Eritretin Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Eritretin, hafif ve orta şiddetli akne (sivilce) tedavisinde kullanılan antienfektifler (enfeksiyona karşı kullanılan ilaçlar) grubundan bir ilaç olup, eritromisin ve tretinoin etkin maddelerini içerir.

Eritretin orta şiddette aknenin topikal (cilt üzerine uygulanan) tedavisinde kullanılır.

Eritretin’in Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Eritretin’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, ERITRETİN’i kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz:

 • Boğazın, yüzün, dudakların veya ağzın aniden şişmesi sonucu nefes almada ya da yutmada zorluk, ellerin, ayakların ve ayak bileğinin aniden şişmesi ya da kaşıntılı isilik gibi aleıjik reaksiyonlar
 • Uygulama yerinde kızarıklık, soyulma, ciltte ağrı, uygulama yerinde kaşıntı, ciltte tahriş, cilt hassasiyeti, ciltte yanma hissi, uygulama yerinde batma hissi, ciltte kuruluk
 • Işığa duyarlılık, ciltte renk koyulaşması ve ciltte renk açılması
 • Uygulama yerinde kıl köklerinin iltihabı
 • Şiddetli ya da uzun süren ishal

Yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde sınıflandırılmıştır:

Çok Yaygın Görülen Yan Etkiler

 • Ciltte ağrı
 • Ciltte döküntü, isilik
 • Cilt irritasyonu
 • Uygulama bölgesinde dermatit, egzama ve cilt kuruluğu gibi reaksiyonlar
 • Ciltte kızarıklık
 • Ciltte soyulma ya da pullanma
 • Ciltte yanma hissi
 • Kaşıntılı cilt

Seyrek Görülen Yan Etkiler

 • Allerjik reaksiyonlar
 • Kaşıntı, kurdeşen
 • Karın ağrısı
 • Üst karında ağrı
 • İshal
 • Güneş ışığına karşı artmış hassasiyet
 • Cilt renginde açılma
 • Cilt renginde koyulaşma
 • Yüzde şişlik
 • Uygulama bölgesinde kıl köklerinde iltihap
 • Hararet ve hafif karıncalanma hissi
 • Cilt renginde bozulma

Eritretin Nasıl Kullanılır?

Eritretin’in nasıl kullanılacağı hakkında doktorunuzun talimatlarını takip ediniz.

Eritretin genelde günde bir defa uygulanır.

Genellikle, akşamları cilt temizlendikten sonra uygulanır.

Cilt reaksiyonları çok şiddetli ise, doktorunuz uygulama sıklığını değiştirebilir.

İyileşmenin ilk işaretleri genellikle tedavinin 4. ila 8. haftası sonrasında görülür. Tedavi 3 ay süreyle sürdürülmelidir.

Söz konusu yüksek dozlu başlangıç tedavisi 3 ay süreyle devam ettirilmelidir.

Uygulama Yolu ve Metodu

Eritretin cilt üzerine uygulanır.

Cildinizi yıkadıktan ve iyice kuruladıktan sonra lezyonlar üzerine hafif masaj uygulayarak ince tabaka jel sürün. Uygulama esnasında gözlerle, göz kapaklarıyla, dudaklarla ve burun delikleriyle temastan kaçının.

Uygulama sonrasında ellerinizi yıkayın.

Yaşlılarda Eritretin Kullanımı

Bu yaş grubunda akne vulgaris görülmediğinden yaşlılarda Eritretin kullanımı için özel tavsiyeler bulunmamaktadır.

Özel Kullanım Durumları

Böbrek/Karaciğer Yetmezliği

Topikal uygulamayı takiben eritromisin ve tretinoinin sistemik emilimi düşük olduğundan doz ayarlaması gerekli değildir.

Eğer Eritretin ’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Eritretin Birden Fazla Kulanılır mı?

Eritretin’in aşın uygulanması tedaviden daha iyi sonuç alınmasını sağlamaz ve ciltte kızanklık, soyulma, kaşıntı gibi belirgin tahrişe sebep olabilir. Böyle bir durumunda ilacın kullanımını azaltabilir ya da ilacın kullanımına birkaç gün ara verebilirsiniz.

Eritretin ’ten kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Eritretin’i Kullanmayı Unuttuysanız

Eğer Eritretin kullanmayı unutursanız, hatırlar hatırlamaz ilacınızı kullanınız. Daha sonra önerilen kullanım şekline uygun olarak kullanmaya devam ediniz.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Eritretin Hangi Durumlarda Kullanılmamalıdır?

Eritretin içeriğindeki maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz var ise bu ilacı kullanmayınız

Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız

Emziriyorsanız

Akut egzama, rozasea adı verilen deri hastalığınız veya ağız çevrenizde cilt iltihabı varsa

Eritretin Hangi Durumlarda Dikkatli Kullanılmalıdır?

Ödem, geçici egzama reaksiyonu gibi olası intolerans (tolere edememe) olguları nedeniyle ilk uygulama öncesinde deri yüzeyinde küçük bir bölgede tekrarlı bir test (touch test) yapılması önerilir.

Uyguladığınız miktarın arttırılması ürünün etkinliğini veya etki hızını arttırmayacaktır, aksine kızarıklığa, pul pul dökülmelere ve rahatsızlık hissine yol açabilmektedir.

Eritretin aktivitesi nedeniyle normalde deride tahriş edici özellik gösterir. Jelin gözlerle, göz kapaklarıyla, burun delikleriyle ve ağızla temasından kaçınılmalıdır. Kazayla temas halinde, etkilenen bölge su ile dikkatlice yıkanır.

Diğer cildin üst tabakasını soyan, haricen uygulanan ürünler ile halihazırda tedavi görmüşseniz, tedavi başlamadan önce deri tahrişinin durması beklenmelidir.

Kümülatif iritan etki (zayıf tahriş edici maddelerin tekrarlayan teması sonucu oluşan etki) görülebileceğinden eşlik eden topikal tedavi var ise dikkatli kullanılmalıdır. İrritasyon (tahriş) veya dermatit (egzama) görülürse, uygulama sıklığı azaltılmalı veya tedavi geçici olarak kesilmeli ve irritasyon düzeldiğinde yeniden başlatılmalıdır. İrritasyon devam ederse tedavi bırakılmalıdır.

Güneşe ve ultraviyole lambalara maruz kalma, fazladan tahrişi teşvik edecektir. Bu nedenle tedavi sırasında güneşe ve ultraviyole lambalara maruz kalmaktan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Bununla birlikte, güneş maruziyetinin olabildiğince azaltılması (şapka takılması ve güneşten koruyucu bir krem kullanılması yoluyla) halinde tedavi sürdürülebilir ve uygulama sıklığı ayarlanabilir.

İstisnai durumlarda güneşe maruz kalınması halinde (örneğin deniz kenarında bir gün geçirerek), ürün bir gece öncesinde, maruz kalınan günde ve bu günün ertesinde uygulanmamalıdır. Önceki maruz kalmanın yanıklara (“güneş yanığı”) yol açmış olması halinde, tedaviye yeniden başlamadan önce, yanık bölgesinin tamamen iyileşmesi beklenmelidir.

İlave tahrişe neden olabilen astrenjan etkili (büzücü) temizleyici kozmetik ürünlerin ve kurutucu veya tahriş edici ajanların veya parfümlü veya alkol içeren ürünlerin eş zamanlı kullanımından kaçınılmalıdır.

Kimyasal soyma, dermabrazyon (derinin mekanik olarak soyulması işlemi) veya lazerle cilt yenileme gibi prosedürlerin uygulandığı ciltler de dahil olmak üzere, aşınmış veya ekzamatöz (egzama benzeri sorunlar görülen) cilde de uygulanmasından kaçınılmalıdır ve uygulama yapılmadan önce cildin iyileşmesi beklenmelidir.

Aşırı duyarlılık tipi bir reaksiyon görülürse uygulama sıklığı azaltılmalı veya tedavi geçici olarak kesilmelidir. İrritasyon düzeldikten sonra normal uygulama sıklığına dönülebilir. İrritasyon devam ederse tedavi bırakılmalıdır.

Tedavi sırasında klinik direnç gelişimine dair bir kanıt görülürse (örn., kötü yanıt veya durumda kötüleşme) Eritretin ile tedavi bırakılmalıdır.

Bağırsak iltihabı, antibiyotikle ilişkili bağırsak iltihabı veya öyküsüne sahip hastalarda (psödomembranöz kolit dahil) dikkatle kullanılmalıdır. Bu nedenle, antibiyotik kullanımı sırasında veya sonrasında diyare gelişen hastalarda tanısını dikkate almak önemlidir.

Yanıcı yapısından ötürü, hastalar uygulama sırasında veya kullanımdan hemen sonra sigara içmemeli veya açık aleve yaklaşmamalıdır.

Komedojen olmayan (siyah veya beyaz noktaların oluşumuna neden olmayan veya akneye neden olmayan) test edilmiş ürünler arasında kendi seçiminizde makyaj ürünleri ve nemlendirici ürünler kullanabilirsiniz (doktorunuza veya eczacınıza danışın).

Eritretin butilhidroksitoluen içerdiğinden lokal deri reaksiyonlarına (örneğin, kontak dermatite) ya da gözlerde ve mükoz membranlarda (örn. ağız içi gibi çeşitli salgı tiplerini salgılayan hücrelerden oluşan yüzeysel zar) irritasyona sebebiyet verebilir.

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Eriterin Hamilelik Döneminde Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Eğer hamileyseniz Eritretin kullanmayınız.

Tedavi sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Eriterin Emziren Anneler Tarafında Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme döneminde Eritretin kullanmayınız.

Eriterin ile Birikte Araç ve Makina Kullanımı

Eritretin’in araç veya makine kullanma yeteneği üzerindeki etkisini araştıran çalışmalar yapılmamıştır. Ancak zararlı bir etki beklenmemektedir.

İçeriğinde Bulunan Yardımcı Maddeler Hakkında Bilgiler

Eritretin butillenmiş hidroksitoluen içerdiğinden bölgesel deri reaksiyonlarına (örneğin, kontak dermatite) ya da gözlerde ve mukoz membranlarda (ağız içi veya cinsel organlar gibi dışarıya açılan vücut kanallarını döşeyen dokuda) irritasyona (tahrişe) sebebiyet verebilir.

Diğer İlaçlar ile Birlikte Eritretin Kullanımı

Eşzamanlı topikal antibiyotikler, ilaçlı ya da güçlü kurutma etkisi olan yıpratıcı sabun ya da temizleyiciler, yüksek konsantrasyonda alkol ve/veya sıkılaştırıcı içeren maddeler dikkatli kullanılmalıdır; aşırı tahrişe yol açabilir. Soyucu bir madde (örneğin benzoil peroksid) içeren preparatlar kullanılırken özel dikkat gereklidir. Beraber kullanım gerektiği takdirde ürünleri günün farklı zamanlarında (örn. biri sabah, diğeri akşam) kullanınız.

Eritretin diğer jel, krem veya merhemlerle karıştırılmamalıdır. Bunlar Eritretin’in işleyişini engelleyebilirler. Ayrıca haricen uygulanan başka akne ilaçları kullanıyorsanız doktorunuzu bilgilendiriniz. Bir antibiyotik grubu olan makrolidlerle ya da klindamisin ile birlikte kullanmayınız.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.