Diane 35 Fiyat ve Yan Etkileri

Androj enler deride kıl gelişimini ve yağ bezlerini uyaran hormonlardır. Çok fazla androjen üretimi olduğunda veya androjen etkisine duyarlıysanız, yağ bezleri çok fazla sebum üretebilir. Bu durum yağ bezlerini bloke edebilir ve böylece enfeksiyon gelişebilir, iltihaplı akne noktalan oluşabilir. Diane 35 androj enlerin cildinizi etkilemesini durdurur ve üretilen androjen miktarını azaltır.

Diane 35 21 günlük bir doğum kontrol hapıdır; 21 gün boyunca her gün bir draje alınır ve sonraki 7 gün boyunca hiç draje alınmaz.

Diane 35 Klamidya (cinsel yolla bulaşan bakteri) veya HIV enfeksiyonu (AIDS) ve diğer cinsel yolla geçen hastalıklara karşı koruma sağlamaz. Bu tip hastalıkların bulaşması ancak kondomlar ile önlenebilir.

Diane 35 Fiyatı Ne Kadar?

Diane 35 2021 güncel fiyatı 20 TL’dir Diane doğum kontrol hapını eczanelerden alabilirsiniz.

Diane 35 Hamileliği Engeller mi?

Doğum kontrolü hapı olsa bile bu sonuç %99’dur ancak size %100 hamileliği engeller diyemeyiz.

Doğum kontrol hapları kusursuz olarak ve uygun bireylerde kullanıldıklarında % 0,3, hatalı kullanımlarında ise % 8 başarısızlık ihtimaline (gebelik şansı) sahiptir. Yani bu ilaçlar ne kadar düzgün kullanılırlarsa kullanılsınlar her yöntem gibi başarısızlık (gebe kalma ihtimali) riski vardır.

Diane 35 Kullanırken Hamile Kalınır mı?

Dinae 35 kısırlığa veya kansere neden olan bir ilaç değildir ve adet düzensizliği olan bayanlarda sık kullanılır. Sizin adet düzensizliğiniz muhtemelen hormonal bir dengesizliğe bağlı, bu nedenle gerekli tetkikleri yaptırmak için doktora başvurmalısınız.

İlacı düzenli olarak kullandıysanız gebe kalma olasılığınız oldukça düşük ve gebelik önleyici etki hapa ara verilen bir haftalık arada da geçerlidir.

Diane 35 Nasıl Kullanılır?

Doktorunuz yüzünüzdeki veya vücudunuzdaki akne ya da aşın kıllanma için tedavi olarak Diane 35’i seçmiştir. Bununla birlikte, Diane 35 doğum kontrol etkisi de gösterdiğinden, doğum kontrol için Diane 35’e güveniyorsanız, aşağıdaki tavsiyeleri dikkate almanız önemlidir.

Diane 35’i sadece akne ve aşırı kıllanma için kullanıyorsanız da bu tavsiyeye uyabilirsiniz, ancak emin değilseniz doktorunuza danışınız.

21 gün boyunca her gün Diane 35 kullanın.

Diane 35, her birinde haftanın bir günü işaretlenmiş olan 21 drajeden oluşan blister halinde sunulur.

Drajeleri her gün aynı saatte alın.

Haftanın doğru gününün işaretlendiği drajeyi alarak başlayın.

Blister üzerindeki ok yönünü takip edin. 21 hapın tamamı bitene kadar her gün bir draje alın.

Her drajeyi bütün olarak yutun; isterseniz suyla birlikte içebilirsiniz. Drajeyi çiğnemeyiniz.

Sonra yedi gün drajeye ara verin.

Bbsterdeki 21 drajenin tamamını aldıktan sonra, draje alımına yedi gün ara verin. Bbsterdeki son drajeyi aldıktan birkaç gün sonra, adet kanamasına benzer bir çekilme kanaması olması gerekir. Bu kanama bir sonraki pakete başlamanız gereken zamanda kesilmemiş olabilir.

Gebeliği önlemek için bu ilaca güveniyorsanız, Diane 35’i her zaman burada belirtildiği şekilde kullanın. Drajeleri doğru şekilde aldığınız ve sonraki pakete zamanında başladığınız sürece, draje alımına ara verdiğiniz yedi günlük dönemde ilave doğum kontrol yöntemi kullanmanıza gerek yoktur. Emin olmadığınız bir durum olduğunda doktorunuza danışınız.

Sekizinci günde yeni pakete başlayınız. Draje almadığınız yedi günlük süreden sonra yeni pakete başlayın (sekizinci günde) kanamanız devam ediyor olsa dahi böyle yapmalısınız. Yani, paketteki son drajeyi Cuma günü aldıysanız sonraki paketin ilk drajesini izleyen haftanın Cumartesi günü almanız gerekir. Sonraki pakete mutlaka zamanında başlayın.

Diane 35’i doğru kullandığınız sürece, her yeni pakete haftanın aynı gününde başlamanız gerekir.

Diane 35’ye yeni başlayanlar veya ara verdikten sonra yeniden başlayanlar

Başka bir doğum kontrol hapından Diane 35’e geçiş yapılması

21 günlük bir doğum kontrol hapı kullanıyorsanız: Önceki paket bittikten sonraki gün Diane 35’e başlayın. İlk drajenin alınmasıyla birlikte doğum kontrolü başlamış olacaktır. İlk Diane 35 paketini kullanırken kanamanız olmayacaktır. İlk paketin bitiminden sonra kanama başlayacaktır.

28 günlük bir doğum kontrol hapı kullanıyorsanız: Son aktif hapı aldıktan sonraki gün Diane 35 kullanmaya başlayın. İlk drajenin alınmasıyla birlikte doğum kontrolü başlamış olacaktır. İlk Diane 35 paketinin sonuna kadar kanama olmaması gerekir.

Sadece progestojen içeren bir yöntemden geçiş: Kanamanın başladığı gün, o gün yalnızca progesteron içeren doğum kontrol hapını almış olsanız dahi, Diane 35’e başlayın. Doğum kontrolü hemen başlamış olacaktır.

Düşük veya kürtaj sonrası Diane 35’ye başlama

Gebeliğin ilk üç ayında düşük yaptıysanız veya kürtaj olduysanız, doktorunuz Diane 35 kullanımına hemen başlamanız gerektiğini söyleyebilir. Bunun anlamı ilk drajenin alınmasıyla birlikte doğum kontrolü başlamış olacağıdır.

Gebeliğinizin ilk üç ayından sonra düşük yaptıysanız veya kürtaj olduysanız, doktorunuza danışınız. Kısa bir süre için ilave bir doğum kontrol yöntemi (mesela kondom) kullanmanız gerekebilir.

Doğumdan sonra doğum kontrolü

Yeni doğum yaptıysanız, tamamen ayağa kalkmış olmanız kaydıyla, doktorunuz doğumdan 21 gün sonra Diane 35 kullanmaya başlamanızı önerebilir. Adet dönemini beklemenize gerek yoktur. Diane 35’ye başlayana kadar ve draje aldığınız ilk 7 gün boyunca kondom gibi ilave bir doğum kontrol yöntemi kullanmanız gerekecektir.

Diane 35, emzirirken kullanılmamalıdır.

Diane 35, bir miktar su ile alınmalıdır.

Doktorunuz Diane 35 ile tedavinizin ne kadar süreceğini size bildirecektir.

Çocuklarda Kullanımı İlk adet görmeden sonra endikedir.

Yaşlılarda kullanımı yoktur. Menopozdan sonra endike değildir.

Diane 35 Adetin Kaçıncı Günü Başlanır?

Diane adetin ilk günü başlanmalıdır ancak ilk 2-3 günü içinde de başlanabilir ve her gün aynı saatlerde bir tane alınarak kutu bitene kadar devam edilir.

İlk Diane 35 drajesi bir sonraki adet döneminizin ilk gününde alınmalıdır. Bu şekilde başladığınızda, ilk drajenin alınmasıyla birlikte doğum kontrolü başlamış olacaktır.

Böbrek ve Karaciğer Yetmezliği Hastalarında Diane 35 Kullanımı

Karaciğer yetmezliği: Diane 35 şiddetli karaciğer hastalıkları olan kadınlarda kullanılmamalıdır.

Böbrek yetmezliği: Diane 35 böbrek yetmezliği olan hastalarda özel olarak araştırılmamıştır. Mevcut veriler bu hastaların tedavisinde bir değişiklik yapılmasını ileri sürmemektedir.

Eğer Diane 35’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Doz Aşımı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Aşın dozda kullanımında bulantı, kusma veya hafif vajinal kanama görülebilir. Eğer sizde bu belirtiler varsa doktorunuza başvurunuz.

Diane 35’ten kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Diane 35 Kullanmayı Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

Bir drajenin unutulması

Drajeyi almayı unutmanızın üzerinden 12 saatten daha az zaman geçtiyse drajeyi hemen alın. Sonraki drajeleri de her zamanki gibi almaya devam edin. Bu, bir günde iki draje almak anlamına gelebilir.. Endişelenmeyiniz, korunmanızda azalma olmaz.

Drajeyi almayı unutmanızın üzerinden 12 saatten fazla zaman geçtiyse veya birden fazla drajeyi almayı unuttuysanız gebeliğe karşı korunmanızda azalma olabilir.

 • Aynı anda iki draje almanız anlamına gelse bile, son unuttuğunuz drajeyi hatırlar hatırlamaz alın. Unutmuş olduğunuz daha önceki drajeleri pakette bırakın.
 • Sonraki yedi gün boyunca her zamanki gibi her gün bir draje almaya devam edin.
 • Bu yedi günlük süre içinde paketin sonuna gelirseniz, yedi günlük ara vermeden bir sonraki pakete devam edin. İkinci paketteki drajeler bitene kadar büyük ihtimalle kanama meydana gelmeyecektir ama endişelenmeyin. İkinci paketteki drajeleri bitirdiyseniz ve kanama yoksa başka bir pakete başlamadan önce bir gebelik testi yapın.
 • Bir drajeyi almayı unuttuktan sonra yedi gün boyunca kondom gibi ilave bir doğum kontrol yöntemi kullanın.
 • İlk hafta içinde paketten bir veya daha fazla draje kullanmayı unutursanız (1-7 gün içinde) ve o hafta cinsel ilişkiye girdiyseniz, gebe olma ihtimaliniz söz konusu olur. En kısa sürede doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bir paketteki drajelerden herhangi birini almayı unutursanız ve ilk drajesiz dönemde kanama olmazsa, gebelik ihtimalini dikkate almalısınız.

Doktorunuzla iletişime geçin ya da bir gebelik testi yapın.

Yeni paket drajelere başlamada gecikirseniz veya yedi günden fazla ara verirseniz, gebeliğe karşı korumanız olmayabilir. Son yedi gün içerisinde cinsel birleşme yaşadıysanız, doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Ayrıca yedi gün süreyle, kondom gibi ekstra bir doğum kontrol yöntemi kullanmanız gerekebilir.

Kayıp draje

Bir drajeyi kaybederseniz,

I. alternatif kaybettiğiniz draje yerine paket üzerindeki son hapı alın. Sonra diğer tüm drajeleri gereken günlerinde alın. Döngünüz normalden bir gün kısa olacak, ancak gebeliğe karşı korunmanız etkilenmeyecektir. Yedi günlük drajesiz dönemin ardından, yeni bir başlangıç gününüz olacaktır (eskisinden bir gün önce)

II. alternatif Döngünüzün başlangıç gününü değiştirmek istemiyorsanız, fazladan bir paketiniz varsa o paketten bir hap alabilirsiniz. Sonra geçerli paketinizdeki diğer tüm drajeleri her zamanki gibi alın. Başka drajeleri de kaybedebilme ihtimalinize karşı açmış olduğunuz yedek paketi saklayabilirsiniz.

Hasta veya ishal olduğunuzda

Hastaysanız (kusmanız varsa) veya ağır ishaliniz varsa, vücudunuz içtiğiniz drajeden her zamanki dozu akmayabilir. Diane 35 aldıktan 12 saat sonra daha iyi hissediyorsanız, “Kayıp draje” bölümündeki talimatları izleyin ve bir başka draje alın.

Diane 35 aldıktan 12 saatten uzun bir süre sonra halen hastaysanız veya ishaliniz devam ediyorsa, “Bir drajenin unutulması” bölümüne bakınız.

Mide bozukluğunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza söyleyin. Doktorunuz farklı bir doğum kontrol yöntemi kullanmanızı önerebilir.

Bir adet kanamasının atlanması gebe olabilir misiniz?

Bazen çekilme kanaması meydana gelmeyebilir. Bu durum, gebe olabileceğiniz anlamına gelebilse de, drajeleri doğru şekilde kullandıysanız genellikle pek olası değildir. Bir sonraki paketinize normal zamanında başlayın. Gebe kalma riskiniz olduğunu düşünüyorsanız (örneğin, draje almayı unuttuysanız veya başka ilaçlar kullandıysanız) ya da ikinci kanama da olmamışsa, gebelik testi yapmanız gerekir. Bu testleri eczaneden satın alabilir veya doktorunuza başvurabilirsiniz. Gebeyseniz Diane 35 almayı bırakınız ve doktorunuza başvurunuz.

Diane 35 ile tedavi sonlandırlıdığında oluşabilecek etkiler

Diane 35 kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Diane 35 Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

Herhangi bir tıbbi sorununuz veya hastalığınız varsa doktorunuza söyleyiniz.

Aşağıdaki durumlardan herhangi biri sizin için geçerliyse Diane 35 kullanmaya başlamadan önce bunu doktorunuza bildiriniz. Bu durumda doktorunuz farklı bir tedavi almanızı tavsiye edebilir:

 • Eşzamanlı olarak başka bir hormonal doğum kontrol yöntemi kullanıyorsanız,
 • Gebe iseniz veya gebe olduğunuzdan şüpheleniyorsanız,
 • Emziriyorsanız,
 • Meme kanseri iseniz veya önceden meme kanseriniz varsa,
 • Bacağınızda (tromboz), akciğerlerinizde (pulmoner embolizm) veya vücudunuzun diğer bir bölgesinde kan pıhtısı varsa (veya önceden olduysa),
 • Gelecekte kalp krizi göstergesi olabilecek bir hastalığınız (örn. göğüste şiddetli ağrıya neden olan anjina pektoris) ya da mini-inme (geçici iskemik atak) varsa (veya önceden olduysa),
 • Serebravasküler kaza bulgusu veya öyküsü varsa (Kalp krizi veya inme varsa veya daha önceden geçirdiyseniz),
 • Atardamarlarda kan pıhüsı oluşma riskini artırabilecek bir hastalığınız varsa. Bu durum, aşağıdaki hastalıklar için geçerlidir:

Kan damarlarınızı etkileyen diyabet (şeker hastalığı)

Çok yüksek tansiyon

Kanınızdaki yağ düzeyinin çok yüksek olması (kolesterol veya trigliserid))

 • Toplardamar veya atardamarlarınızda kan pıhtılaşması ile ilgili kalıtsal veya edinilmiş yatkınlığınız varsa (öm. Aktifleşmiş protein C (APC) direnci, antitrombin-III eksikliği, protein C eksikliği, protein S eksikliği, Hiperhomosisteinemi ve antifosfolipid antikorlan (antikardiyolipin antikorlan, lupus antikoagülanı))
 • Görme bozuklukları ile birlikte migreniniz varsa (veya önceden olduysa)
 • Herhangi bir zamanda şiddetli karaciğer hastalığınız olduysa ve doktorunuz karaciğer testlerinizin henüz normale dönmediğini söylediyse
 • Karaciğer tümörü varlığı ya da hikayeniz varsa,
 • İlacın içerdiği maddelerden birine karşı aleıjiniz varsa.

Bu koşullardan herhangi biri ilacı ilk kullandığınızda başınıza gelirse derhal kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışınız.

Diane 35 erkeklerde kullanılmaz.

Diane 35 Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Kullanım süresi

Belirtilerin hafiflemesine kadar geçen süre en az üç aydır. Tedaviyi sürdürme ihtiyacı, tedavi eden doktor tarafından düzenli olarak değerlendirilmelidir.

Kullanmaya başlamadan önce veya kullanma devam etme kararı verirken Diane 35 kullanımının faydalannı ve risklerini anlamanız önemlidir. Diane 35 çoğu sağlıklı kadın için uygun olsa da herkes için uygun bir seçenek olmayabilir.

Bu kullanma talimatında belirtilen hastalıklardan veya risk faktörlerinden herhangi birine sahipseniz, doktorunuzu bilgilendirin.

Diane 35 kullanmaya başlamadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Diane 35’i almaya başlamadan önce doktorunuz sizin ve yakın akrabalannızın sağlık geçmişi hakkında bazı sorular soracaktır. Doktorunuz aynı zamanda tansiyonunuzu ölçecektir ve gebe olma olasılığınızı kontrol edecektir. Meme muayenesi gibi başka kontroller de yapılması gerekebilir, ancak bunlar yalnızca gerekliyse ve özel birtakım durumlar söz konusuyla yapılır.

 • Doktorunuz genellikle diğer bir Diane 35 reçetesi gerektiğinde düzenli kontroller yaptırmanızı isteyecektir.
 • Düzenli olarak servikal smear testi (rahim ağzı kanser tarama testi) yaptırmaya gitmelisiniz.
 • Her ay değişiklik olup olmadığını anlamak için meme uçlannızı ve memelerinizi kontrol ediniz, cildinizde çukurlaşma veya yumru gibi tuhaf bir şey fark ettiğiniz takdirde doktorunuzu söyleyiniz.
 • Kan tetkiki yapılması gerektiğinde doktorunuza veya laboratuvar personeline Diane 35 kullandığınızı bildiriniz, çünkü bu tip ilaçlar bazı testlerin sonucunu etkileyebilmektedir.
 • Bir ameliyat geçirmeniz gerektiğinde, doktorunuzun bu hapı kullandığınızı bilmesi gerekir. Operasyondan 4 ila 6 hafta kadar önce Diane 35 kullanımını bırakmanız gerekebilir. Bunun nedeni kan pıhtısı riskini azaltmaktır. Doktorunuz Diane 35’i yeniden ne zaman kullanmaya başlayabileceğinizi size söyleyecektir.
 • Diane 35 kullanmayı bırakmanız gerekirse, eğer doğum kontrolü için Diane 35’ye güveniyor iseniz, diğer bir doğum kontrol yöntemi (öm. kondom) kullanmayı unutmayınız.

Doktorunuza danışmanızı gerektiren durumlar

Kan pıhtısıyla ilgili olası bir belirtiyle karşılaşırsanız, ilacı bırakınız ve derhal doktorunuzla görüşünüz. Bu belirtiler “Kan pıhtıları (Tromboz)” başlığı albnda ve “4. Olası yan etkiler nelerdir?” bölümünde açıklanmaktadır.

Diane 35 aynı zamanda doğum kontrol hapı olarak da etki gösterir. Sizin ve doktorunuzun normalde oral hormonal doğum kontrol haplarının güvenli kullanımı için geçerli olan tüm hususlan dikkate alması gerekir.

Kan pıhtılan (Tromboz)

Diane 35 kan pıhtısı oluşum riskinizi artırabilir. Diane 35 kullanıyor olmanız kan pıhüsı gelişme riskini Diane 35 veya herhangi bir doğum kontrol hapı kullanmayan kadınlara kıyasla yalnızca hafif oranda artırabilir. Her zaman tam iyileşme sağlanamayabilir ve olgulann %1-2’si ölümcül olabilir.

Toplardamar içi kan pıhtıları

Bir toplardamarda kan pıhtısı gelişmesi (venöz tromboz olarak bilinir) damarın tıkanmasına neden olabilir. Bu durum bacak, akciğer (akciğer embolisi) veya herhangi bir diğer organdaki bir damarda meydana gelebilir.

Kombine hap kullanımı, kadınlarda bu tip pıhü gelişmesine ilişkin riski herhangi bir kombine hap kullanmayan kadınlara kıyasla artınr. Bir damar içinde kan pıhtısı gelişme riskinin en yüksek olduğu dönem hapın kullanılmaya başlandığı ilk yıldır. Söz konusu risk, gebelik sırasında kan pıhtısı gelişmesine ilişkin risk kadar yüksek değildir.

 • Diane 35 kullanmayan ve doğum kontrol hapı almayan ve gebe olmayan 100.000 kadından yaklaşık 5 ila 10’unda bir yıl içinde kan pıhtısı oluşacaktır.
 • Diane 35 kullanan veya doğum kontrol hapı alan 100.000 kadından yaklaşık 40’unda bir yıl içinde kan pıhtısı oluşacaktır.
 • Gebe olan 100.000 kadından yaklaşık 60’ında bir yıl içerisinde kan pıhtısı oluşacaktır.

Kombine hap kullananlarda damar içinde kan pıhtısı oluşmasına ilişkin risk aşağıdakilerle birlikte daha da artar:

 • İlerleyen yaş;
 • Sigara kullanımı.

35 yaşından büyükseniz, Diane 35 gibi bir doğum kontrol hapı kullanırken sigarayı bırakmanız önemle tavsiye edilir

 • Yakın bir akrabanızda genç yaşta bacak, akciğer veya diğer bir organda kan pıhüsı olduysa;
 • Aşırı kiloluysanız;
 • Operasyon geçirmeniz gerektiğinde veya yaralanma ya da hastalık nedeniyle ayaklarınızı uzun süre yere basmayacaksanız veya bacağınız alçıdaysa;
 • Polikistik över sendromunuz (yumurtalıklarda oluşan kistler) varsa;
 • Yakın zamanda doğum yaptıysanız;
 • Sistemik lupus eritematozus (eklem ağrıları ve deri döküntülerine sebep olan bir hastalık), Crohn Hastalığı (kronik iltihabi bağırsak hastalığı) veya ülseratif kolit (kalın barsağın iltihaplı bir hastalığı) gibi birtakım nadir tıbbi sorunlarınız varsa;
 • Orak hücreli anemi (kalıtsal kan hastalığı) hastasıysanız

Bunlardan herhangi biri sizin için geçerliyse tedavinizin kesilmesi gerekebileceğinden, Diane 35 kullandığınızı doktorunuza söylemeniz önemlidir. Doktorunuz ameliyattan veya hareketsiz kalmanızdan haftalar önce Diane 35 kullanmayı bırakmanızı söyleyebilir. Doktorunuz ayağa kalktığınızda ne zaman yeniden Diane 35 kullanmaya başlayabileceğinizi de söyleyecektir.

Atardamar içi kan pıhtıları

Bir atardamar içinde kan pıhtısı oluşması ciddi sorunlara yol açabilir. Örneğin, kalpteki atardamarlardan birinde kan pıhtısı oluşması kalp krizine yol açabilir, bunun beyinde olması inmeye neden olabilir.

Kombine hap kullanımı atardamarlarda pıhtı oluşmasına ilişkin riskte artışla ilişkilendirilmiştir. Bu risk aşağıdaki durumlarda daha da artar:

 • İlerleyen yaş;
 • Sigara kullanımı. 35 yaşından büyükseniz, Diane 35 gibi bir hormonal doğum kontrol hapı kullanırken sigarayı bırakmanız önemle tavsiye edilir
 • Aşırı kiloluysanız;
 • Yüksek tansiyonunuz varsa;
 • Yakın bir akrabanızda genç yaşta kalp krizi veya inme geliştiyse;
 • Kanınızdaki yağ düzeyi yüksekse (kolesterol veya trigliseridler);
 • Migreniniz varsa;
 • Kalp rahatsızlığınız varsa (kapak hastalığı, ritim bozukluğu);
 • Polikistik över sendromunuz (yumurtalıklarda oluşan kistler) varsa;
 • Diyabetiniz (şeker hastalığı) varsa;
 • Sistemik lupus eritematozus (eklem ağrıları ve deri döküntülerine sebep olan bir hastalık) gibi birtakım nadir übbi sorunlarınız varsa;
 • Orak hücreli anemi (kalıtsal kan hastalığı) hastasıysanız.

Kan pıhtılarıyla ilgili belirtiler

Aşağıdakiler gibi kan pıhtısıyla ilgili olası bir belirtiyle karşılaşırsanız, ilacı kullanmayı bırakın ve derhal doktorunuzla görüşünüz:

 • Alışılmadık ani öksürük;
 • Sol kola yayılan ya da yayılmayan şiddetli göğüs ağrısı;
 • Soluksuzluk;
 • Şiddetlenen migren ya da alışılmadık, uzun süren, şiddetli baş ağrısı;
 • Kısmi veya tam körlük ya da çift görme;
 • Peltek konuşma veya konuşma bozukluğu;
 • Duyma, koku alma, tat alma duyularında ani değişiklikler;
 • Baş dönmesi veya bayılma;
 • Vücudun herhangi bir bölgesinde güçsüzlük veya uyuşma;
 • Karın bölgesinde şiddetli ağrı;
 • Bacaklardan birinde şiddetli ağrı veya şişme.

Kan pıhtısı oluştuktan sonra, her zaman tam iyileşme olmayabilir. Nadiren kalıcı ciddi yeti kaybı ortaya çıkabilir veya kan pıhtısı ölümcül olabilir.

Doğumdan hemen sonra kadınlarda kan pıhtısı riski artar, bu nedenle doğumdan ne kadar sonra Diane 35 kullanmaya başlayabileceğinizi doktorunuza danışmaksınız.

Şiddetli depresyon, şiddetli alerjik reaksiyon, kalıtsal anjiyoödemde (vücut bölgelerinde şişme) kötüleşme, meme kanseri veya rahim ağzı kanseriyle ilgili belirtiler ya da ciddi karaciğer (belirti ve işaretler “4. Olası yan etkiler nelerdir?” bölümünde açıklanmıştır.) sorunlarıyla karşılaşmanız halinde derhal doktorunuza danışmaksınız.

Diane 35 ve kanser

Yüksek doz kombine doğum kontrol hapları uzun süreyle kullanıldığında yumurtalık ve rahim kanseri riskini azaltıyor olmakla birlikte, Diane 35 gibi düşük doz östrojen-progesteron içeren doğum kontrol haplarının da aynı koruyucu etkileri gösterip göstermediği tam olarak bilinmemektedir. Buna karşın, Diane 35 kullanımı rahim ağzı kanserine ilişkin riski hafif derecede artırıyor gibi görünmektedir; ancak bunun nedeni Diane 35’den ziyade cinsel ilişkide kondom kullanılmaması olabilir. Tüm kadınlar düzenli olarak smear testi yaptırmalıdır.

Meme kanseri iseniz veya önceden meme kanseri tanısı aldıysanız, Diane 35 ya da diğer doğum kontrol haplarını kullanmamalısınız, zira bunlar meme kanseri riskini hafif ölçüde artırmaktadır. Bu risk Diane 35 kullanmaya devam ettikçe artar ancak bıraktıktan sonra yaklaşık 10 yıl içerisinde normale döner. Meme kanseri 40 yaş altı kadınlarda nadir olduğundan, Diane 35 kullananlarda veya yakın zamanda kullanmış olanlarda fazla meme kanseri olgusu azdır. Örneğin:

 • Hiç Diane 35 kullanmamış olan 10.000 kadının 35 yaşma gelene kadar meme kanseri olma ihtimali yaklaşık 16’dır.
 • Yirmili yaşların başında 5 yıl süreyle Diane 35 veya doğum kontrol hapı kullanmış olan 10.000 kadmınm35 yaşma gelene kadar meme kanseri olma ihtimali yaklaşık 17-18’dir.
 • Hiç Diane 35 kullanmamış olan 10.000 kadının 45 yaşma gelene kadar meme kanseri olma ihtimali yaklaşık 100’dür.
 • Otuzlu yaşların başında 5 yıl süreyle Diane 35 veya doğum kontrol hapı kullanmamış olan 10.000 kadınının 45 yaşma gelene kadar meme kanseri olma ihtimali yaklaşık 110’dur.

Aşağıdaki durumlarda meme kanserine ilişkin risk daha yüksektir:

Yakın bir akrabanızda (anne, kız kardeş veya büyükanne) meme kanseri öyküsü Ciddi derecede aşın kilolu olma

Memede çukurlaşma, meme uçlarında değişiklikler veya görünen ya da hissedilebilen yumru gibi herhangi bir değişiklik fark ederseniz en kısa sürede bir doktora başvurun.

Diane 35 kullanımı sarılık ve kanser olmayan karaciğer tümörleri gibi karaciğer hastalıkları ile de ilişkilendirilmiştir ancak bu durum nadirdir. Çok nadir olarak; Diane 35 uzun süre kullanan kadınlarda bazı karaciğer kanseri tipleri ile de ilişkilendirilmiştir.

Midenizde şiddetli ağrı veya cildinizde ya da gözlerinizde sararma (sarılık) meydana gelirse en kısa sürede bir doktora başvurunuz. Diane 35 kullanmayı bırakmanız gerekebilir.

Gebelik sırasında veya önceki doğum kontrol hapı kullanımıyla kötüleşebilen durumlar: Aşağıdaki durumların hem gebelik hem de bir KOK veya Diane 35 gibi östrojen/progesteron kombinasyonunun kullanımı ile meydana geldiği veya kötüleştiği bildirilmiştir.

Aşağıdakilerin herhangi birinin kullanım sırasında meydana gelmesi halinde, Diane 35’i bırakınız:

 • Kolestaz ile ilişkili sarılık ve/veya kaşıntı (pruritus)
 • Safra kesesi taşı
 • Sistemik lupus eritematozus (eklem ağrıları ve deri döküntülerine sebep olan bir hastalık)
 • Herpes gestationis (gebelik sırasında su toplamaya benzer döküntü)
 • Otoskleroza bağlı işitme kaybı
 • Orak hücreli anemi (kalıtsal kan hastalığı)
 • Renal disfonksiyon (böbrek işlev bozukluğu)
 • Herediter anjiyoödem (vücut bölgelerinde şişme)
 • Tek bir kadında gebelik sırasında veya önceki KOK ya da Diane 35 kullanımı sırasında kötüleşme gösterdiği bildirilen her türlü diğer durum.

Diane 35 bazı hastalıkların kötüleşmesine neden olabilir

Aşağıda sıralanan durumların bir kısmı Diane 35 kullanımıyla kötüleşebilir. Başka bir deyişle, sizin için daha az uygun olduğu anlamına gelebilir. Diane 35’yi yine de kullanabilirsiniz ancak daha dikkatli olmanız ve daha sık sağlık kontrolünden geçmeniz gerekir.

 • Sizde veya ailenizde yüksek tansiyon gibi kalp ya da dolaşımla ilgili sorun varsa/olduysa
 • Sizde veya ailenizde kan pıhtılaşması ile ilgili sorun varsa/olduysa
 • Migreniniz varsa/olduysa
 • Günümüzde veya geçmişte depresyon yaşıyorsanız/yaşadıysanız
 • Aşırı kilolu (obez) iseniz
 • Porfiri adı verilen kalıtsal hastalığınız varsa
 • Diyabet hastasıysanız
 • Pankreas iltihabınız (pankreatit) varsa veya pankreatit gelişmesine ilişkin riski artırabileceği için, sizde ya da ailenizde kandaki yağ düzeyinin yüksek olması (hipertrigliseridemi) ile ilgili öykü söz konusu ise
 • Yüzünüzde veya vücudunuzda kahverengi lekelenmeler (kloazma) varsa (bkz. ” Diane 35 ve solaryumlar ile bronzlaşma cihazları”)
 • Gebelik sırasında veya önceden doğum kontrol hapı ya da Diane 35 kullanırken kötüleşen bir hastalığınız varsa (bkz. Bölüm “4. Olası yan etkiler nelerdir?”)

Bu durumlardan herhangi birinin sizin için geçerli ise doktorunuza söyleyiniz. Ayrıca Diane 35 kullanmayı bırakmanız gerekebileceğinden, bu durumlardan herhangi birini bu ilacı kullanırken ilk kez yaşadıysanız veya bu durumlar kötüleşmiş ya da tekrarlamış ise doktorunuza belirtmeniz gerekir.

Diane 35 ve solaryumlar ile bronzlaşma cihazları

Bazı kadınlar aknelerden kurtulmak veya bronzlaşmak için solaryum kullanır. Bu, akne için pek faydalı bir tedavi yöntemi değildir. Diane 35 kullanırken solaryuma girmeyin veya bronzlaşma cihazı kullanmayın ve uzun süre güneşlenmekten kaçının. Bunların kullanımı ciltte lekelenme şeklinde renk değişikliğine neden olan kloazma riskini artırır (normal doğum kontrol hapları da bu riski artırır).

Adet periyotlarında değişiklikler

Adet kanamasının azalması: Bu durum olağan dışı değildir ve bazı kadınlarda olması beklenir.

Adet kanmamasının olmaması: Bazen adet kanaması hiç olmaz. Drajeler doğru olarak alındıysa hamilelik muhtemel değildir. Çekilme kanamasında aksama drajeye ara verilen dönemde gerçekleşirse, gebe olma ihtimalinize karşın doktorunuza danışınız.

Periyotlar arasında kanama: Düzensiz kanama (lekelenme veya ara kanama) özellikle kullanımın ilk aylarında ortaya çıkabilir. Bu nedenle, düzensiz kanamaların oluşumu ancak yaklaşık üç döngü süren adaptasyon döneminden sonra önem kazanmaktadır. Önceden düzenli olan döngüler sonrasında kanama düzensizlikleri ortaya çıktığı veya var olan düzensizlikler devam ettiği takdirde doktorunuza danışınız.

Diane 35 kesildikten sonra bazı kadınlarda özellikle önceden bu tip sorunları olanlarda amenore (adet görememe) veya oligomenore (adet gecikmesi) gelişebilir.

Bu uyanlar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Diane 35 Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Diane 35, hamilelikte kullanılmamalıdır. Diane 35 kullanımı sırasında hamilelik meydana gelirse kullanım durdurulmalıdır. Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, Diane 35, kullanmayı bırakmadan önce hamilelik testi yaparak durumdan emin olun.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza danışınız.

Emzirme Döneminde Diane 35 Kullanılabilir mi?

Diane 35, emzirirken kullanılmamalıdır.

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Diane 35 Etken Maddesi Nedir?

Diane 35, laktoz ve sukroz içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı tahammülsüzlüğünüz (intoleransınız) olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuza danışınız.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Diane 35 Kullanılır mı?

Diane 35 kullanırken aynı zamanda başka bir ilaç daha almanız gerektiğinde, doktorunuza, eczacınıza veya diş hekiminize Diane 35 kullandığınızı mutlaka söyleyiniz. Ayrıca, hormonal doğum kontrol haplarıyla birlikte alınıp alınamadığını öğrenmek için ilaçlannızla birlikte verilen kullanma talimatlannı da kontrol edin.

Ciltle ilgili bir tedavi için Diane 35 kullanıyorsanız, aynı zamanda diğer bir hormonal doğum kontrol hapı kullanmamalısınız.

Bazı ilaçlar kandaki Diane 35 düzeyini etkileyebilir ve normal etki göstermesini engelleyebilir, örneğin:

 • Epilepsi tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar
 • HIV ve Hepatit C Virüsü enfeksiyonlannın tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar (proteaz inhibitörleri ve non-nükleozid ters transkriptaz inhibitörleri)
 • Griseofulvin (bir mantar ilacı)
 • Bazı antibiyotikler (oral tetrasiklinler, rifampisin)
 • Bazı yatıştırıcılar (barbitüratlar)
 • St. John’s Wort (Sarı kantaron otu, bitkisel bir ilaç).

Bu ilaçlardan herhangi birini kullanmanız gerekiyorsa Diane 35 sizin için uygun olmayabilir ya da bir süre ilave bir doğum kontrol yöntemi kullanmanız gerekebilir. Böyle bir durum gerektiğinde ve süresinin ne kadar olacağı konusunda doktorunuz, eczacınız veya diş hekiminiz sizi bilgilendirecektir.

Diane 35 de diğer ilaçların etkisini değiştirebilir. Doktorunuzun diğer ilacın dozunu ayarlaması gerekebilir.

Ayrıca Diane 35 bazı kan tetkiklerinin sonuçlarını etkileyebilir; bu nedenle, kan tetkik yaptırdığınızda Diane 35 kullanmakta olduğunuzu doktorunuza mutlaka söylemelisiniz.

Diane 35 Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Diane 35’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

İlaç kullanımıyla ilişkili ciddi reaksiyonlar dahil yan etkiler için ayrıca ‘Diane 35’i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ ve Diane 35’i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ’ bölümlerine bakınız. Bu bölümleri dikkatle okuyunuz ve gerekirse derhal doktorunuza başvurunuz.

Diane 35 kullanan tüm kadınlarda tromboembolizm riski artmaktadır.

Aşağıdakilerden biri olursa Diane 35’ü kullanmayı durdurun ve derhal doktorunuza bildirin veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz

Şiddetli depresyon tedavisinde Diane 35 kullanımı

Diane 35’nin doğrudan bir yan etkisi olarak kabul edilmemekle birlikte, bazı kadınlarda Diane 35 kullanımı sırasında depresyon bildirilmiştir. Çok nadir olarak, bu durum kişinin yaşamına son verme düşüncesiyle ilişkilendirilmiştir. Şiddetli depresyon gelişmesi halinde, önlem olarak Diane 35 kullanmayı bırakmalı ve derhal doktorunuzla görüşmelisiniz

Kan pıhtısı bulgularında Diane 35 kullanımı

 • Alışılmadık ani öksürük;
 • Sol kola yayılan ya da yayılmayan şiddetli göğüs ağrısı;
 • Soluksuzluk;
 • Şiddetlenen migren ya da alışılmadık, uzun süren, şiddetli baş ağrısı;
 • Kısmi veya tam körlük ya da çift görme;
 • Peltek konuşma veya konuşma bozukluğu;
 • Duyma, koku alma, tat alma duyularında ani değişiklikler;
 • Baş dönmesi veya bayılma;
 • Vücudun herhangi bir bölgesinde güçsüzlük veya uyuşma;
 • Karın bölgesinde şiddetli ağrı;
 • Bacaklardan birinde şiddetli ağrı veya şişme.

Şiddetli alerjik reaksiyon veya kalıtsal anjiyoödem de kötüleşmeyle ilgili belirtiler:

 • Ellerde, yüzde, dudaklarda, ağızda, dilde veya boğazda şişme. Dilde/boğazda şişme olması yutma ve soluk almada zorluğa neden olabilir.
 • Kırmızı kabarık döküntü (kurdeşen) ve kaşıntı.

Meme kanseri belirtilerinde Diane 35 kullanımı

 • Ciltte çukurlaşma
 • Meme ucunda değişiklik
 • Görebildiğiniz veya hissedebildiğiniz her türlü yumru

Rahim ağzı kanserinin belirtilerinde Diane 35 kullanımı

 • Kötü kokulu ve/veya kan içeren vajinal akıntı
 • Anormal vajinal kanama
 • Pelvik ağrı
 • Ağrılı cinsel birleşme.

Ciddi karaciğer bozukluklarının belirtilerinde Diane 35 kullanımı

 • Karında şiddetli ağrı;
 • Ciltte veya gözlerde sararma (sarılık)
 • Karaciğer iltihabı (hepatit)
 • Tüm vücutta kaşıntı başlaması.

Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.

Yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde sıralanmıştır:

Yaygın Yan Etkiler

 • Depresif duygu durumu, duygu durum değişiklikleri
 • Baş ağrısı
 • Bulantı, karın ağrısı
 • Kiloda artış
 • Meme ağrısı, meme hassasiyeti

Yaygın Olmayan Yan Etkiler

 • Sıvı tutulumu
 • Cinsel istek azalması
 • Migren
 • Kusma, ishal
 • Döküntü, kurdeşen
 • Memede büyüme

Seyrek Yan Etkiler

 • Aşırı duyarlılık
 • Cinsel istek artışı
 • Toplardamarda kan pıhtısı (Tromboembolizm)
 • Kontakt lense tahammülsüzlük
 • Bacak ve kollarda oluşan ağrılı şişliklerle seyreden döküntülü hastalık (eritema nodozum),
 • Ağızda ve tüm vücutta derinin su toplaması ile kendini gösteren bir hastalık (eritema multiforme)
 • Kiloda azalma
 • Vajinal akıntı
 • Memede akıntı

Diane 35 gibi ilaçları kullanan kadınlarda, bölüm ‘Diane 35’i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ’ başlıklı kısımda tartışılan aşağıdaki ciddi yan etkiler bildirilmiştir:

 • Venöz tromboembolik bozukluklar (toplardamarlarda kan pıhtısı oluşumu sonucu tıkanma)
 • Arteryel tromboembolik bozukluklar (atardamarlarda kan pıhtısı oluşumu sonucu tıkanma)
 • İnmeler (örn., geçici iskemik atak, iskemik inme, hemorajik inme)
 • Yüksek tansiyon (hipertansiyon)
 • Karaciğer tümörleri (iyi veya kötü huylu)

Bildirilen Diğer Yan Etkiler

 • Adet dönemleriniz arasında kanama ve lekelenme bazen ilk aylarda meydana gelebilir ancak bu durum genellikle vücudunuz Diane 35’ye alıştıktan sonra sona erer. Bu durum devam ederse, yoğunlaşırsa veya yeniden başlarsa, doktorunuzla görüşün.
 • Kloazma (ciltte sarı-kahverengi lekelenmeler). Bu durum Diane 35 aylarca kullanıldığı takdirde ortaya çıkabilir. Kloazma, güneş ışığına ve/veya UV lambalara çok fazla maruz kalmanın önlenmesiyle azaltılabilir.
 • Hareket bozukluğu gelişmesi veya kötüleşmesi
 • Crohn hastalığı (kronik iltihabi bağırsak hastalığı )veya ülseratif kolit (kalın barsağın iltihaplı bir hastalığı).
 • Hipertrigliseridemi (belirli kan yağlarında (trigliseritler) artış)

Gebelik sırasında veya önceki doğum kontrol hapı kullanımıyla kötüleşebilen durumlar

 • Deride sararma (sanlık)
 • Kalıcı kaşıntı (pruritus)
 • Böbrek veya karaciğer sorunları
 • Safra kesesi taşı
 • Sistemik lupus eritematozus (eklem ağrıları ve deri döküntülerine sebep olan bir hastalık)
 • Gebelik sırasında su toplamaya benzer döküntü (herpes gestastionis)
 • Kalıtsal bir sağırlık formu (otoskleroz)
 • Orak hücreli anemi (kalıtsal kan hastalığı) ya da bir formu ile ilgili öykü veya aile öyküsü
 • Vücut bölgelerinde şişme (kalıtsal anjiyoödem)
 • Porfiri adı verilen kalıtsal bir hastalık
 • Rahim ağzı kanseri

KOK veya Diane 35 kullanan kadınlarda glukoz toleransında (şekerin etkisine dayanıklılık) değişimler veya periferik insülin direnci (vücutta dolaşan insülin hormonuna karşı gösterilen direnç) üzerine etki bildirilmiştir (bkz. bölüm “Diane 35’i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ)

Diane 35’den kaynaklandığını düşündüğünüz herhangi bir yan etki hakkında endişeleriniz varsa doktorunuz veya eczacınız ile görüşün. Ayrıca Diane 35 kullanırken mevcut herhangi bir rahatsızlığınızda kötüleşme olursa da doktorunuza söyleyin.

Adet dönemleri arasındaki kanamaların uzun sürmesi beklenmez.

Az sayıda kadında Diane 35 kullandıktan sırada, özellikle ilk birkaç ay içerisinde olmak üzere, beklenmedik hafif kanamalar veya lekelenmeler meydana gelmiştir. Genellikle, bu tip kanama için endişelenilmesi gerekmez ve bir veya iki gün içerisinde sona erer. Diane 35’i her zamanki gibi kullanmaya devam edin. Sorunun ilk birkaç paketten sonra düzelmesi beklenir.

Ayrıca, drajeleri düzenli olarak almadığınızda beklenmedik kanamalar meydana gelebilir. Bu nedenle drajeleri her gün aynı saatte almaya özen gösterin. Ayrıca, beklenmedik kanama bazen diğer ilaçlardan da kaynaklanabilir.

Aşağıdaki özelliklere sahip ani kanama veya lekelenme olduğunda doktorunuza başvurunuz:

 • İlk birkaç aydan uzun süren,
 • Diane 35’i bir süre kullandıktan sonra başlayan,
 • Diane 35 kullanmayı bıraktıktan sonra devam eden.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.