Diclomec Plus

Bu yazımızda sizlere Diclomec isimli ilaç için fiyat bilgisi, ne için kullanıldığı ve kullanırken nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi bilgiler sunacağız. Ayrıca bu başlıkta Diclomec ve Diclomec Plus ilacına ait yan etkileri de bulabileceksiniz.

Nedir?

İçerisinde diklofenak dietilamonyum ve tiyokolşikosid gibi etken maddeleri içeren, jel veya krem formunda bir ilaçtır. Bölgesel olarak uygulanır ve steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçlar grubundadır.

Ne için kullanılır?

Diclomec Jel Ürün Ambalajı

Diclomec Plus, ezilme, burkulma gibi yumuşak doku travmalarının yanında spor yaralanmaları, kireçlenme ve yumuşak doku iltihabı gibi durumlarda da kullanılmaktadır. Omurga (Vertebral Kolon) ağrı durumları gibi durumlarda da reçete edilebilmektedir.

Kas, kiriş iltihabı ve eklem çevresindeki keselerde oluşan iltihap için de kullanılabilmektedir. Tabi burada belirtilen kullanım nedenlerinden ötürü de olsa hekiminize danışmadan hiç bir ilacı kullanmamanız gerekmektedir. Bu konuda lütfen son derece hassas olunuz.

Yan Etkileri Nelerdir?

Diclomec Plus isimli ilaç kullanılırken en sık karşılaşılan yan etkilerde; deri döküntüsü, egzema, kızarıklık, dermatit, kaşıntı gibi durumlardır. Eğer vücudunuzda herhangi bir kaşıntı, kızarıklık veya döküntü gibi bir durum oldu ise, hemen hekiminize başvurmanız önerilir. Lütfen yetkili sağlık kuruluşları haricinde, arkadaşlarınızın veya ailenizin tavsiyeleri ile ilaç almamaya özen gösteriniz.

Daha az görülen yan etkiler;

 1. Deride aşırı duyarlılık
 2. Kurdeşen (Ürtiker)
 3. Sıvı kabarcıklı deri döküntüsü
 4. Deri ve Mukoza üzerinde şişmeler
 5. Uyku ve ishal
 6. Mide ağrısı, bulantı ve kusma
 7. Hırıltı ve yeterli nefes alamama
 8. Göğüste sıkışma hissi
 9. Işığa aşırı duyarlılık

Diclomec Plus Nasıl Kullanılır?

Günde en fazla 3-4 kez kullanılması gereken Diclomec Plus, yalnızca deride harici kullanım içindir. Ağız yolu ile alınmaz, yutulmaz veya ağız içine sürülmez. Deri yüzeyinde ağrılı bölgeye yavaşça ovarak sürülmelidir.

Açık yaralara veya hasar görmüş, deforme olmuş ciltlere uygulanmamalıdır. Göz ve ağız ile temasından kaçınmalısınız. Gözünüzle veya ağzınızla temas ederse temiz ve bol su ile temizlenmesi gerekmektedir. Bu durumda doktorunuz veya eczacınız ile iletişim kurabilirsiniz.

Diclomec Plus’ı Herkes Kullanabilir mi?

Eğer:

 • Diklofenak’ a, tiyokolşikoside veya DİCLOMEC PLUS’ m bileşiminde bulunan yardımcı maddelerden herhangi birine karşı (yardımcı maddeler listesine bakınız) aleıjiniz var ise,
 • Asetilsalisilik asit (ağrı kesici bir ilaç) veya ibuprofen gibi diğer steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçlar ile hırıltılı ya da kısa nefes alma (astım atağı), sıvı kabarcıklı deri döküntüsü ya da kurdeşen veya burun akıntısı gibi şikayetleriniz oluyorsa,
 • Kas veya kasların görev yapamaması (kasılamaması) durumu varsa,
 • Kanama probleminiz varsa veya antikoagülan adı verilen kanı sulandıran bir ilaç kullanıyorsanız,
 • Gebelik ve emzirme döneminde iseniz,
 • 15 yaşın altında iseniz bu ilacı kullanmayınız.

DICLOMEC PLUS Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Eğer:

 • Geniş alanlara uygulanacaksa veya uzun süreli tedavi amacıyla kullanacaksanız,
 • Uzun süreli kullanmanız durumunda (aşırı duyarlık meydana gelebilir).

Bu uyarı geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

DICLOMEC PLUS İle Birlikte Yiyecek ve İçecek Tüketimi

Belirtilen ilaç ile birlikte tüketilmesi sakıncalı olan yiyecek ve içecekler nelerdir? Ne yemeli veya ne yememeliyiz?

Hamilelik (Gebelik) veya Emzirme Döneminde Kullanılabilir mi?

Etken Maddesi Nedir?

Bu ilaç Propilen glikol içerdiğinden ciltte iritasyona neden olabilir. Bu madde hakkında daha fazla bilgi almak için wikipedia.org/wiki/Propylene_glycol adresini ziyaret edebilirsiniz.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Kullanılır mı?

Herhangi bir etkileşim bildirilmemiştir. Diğer ilaçlar ile birlikte kullanmadan önce doktorunuza başvurmanız şiddetle tavsiye edilir. Ayrıca diğer ağrı kesicilere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.