Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri ve Kullanımı

Yüksek miktarda progesteron hormonu içeren ertesi gün hapı, kontrol önlemi alınmayan cinsel ilişki sonrasında kullanılan bir korunma yöntemidir. İstenmeyen gebeliklerin önlenmesinde etkili olan hap, yumurtanın rahme tutunmasını önler. Bu sayede istenmeyen cinsel ilişki veya korunmanın unutulması gibi durumlarda tercih edilmektedir.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Rahimin yapısını gebeliğe elverişsiz bir hale getirerek gebeliğin oluşmasını engelleyen ertesi gün hapı, cinsel ilişki sonrasında ne kadar erken kullanılırsa o kadar başarılı sonuç vermektedir. İsmi her ne kadar ertesi gün hapı olsa da cinsel ilişkiden 1 gün sonra alınması zorunlu değildir. Yaşanılan ilişki sonrasında 5 gün içinde alınabilen bu hap geçe bırakılmamalı, mümkünse ilişkiden hemen sonra kullanılmalıdır. İlacın ne zaman tüketildiği, gebeliği önleyip önlememesinde o kadar etkilidir. İlaç ilk 24 saat içerisinde kullanılırsa gebelik, %99 oranında önlenebilmektedir. Kullanılmak üzere alınan ilaç, reçetesindeki doz dikkate alınarak tüketilmelidir.

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri Nelerdir? Ertesi gün hapı,her ne kadar kullanıldığında istenilen sonucu verse de bazı kadınlarda bir takım sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden çok sık tüketilmemeli ve çok acil olmadığı sürece tercih edilmemelidir.

Ertesi gün hapının yan etkileri arasında:

 • Mide bulantısı,
 • Ara kanamalar,
 • Karın ağrısı,
 • Baş dönmesi,
 • Halsizlik,
 • Baş ağrısı
 • Adet düzensizliği ve
 • Göğüslerde hassasiyet gibi belirtiler yer almaktadır.

İlaç alındıktan en az 3 gün boyunca görülebilir. Bu sebeple bu yan etkilere dikkat edilmeli, ilaç kullanılmadan önce bir doktor onayı alınmalıdır.

Ertesi Gün Hapı  Kullandıktan Sonra Hamile Kalınabilir Mi?

Ertesi gün hapı her ne kadar cinsel ilişki sonrası hamile kalmayı engellese de çok etkili bir ilaç olmadığından ve acil kullanıma uygun olduğundan doğum kontrol hapı, doğum kontrol iğneleri gibi diğer yöntemlerden faklıdır. Bütün bu yöntemleri kullanımdan sonra dahi belli oranda hamile kalma riski bulunmaktadır. Ertesi günü hapında koruma yüzdesi, kullanılan zaman göre değişmekle birlikte %75-76 gibi bir orandır. Dolayısıyla ilaç kullanımından sonra hata ihtimali olabilmektedir.

Ertesi Gün Hapı Hangi Zamanlarda Kullanılır?

Acil durumlarda kullanılan ertesi gün hapı:

 • Cinsel ilişki sırasında prezervatifte sorun çıkması,
 • Cinsel ilişki sırasında kullanılan diğer korunma yöntemlerinde sorun çıkması,
 • Cinsel ilişki sonrası ilk 5 gün içerisinde
 • Doğum kontrol hapı alınamadığında veya unutulduğunda kullanılabilmektedir.

Ertesi gün hapı, bir kürtaj yöntemi olmadığından mevcut gebeliği sonlandırmaz, yalnızca gebelik oluşumunu önler.

Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ertesi gün hapı dikkatli ve gerektiği gibi kullanıldığında etkili sonuç verebilmektedir. Fakat cinsel ilişkiye girmeden önce kullanılmamalıdır. Aksi halde sonuç alınması mümkün değildir. Ertesi gün hapı çoğu kişi tarafından doğum kontrol hapı olarak düşünülse de doğum kontrol hapı ile bir ilgisi yoktur. İlacın amacı, korunmasız ilişkilerde gebeliği önlemektir. Bu sebeple doğum kontrol hapı gibi sürekli alınmamalıdır. Aksi halde yan etkiler artar ve ilacın etkisi düşer.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.