Dış Eti Şişmesi Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

İnsanların estetik görüntülerinde çok önemli bir yeri olan dişlerde ortaya çıkan en önemli sorunlardan olan diş eti şişmesi, bu bölgede yaşanan herhangi bir sorunun ortaya çıkardığı önemli semptomlardan birisidir.

Ortaya çıkan şişlik, bazı durumlarda iltihaplanmayla birlikte diş köklerinde meydana gelir ve seviyesine göre dişin bir bölümünü de kapatır. Ağrılı bir hastalık olan diş eti şişmesi ileri seviyelerde konuşma ve yeme- içme gibi olağan durumlarda dahi zorlayıcı olmaktadır.

Diş Eti Şişmesi Belirtileri

Temelinde ağız ve diş bakımı eksikliğinden meydana gelen diş eti şişmesi, bakımlı olunmasına rağmen ortaya çıkıyorsa mutlaka altında farklı nedenler bulunmaktadır.

Sıklıkla görülen ve herkeste farklı nedenlerden dolayı oluşan bu önemli sağlık sorunun belirtilerinin neler olduğu aşağıda belirtilmiştir;

  • Şişlik ve kızarıklık,
  • Ağrı hissi,
  • Konuşmada zorlanma,
  • Aşırı sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet,
  • Diş etinde iltihaplanma,
  • Diş etinde kanama meydana gelmesi

Genelde kısa süreli olarak gelişen semptomların 7 günden fazla sürmesi durumunda ilaç tedavisi zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Eğer düzenli yapılan bakım sonrasında diş eti şişmesi yaşanıyorsa ve iyileşme süresi uzuyorsa hastaların mutlaka medikal diş tedavisi görmeleri gerekmektedir.

Diş Eti Şişme Nedenleri

Tüm hastalıklarda olduğu gibi diş eti şişme nedenlerinin de başında, gerekli ağız bakımının yapılmayarak diş köklerinin enfeksiyon kapması vardır. Fırçalama ve diğer ağız bakım işlemlerinin yapılmaması sonucu ortaya çıkan plaklar zamanla temizliği yapılamayacak noktalara ulaşır.

Buralarda uzun süre bekleyen kalıntılarda önce iltihaplanmaya daha sonrada kanama ve şişmeye neden olur. Yetersiz beslenme, hormonal değişiklikler ve diğer diş eti hastalıklarından doğan sorunlarda ileri seviyelerde diş eti şişmesine neden olmaktadır.

Diş Eti Şişmesine Tanı Koyma

Yüksek oranda basit tedavilerle kısa sürede tedavisi yapılan diş eti şişmelerinde, düzenli fırçalama ve basit ilaçlar kısa sürede olumlu sonuç vermektedir. Doktora gitme zorunluluğu doğduğunda ise diş eti şişmesinin neden ve nasıl ortaya çıktığı detaylı şekilde önce gözle sonrada bazı testlerle incelenir. Bu aşamada doktorların sorduğu sorulara doğru cevap vermek hastalığın ne seviyede olduğunu ve nasıl bir tedavi izleneceğini belirlemek açısından önemlidir.

Diş Eti Tedavisi

Öncelikle sorunun tam olarak teşhis edilmesi gereken diş eti şişmesi tedavilerinde, tedavinin doktorlar tarafından yapılması için 15 günü geçmesi ve evde yapılan işlemlerle sonuç alınmamış olması gerekir. Hastalığın seviyesine göre, gargara, sıcak kompres, düzenli fırçalama, dil temizliği, oral antibiyotik kullanımı yapılan diş eti şişmelerinde iltihaplanma boyutu arttığında cerrahi müdahale yapılmaktadır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.