Intron-a Yan Etkileri Nelerdir? Yan Etkileri Nelerdir?

INTRON-A nedir ve ne için kullanılır?

INTRON-A, 1 mİ çözelti içinde 10 MIU interferon alfa-2b içeren 1 flakonTuk ambalajda sunulmaktadır.

Flakon içindeki çözelti berrak ve renksizdir.

INTRON-A (interferon alfa-2b) vücudun bağışıklık sisteminde, enfeksiyonlar ve şiddetli hastalıklarla mücadelesine yardımcı olmak için değişiklikler yapar.

INTRON-A erişkin hastalarda; kan, kemik iliği, lenf bezleri veya deri üzerinde etkili olan ve vücuda yayılabilen tüylü hücreli lösemi (bir kan kanseri tipi), kronik miyeloid lösemi (bir kan kanseri tipi), multipl miyelom (bir kan kanseri tipi), Non-Hodgkin lenfoma (bir lenf bezi hastalığı), Edinsel Immün Yetersizlik Sendromu (AIDS) ile ilişkili Kaposi Sarkomu (deri üzerinde görülen bir kanser tipi), renal hücreli karsinom (bir böbrek kanseri tipi), metastatik karsinoid tümör (pankreatik endokrin tümörler) (pankreas kaynaklı bir kanser tipi), malign melonom (bir deri kanseri tipi) gibi belirli hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Ayrıca INTRON-A karaciğerde virüslerin yol açtığı enfeksiyonlar olan kronik hepatit B (erişkin ve 1 yaş üzeri çocuklarda), kronik hepatit C (erişkin hastalarda) ve kronik delta hepatiti tedavisinde de kullanılır.

Daha önce tedavi edilmemiş kronik hepatit C’li çocuk (3 yaş ve üzeri) ve ergen hastaların tedavisinde hastalığın aktivitesini azaltmak için ribavirin ile birlikte kullanılır.

Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi INTRON-A’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Psikiyatrik ve merkezi sinir sistemi:

INTRON-A’yı tek başına veya ribavirinle birlikte kullanan bazı hastalar depresifleşir ve bazı vakalarda hastalarda başkalarının yaşamına kast etme düşünceleri, intihar düşünceleri veya bazen başkalarına yönelik olabilen saldırgan davranışlar gelişmiştir. Bazı hastalar intihar girişimini tamamlamıştır. Depresyona girdiğinizi veya intihar düşünceleri beslediğinizi ya da davranışlarınızda değişiklikler olduğunu fark ederseniz, mutlaka acil tedavi için başvurunuz. Sizde depresyon veya davranış değişiklikleri gelişmesi bakımından tetikte bulunmasını, bir aile bireyinizden ya da yakın arkadaşınızdan isteyebilirsiniz

INTRON-A ve ribavirin tedavisi altındaki çocuklar ve ergenler, depresyon gelişimine özellikle yatkındır. Bu yaş grubunda herhangi bir alışılmadık davranış belirtisi, depresyon veya kendilerine ya da başkalarına zarar verme eğilimi fark ederseniz, hemen doktorla temasa geçiniz veya acil tıbbi yardım arayınız.__

Büyüme ve gelişme (çocuklar ve ergenler):

INTRON-A PEN ve ribavirin ile kombine tedavinin birinci yılında birçok çocuk ve ergen beklendiği kadar büyümemiş veya kilo alamamıştır. Bazı çocuklar tedavinin tamamlanmasından sonraki 10-12 yılda beklenen boya ulaşamamıştır.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri gelişirse, INTRON-A kullanmayı durdurup hemen doktorunuza haber veriniz ya da en yakın hastanenin acil servisine gidiniz:

 • Ellerde, ayaklarda, bileklerde, yüzde, dudaklarda, ağızda veya boğazda gelişerek yutma veya solunum güçlüklerine yol açan şişlik; kurdeşen, bayılma.
 • Bunların tümü, son derece ciddi yan etkilerdir. Bunların gelişmesi sizde, INTRON-A’ya karşı ciddi bir alerjik reaksiyon olduğunu gösteriyor olabilir. Acil tıbbi müdahale görmeniz veya hastaneye yatırılmanız gerekebilir. Son derece ciddi olan bu yan etkiler çok seyrek görülmektedir.

  Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri gelişecek olursa hemen doktorunuza başvurunuz:

 • Göğüs ağrısı veya inatçı ve şiddetli öksürük; düzensiz veya hızlı kalp atışı; nefes darlığı, zihin bulanıklığı (konfüzyon), uyanık kalmakta zorlanmak, ellerde veya ayaklarda uyuşma, iğne batması veya karıncalanma hissi; havale (konvülsiyonlar); uyumakta, düşünmekte veya konsantre olmakta zorluk çekmek; zihinsel durum değişikliği; intihar düşünceleri, intihar girişimi, davranış değişiklikleri veya saldırgan davranışlar (bazen başkalarına yönelik), sanrı (halüsinasyon); şiddetli mide ağrısı; siyah renk veya katran renginde dışkı, dışkıda veya idrarda kan görülmesi, şiddetli burun kanaması; balmumu gibi sararmak, kan şekerinizin yükselmesi, tedaviden birkaç hafta sonra ortaya çıkan ateş ya da şiddetli titremeler; bel ağrısı veya yan ağrısı, idrar yaparken zorluk çekmek, gözlerinizde veya görmenizde ya da işitmenizde sorunlar, işitme kaybı, derinizde veya mukozalarınızda ağrılı kızarıklık ya da yara.
 • Bunlar, acilen tıbbi girişim gerektiren ciddi yan etkilerin habercisi olabilir. Doktorunuz, akyuvar (enfeksiyonla savaşan kan hücreleri), alyuvar (demir içeren ve oksijen taşıyan kan hücreleri) ve trombosit (kanın pıhtılaşmasını sağlayan hücreler, kan pulcukları) sayılarınızın ve diğer laboratuvar değerlerinizin kabul edilebilir sınırlar içerisinde bulunduğundan emin olmak amacıyla kan testi yapacaktır. Kanda bulunan bu üç hücre grubunun hepsinde (akyuvarlar, alyuvarlar ve trombositler) orta derecede ve genellikle yeniden normale dönen azalmalar bildirilmiştir.

  INTRON-A tedavisinin başlangıcında ateş, bitkinlik, baş ağrısı, eklem ağrıları ve şiddetli titreme/kaslarınızda sertleşme eşliğinde gribe-benzer bir reaksiyon gelişebilir. Bu belirtiler gelişirse doktorunuz, parasetamol almanızı önerebilir.

  Olası yan etilerin sıklıkları aşağıdaki gibidir:

  Çok yaygın (Her 10 hastanın l’inden fazla)

  Yaygın (Her 10 hastanın l’inden az ancak 100 hastanın l’inden fazla)

  Yaygın olmayan (100 hastanın l’inden az ancak 1000 hastanın l’inden fazla)

  Seyrek (1000 hastanın l’inden az ancak 10.000 hastanın l’inden fazla)

  Çok seyrek (10000 hastanın l’inden az)

  Sıklığı bilinmeyen (Eldeki verilerden hareketle tahmin edilemeyen)

  Aşağıdaki yan etkiler bildirilmiştir:

  Çok yaygın bildirilen yan etkiler:

  Enjeksiyon yerinde ağrı, şişlik veya kızarıklık ya da deri hasarı görülmesi; saçların dökülmesi, baş dönmesi, iştah değişiklikleri, mide veya karın ağrıları, ishal, bulantı (hasta gibi hissetmek), viral enfeksiyon, depresyon, duygusal dengesizlik, uykusuzluk, anksiyete (yoğun endişe), boğaz ağrısı ve yutkunurken ağrı hissetmek, yorgunluk, titreme/katılaşma, ateş, gribe benzer enfeksiyon, genel rahatsızlık hissi, baş ağrıları, kilo kaybı, kusma, irritabilite, dermansızlık, duygudurum dalgalanmaları, öksürük (bazen şiddetli), nefes darlığı, kaşıntı, deride kuruma, deri döküntüsü, birdenbire ortaya çıkan şiddetli kas ağrısı, eklem ağrısı, kas-iskelet ağrısı, kan laboratuvar değerlerinde değişiklikler (akyuvar sayısında azalma dahil), bulanık görme. Bazı çocuklarda büyüme hızı (boy ve kilo) azalmıştır.

  Yaygın olarak bildirilen yan etkiler:

  Susama, dehidratasyon, yüksek kan basıncı, migren, lenf bezlerinin şişmesi, sıcak basması, menstrüasyon sorunları, cinsel güdü azalması, vajina sorunları, meme ağrısı, testis ağrısı, tiroid bezi sorunları, diş etlerinde kızarıklık, ağız kuruluğu, ağızda veya dilde kızarıklık veya yara, diş ağrısı veya diş sorunları, herpes simpleks (ateş yükselmesine eşlik eden uçuk), tat değişiklikleri, mide bozukluğu, hazımsızlık (göğüs kemiğinin ardında yanma hissi), kabızlık, karaciğer büyümesi (bazen şiddetli olabilen karaciğer sorunları), gevşek dışkı, çocuklarda yatak ıslatma, sinüs iltihaplanması, bronşit, anormal görme, göz ağrısı, gözyaşı kanalı sorunları, konjunktivit (gözde kızarıklık belirmesi), ajitasyon, uykusuzluk, uyurgezerlik, davranış sorunları, asabiyet, burun akıntısı veya tıkanıklığı, hapşırma, hızlı solunum, soluk veya kırmızı renkte deri, berelenme, deri veya tırnak sorunları, sedef hastalığı (psoriasis; yeni veya kötüleşen), terleme artışı, idrar yapma ihtiyacında artış, ince titreme hareketleri, dokunma karşısında duyarlılık azalması, artrit (eklem iltihabı).

  Yaygın olmayan bildirilen yan etkiler:

  Bakteri enfeksiyonu ve batma/uyuşma hissi.

  Seyrek bildirilen yan etkiler:

  Pnömoni (zatürre), retina kanması (gözde kanama), retinopatiler (gözde hasar), retinal arter ya da retinal ven obstrüksiyonu (gözün kan damarlarında kasılma veya daralma), optik nörit (göz sinirinde iltihap), papülloödem (göz sinirinde şişlik), görme keskinliği veya görme alanı kaybı, atılmış pamuk görünümünde lekeler

  Çok seyrek bildirilen yan etkiler:

  Düşük kan basıncı, yüzde şişlik, diyabet (şeker hastalığı), bacak krampları, sırt ağrısı, böbrek sorunları, sinir hasarı, dişeti kanaması, aplastik anemi. Vücudun alyuvar üretimini durdurduğu veya azalttığı bir durum olan saf alyuvar aplazisi bildirilmiştir. Bu sağlık sorunu, alışılmadık derecede bitkinlik ve dermansızlık belirtileriyle birlikte şiddetli anemiye (kansızlığa) neden olur.

  Çok seyrek olarak sarkoidoz (inatçı ateş, kilo kaybı, eklem ağrıları ve şişliği, deri lezyonları ve lenf bezlerinin şişmesiyle karakterize bir hastalık) bildirilmiştir. Hemen her zaman için yüksek dozlarla tedavi edilen, ileri yaştaki hastalarda olmak üzere bilinç kaybı görülmüştür. İnme (serebrovasküler olaylar) vakaları bildirilmiştir. Bu belirtilerden herhangi biri sizde mevcutsa, hemen doktorunuza başvurunuz.

  Sıklığı bilinmeyen yan etkiler:

  Seröz retina dekolmanı (gözde hasar), diş etlerini etkileyen (periodontal) bozukluklar ve diş bozuklukları, zihinsel durum değişiklikleri, bilinç kaybı ve kurdeşen, anjiyoödem (ellerde, ayaklarda, ayak bileklerinde, yüzde şişlik, dudaklarda, ağız veya boğazda yutkunmayı veya solunumu güçleştirebilen şişlik), bronkokonstriksiyon ve anaflaksiyi (tüm vücudu etkileyen şiddetli alerjik reaksiyon) içeren akut aşırı duyarlılık reaksiyonları bildirilmiştir ancak bunların sıklığı bilinmemektedir.

  Ayrıca, INTRON-A kullanımı sırasında Vogt-Koyanagi-Harada sendromu (gözleri, deriyi ve kulakları, beyin ve omuriliği saran zarları etkileyen vücudun kendi hücrelerine karşı antikor oluşturmasına neden olan bir hastalık), başkalarının yaşamına kast etme düşünceleri, mani (aşırı veya makul olmayan derecede coşkunluk), bipolar bozukluklar (birbirini izleyen üzüntü ve heyecan dönemleriyle karakterize duygudurum bozuklukları), konjestif kalp yetmezliği ve perikardiyal efüzyon (perikard (kalbin çeperi) ile kalbin kendisi arasında sıvı toplanması) bildirilmiştir.

  INTRON-A Nasıl Kullanılır?

  Bu ilacı her zaman doktorunuzun size söylediği şekilde alınız. Emin değilseniz doktorunuza veya eczacımza danışınız. Doktorunuz INTRON-A’yı sadece sizin için ve şu andaki sağlık sorununuz için reçete etmiştir; bu ilacı hiç kimseyle paylaşmayınız.

  Doktorunuz uygulanacak tam INTRON-A dozunu bireysel ihtiyaçlarınıza bağlı olarak belirleyecektir. Kullanılan dozaj, tedavi edilen hastalığa göre değişecektir.

  INTRON-A enjeksiyonlarını kendi kendinize yapıyorsanız, size reçete edilen dozun, kullandığınız ilacın ambalajında açıkça yazdığından emin olun. Dozlar, en iyisi gün aşırı olmak üzere haftada 3 defa uygulanacaktır.

  Her hastalığın tedavisinde kullanılan başlangıç dozları aşağıda belirtilmiştir, ancak bireysel dozlar değişik olabilir ve doktorunuz size uygulanan dozu, sizin özel ihtiyaçlarınızı göz önünde tutarak değiştirebilir:

  Kronik hepatit B:

 • Erişkinler: Subkutan (deri altına yapılan) enjeksiyonla, haftada 3 kez (gün aşırı) 10 milyon IU ya da günde 5 milyon IU şeklinde subkutan (deri altına yapılan) ya da kas içine (intramüsküler) yolla uygulanan, haftada 30 ile 35 milyon IU’dir.
 • Çocuklarda (1 ile 17yaş arası): Subkutan (deri altma yapılan) enjeksiyonla, ilk hafta haftada 3 kez (gün aşırı) 3 milyon IU/m2 ve bunu takiben haftada 3 kez 6 milyon IU/m (maksimum haftada 3 kez 10 milyon IU) şeklindedir.
 • Kronik hepatit C:

 • Tek başına tedavi: Subkutan (deri altma yapılan) enjeksiyonla, haftada 3 defa (gün aşırı) 3 milyon IU/m2.
 • Ribavirinle kombinasyon tedavisi:

  Yaşlılarda Kullanımı

  Kronik Delta Hepatiti:

  * • * -2

 • Subkutan (deri altma yapılan) enjeksiyonla haftada üç kez 5 milyon IU/m .
 • Doktorunuz ilaç tahammül seviyenize göre almanız gereken dozu ayarlayacaktır. Tüylü Hücreli Lösemi:

 • Subkutan (deri altma yapılan) enjeksiyonla, haftada 3 kez (gün aşırı) 2 milyon IU/m . Doktorunuz ilaç tahammül seviyenize göre almanız gereken dozu ayarlayacaktır.
 • Kronik Miyeloid Lösemi:

 • . . .9

 • Tek başına tedavi: Subkutan (deri altma yapılan) enjeksiyonla her gün 4-5 milyon IU/m .
 • Sitarabin (Ara-C) ile kombinasyon tedavisi: INTRON-A ve sitarabin kombine olarak
 • kullanıldığında tedaviye subkutan (deri altma yapılan) enjeksiyonla günde 5 milyon IU/m2 INTRON-A dozu ile başlanır. İki hafta sonra subkutan olarak uygulanan günlük 20 mg/m sitarabin dozu her ay için birbirini takiben 10 gün boyunca verilir (günlük maksimum doz 40 mg).

  Multipl Miyelom:

 • İndüksiyon kemoterapisini takiben, plato fazında olan hastalarda INTRON-A subkutan (deri altına yapılan) enjeksiyonla haftada üç kez 3 ile 5 milyon IU/m2 kullanılır.
 • Non-Hodgkin Lcnfoma:

 • Kemoterapi ile birlikte, subkutan (deri altma yapılan) enjeksiyon şeklinde haftada üç kez (gün aşırı) 5 milyon IU/m2.
 • AIDS tle İlişkili Kaposi Sarkomu:

 • Subkutan (deri altma yapılan) enjeksiyon ya da intramüsküler (kas içine yapılan) enjeksiyon yoluyla haftada üç ile beş kez 30 milyon IU/m2 .
 • • Zidovudin (AZT) İle Birlikte Uygulama: Doktorunuz tedaviye verdiğiniz yamt ve ilaca gösterilen toleransa göre size uygun dozu belirleyecektir.

  Renal Hücreli Karsinom:

 • Doktorunuz tedaviye verdiğiniz yanıt ve ilaca gösterilen toleransa göre size uygun dozu belirleyecektir.
 • Metastatik Karsinoid Tümörler: (Pankreatik Endokrin Tümörler)

 • Subkutan (deri altma yapılan) enjeksiyon yoluyla her gün ya da iki günde bir 3 ile 4 milyon IU/m2 ve ardından haftada 3 kez 2 milyon IU/m2 ile başlayarak toksisiteye göre iki haftalık aralıklarla 3, 5, 7 ve 10 milyon IU/m2.
 • Malign Melanom:

 • Başlangıçta INTRON-A tedavisi intravenöz (toplar damar içine yapılan) enjeksiyon yoluyla 4 hafta süreyle haftada beş gün 20 milyon IU/m "/gün dozunda başlatılarak 48 hafta süreyle haftada üç kez (gün aşırı) subkutan enjeksiyon yoluyla 10 milyon IU/m".
 • Doktorunuz tek başına ya da diğer ilaçlarla (örneğin sitarabin, ribavirin) birlikte kullanılmak üzere farklı bir INTRON-A dozu reçeteleyebilir. Eğer INTRON-A başka ilaçlarla birlikte kombinasyon şeklinde kullanılacaksa lütfen, birlikte kullanılacak olan diğer ilacın Kullanma Talimatı’na da bakınız. Doktorunuz, kullanılacak doz ve tedavi süresini sizin ihtiyaçlarınıza göre belirleyecektir.

  Subkutan (deri altına) enjeksiyon :

  INTRON-A genellikle subkutan (deri altma) enjeksiyon yoluyla kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Bunun anlamı INTRON-A’mn, ince bir iğne kullanılarak deri altodaki yağ dokusunun içerisine enjekte edileceğidir. Bu ilacı kendi kendinize enjekte ediyorsanız, enjeksiyonu nasıl hazırlayıp yapacağınızı öğrenmek için bu kullanma talimatının en son sayfasında yer alan INTRON-A’YI KENDİNİZE ENJEKTE ETMENİZ İÇİN

  TALİMATLAR bölümüne bakınız.

  İrıtravenöz infüzyonla (damar içerisine verilerek) kullanım:

  İnfüzyon sıvısı (INTRON-A’nın damar içerisine verilmesinde kullanılacak olan sıvı), kullanımdan hemen önce hazırlanmalıdır. İhtiyaç duyduğunuz dozu, herhangi bir büyüklükteki flakondan çekebilirsiniz; ancak sodyum klorür solüsyonu içerisinde yer alacak olan en son interferon düzeyi, 0.3 milyon IU/mililitreden daha düşük olmamalıdır. Gerekli INTRON-A dozu, flakondan enjektörle çekilerek; PVC (plastik) torbada veya cam şişede yer alan 50 mililitre, 9 mg/mililitrelik (%0.9) enjeksiyonluk sodyum klorür çözeltisi içerisine boşaltılır ve 20 dakikayı aşacak bir sürede tamamlanmak üzere uygulanır.

  Programlanmış olan her gün, bir doz INTRON-A kullanılır. INTRON-A her gün (haftada 5-7 defa) veya haftada 3 gün (gün aşın; örneğin Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri) verilir. İnterferonlar alışılmadık derecede yorgunluğa neden olabilir; bu ilacı kendi kendinize ya da bir çocuğa enjekte ediyorsanız bunu, yatma vaktinde gerçekleştirin.

  INTRON-A’yı tam olarak, doktorunuzun reçetenize yazdığı gibi kullanınız. Önerilen dozu aşmayın ve INTRON-A’yı, reçetenizde yazılı olan süre boyunca kullanınız.

  Eğer INTRON-A ’nın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz varsa doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

  INTRON-A

  Doz Aşımı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

  Mümkün olan en kısa sürede bir doktorla ya da sağlık profesyoneliyle temasa geçiniz INTRON-A ’dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

  INTRON-A Kullanmayı Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

  Enjeksiyonları kendi kendinize yapıyorsanız ya da ribavirinle birlikte INTRON-A kullanan bir çocuğun bakımını üstlenmişseniz, önerilen dozu, hatırlar hatırlamazuygulayınız ve sonrakidozu, her zamanki gibi saatte uygulamaya devam ediniz. Bu ilacı her gün enjekte ediyorsanız ve bir güne ait tam dozu uygulamayı unuttuysanız, ertesi gün olağan dozu alarak tedaviye devam ediniz.Gerekirse doktorunuz veya eczacınızla temas kurunuz.

  Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

  INTRON-A Kullananlar İçin Tedavi Sonrası

  İnterferon alfa ile tedaviden sonra nadiren, gözle ve görmeyle ilişkili etkiler oluşabilir. Tüm hastalara tedavinin başlangıcında göz muayenesi yapılmalıdır. Tedavi sırasında görme keskinliği ya da görme alanında bozukluk dahil görme şikayeti olan hastalara hemen bir tam göz muayenesi yapılmalıdır. Gözle ve görmeyle ilgili olaylar başka hastalık durumlarına bağlı olarak da ortaya çıkabildiğinden; diabetes mellitus (şeker hastalığı) ve hipertansiyon (yüksek tansiyon) hastaları düzenli aralıklarla göz muayenesinden geçmelidir. Görmeyle ilişkili bozukluk gelişen ya da bozukluğu kötüleşen hastalarda INTRON-A tedavisinin kesilmesi düşünülmelidir.

  INTRON-A kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

  INTRON-A Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

 • interferona veya INTRON-A’nın içerdiği yardımcı maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz (aşırı duyarlılığınız) varsa,
 • şiddetli kalp hastalığınız varsa.
 • karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa.
 • ilerlemiş, dekompanse (kontrol altında bulunmayan) karaciğer hastalığınız varsa.
 • hepatit hastasıysanız ve yakın zamanlarda (kortizon-tipi ilaçların kısa süre kullanılması dışında) bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlarla tedavi görmüşseniz.
 • daha önce havale (konvülsiyon) geçirmişseniz.
 • daha önce sizde otoimmün hastalık tanısı konulmuşsa ya da organ nakli geçirmiş, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanmakta olan bir hastaysanız (bağışıklık sistemi sizin, enfeksiyonlar karşısında korunmanıza yardım eder).
 • iyi kontrol altında olmayan tiroid hastalığınız varsa.
 • Diğer İlaçlar İle Birlikte Kullanılır mı?

 • ribavirinle ile birlikte gebelikte kullanımı.
 • Çocuklar ve ergenler:

 • eğer sizde depresyon veya intihar düşünceleri gibi, ciddi sinirsel veya zihinsel sorunlar varsa.
 • INTRON-A Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

 • INTRON-A kullanmadan önce doktorunuzla, eczacınızla veya hemşirenizle konuşunuz.
 • hamileyseniz ya da hamile kalmayı planlıyorsanız (bkz. “Gebelik”).
 • şiddetli bir sinirsel ya da zihinsel bozukluğunuz varsa. İnterferon alfa-2b’nin, şiddetli psikiyatrik sorunları olan veya daha önce bu gibi sorunlar yaşadığı bilinen çocuklarda ve ergenlerde kullanımı kontrendikedir (bkz. “INTRON-A kullanmayınız”).
 • INTRON-A tedavisi sırasında daha önce depresyon geçirmiş ya da depresyona eşlik eden belirtiler (örneğin kederli veya hüzünlü olmak) yaşadıysanız (bkz. Bölüm 4).
 • sedef hastalığınız (psoriasis) varsa, INTRON-A tedavisi sırasında kötüleşebilir.
 • INTRON-A kullanırken, enfeksiyonlara yakalanma riskiniz geçici olarak artabilir. Sizde bir enfeksiyon geliştiğini düşünüyorsanız, doktorunuza danışınız.
 • soğuk algınlığına veya diğer solunum enfeksiyonlarına eşlik eden ateş, öksürük, herhangi bir solunum zorluğu belirtileri gelişirse, doktorunuza bildiriniz.
 • olağandışı bir kanama veya berelenme (“çürük”) dikkatinizi çekerse, hemen doktorunuzla birlikte kontrol ediniz.
 • bu ilacı kullanırken şiddetli bir alerjik reaksiyona ait belirtiler (örneğin solunum zorluğu, hırıltılı solunum veya kurdeşen) gelişirse, hemen tıbbi yardım için başvurunuz.
 • HIV için tedavi görmekteyseniz, lütfen bkz. Diğer ilaçların kullanılması.
 • Böbrek ya da karaciğer gibi herhangi bir organ nakli geçirmişseniz interferon tedavisi, nakledilen organın reddedilme riskini artırabilir. Bu konuyu doktorunuzla mutlaka konuşunuz.
 • INTRON-A ve ribavirin kombinasyonu kullanan hastalarda, diş kaybına yol açabilen, diş ve dişeti sorunlarının görülebildiği bildirilmiştir. Ayrıca, bu kombinasyonun uzun süre kullanılması sırasında gelişen ağız kuruluğu, dişlerinize ve ağzınızın iç kısmını kaplayan zarlara zarar verebilir. Düzenli olarak dişlerinizi her gün 2 defa fırçalamalı ve düzenli aralıklarla diş muayenesi yaptırmalısınız. Bunun dışında, bazı hastalarda kusma görülebilir. Bu reaksiyon sizde gelişirse, ağzınızı daha sonra iyice çalkaladığınızdan emin olmalısınız.

  Daha önce bir kalp krizi geçirmiş ya da kalp sorunu yaşamışsanız; hikayenizde solunum düzensizlikleri veya zatürre, kan pıhtılaşması sorunları, karaciğer bozukluğu, tiroid sorunları, diyabet (şeker hastalığı) ya da tansiyonunuzun yüksek ya da düşük olması mevcutsa, doktorunuza söyleyiniz.

  Geçmişte depresyon veya herhangi bir diğer psikiyatrik bozukluk; zihin bulanıklığı; bilinç kaybı; intihar düşünceleri veya intihar girişimi nedeniyle tedavi görmüşseniz ya da hikayenizde madde istismarı (örn, alkol veya uyuşturucular) varsa, doktorunuza söyleyiniz.

  Shosaikoto adlı bitkisel Çin ilacım kullanıyorsanız, doktorunuza mutlaka söyleyiniz.

  “Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.”

  INTRON-A İle Birlikte Yiyecek ve İçecek Tüketimi

  Belirtilen ilaç ile birlikte tüketilmesi sakıncalı olan yiyecek ve içecekler nelerdir? Ne yemeli veya ne yememeliyiz?

  INTRON-A ile tedavi edilirken doktorunuz düşük kan basıncının önlenmesi için fazladan sıvı almanızı isteyebilir.

  Hamilelik (Gebelik) Döneminde Kullanılır mı?

  İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  Hamileyseniz, hamile olduğunuzu düşünüyorsanız veya bebek sahibi olmayı planlıyorsanız, bu bir ilacı almadan önce doktorunuzdan veya eczacınızdan tavsiye isteyiniz. Gebe hayvanlarda yapılan çalışmalarda interferonlar bazen düşüğe neden olmuştur. İnsan gebelikleri üzerindeki etki bilinmemektedir.

  Eğer reçetenizde INTRON-A ve ribavirin birlikte yer alıyorsa ribavirin, doğmamış bebeklere büyük zarar verebildiğinden; herhangi bir gebelik olasılığı mevcut olan çiftlerde hem erkek, hem de kadın, gebelikten koruyucu önlemler almalıdır:

 • çocuk doğurma çağındaki bir kadın hastaysanız; tedaviye başlamadan önce, tedavi sırasında ve tedavinin durdurulmasından somaki 4 ay boyunca her ay gebelik testi yaptırmış olmanız ve bu testin negatif sonuçlanmış olması gerekir. Siz ve eşiniz, ribavirin tedavisi sırasında ve bu tedavinin durdurulmasından somaki 4 aylık sürede etkili doğum kontrolü uygulamalısınız. Bu konuyu, doktorunuzla konuşabilirsiniz.
 • ribavirin alan bir erkek hastaysanız, gebe bir kadınla prezervatif kullanmaksızın cinsel ilişkiye girmeyiniz. Bu önlem, ribavirinin kadın vücudunda kalma riskini azaltacaktır. Eğer eşiniz hamile değilse, ancak çocuk doğurma çağındaysa, tedavi sırasında ve tedavinin durdurulmasını izleyen 7 ay boyunca her ay gebelik testi yaptırmalıdır. Bu konuyu doktorunuzla konuşabilirsiniz. Erkek bir hastaysanız siz ve eşiniz, ribavirin tedavi sırasında ve bu tedavinin durdurulmasını izleyen 7 ay boyunca etkili doğum kontrolü uygulamalısınız. Bu konuyu doktorunuzla konuşabilirsiniz.
 • Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu farkederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  Emzirme Döneminde Kullanılabilir mi?

  İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  Bu ürünün anne sütüne geçip geçmediği bilinmediğinden, INTRON-A kullanırken bebeğinizi emzirmeyiniz. INTRON-A’yı ribavirinle birlikte kullanıyorsanız, lütfen, ribavirin içeren ilaçların Kullanma Talimatı’nda yazılanları dikkate alınız.

  Araç ve makina kullanımı

  INTRON-A kullanımı sırasında bitkinlik, uyku hali ya da zihin bulanıklığı yaşarsanız araç ve makine kullanmayınız.

  INTRON-A Etken Maddesi Nedir?

  Bu ilacın her 1.2 ml’sinde 1 mmol’den (23 mg) az sodyum mevcuttur; dolayısıyla “sodyumsuz” kabul edilebilir.

  Diğer İlaçlar İle Birlikte Kullanılır mı?

  INTRON-A, sinir sisteminizi yavaşlatan maddelerin etkilerini artırarak olasılıkla uyuklamaya yol açabilir. Bu nedenle alkollü içecekler, uyku hapları, sedatifler veya güçlü ağrı kesici ilaçlar kullanma konusunu doktorunuzla veya eczacınızla birlikte kontrol ediniz.

  Astım tedavisi amacıyla teofılin veya aminofılin alıyorsanız ve almakta olduğunuz ya da yakın zamanda aldığınız tüm ilaçları, reçetesiz satılanlar da dahil olmak üzere doktorunuza söyleyiniz çünkü bazı ilaçların dozunun, INTRON-A tedavisi sırasında ayarlanması gerekebilir.

  HIV enfeksiyonu olan hastalar: Laktik asidoz (kanınızda laktik asit birikmesi) ve karaciğer fonksiyonunun kötüleşmesi, bir HIV tedavisi olan HAART (ileri derecede etkili anti-retroviral ilaç) tedavisine eşlik eden yan etkilerdir. Eğer bu ilaçları almaktaysanız, ayrıca INTRON-A ve ribavirin kullanmanız, laktik asidoz ve karaciğer yetmezliği riskinizi artırabilir. Doktorunuz, bunlara ait bulgu ve belirtileri izleyecektir (ayrıca ribavirin Kullanma Talimatını da okuduğunuzdan emin olunuz). INTRON-A ve ribavirin kombinasyon tedavisi ve zidovudin kullanan hastalarda ayrıca, anemi (kansızlık, alyuvar sayısının azalması) riski de artabilir.

  Bir pegile interferon alfa-2a veya enjekte edilebilen herhangi bir tipte interferon ürünü ile birlikte telbivudin alıyorsanız, sizde periferik nöropati (kollarda ve/veya bacaklarda uyuşma, karıncalanma ve/veya yanma hisleri) gelişme riski daha yüksektir. Bu olaylar daha da ciddi olabilir. Bu nedenle, INTRON-A ile telbivudin kombinasyonu kontrendikedir.

  Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

  INTRON-A prospektüsünü PDF dosyası olarak indirmek için buraya
  –Arşiv–
  –Arşiv–

  Related Posts

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.