Dişler Neden Çürür? Diş Çürümesi Nasıl Durdurulur?

Diş çürükleri ağrıya, ağız kokusuna ve tedavi edilmediği müddetçe diş kaybına neden olabilir. Her yaşta olabildiği gibi özellikle çocuklarda ve gençlerde görülür. Bunun için nelere dikkat edilmeli, nelerden kaçınılmalıdır?

Diş Çürümesi Nasıl Oluşur?

Diş çürümesi ağrılarla başlar ve tedavi edilmediğinde dişin içinde zamanla delik oluşmasına yol açar. Ağızda biriken bakteriler plak adı verilen bir durum oluşturur.

Dişlerde oluşan tartarlar diş minesine zarar vererek dişlerinizde çürük oluşmasına neden olur. Sonrasında lekeler ve diş delikleri göze çarpar. Bu durum tedavi edilmediğinde delik daha aşağılara inerek diş kaybına kadar uzanabilir. Bu oluşumu engellemek için diş hassasiyetine önem vermeliyiz.

Diş Çürümesi Önlenebilir mi?

Her hastalıkta olduğu gibi sağlığımızla ilgili gerekli kurallar yerine getirildiğinde diş çürümelerine engel olunabilir. Diş çürümesini önlemek için mutlaka her gün dişlerimizi temizlemeliyiz. Temizlenmeyen dişler plak oluşumuna neden olacaktır. Şekerli içecekler de diş çürümelerine neden olur.

Peki “Genç Yaşta Diş Çürümesi ve Bebeklerde Diş Çürümesi Neden Olur?”

Diş çürümesini önlemek için günde en az iki kez fırçalamak gerekir. Fırçalamaya destek vermek amacı ile diş ipleri ile diş aralarına giren parçaları çıkartıp plak oluşumunu engellemiş olursunuz. Ağız bakım suları ile de gargara yapabilirsiniz. Yiyecek tüketimlerinizde asitli, şekerli gıdalardan uzak durmanız diş çürükleri olasılığını azaltır. Sağlıklı beslenmekte diş yapısına oldukça etki eder.

Diş Çürümesinin Belirtileri Nelerdir?

Bazı durumlarda ister istemez çürük oluşumuyla karşılaşılabilir. Bunu dişlerde oluşan siyah veya kahverengi noktalardan anlayabilirsiniz. İçten çürüyen dişler ise sadece röntgen ile görülebilir. Oluşan ağız kokusu ile etkisini göstermeye başlar. Sonrasın tüketilen soğuk sıcak tüketimlerde sızlamalar olur. Sert bir yiyecek ısırıldığında da oluşan ağrı ya da diş eti kanamaları çürüme belirtileridir. Düzenli yapacağınız doktor kontrolleri ile diş çürüklerinin önüne geçmenize yardımcı olur.

Ağız kokusu ile başlayan ve tedavi edilmeyen bu durum ileriki zamanlarda tedavisi mümkün olmayan sonuçlar doğurarak diş kaybına neden olabilir. Beyaz tebeşir noktaları ile de görülebilen bu rahatsızlık şiddetli diş ağrılarına, iltihaplanmalara, enfeksiyonlara neden olabilir. Bu süreçte enfeksiyon ve iltihaplanma geçene kadar tedavi uygulanamadığından ilaç tedavisi uygulanır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.