyor ama operasyon öncesi belirli prosedürler vardır kan alma, röntgen gibi bunları geçtikten sonra operasyona gireceği için süre uzuyor yani sabah götürdüğünüz köpeğinizi 3-4 saat sonra gibi bir sürede alıyorsunuz. 

Dişi köpeklerde yara iyileşmesi erkek köpeklere göre daha uzundur bu sürede çok dikkatli olmalıyız. Enfeksiyon kaparsa iyileşme süresi daha da uzar. Bu yüzden onu hemen dışarıya çıkarmayın yürüyüşlerine biraz ara verin. Eve geldikten sonra köpeğinizin yerini hazırlayın ve dinlenmesini sağlayın. Köpeğiniz kusabilir bu normaldır (çok kusarsa anormaldir hemen veterinerinizi arayın) hemen yemek yememesi normaldir ama bir süre sonra yemesi lazım yemezse veterinerinizi arayın.

2-3 gün kadar yaş mama vermenizde fayda var çünkü dikişleri olacak ve kakasını yaparken zorlanmasını istemeyiz. Operasyondan sonra ilk üç gün veterinerinize götürmeniz gerekecektir antibiyotik iğne yapması gerekiyor sonrasında ise kısa bir süre antibiyotik hap kullanmanız gerekebilir.

Dikiş yerini yalamaması gerekiyor bunun için veterineriniz bandaj takacaktır ama ekstra olarak elizabet yakalığı takmanızı önerecektir. Bandajın çıkması yaklaşık on günü buluyor tabi öncesinde pansuman için götürdüğünüz zaman veterineriniz bandajı yenileyecektir.

Dikişler genellikle kendiliğinden eriyen ipler oluyor bunu veterinerinize belirtin dikiş aldırma gibi bir travmayı köpeğinize yaratmayın. Zorlanacağınız ve dikkat edeceğiniz süre sadece on gündür. Biraz zorlandıktan sonra artık steril bir evlada sahipsiniz demektir. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.