Iburamin Cold Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

İburamin Cold, pilfer-proof HDPE kapaklı, desikant kapsül içeren HDPE şişede 24 kapsül olarak pazarlanmaktadır. Bir kapsül; ibuprofen 200 mg, psödoefedrin hidroklorür 30 mg ve klorfeniramin maleat 2 mg içerir.

Klorfeniramin vücutta doğal histamini azaltan antihistaminik bir ajandır. Histamin hapşırık, kaşıntı, gözlerde sulanma ve burnun akmasına neden olur.

İbuprofen non steroid antiinflamatuar ilaç grubundandır.

İbuprofen vücutta ağrı ve inflamasyona sebep olan hormonları azaltır. Psödoefedrin nazal pasajlardaki kan damarlarını büzen dekonjestan bir maddedir.

Genişleyen kan damarları burun tıkanıklığına sebep olur. Klorfeniramin, ibuprofen, psödoefedrin kombinasyonu soğuk algınlığının sebep olduğu hapşırık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burnun akıntısı, burun ve sinüs tıkanıklığı, öksürük, ağrı ve ateşin tedavisinde kullanılır.

Iburamin Cold Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi İburamin Cold’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, İburamin Cold’ u kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz.

  • Soluk almada güçlük, boğazınızda şişlik, kurdeşen, deride döküntü
  • İdrarınızdan kan gelmesi, böbrek ağrısı, göğüs ağrısı, mide ağrısı, ağzınızdan kan gelmesi, dışkınızın renginin koyulaşması
  • İshal, kabızlık, karın ağrısı, hazımsızlık, ağızda kuruma, döküntü, rahatsızlık veya kaygı-endişe, yorgunluk, baş ağrısı, sarılık, ödem, normalden uzun süren kanama

İburamin Cold Nasıl Kullanılır?

Bu ilaç tam olarak kullanma talimatında tarif edildiği gibi veya doktorunuzun söylediği şekilde kullanılmalıdır. Bu ilacı daha büyük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun sürede kullanmayınız. Genellikle bu ilaç sizin hastalık belirtileriniz kayboluncaya kadar kısa bir süre için kullanılır.

İbuprofenin aşırı dozda alınması mide ve barsaklarınıza zarar verebilir. İbuprofenin yetişkinler için maksimum dozu 800 mg; günlük maksimum dozu 3200 mg’dır. Siz ağrınızı, ateşinizi veya soğuk algınlığınızı tedavi edebilecek en küçük doz İburamin Cold kapsülü kullanın.

Eğer ateşiniz üç günden daha fazla devam ettiyse veya ilacı 7 gün kullandığınız halde şikayetleriniz geçmediyse ya da yeni hastalık belirtileri oluştuysa doktorunuza mutlaka haber veriniz. Şayet herhangi bir cerrahi operasyon geçirecekseniz ve bu ilacı birkaç gün önce kullandıysanız operasyonun başlangıcında doktorunuza haber veriniz. Bu ilacı kullanırken allerji deri testlerinde beklenmeyen sonuçlar görülebilir. Bu ilacı nem ve sıcaktan uzakta oda sıcaklığında saklayınız.

İburamin Cold kapsül sadece ağızdan kullanım içindir.

İburamin Cold, 60 yaş üzeri hastalarda mide kanaması riskini arttırabilir.

İburamin Cold’ u böbrek ve karaciğer yetmezliği durumunda kullanmayınız.

Eğer İburamin Cold ‘un etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Doz Aşımı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

İburamin Cold ‘dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

İburamin Cold Kullanmayı Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız. Daha sonraki normal alım saatine göre önerilen doza yeniden almaya devam ediniz.

İburamin Cold Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

Son 14 gün içinde iskarboksazid, fenelzin, rasagilin, selegilin veya tranilsipromin gibi MAO inhibitörü aldıysanız İburamin Cold kapsül kullanmayınız. Şayet MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen atılmadan İburamin Cold kapsül alırsanız ciddi, hayatı tehdit edici yan etkilerle karşılaşabilirsiniz.

Aldığınız ibuprofen kalp krizini de içine alan hayatı tehdit eden kalp ve damar problemlerini artırabilir. Bu risk ibuprofeni uzun süre kullandığınızda daha da artacaktır. Tam kroner arter by pass ameliyatından önce veya sonraki 2 hafta içinde bu ürünü kullanmayınız. İbuprofen herhangi bir belirti vermeden mide veya barsakta kanama veya delinme gibi ciddi riskler oluşturabilir. Daha yaşlı insanlar için risk daha büyüktür.

Eğer ibuprofen veya psödoefedrine karşı herhangi bir alerjiniz varsa veya

Mide veya barsağınızda aktif bir kanama veya ülser varsa;

Burnunuzda polip varsa; veya

Aspirin veya diğer anti inflamatuarlara karşı alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

İburamin Cold kapsülü almadan önce herhangi bir ilaca alerjiniz varsa doktorunuza bildiriniz veya

Midenizde ülser (yara) varsa veya bir kanama geçirdiyseniz;

Kalp rahatsızlığı, yüksek kan basıncı varsa;

Sistemik lupus eritematozus

Karaciğer veya böbrek rahatsızlığı

Tiroid (tiroid bezinin rahatsızlığı)

Glokom (göz içi basıncının artması)

Diyabet (kan şekeri bozuklukları)

İdrar yapma ile ilgili problem veya prostat büyümesi varsa

Bir kanama veya kan pıhtılaşma bozukluğu varsa

Sigara içiyorsanız;

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

İburamin Cold İle Birlikte Yiyecek ve İçecek Tüketimi

Belirtilen ilaç ile birlikte tüketilmesi sakıncalı olan yiyecek ve içecekler nelerdir? Ne yemeli veya ne yememeliyiz?

İburamin Cold alırken alkol almayınız. Eğer günde üç kadehten fazla alkol alıyorsanız ibuprofen mide kanaması riskini arttırabilir. Portakal suyu ve kola ile birlikte kullanmayınız. İburamin Cold’ u bu besinlerden en az bir saat önce yada iki saat sonra alınız.

Hamilelik (Gebelik) Döneminde İburamin Cold Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza danışınız.

Emzirme Döneminde İburamin Cold Kullanılabilir mi?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

İburamin Cold anne sütüne geçer bu emzirilen bebek için zararlı olabilir. Eğer bebeğinizi anne sütü ile besliyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve makina kullanımı
İburamin Cold sizin düşünce veya reaksiyonlarınıza zarar verebilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç kullanıyorsanız veya uyanık kalmanızı gerektirecek herhangi bir şey yapıyorsanız dikkatli olmanız gerekir.

Diğer İlaçlar İle Birlikte İburamin Cold Kullanılır mı?

Eğer aşağıdaki ilaçları kullanıyorsanız İburamin Cold’u almadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Warfarin gibi kan inceltici;

Steroidler (prednisolon ve diğerleri);

Diüretikler veya yüksek kan basıncını tedavi eden ilaçlar;

Atenolol, karteolol, metoprolol, propranolol, sotalol, timolol ve diğerleri gibi beta-blokerler;

ACE inhibitörleri;

Amitriptilin, klomipramin, imipramin ve diğerleri gibi antidepresanlar;

Aspirin veya diklofenak, flurbiprofen, indometazin, ketoprofen, nabumeton, naproksen, piroksikam ve diğerleri gibi diğer non-steroid anti inflamatuar ilaçlar.

Şayet bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız ya yeni bir doz ayarlaması yada tedavi sırasında özel testler yaptırmanız gerekebilir.

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.