Crelix [10 20 MG] Ne İçin Kullanılır?

Crelix, kanda bulunan, lipid adı verilen yağ maddelerinin düzeylerini düzeltmek için kullanılır. Kandaki lipidlerin en fazla bilineni kolesteroldür.

Kanda bulunan kolesterolün değişik tipleri vardır. “Kötü” kolesterol (LDL-K) ve “iyi” kolesterol (HDL-K).

Crelix “kötü” kolesterolü azaltır, “iyi” kolesterolü arttırabilir.

Vücudunuzun “kötü” kolesterol üretmesinin önlenmesi ve “kötü” kolesterolün kanınızdan uzaklaştın İması için vücudunuza yardımcı olur.

İnsanların çoğu, yüksek kolesterolden etkilenmediklerini düşünürler, çünkü bu durum nedeniyle bir belirti hissetmezler. Ama bu durum tedavi edilmezse, yağlı artıklar kan damarlarınızın çeperlerinde birikir ve damarlannızı daraltır.

Bazen, daralan bu damarlar tıkanabilir. Kalbe veya beyne kan gitmezse, kalp krizi veya inme ortaya çıkabilir. Kolesterol düzeylerinizi düşürerek, kalp krizi geçirme, inme veya ilişkili sağlık problemleri riskinizi azaltmış olursunuz.

Crelix Nasıl Kullanılır?

Crelix’i her zaman doktorunuzun önerdiği gibi alınız. Emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Yetişkinler için normal dozlar:

Crelix’i yüksek kolestrol için alıyorsanız:

Başlangıç dozu

Crelix ile tedavinize, daha önce herhangi bir statin kullanmamış iseniz 5 mg doz ile daha Önce başka bir statin kullanmış iseniz, 5 mg veya 10 mg dozla başlanmalıdır. Başlangıç dozunuzun seçimi şunlara bağlıdır:

Kolesterol düzeyiniz,

Kalp krizi veya inme geçirme riskiniz,

Olası yan etkilere neden olabilecek bir özelliğinizin olup olmadığı Doktorunuza size en uygun Crelix başlangıç dozunu danışınız.

Şu durumlar söz konusu ise doktorunuz size en düşük dozu, yani 5 mg dozu önerebilir:

Asya kökenli iseniz (Japon, Çinli, Filipinli, VietnamlI, Koreli ve Hintli),

70 yaşından büyükseniz,

Orta derecede böbrek probleminiz varsa,

Kas ağrıları ve sancıları yaşama riskiniz varsa (miyopati).

Dozun arttırılması ve günlük en yüksek doz

Doktorunuz dozun artmasına karar verebilir, Böylece size en uygun dozu kullanabilirsiniz. 5 mg dozla başladıysanız, doktorunuz önce 10 mg, daha sonra 20 mg, gerekiyorsa daha sonra 40 mg olarak dozu iki katma çıkarabilir. 10 mg ile başladıysanız, doktorunuz bunu 20 mg ve daha sonra gerekirse, 40 mg olarak iki katına çıkarabilir. Her doz ayarlaması arasında 4 haftalık bir ara olacaktır.

En yüksek günlük Crelix dozu, 40 mg’dır. Bu doz sadece, kolesterol düzeyleri yüksek ve kalp krizi veya inme riski yüksek olan, aynı zamanda 20 mg dozla kolesterol düzeyleri yeterli derecede düşmeyen hastalar içindir.

Crelix’i kalp krizi geçirme, inme veya ilişkili sağlık problemleri riskinizi azaltmak için alıyorsanız:

Önerilen doz günde 20 mg’dır. Bununla birlikte, yukarıda belirtilen faktörlerden herhangi birisine sahipseniz doktorunuz daha düşük doz kullanımına karar verebilir.

10 17 yaş arası çocuklar için normal dozlar:

Normal başlangıç dozu 5 mg’dır. Doktorunuz, Crelix’in sizin için en uygun miktarını bulmak için dozunuzu artırabilir. Crelix’in en yüksek günlük dozu 20 mg’dır. Dozunuzu günde bir kere alınız. Crelix 40 mg tablet çocuklar tarafından kullanılmamalıdır.

Tableti suyla bütün olarak yutunuz.

Crelix’i günde bir kez alınız. Crelix,i günün herhangi bir vaktinde alabilirsiniz. Crelix tableti, unutmamanız için, her gün aynı saatte almaya dikkat ediniz.

Düzenli kolestrol kontrolleri:

Düzenli kolesterol kontrolleri için doktorunuza gitmeniz çok önemlidir. Böylece, kolesterolünüzün istenen düzeye geldiğinden ve bu düzeyde kaldığından emin olabilirsiniz. Doktorunuz alacağımz dozu arttırmaya karar verebilir, böylece size en uygun Crelix dozunu kullanabilirsiniz.

Eğer Crelix ‘in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Doz Aşımı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Crelix ‘den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Hastaneye gittiğinizde veya bir başka nedenle tedavi aldığınızda, sizinle ilgilenen sağlık personeline Crelix aldığınızı söyleyiniz.

Crelix Kullanmayı Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

Endişelenmeyiniz, bir sonraki dozu, doğru zamanında alınız.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Crelix Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

Orta derecede böbrek probleminiz varsa (şüpheniz varsa doktorunuza danışınız.),

Tiroid beziniz iyi çalışmıyorsa,

Tekrarlanan veya açıklanamayan kas ağrılarınız veya sanemiz varsa, (Kişisel veya ailesel kas problemleri hikayesi veya daha önceden diğer kolesterol düşürücü ilaçlar aldığımızda görülen kas problemleri hikayesi varsa),

Devamlı ve yüksek miktarda alkol kullanıyorsanız,

Asya kökenli iseniz (Japon, Çinli, Filipinli, VietnamlI, Koreli ve Hintli),

Kolesterolünüzü düşürmek için fıbratlar adı verilen ilaçlar kullanıyorsanız,

18 yaşın altındaysanız.

Yukarıda sayılan bu durumlardan herhangi biri sizde varsa veya var olduğunu düşünüyorsanız, lütfen doktorunuza başvurunuz.

Crelix Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Böbreklerinizde sorun varsa,

Karaciğerinizde sorun varsa,

Tekrarlanan ve açıklanamayan kas ağrıları veya sancı hikayesi, sizde veya ailenizde kas problemleri hikayesi veya diğer kolesterol düşürücü ilaçlan kullanırken görülen kas problemleri hikayesi varsa. Özellikle kendinizi iyi hissetmiyorsanız veya ateşiniz varsa, açıklanamayan kas ağrıları veya sancı hissederseniz derhal ve mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Düzenli olarak fazla miktarda alkol kullanıyorsanız,

Tiroid beziniz iyi çalışmıyorsa,

Kolesterolünüzü düşürmek için fıbratlar adı verilen gruptan ilaç kullanıyorsanız lütfen, yüksek kolesterole karşı diğer ilaçlan daha önce kullanmış olsanız bile, bu kullanma talimatını dikkatle okuyunuz.

Hasta 10 yaşın altında çocuk ise: Crelix 10 yaşın altındaki çocuklara verilmemelidir.

Hasta 18 yaşın altında ise: Crelix 40 mg tablet çocuklarda ve 18 yaşın altındaki ergenlerde kullanım için uygun değildir.

70 yaşından büyükseniz (Doktorunuzun Crelix’in size uygun başlangıç dozuna karar vermesi gerekir).

Şiddetli solunum yetmezliğiniz varsa,

Şeker hastalığınız varsa veya şeker hastalığı açısından risk taşıyorsanız,

Asya kökenli iseniz (Japon, Çinli, Filipinli, VietnamlI, Koreli ve Hintli). Doktorunuzun Crelix’in size uygun başlangıç dozuna karar vermesi gerekir.

Yukarıda sayılan bu durumlardan herhangi biri sizde varsa veya var olduğunu düşünüyorsanız, 40 mg’lık dozu (en yüksek doz) kullanmayınız.

Crelix ’in herhangi bir dozunu almaya başlamadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Bazı insanlarda statinler karaciğeri etkiler. Böyle bir durumun olup olmadığı basit bir kan testi (karaciğer enzim seviyesi) ile anlaşılabilir. Bu nedenle doktorunuz, Crelix kullanmaya başlamadan önce ve kullanırken karaciğer fonksiyon testlerinin yapılmasını isteyecektir.

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Crelix İle Birlikte Yiyecek ve İçecek Tüketimi

Belirtilen ilaç ile birlikte tüketilmesi sakıncalı olan yiyecek ve içecekler nelerdir? Ne yemeli veya ne yememeliyiz?

Crelix’i aç veya tok kamına alabilirsiniz.

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Crelix Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Hamile iseniz Crelix kullanmayınız. Crelix kullanan kadınlar uygun bir korunma yöntemi ile hamile kalmaktan kaçınmalıdır.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme Döneminde Crelix Kullanılabilir mi?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emziriyorsanız Crelix kullanmayınız.

Crelix Etken Maddesi Nedir?

Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

Diğer İlaçlarla Birlikte Crelix Kullanımı

Reçetesiz alınabilen ilaçlar da dahil olmak üzere, başka ilaçları kullanıyorsanız veya kısa bir süre önce kullandıysanız lütfen bunu doktorunuza veya eczacınıza bildiriniz.

Şu ilaçlardan herhangi birini alıyorsanız, doktorunuza bildiriniz:

Siklosporin (örneğin organ nakli sonrasında), varfarin (veya kan sulandırıcı bir başka ilaç), fibratlar (gemfibrozil, fenofibrat gibi), kolesterol düşürücü diğer ilaçlar (ezetimib gibi), hazımsızlık ilaçlan (mide asidini gidermek için kullanılır), eritromisin (bir antibiyotik), doğum kontrol hapı, hormon yerine koyma tedavisi lipinovir/ritonavir (HIV enfeksiyonu tedavisinde kullanılır). Crelix bu ilaçların etkilerini değiştirebilir veya bu ilaçlar Crelix’in etkilerini değiştirilebilir.

Crelix Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Crelix’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Bu yan etkilerin neler olabileceğini bilmeniz önemlidir. Yan etkiler genellikle hafiftir ve kısa süre sonra kaybolur.

Aşağıdakilerden biri olursa Crelix’ü kullanmayı durdurun ve derhal doktorunuza bildirin veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz

 • Yüzde, dudakta, dilde ve/veya boğazda şişme ile birlikte veya şişme olmaksızın gelişen nefes alma zorluğu,
 • Yüzde, dudakta, dilde ve/veya boğazda şişme ve buna bağlı olarak gelişebilen yutma zorluğu
 • Ciltte kabarmalarla görülen şiddetli kaşınma

Kaslarınızda beklediğinizden daha uzun süren olağandışı ağrı veya sancı varsa Crelix kullanımını kesiniz ve derhal doktorunuza başvurunuz. Kaslarda hissedilen bu belirtiler çocuklar ve ergenlerde yetişkinlere göre daha yaygındır. Diğer statinlerle olduğu gibi, çok az sayıda kişide kaslarda rahatsız edici etkiler gözlenebilir. Bu etkiler nadir olarak, rabdomiyoliz adı verilen ve yaşamı tehdit edebilen kas hasarına kadar ilerleyebilir.

Çok ciddi olabilen bu durumlarla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür

Yaygın Yan Etkiler

Aşağıdakilerden birini fark ederseniz doktorunuza başvurunuz.

 • Baş ağrısı
 • Karın ağrısı
 • Kabızlık
 • Hasta hissetme
 • Kaslarda ağrı
 • Güçsüzlük hissi
 • Baş dönmesi
 • İdrar proteininde artış. Bu durum genellikle Crelix kesilmeden kendi kendine normale döner (yaygın olarak sadece Crelix 40 mg için).
 • Kan şekeri düzeyleri yüksek olan hastalarda şeker hastalığı

Yaygın Olmayan Yan Etkiler

 • Döküntü, kaşıntı ve diğer cilt reaksiyonları
 • İdrar proteininde artış. Bu durum genellikle Crelix kesilmeden kendi kendine normale döner (sadece Crelix 5 mg, 10 mg ve 20 mg için).

Seyrek Yan Etkiler

 • Şiddetli alerjik etkiler: Yüzde, dudakta, dilde ve/veya boğazda şişme, yutma ve nefes almada zorluk, kabarmalarla ortaya çıkan şiddetli cilt kaşıntısı. Bir alerjik durumla karşı karşıya olduğunuzu düşünüyorsanız, Crelix kullanımını DERHAL kesiniz ve tıbbi yardım için başvurunuz.
 • Yetişkinlerde kas hasarı: Kaslarınızda beklediğinizden daha uzun süren olağandışı ağrı veya sancı varsa önlem olarak, Crelix kullanımını DERHAL kesiniz ve doktorunuza başvurunuz.
 • Şiddetli karın ağrısı (iltihaplı pankreas)
 • Kandaki karaciğer enzimlerinde artış
 • Sarılık (cilt ve gözlerde sararma)
 • Hepatit (karaciğerin iltihaplanması)
 • İdrarda kan
 • Kol ve bacak sinirlerinde hasar (hissizlik gibi)
 • Eklem ağrısı
 • Hafıza kaybı

Sıklığı Bilinmeyen Yan Etkiler

 • Diyare (ishal)
 • Stevens-Johnson sendromu (ağızda gözlerde deride ve genital bölgede ciddi ölçüde kabartılar oluşması)
 • Öksürük
 • Nefes darlığı
 • Ödem (şişlik)
 • Uykusuzluk ve kabus görme gibi uyku bozuklukları
 • Cinsel zorluk
 • Depresyon
 • İnatçı öksürük ve/veya nefes darlığı ya da ateş dahil solunum problemleri

Araç ve makina kullanımı

Çoğu insan Crelix alırken araba ve makine kullanabilir; çünkü Crelix bu kişilerin yeteneklerini etkilemez. Bununla birlikte, bazı kişiler Crelix kullanırken baş dönmesi hissedebilir. Eğer baş dönmesi hissediyorsanız, araba veya bir makine kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.