Kahve Nasıl Yetiştirilir? Nescafe Nasıl Üretilir?

Kahve Nasıl Yapılır?

Kahvenin nasıl yapıldığı her zaman merak konusu olmuştur. Kahve, kahve ağacının çekirdeklerinin suda demlenmesi ile yapılır. Her ülkenin bir kültürün kendine has kahve türleri vardır. Kahve birçok kültürde bulunur ve birçok toplumun temel geçim kaynağını oluşturur. Kahve dünyanın her yerinde içilen bir içecektir.

Kahvenin tam olarak ne zaman ve nasıl ortaya çıktığını bilemiyoruz ancak kahvenin ortaya çıkışı ile ilgili çeşitli teoriler vardır. Bunlardan birisi kahvenin Etiyopya’da keçilerin otlanması sırasında ortaya çıktığıdır. Şimdi kahve türlerinin nasıl yapıldığına kısaca bakalım.

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır Ve Türk Kahvesi Tarihçesi Nedir?

Türk kahvesinin Türk kültüründe çok önemli bir yeri vardır. Özellikle günümüzde kız isteme merasiminin vazgeçilmezi Türk kahvesidir. Ayrıca geçmiş dönemlerde misafirin aç veya tok olduğunun anlaması açısından Türk kahvesi su ile birlikte servis edilerek kullanılmıştır. Türk kahvesi özlü sözlere de konu olmuştur. Örneğin hepimizin bildiği ve dostluklar da çok sık kullandığı bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır atasözü bunun kanıtıdır.

Nescafe Nasıl Yapılır Ve Nescafe Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Nescafe olarak bildiğimiz ancak farklı firmaların ürettiği kahve aslında suda eriyebilen granül kahvedir. Nescafe yapımı oldukça zahmetli bir süreç içerisinde olur. Öncelikle ayrıştırılan kahve çekirdekleri kavrulur, kavurma işlemin ardından kahve çekirdekleri kavrulmuş olarak öğütülür ve ardından özü ayrılır ve sprey kurutma yöntemi ile kurutulmaya bırakılır.

Bu şekilde üretilen kahve un kıvamında olduğu için birkaç işlem daha yapılarak tanecik hale getirerek kullanımı hazırlanır. Raf ömrü çok uzun olan granül kahve özellikle ikinci Dünya Savaşı’nda askerlerin yanlarında götürmesi ile ün kazanmış ve günümüzde de hala vazgeçilmez bir kahve türü olmuştur. Ayrıca kolay yapımı ile birçok insanın her an yanında bulundurup hızlıca içebileceği bir kahve türüdür.

Granül kahve yapımı oldukça maliyetli olmasına rağmen tüketimi oldukça yaygın olduğu için piyasada rahatlıkla bulunur ve granül kahve almak için ekstra bir maliyete katlanmak zorunda kalmayız. Çünkü bütçemizi sarsmayacak derecede uygun fiyatlı olması ve yol üzerinde dahi uğradığımız her market ve benzeri yerden alabileceğimiz bir kahve türüdür. Granül kahve bu avantajlarıyla vazgeçilmezler arasındadır ve tiryakileri bulunmaktadır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.