Fluoropos Göz Damlası Nasıl Kullanılır?

Fluoropos karton kutuda 10 ml hacimli 1 damlalık bulunan göz damlasıdır.

Fluoropos gözdeki iltihaplanmalarda ve belli maddelere karşı aşın hassasiyette (alerji) kullanılır.

Fluoropos ön göz bölümünün bakterilerden kaynaklanmayan lokal (bölgesel) tedavisinde kullanılır.

Fluoropos Nasıl Kullanılır?

Doktorunuz tarafından başka şekilde önerilmediği takdirde Fluoropos’u daima kullanma talimatında yer aldığı biçimde kullanılmalıdır. Kullanım hususunda emin olmadığınız durumlarda doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Kullanmadan önce çalkalayınız.

Doktor tarafından farklı bir biçimde önerilmedikçe:

Günde 2 4 defa göz kapağının içine damla damlatınız. İlk 24 48 saat içerisinde uygulama saat başı gerçekleştirilebilir.

Tedavi süresi hastalık belirtilerine bağlıdır ve doktor tarafından tespit edilmelidir. Fluorometholon içerikli ilaçların uzun süreli kontrolsüz kullanımından her şartta kaçınılmalıdır.

Göz damlası genel olarak, şişe ucunun göze veya cilde temas etmesinden kaçınılarak kullanılmalıdır. Koruyucu başlığı çıkarınız, başınızı hafifçe arkaya atınız, alt göz kapağım gözün üzerinden biraz kaldırınız ve şişeye hafif bir basınç uygulayarak göz kapağının içine 1 damla damlatınız. Sonra göz kapaklarınızı yavaşça kapatınız. Kullandıktan sonra şişeyi sıkı bir biçimde kapatınız.

Fluoropos güne eşit biçimde yayılarak kullanılmalıdır.

Yaşlılarda ve yetişkin hastalar arasında ayrıntılı bir güvenilirlik ve etkililik farkı saptanmamıştır.

Eğer Fluoropos’un etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuza vaya eczacınız ile konuşun.

Özel önlemlere gerek yoktur. Göze uygulanan yüksek dozlar sebebiyle zehirlenme belirtileri bilinmemektedir ve beklenmemektedir. İlacın yanlışlıkla içilmesi durumunda (örn. çocuklar tarafından) inceltmek için biraz su veya çay (Vı bardak) içilmelidir. Genelde ek önlemlere gerek yoktur. Küçük çocuklarda buna rağmen bir doktora danışılmalıdır.

Fluoropos ‘dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Fluoropos Kullanmayı Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

Tatbik edilmesi gereken dozun iki katım uygulamayınız ve olağan biçimde uygulamayı en kısa sürede gerçekleştiriniz. Daha sonra da yukarıda belirtilen veya doktorunuzun belirttiği döngüde/zaman aralığında uygulamaya devam ediniz.

İlacın kullanımına ilişkin başka sorularınız olması durumunda doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Fluoropos Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

Fluorometholon veya Fluoropos içeriğindeki bileşenlere karşı aşın hassasiyetiniz (alerji) varsa,

Virüs, bakteri veya mantar kökenli göz hastalıklarında (özellikle herpes kornea superficialis, keratomiyoz, göz tüberkülozunda), kornea yaralanmalarında ve

ülserlerinde (yara), göz iç basıncındaki artışta ( glokom, kapalı veya açık açılı glokom, glokom).

Fluoropos Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Fluoropos ile tedavi esnasında, özellikle eğer tedavi 3 haftadan fazla sürüyorsa göz içi basıncı düzenli olarak göz doktoru tarafından kontrol edilmelidir.

Fluoropos ile tedavi esnasında lens kullanılmamalıdır.

Fluoropos doktor tarafından zorunlu görüldüğü durumlarda gözdeki iltihaplanmalara karşı belli yüksek göz iç basıncı durumlarında da uygun olabilir. Bu durum göz doktoru kontrolünde gerçekleştirilmelidir.

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız-

Fluoropos hamileliğin ilk üç ayında kullanılmamalıdır. Fluoropos hamileliğin devam eden dönemlerinde sadece doktorunuzun ilaç faydasının muhtemel yan etkilerine göre daha yüksek olduğu yönündeki değerlendirmesinden sonra kullanılmalıdır.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız-

Emzirme Döneminde Kullanılabilir mi?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız-

Fluoropos emzirme döneminde sadece doktorunuzun ilaç faydasının muhtemel yan etkilerine göre daha yüksek olduğu yönündeki değerlendirmesi sonrası kullanılmalıdır.

Fluoropos Etken Maddesi Nedir?

Benzalkonyum klorür gözde tahriş meydana getirebilir. Yumuşak kontakt lenslerle temasından kaçınınız. Benzalkonyum klorür yumuşak lenslerde renk değişimi meydana getirebilir. Lensler uygulama öncesi çıkarılmalı ve uygulama sonrası takılmadan önce en az 15 dakika beklenmelidir.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Kullanılır mı?

Fluoropos ile başka ilaçlar arasında etkileşim ortaya çıkmamıştır.

Uyan: Başka göz damlası veya göz merhemi kullanıyorsamz, ilaçların uygulanmaları 15 dakika arayla gerçekleştirilmelidir. Göz merhemleri daima en son olarak uygulanmalıdır.

Fluoropos Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Fluoropos’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Fluoropos uzun süre kullanıldığında göz iç basıncında artış ve katarakt meydana gelebilir. Bu basınç artışı ilacın kullanımının bırakılması sonrası ortadan kalkar. Uzun süreli kullanımda mercekte bulanıklaşma, yaraların iyileşmesinde yavaşlama ve mevcut kornea, konjunktiva duvarı inceliğinde yırtılma olasılığı artar. Bu yan etkilerin meydana gelme sıklığı hususunda bilgi mevcut değildir.

Seyrek olarak bu ilacın kullanılması sonrası gözde yanma bildirilmiştir.

Araç ve makina kullanımı

Talimatlara uygun bir biçimde uygulanmış da olsa bu ilacın görme yeteneğini dolayısıyla da trafikte tepki süresini kısa süreli olarak olumsuz yönde etkilemesi sebebiyle Fluoropos uygulaması sonrası taşıt kullanımından kaçınılmalıdır.

Uygulama sonrası geçici olarak alet veya makine kullanımından kaçınılmalıdır.

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.