Coraspin

Coraspin, mideye dokunmayan aspirin olarak bilinmektedir. Hatta bazı insanlar tarafından coraspirin olarak telafuz edildiği de görülmüştür. Peki nedir bu coraspin ve ne işe yarar? Fiyatı ne kadardır? Bu yazımızda sorularınızı yanıtlamaya çalıştık.

Coraspin Nedir?

Bu ilaç pıhtılaşma hücrelerinin kümeleşmesini önlemektedir. Kalp hastalıklarında daha fazla olmak üzere bir çok rahatsızlık için kullanılmaktadır. Coraspin kan dolaşımınız üzerinde etki ederek, pıhtılaşmayı engellemeye çalışır.

Coraspin beyaz renkli bir ilaçtır. Mide şikayetlerinizi en aza indirmek için üretilmiştir. Aspirin uzun süreli kullanımda çeşitli mide rahatsızlıklarına yol açabilmektedir. Coraspin ile bu şikayetlerinizin minimuma indirilmesi hedeflenir. İlacın üzerindeki tabaka sayesinde, midenizde erimeyen bu ilaç bağırsaklarınız tarafından emilir. Dolayısıyla mide rahatsızlığı oluşturmamış olur.

Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlarda olduğu gibi Coraspin için de içerisindeki maddeler yan etki oluşturabilir diyebiliriz. Coraspin’in başlıca yan etkileri aşağıdaki gibidir. Eğer Coraspin kullanırken herhangi bir yan etkiyle karşı karşıya kalırsanız hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.

Sık Görülen Yan Etkileri

Coraspin Kutusu
Coraspin Kutusu
 • Nezle ve burun tıkanıklığı.
 • Cilt üzerinde kurdeşen, ödem veya kaşıntı
 • Aşırı duyarlılık tepkisi. (Anafılaktik)
 • Mide yanması veya bulantısı.
 • Kusma, karın ağrısı veya ishal.
 • Mide ve bağırsakta çeşitli rahatsızlıklar.

Ülser, mide delinmesi gibi durumlarla da çok nadir de olsa karşı karşıya kalınabilmektedir. Gizli kan kaybına bağlı olarak demir eksikliği yaşanabilmektedir. Dışkının koyu renkli olması veya kan kusma durumunda hemen bir hekime başvurmanız gerekmektedir. Bunun yanında çok daha farklı cilt reaksiyonları da ortaya çıkabilmektedir.

Özellikle tansiyonu yüksek kişilerde, potansiyel olarak yaşamı tehdit edebilecek beyin kanamaları oluşabilir. Bütün ilaçlar kullanıldıktan sonra belirli bir süre vücut reaksiyonları takip edilmelidir. Ayrıca astım hastalarında cilt, solunum yolları, dolaşım sistemi gibi kısımlarda da çeşitli rahatsızlıklar nadiren de olsa ortaya çıkabilmektedir. Geniz tıkanması, burun akması veya aşırı şok da karşılaşabileceğiniz yan etkiler arasındadır.

Son olarak yüksek karaciğer değerleri ve böbrek sorunları çok seyrek olmak üzere yan etki olarak bildirilmiştir.

Yüksek Doz Kullanım Yan Etkileri

Eğer Coraspin’i kullanmanız gerekenden fazla dozda kullandıysanız, baş ağrısı, baş dönmesi, işitme bozukluğu, kulak çınlaması ve zihin karışıklığı gibi durumlarla da karşılaşabilirsiniz. En kısa sürede bir hekime başvurmanız gerekir.

Coraspin Kullanımı ve Doz Limitleri

Doktorunuz daha farklı bir reçete yazmadığı sürece uzun süreli damar tıkanıklığı tedavisinde günde 3 veya 4 kez, felç önlenmesinde veya geçici felçlerde günde 1 veya 2 adet, kalp krizi sonrasında veya göğüs ağrısında 1 veya 2 kez kullanılmaktadır. Bu ağırlıklı olarak reçete edilen doz miktarlarıdır. En doğru kararı doktorunuz sizin için verecektir.

Ameliyat sonrasında damar tıkanıklığının önlenmesi için ise genellikle günde 1 kez/1 tablet olarak kullanılmaktadır.

Coraspin yemeklerden önce bir miktar su ile kullanılması daha etkili bir ilaçtır. Yemeklerden sonra (tok) kullanmanızda da bir sakınca yoktur. Lütfen doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanmaya özen gösteriniz.

Sık Sorulan Sorular

Coraspin kullananlar tarafından en çok sorulan soruların cevaplarını sizler için listeledik. Tabii ki en doğru bilgiyi hekiminizden alabilirsiniz. Bu sayfadaki bilgiler uzmanlar tarafından yazılmamıştır.

18 yaş altı bireyler için Coraspin kullanımı önerilmez. Bu yaştaki çocuklar için güvenlik ve etkililiği kanıtlanmamıştır. Çocuklar için daha etkili bir ilaç için hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Coraspin de diğer ilaçlar gibi bir çok yan etkiye sahiptir. Mide veya karın ağrısı durumu bu ilaç için geçerli olabilmektedir. Daha detaylı bilgi için Coraspin yan etkileri bölümüne bakmanızı tavsiye ederiz.

Coraspin böbrek veya karaciğer yetmezliği olanlar için, etkisinin çok fazla veya çok düşük olduğu hastalar için ve çocuklar için kullanılmaması gereken bir ilaçtır. En doğru bilgiyi en yakın sağlık kuruluşuna danışarak edinebilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki “Dikkat edilmesi gerekenler” kısmında Coraspin kullanımı ile ilgili daha fazla bilgi yer almaktadır.

Doz aşımı tehlikeli olabilecek bu ilaç, doktorunuz tarafından reçete edildiği miktarda alınmalıdır. Eğer daha fazla aldıysanız, en kısa sürede bir eczacı/doktor ile iletişime geçiniz.

Coraspin hamileliğin son 3 ayında kullanılmamalıdır. Hamileliğin ilk 6 ayında ise Coraspin kullanımını doktorunuza danışarak yapmalısınız. Coraspin kullanımı kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir.

Emzirme döneminde ise, düşük miktarlarda anne sütüne geçer. Süt vermenin kesilmesi genellikle gerekli değildir. Bununla birlikte düzenli kullanımda ya da yüksek dozlardan sonra emzirmeye devam edilmemelidir. Her koşulda doktorunuza danışmanız en sağlıklısı olacaktır.

Anne olmaya hazırlanıyorsanız veya anne iseniz, Anne-Çocuk makelelerimizi incelemeyi unutmayın.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Asetilsalisilik aside, diğer salisilatlara veya ilacın herhangi bir bileşenine karşı aşırı duyarlığınız (aleıjiniz) var ise Coraspin kullanmayınız.
 • Geçmişte ilaçlar tarafından, özellikle de ağrı kesiciler tarafından tetiklenen astım öykünüz varsa kullanmayınız.
 • Mide ya da bağırsak ülseriniz (yara) varsa kullanmayınız.
 • Şiddetli böbrek ve/veya karaciğer yetmezliğini veya kalp yetmezliği olanların kullanmaması gerekmektedir.
 • Haftada 15 mg veya daha yüksek dozda metotreksat (kanser ve romatizma tedavisinde kullanılan bir ilaç) kullanıyorsanız Coraspin kullanmamanız gerekir.
 • Hamileliğinizin son 3 ayında iseniz kullanmanız önerilmez.
 • Ağn kesici, iltihap giderici ve romatizma ilaçlanna karşı aşın duyarlılık ve diğer nedenlere bağlı alerjiniz var ise heminize danışmanız gerekmektedir.

Coraspin Alkol ile Birlikte Kullanılabilir mi?

Coraspin alkol ile birlikte kullanıldığında mide kanaması riskini arttırabilir. Ayrıca coraspin kanınızda pıhtılaşmayı sağlayan hücrelerin kümeleşmesini önlediği için bu kanama daha da riskli olabilir.

Alkol aldıktan sonra veya almadan önce Coraspin kullanımı kesinlikle tavsiye edilmez. Çok fazla risk içeren bu durum, çok kötü sonuçlar doğurabilir. Lütfen ilaçlar ile birlikte alkol kullanmayınız.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.