Contractubex Yan Etkileri Nelerdir? Ne İlacıdır?

Contractubex derideki yara ve ülserlerin tedavisinde etkili olur.

Extractum Cepea, Heparin ve Allantoin adlı maddeleri içeren jel yapısında bir üründür.

Her kutuda bir adet 100g’lık alüminyum tüp bulunan formda kullanıma sunulmaktadır.

Ciltte çeşitli nedenlerle oluşmuş nedbe (yara izi) dokularının tedavisinde kullanılır: S Çeşitli yapılardaki nedbe dokuları (yara izleri) S Ameliyat, kol veya bacak gibi çıkıntı şeklinde organların kesilmesi (amputasyon),yanık ve kaza sonrası hareket kısıtlayıcı ve görüntü olarak rahatsızlık verici nedbeler (yara izleri), S Parmakların avuç içine doğru kasılmış olarak kalmasına neden olan, hareket kısıtlığına

yol açan bir rahatsızlık olan Dupuytren kontraktürü, S Travma sonucu kas kirişlerinde kısalık veya kaslarda kısalık ile hareket kısıtlılığına yol açan durumlar (travmatik tendon kontraktürü,) S Çukur şeklinde yara izleri (akne izleri gibi)

Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi CONTRACTUBEX’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

Bilinmiyor:

  • Aşırı duyarlılık (Alerjik reaksiyonlar) Belirtileri; yüzde, ağızda, dudakta, dilde ve boğazda şişme, nefes darlığı, kaşıntı, ürtiker, ateş v.b.

Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:

Yaygın:

  • Kaşıntı, kızarıklık, damarların genişleyerek ciltte görünür hale gelmesi (telanjiektazi), çukur şeklinde yara izleri

Yaygın olmayan:

  • , Ciltte renk koyulaşması, ciltte çukur şeklinde boşluklar Bilinmiyor: Kurdeşen (ürtiker), cilt tahrişi, içi cerahat dolu deri kabartıları, ciltte yangı, ciltte yanma, şişme, uygulama yerinde ağrı hissi, ciltte gerginlik hissi, içi cerahat dolu deri kabartıları nedeniyle kızarıklık

Bunlar Contractubex’in hafif yan etkileridir.

Genel olarak, Contractubex, uzun dönemli kullanımı da dahil olmak üzere oldukça iyi tolere edilir. Yaygın olarak görülen kaşıntı, cildin iyileşme süreci ile nedeniyledir ve genellikle tedavinin kesilmesini gerektirmez.

Contractubex Nasıl Kullanılır?

Hekim tarafından başka şekilde önerilmedi ise Contractubex günde birkaç kez nedbe dokusu (yara izi) üzerine uygulanır. Mevcut yara izi ve kas kısalmasının boyutlarına göre tedavi haftalarca sürülebilir. Taze yara izlerinin (nedbe) tedavisinde aşırı soğuk, UV ışını ve çok güçlü masaj gibi fiziksel tahrişlerden kaçınılmalıdır.

En iyi sonuç için tedaviye yaranın kapanmasını takiben hemen başlanmalıdır. Bu durumda, nedbe gelişimine yatkın hastalarda dahi bu tip yara izlerinin gelişimi önlenebilir.

Contractubex yüzeyel (haricen) olarak skar dokusu üzerine jelin tam emilimi sağlanana kadar masaj ile sürülür. Sert, eski nedbeler (yara izleri) için Contractubex gece boyunca üzeri kapatılarak uygulanabilir.

Özel Kullanım Durumları

Eğer Contractubex’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise, doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Doz Aşımı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Contractubex’e ait bir doz aşımı bilgisi yoktur.

Contractubex’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız, bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Contractubex Kullanmayı Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Contractubex Kullananlar İçin Tedavi Sonrası

Özel bir etki beklenmemektedir.

Contractubex kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Contractubex Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

S Eğer Alkil-4 hidroksibenzoat’lara (paraben’ler) veya ilacın herhangi bir bileşenine karşı aşırı duyarlıysanız,

Contractubex Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

S Taze yara izlerinin (nedbe) tedavisinde aşırı soğuk, UV ışını (doğrudan güneş ışını) ve çok güçlü masaj gibi fiziksel tahrişlerden kaçınılmalıdır. S CONTRACTUBEX alerjik reaksiyonlara (muhtemelen gecikmiş) sebebiyet verebilen p-Metilhidroksibenzoat ve yerel deri reaksiyonlarına (kontak dermatit gibi) sebebiyet verebilen Sorbik asit içermektedir.

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Kullanılır mı?

ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Hamile kadınlarda Contractubex kullanımı ile ilgili deneyimler yoktur. Ancak bu zamana kadar bilinen bir risk bulunmamaktadır. Bu dönemde bütün ilaçların kullanımından sakınılmalıdır. Bu dönemde ilaç kullanımı yalnız fayda/yarar ilişkisinin dikkatlice değerlendirildiği hekim kararı iledir.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme Döneminde Kullanılabilir mi?

ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Contractubex Etken Maddesi Nedir?

Contractubex alerjik reaksiyonlara (muhtemelen gecikmiş) sebebiyet verebilen p-Metilhidroksibenzoat ve yerel deri reaksiyonlarına (kontak dermatit gibi) sebebiyet verebilen Sorbik asit içermektedir.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Kullanılır mı?

Bilinen bir ilaç etkileşimi bulunmamaktadır.

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.