Doğal Kalkan Karabiber ve Bal Karışımının Faydaları Nedir?

Bir çok hastalığa karşı oldukça etkili sonuçlar kazandırmakta olan bal ve karabiber birbirinden farklı ilaç tedavilerine karşı doğal şifa kaynağıdır. Bal içerisinde barındırmakta olduğu askorbikasit, fenolik maddeler, tokoferol ve flavonoidler sayesinde bağışıklık sistemini dengede tutarken, karabiber A, E ve C vitaminleri ile vücut metabolizmasını kuvvetli kılmaktadır.

Bal ve karabiberin bir araya gelmesi ile oluşan bu zengin mineral ve vitamin deposu karşım ile doğal antibiyotik etkisi sağlanmaktadır. Mevsimsel rahatsızlıklarda oldukça etkili bir çözüm oluşturan bal ve karabiber karışımı solunum yollarına bağlı hastalıklarda ve öksürüğe karşı zırh etkisi yaratmaktadır.

Soğuk algınlığına ve diğer hastalıklara iyi gelebilecek karabiber ve bal karışımı etkisinde olan diğer en iyi 5 bitkisel karışım için makalelerimize aşağıdan göz atabilirsiniz.⬇️

Bal Limon Tarçın Karışımı (incele)

Bal Zerdeçal ve Zencefil Karışımı (incele)

Siyah Turp ve Bal Karışımı (incele)

Zencefilin Sağlığa Faydaları(incele)

Kuşburnu, Ihlamur ve Limon Karışımı (incele)

Karabiberin Faydaları Nedir?

İlaçlardan daha etkili ve doğada yetişen en önemli kaynaklardan birisi karabiberdir. Vitamin ve mineraller açısından zengin olan karabiberin yalnız başına saymakla bitiremeyeceğimiz faydaları vardır. Kış hastalıklarında oluşabilecek bakteri ve virüslere oldukça etkili olan karabiberin faydaları şunlardır;

Zehirlenmeyi önler,

Besin değerinden zengin olmasıyla ihtiyacımız olan vitamin ve minarellerin eksikliğini giderir,

Mide hastalıklarına karşı etkilidir,

Gaz giderir,

Diş çürüğünü önler ve diş sağlığını korur,

Saç dökülmesine karşı etkilidir

Egzama, kaşıntı ve mantarları önler,

Stresi ortadan kaldırır,

Kilo vermeye ve zayıflamak isteyenlere yardımcı olacaktır.

Ayrıca karabiber ile karışımlar yaparak etkisini daha fazla arttırmasına yardımcı olabilirsiniz. Özellikle öksürüğe bal karabiber karışımı en iyi çözümlerden olacaktır.

Bal ve Karabiber Karışımının Faydaları

Bal ve karabiber karışımının bir araya gelmesi ile vücutta bulunan bir çok hastalığın önüne geçerek vücutta mucizevi bir soğuk algınlığı ilacı etkisi yaratmaktadır.Balın yapısında bulunan askorbikasit, tokoferol, flavonoidler ve fenolik maddeler ile mikrop ve bakteri tutulumunu engelleyici maddeler ile zenginleştirilmiştir. Karabiber baharatının ise zengin vitaminler ile vücut direncini yükselterek hastalıkların vücuttan hızla atılmasına yardımcı olmaktadır. Böylelikle bal ve karabiber karışımı doğal bir soğuk algınlığı ilacıdır.

Çocuklarda ve yetişkin bireylerde meydana gelen balgam ve öksürüklerin önüne geçerek savurucu bir etki göstermekte olan bal, karabiber karışımı boğazda meydana gelen enfeksiyonel hastalıklara karşı antibiyotik etkisi göstermektedir.

Amansız hastalıkların başında gelmekte olan kanser tümörlerine karşı bastırıcı ve kırıcı bir etkiye sahip olan bal ve karabiber karışımı vücut içerisindeki kötü huylu hücreleri yok ederek kanser tümörlerinin oluşumunu yok etmektedir.

Mide ve bağırsak problemlerine karşı sindirim sistemini dengede tutmakta olan karabiber, bal ile karışımı ile midede meydana gelen asit ve bakteri oluşumunu engelleyerek hazmı kolaylaştırmaktadır. Bal ve karabiber kullanımında mide enfeksiyonlarına karşı iltihap oluşumunu da kurutmaktadır.

İçerisinde barındırmakta olduğu vitaminler ile cilt sağlığına iyi gelmekte olan karabiber, bal ile beraber tüketiminde akne, sivilce, yara ve lekelere karşı deride onarıcı ve iyileştirici bir etki sağlamaktadır.

Bal ve Zencefil Karışımının Önemli Faydaları

Soğuk algınlığa iyi gelir,

Kas ağrılarını engeller,

Saç kırılması ve saç dökülmelerine karşı etkili çözüm sağlar,

Stres, sıkıntı ve depresyona karşı rahatlatıcı bir etki sağlar,

Deri hastalıklarının önüne geçerek kolayca iyileşmesine yardımcı olur,

Vücutta oluşan mikroorganizmalara karşı kalkan görevi gösterir,

Katalas enzimlerince zengin bal ve A vitamini ile zenginleştirilmiş karabiber karışımı göz hastalıklarının önüne geçerek, görme problemleri, çapak ve tahrişlere karşı iyi gelmektedir.

Öksürüğe ne iyi gelir? Bu sorusunun başlıca cevabı bal karabiber karışımıdır. Bal karabiber karışımı nasıl hazırlanır?⬇️

Bal ve Karabiber Karışımı Nasıl Hazırlanır?

Bal ve karabiber karışımının tüketiminde 2 farklı yol izleyebilirsiniz. Çay tüketimi için uygun olan bal ve karabiberin kaynatılmış su içerisine ile eklenerek karıştırılması ile hazırlanmaktadır. Öksürük ve balgama karşı silah etkisi yaratacak ikinci yol ise tavada ısıtılan balın üzerine karabiberin eklenmesi ile Sıçak olarak tüketilmesi olacaktır.

Bal ve Karabiber Çayı Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı bal
  • 2 çay kaşığı karabiber
  • Yarım litre kaynamış su

Bal ve Karabiber Karışımı Malzemeleri

  • Bir su bardağı bal
  • 4 çay kaşığı taze çekilmiş karabiber

Bal ve Karabiber Karışımının Yapılışı

Bal ve karabiber çayının hazırlanışı oldukça kolay ve pratik gerçekleştirilmektedir.

Yaklaşık olarak 0,5 litrelik suyun kaynatılmasının ardından içerisinde 2 yemek kaşığı bal ve 2 çay kaşığı karabiber eklenerek iyice karıştırmanız gerekmektedir.

Çayınız karıştırmanızın ardından tüketime hazır olup içimini kolaylaştırmak ve etkisini kuvvetlendirmek için limon sıkabilir yada taze limon atabilirsiniz.

Bal ve karabiber karışımının hazırlanışında tava üzerine koyduğunuz bir su bardağı balı kısık ateşte 1 dakika boyunca karıştırınız.

Karışımınızın sıcaklığının artması ile beraberinde 4 çay kaşığı taze çekilmiş karabiberi ekleyiniz.

Bal ve karabiberin bir araya gelmesi ile karışımı iyice karıştırınız.

İstenilen sıcaklığa ulaştığında ısıyı kapatarak tatlı kaşığı işe sıcak olarak ağızda çiğnemeden direkt olarak yutunuz.

Bal ve Karabiber Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bebekler için karabiber ve bal kullanımı uygun olmayabilir.

Bal ve karabiber karışımının iyi bir şekilde karıştırılmaması durumunda karabiber tozları akciğere kaçarak tehlike oluşturabilir.

Gastrit ve mide problemi yaşayan hastaların doktor kontrolünde belirtilen dozda kullanması uygun görülmektedir.

Aşırı tüketime bağlı olarak sıcak yaz aylarına burun kanaması ve baş dönmesine neden olabilmektedir.

Damping sendromuna bağlı mide ameliyatları geçirmiş olan hastaların kullanımı için doktor kontrolü gerekmektedir.

Bal Limon ve Karabiber

Oldukça etkili bir karışım, pandemi döneminde pozitif vakaların öksürüğüne çözüm olabilecek bu karışımı doktor tavsiye oldukça kullanabilirsiniz. Ayrıca gebelikte bal limon karabiber karışımını dozu azaltılarak doktorunuza danışıp kullanabilirsiniz.

Bal Limon Karabiber Karışımı Malzemeleri

  • Bir su bardağı bal
  • 4 çay kaşığı taze çekilmiş karabiber
  • Bir yemek kaşığı limon suyu

Yapmış olduğunuz bal ve karabiber karışımına oranla limon sıkarsanız bal limon karabiber karışımı öksürüğe iyi gelecektir boğazınızda oluşan tahrişi düzeltecek ve öksürüğünüzü kesecektir.

Yorum yapın