Ferro Sanol Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Demir yetersizliğinde kullanılan bir demir ilacıdır (antianemik). Demir yetersizliklerinde vücudun demir yanında B1, B2 ve B6 vitaminlerine de gereksinim duymasından dolayı Ferro Sanol bu vitaminleri de içermektedir.

Berrak, sarı renkli bir çözeltidir. 150 ml’lik bal rengi cam şişede, 15 ml’lik ölçek ile ambalajlanmıştır.

Kansızlık gelişip gelişmemesine bakılmaksızın gizli ve açık-belirgin demir eksikliğinde, özellikle gebelik ve emzirme döneminde beslenme yetersizliğinde görülen demir eksikliği anemisinde (kansızlık), çocuklukta, gebelik ve emzirmede, diyetle düşük demir alımı olan kişilerde, akut ve kronik kan kaybında görülen demir eksikliği anemisinde, anemi ile birlikte olan veya olmayan demir eksikliği tedavisinde kullanılır.

Ferro sanol iyi tolere edildiği ve kullanımı kolay olduğu demir eksikliğini tedavi etmek için idealdir. Ancak sadece demir eksikliği veya bir demir eksikliği tedavisinde değil, düşük demirli bir diyete yönlendirir. Hamilelik ve emzirme döneminde veya kronik ve akut kan kaybından sonra vücudunuz gerekli demiri tekrar salgılanmasını sağlar.

İçeriği, 12 parmak bağırsağındaki 300-400 küçük boncuk demirini tetikler. Demire bağlı enzimler tüm önemli metabolik adımlarda yer aldığından demir, hücre fonksiyonunun vazgeçilmez bir bileşenidir. Ek olarak, vücuttaki demirin yaklaşık% 70’ini bağlayan kırmızı kan hücreleri oksijenin taşınmasından sorumlu olduğundan, demir eksikliği vücuda yetersiz oksijen tedarikine yol açabilir. Bu kırmızı kan hücrelerinin eksikliği yorgunluğa, konsantrasyon bozukluğuna, tırnak ve saç kırılmasına neden olabilir.

Zayıf emilim ve kronik kan kaybı nedeniyle Demir eksikliği gibi hastalıkların tedavisinde ve diğer durumlarda endikedir.

Ferro sanol kılavuzunda listelenmemiş amaçlar için de kullanılabilir. Kapsül, aktif bileşen olarak Demir içerir .
Ferro Sanol Duodenal Kapsül, kırmızı kan hücrelerinin vücudun her yerine oksijen vermesine yardımcı olarak çalışır.
Ferro Sanol Duodenal Kapsül’ün kullanımı, bileşimi, dozu, yan etkileri ve incelemeleri ile ilgili detaylı bilgiler aşağıda listelenmiştir.

Ferro Sanol Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Ferro Sanol B’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa Ferro Sanol’ü kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastahanenin acil bölümüne başvurunuz:

Ciddi Görülen Yan Etkiler

  • Soluk almada zorluk, yüz, dudaklar, dil ve boğazda şişme, kan basıncında düşme
  • Döküntü
  • Cilt kızarıklığı
  • Kurdeşen (ürtiker)
  • Mide yanması, karın ağrısı gibi mide barsak sistemini ilgilendiren şikayetler
  • Kusma
  • İshal
  • Tedavi sonucunda zararsız olmasına karşın demirden kaynaklanan koyu renkli dışkı.
  • Kabızlık
  • Ayrıca dişlerde renk değişimi nadir olarak gözlenebilir ancak bu durum dişleri fırçalayarak ya da diş temizliği ile düzeltilebilir.

Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Ferro Sanol’e karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastahaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bolümüne başvurunuz.

Ferro Sanol B Nasıl Kullanılır?

Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde günde 3 kez 10 ml, toplam 30 ml kullanılır.

Kanda demir bağlayan protein değerleri izlenerek hemoglobin değerlerinin normale döndüğü görüldükten sonra vücut demir depoları doluncaya kadar demir tedavisine devam edilir.

Ölçek ile gereken dozu ağızdan alınız.

Çocuklarda Ferro Sanol Kullanımı

Çocuk Dozu 2 ila 5 yaş arası: 5 ila 12 yaş arası:

Bebek Dozu 1 yaşına kadar: 1 ila 2 yaş arası:

Günde toplam 5 ile 10 ml Günde toplam 10 ile 15 ml

Günde toplam 2.5 ml Günde toplam 5 ml

Yaşlılarda Ferro Sanol Kullanımı

Yaşlılarda herhangi bir doz değişikliği gerekmemektedir.

Şiddetli böbrek hastalığına bağlı eritropoietin eksikliği durumunda, Ferro Sanol, eritropoietin ile birlikte verilmelidir.

Doktorunuz ayrı bir tavsiyede bulunmadıkça, bu talimatları takip ediniz. İlacınızı zamanında almayı unutmayınız.

Doktorunuz Ferro Sanol ile tedavinizin ne kadar süreceğini size bildirecektir. Tedaviyi erken kesmeyiniz çünkü istenen sonucu alamazsınız.

Eğer Ferro Sanol’ün etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Doz Aşımı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Ferro Sanol‘den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmış sanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

6 yaş altı çocuklarda demir içeren ürünlerin yanlışlıkla alınması/yutulması fatal (ölümcül) zehirlenmelere yol açar. Bu nedenle bu ilaçları çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayınız. Aşırı dozda alındığında doktorunuzu ya da zehir danışmayı derhal arayınız.

Ferro Sanol B Kullanmayı Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

Doktorunuz atlanan dozun ne zaman uygulanacağına karar verecektir.

Takip eden dozun yeni uygulama zamanı için doktorunuzun talimatlarına uymanız önemlidir.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Ferro Sanol Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

Etkin maddeye veya ilacın içerdiği yardımcı maddelere karşı hassasiyetiniz varsa

Yemek borusu darlığınız varsa

Demir depolanması ile ilgili hastalık (hemokromatoz), demir birikimine neden olan uzun süreli alyuvar parçalanması (kronik hemoliz), alyuvar yapımının etkisiz olduğu kansızlık (sideroblastik anemi), kurşun zehirlenmesi kansızlığı, Akdeniz anemisi tipi kansızlık (talasemi) ve diğer demir taşıyan yapıların bozukluğuna (hemoglobinopati) bağlı gelişen kansızlık çeşitlerinde

Tekrarlanan kan nakillerinde

Ferro Sanol Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Mide iltihabı, iltihabi barsak hastalığı, mide-barsak ülseri, sindirim kanalında ucu kapalı boşluk olarak tanımlanan divertikül gibi var olan hastalıklarda dikkatli kullanınız.

Ağır bir böbrek rahatsızlığına bağlı alyuvar yapımını uyarıcı hormon (eritropoietin) eksikliği durumunda, Ferro Sanol’ün alyuvar yapımını uyarıcı eritropoietin denilen hormon ile birlikte alınması gerekir.

Demir eksikliği yahut kansızlığı açıklanamayan yaşı ilerlemiş hastalarda demir eksikliği nedeninin veya kanama kaynağının dikkatlice araştırılması gerekmektedir.

6 yaş altı çocuklarda demir içeren ürünlerin yanlışlıkla alınması/yutulması fatal (ölümcül) zehirlenmelere yol açar.

Demir ürünleri ile tedavi sırasında dişlerde renk değişimi görülebilir. Tıbbi ürünün kullanımının sona ermesinin ardından, bu renk değişimi ya kendiliğinden geçer ya da diş macunu veya yemek sodası (sodyum bikarbonat) ile fırçalama veya profesyonel olarak dişlerin temizletilmesi sayesinde uzaklaştırılır.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Ferro Sanol Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Ferro Sanol gebelikte, lohusalıkta ve emzirme döneminde organizmanın artan gereksimlerini tam ve doğal şekilde karşılayan bir ilaç olduğundan bu dönemlerde hekimin önerdiği şekilde düzenli olarak kullanımı gerekmektedir.

Tedaviniz .sırasında hamile olduğunuzu farkederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme Döneminde Ferro Sanol Kullanılabilir mi?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirilen çocuk üzerinde herhangi bir etki öngörülmemektedir. Ferro Sanol emzirme döneminde kullanılabilir.

Ferro Sanol Etken Maddesi Nedir?

İçeriğinde şeker, glukoz monohidrat ve sorbitol içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransımz (dayanıksızlığınız) olduğu söylenmişse bu tıbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Ferro Sanol Kullanılır mı?

Demir tuzlarının damar yoluyla kullanımı:

Damar yoluyla demir kullanımı, ağızdan demir kullanımı ile eş zamanlı olursa tansiyon düşüklüğüne (hipotansiyona), hatta bayılmaya neden olabilir. Bu nedenle kombinasyon önerilmez.

Doksisiklin

Demir tuzlarının oral yoldan kullanımı, bir antibiyotik türü olan doksisiklinin barsak karaciğer dolaşımını ve emilimini engeller. Bu nedenle, birlikte kullanımdan kaçınılmalıdır.

Aşağıdaki birlikte kullanımlar doz ayarlaması gerektirebilir:

Demir, bağlanma yoluyla bir çok tıbbi ürünün emilimini engeller. Ferro Sanol ile diğer tıbbi ürünlerin ne kadar aralıklarla kullanılması gerektiğini doktorunuza mutlaka danışınız.

Fluorokinolonlar

Demir tuzları bir antibiyotik türü olan fluorokinolonlar ile birlikte kullanıldığında, emilimi belirgin derecede hasar görür. Norfloksasin, levofloksasin, siprofloksasin, gatifloksasin ve ofloksasin ismi verilen antibiyotiklerin emilimi demir tarafından %30 ve %90 arasında engellenir. Fluorokinolon türü antibiyotikler, Ferro Sanol’den en az 2 saat önce veya en az 4 saat sonra alınmalıdır.

Metildopa (L-formu)

Demir glisin sülfat bir tansiyon ilacı olan metildopa ile eşzamanlı veya 1 saat önce veya 2 saat önce verildiğinde, metildopanın yararını sırasıyla %83, %55 ve %42 oranında azaltır. Bu bileşiklerin kullanımı arasında yeterince uzun bir zaman olmalıdır.

Tiroid hormonları

Birlikte verildiğinde tiroid hormonunun (T4) emilimi demir tarafından engellenir, bu da tedavinin sonucunu etkileyebilir. Bu bileşenlerin kullanımı arasında en az 2 saat olmalıdır.

Tetrasiklinler

Ağız yoluyla kullanıldığında, demir tuzları bir antibiyotik türü olan tetrasiklinlerin emilimini engeller. Doksisiklinden farklı olarak, Ferro Sanol’ün tetrasiklinler ile kullanımı arasında en az 3 saat fark olmalıdır.

Penisilamin

Penisilamin adı verilen ve bakır, çinko, kurşun gibi metal zehirlenmelerinde emilmeyi önleyen maddelerin emilimi, demir ile bileşik oluşturabildiğinden azalabilir. Penisilamin, Ferro Sanol’den en az 2 saat önce uygulanmalıdır.

Bisfosfonatlar

Demir içeren tıbbi ürünlerin kemik erimesinde kullanılan ilaçlar (bisfosfonat bileşikleri) ile deneysel olarak bileşik oluşturduğu görülmüştür. Demir tuzları bisfosfanatlar ile birlikte kullanıldıklarında, bisfosfanat emilimi bozulur. Bu tıbbi ürünlerin kullanımlarının arasında en az 2 saat olmalıdır.

Levodopa

Sağlıklı gönüllülerde eş zamanlı demir sülfat ve bir Parkinson ilacı olan levodopa kullanımıyla, levodopanın faydası %50 azalmıştır. Ayrıca diğer bir Parkinson ilacı olan karbidopanın da biyoyararlanımı %75 azalmıştır. Bu bileşenlerin kullanımları arasında olabildiğince uzun bir süre olmalıdır.

Nonsteroid antienflamatuvarlar

Kortizon içermeyen iltihap önleyici ilaçların (nonsteroid antienflamatuvarlar) demir tuzları ile eş zamanlı kullanımı, mide-barsak üzerinde oluşan rahatsız edici etkiyi şiddetlendirir.

Antiasitler

Mide asidini giderici ilaçlar olan antiasitler veya magnezyum, alüminyum, kalsiyum tuzları demir tuzları ile bağlanarak bunların etkilerini azaltırlar. Bu bileşen gruplarının kullanımları arasında mümkün olduğunca zaman olmalıdır. Antiasit ve demir kullanımı arasında en az 2 saat süre olmalıdır.

Ferro Sanol B İle Birlikte Yiyecek ve İçecek Tüketimi

Belirtilen ilaç ile birlikte tüketilmesi sakıncalı olan yiyecek ve içecekler nelerdir? Ne yemeli veya ne yememeliyiz?

Alkol ile kullanımına dair bilgi bulunamamıştır.

İdrar ve dışkıda kan aramak için kullanılan Benzidin testi, demir tedavisi sırasında pozitif çıkabilir.

Demir ağız yoluyla verildiğinde, mide-barsak kanamasından kaynaklanmayan dışkının koyulaşması meydana gelebilir. İdrar ve dışkıda kan aranması için kullanılan bir başka tahlil olan “Guajak Testi” yanlışlıkla pozitif olabilir.

Eğer reçeteli veya reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.