Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer? Evde Antibiyotiksiz Bitkisel Tedavi

Diş eti iltihabı, diş etlerinizdeki, kızarıklık ve şişlik (iltihaplanma) şeklinde görülen, diş etinizin bir parçası olan yaygın ve hafif bir diş eti hastalığıdır (Periodontal hastalık). Gingiviti (diş eti iltihabı) ciddiye almak ve derhal tedavisine başlamak önemlidir.

Diş eti iltihabı, Periodontitis ve diş kaybı olarak adlandırılan daha ciddi diş eti hastalığına yol açabilir. Hastanın ağrılı ve sancılı durumlarla karşılaşmasına neden olabilir. Diş eti iltihabının en yaygın nedeni ağız hijyeninin zayıf olmasıdır.

Günde en az iki kez fırçalama, günlük diş çekme ve düzenli diş muayenesi yapma gibi iyi ağız sağlığı alışkanlıkları, diş eti iltihabının önlenmesine ve daha sağlıklı dişlere sahip olmaya yardımcı olabilir.

Dişlerde ağrıya ve ağız hareketlerinde zorlanmaya sebep olan bakteriyel bir rahatsızlıktır. Bakteriyel enfeksiyonlar diş etinde rahatsızlıklara yol açar. Eğer gerekli işlemler yapılmazsa diş kaybına sebep olabilecek kadar ciddi sonuçlar doğurabilir. Diş etinin tedavi edilmemesi, periodontitis adı verilen ciddi bir rahatsızlığa sebep olabilir.

Diş Eti İltihabının Belirtileri Nelerdir?

Sağlıklı diş etleri sıkı, açık pembe ve dişlerin etrafına sıkıca tutunur bir görünüme sahip olmalıdır. Diş eti iltihabının yaygın görülen bazı belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Diş etlerinin şişmiş bir görünüme sahip olması veya kabarık bir hal alması
 • Diş etlerinin gölgeli kırmızı bir görünüme sahip olması veya koyu kırmızı bir renk alması
 • Dişleri fırçalarken veya dişlerinize diş ipi çekerken diş etlerinin kolayca sarkan bir hal alması
 • Yoğun bir şekilde ağız bölgesinde ağız kokusu oluşumu
 • Diş etlerinin daha hassas bir hal alması ve buna bağlı aşırı ağrıların meydana gelmesi
 • Diş etlerinin basık bir hal alarak kişilerde huzursuz ve ağrılı durumların meydana gelmesi
 • Diş etinin geriye doğru çekilmesi
 • Beyaz renkli iltihaplar
 • Dişlerde meydana gelen sallanma hareketleri
 • Ağızda oluşan kötü kokular
 • Sıcak ve soğuğa karşı oluşan hassa durumlar
 • Diş fırçalama esnasında oluşan kanamalar

Bunlar diş eti iltihabının yaygın belirtileridir.

Diş Eti İltihabına Sebep Olan Durumlar Nelerdir?

Ağız bakımına, diş bakımına özen gösterilmemesi iltihaba sebep olan başlıca etkendir. Sağlıksız ve yetersiz beslenmek de bu iltihapların sebebi olabilir. Ayrıca bazı hastalıklardan dolayı oluşan enfeksiyonlarda diş etine etki edebilir. Bunun yanında sigara kullanmakta diş etinde iltihaba sebep olan durumlardan biridir.

Aynı zamanda hamilelik sırasında oluşan hormonal durumlar da bu sebepler arasında sayılabilir. Şeker hastalığı da yine bu sebepler içerisinde gösterilebilir. Diş yapısının bozuk olması, dişlerin çarpık bir yapıda bulunması iltihap oluşumuna sebep olan diğer sebeplerden biridir.

Diş Hekimine Ne zaman Başvurmak Gerekir?

Diş eti iltihabında herhangi bir belirti ve semptom fark ederseniz, diş hekiminizden randevu alın. Bakımını ne kadar çabuk yaparsanız, diş eti iltihabından gelen zararı tersine çevirme ve Periodontitis’e doğru ilerlemesini önleme şansınız o kadar artar.

Komplikasyonlar

Tedavi edilmeyen diş eti iltihabı, altta yatan dokuya ve kemiğe (Periodontitis) yayılan diş eti hastalığına ilerleyebilir, bu da diş kaybına yol açabilen çok daha ciddi sorunlara neden olabilir.

Kronik diş eti iltihabının solunum yolu hastalığı, diyabet, koroner arter hastalığı, inme ve romatoid artrit gibi bazı sistemik hastalıklar ile ilişkili olduğu düşünülmektedir.

Bazı araştırmalar, Periodontitis için sorumlu olan bakterilerin kan dolaşımına diş eti dokusundan girebileceğini ve muhtemelen kalbinizi, akciğerinizi ve vücudunuzun diğer bölgelerini etkileyebileceğini göstermektedir. Ancak bunu doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Diş Eti İltihabının Tedavisi Nasıldır?

Tedavide en önemli kural ağız temizliğinin çok iyi yapılmasıdır. Genel olarak bu rahatsızlık belli bir tedavi uygulaması yapılmadan kendiliğinden iyileşebilir.

Bir tedavi yöntemi gerektirmiyor olmasa da ağız temizliğinin mutlaka yapılması gereklidir. Çünkü bu temizlik ile iltihap giderilebilir. Eğer iltihap uzun süre devam ediyorsa kesinlikle diş doktoruna gidilmelidir. Derinlemesine diş temizliği yapılır. Doktor daha sonra antibiyotik ilaçlar ile tedaviyi uygular. Ancak bu durumda işe yaramazsa son olarak çare ameliyat yöntemidir.

Diş Eti İltihabı Dişi Etkiler mi?

Eğer iltihap kendiliğinden iyileşmeyip uzun süre devam ederse bur durum diş kaybına sebep olabilir.

Diş Eti İltihabına İyi Gelen Bitkiseller Nelerdir?

Yeşil çay, Hindistan cevizi yağı, Papatya çayı, fesleğen çayı, karanfil, karabaş otu, nane, ada çayı gibi bitkiseller iltihaplara iyi gelebilir.

Diş Eti İltihabı Nasıl Önlenebilir?

En başta dişlerin mutlaka günde iki defa fırçalanması gerekir. Düzenli bir şekilde diş doktoruna kontrole gidilmelidir. Dengeli ve sağlıklı beslenmekte diş eti iltihaplarını öneyebilir. Dişler, diş ipiyle temizlenmelidir.

Diş Eti İltihabı Antibiyotikle Geçer Mi? 

Doktorunuzun verdiği diş eti iltihabı reçeteli ilacı ile tedavi ederseniz iltihabınızı azaltacaktır.

Diş Eti İltihabı Tuzlu Su İle Geçer Mi?

Tuzlu su ile ağzınızı 20-30 saniye gargara yaparsanız ve bunu 3-4 defa tekrarlarsanız tuzlu su dişinizdeki şişliği ve kanama etkisini azaltacaktır. Bu sayede diş eti iltihabınızı tuzlu su ile daha etkisiz hale getireceksiniz

Karbonat Diş Eti İltihabına İyi Gelir mi?

Diş eti iltihabına karbonatın genel olarak iyi geldiği bilinir. Diş etlerinize karbonat sürüp 30 dakika beklerseniz diş etleriniz daha güçlü ve sağlıklı olacaktır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.