Akut Bronşit Tedavisi ve Belirtileri

Akut Bronşit Belirtileri

Alt solunum yollarına bağlı olarak gelişen akut bronşit hastalığı günümüzde bir çok genç ve yetişkin bireylerin şikayetleri arasında yer almaktadır. Akut bronşit tedavisi yapılmaması durumunda vücut içerisinde bir çok hastalığın oluşumuna davetiye çıkartmaktadır. Peki ya günümüzde sıklıkla karşılaşmakta olduğumuz akut bronşit nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? Tedavisi nedir? sorularını cevaplayacağız.

Akut Bronşit Nedir?

Solunum yollarına bağlı olarak gelişen akut bronşit, akciğerlere giden hava yollarının iltihabik reaksiyonu sonucunda meydana gelmekte olan alt solunum yolu hastalığıdır. Bir çeşit enfeksiyona bağlı olarak gelişen akut bronşit genellikle soğuk algınlık hastalıklarının ardından görülmektedir.

Hastalık oluşumunda broşların şişmesi ve beraberinde koyu ve yeşilimsi balgam artışı ile devamlılık göstermektedir. Halk arasında oldukça yaygın görülen bu hastalık bulaşıcı özelliği ile hızla yayılmaktadır.

Akut Bronşit Belirtileri Nelerdir?

Akut bronşit oluşumuna bağlı olarak meydana gelen belirtiler hemen her hastada aynı etkiyi göstermektedir. Enfeksiyona bağlı olarak alt solunum yollarında gelişmekte olan iltihaplı hastalanmaların en belirgin özelliği balgam oluşumları olmaktadır. Akut bronşit hastalığının bireyler üzerinde görülmekte olan başlıca belirtileri arasında;

  • Şiddetli öksürük
  • Koyu balgam
  • Hafif ateş
  • Üşüme
  • Titreme
  • Boğaz ağrısı
  • Kas ağrısı
  • Eklem ağrısı
  • Göz sulanması

Akut Bronşit Nedenleri Nelerdir?

Enfeksiyonel hastalık özelliğine sahip olan alt solunum yolu hastalığı akut bronşit oluşumunun en büyük nedeni virüsler olarak görülmektedir. Özellikle solunum yollarına tahribat ve zarar vermekte olan virüslerin vücut içerisine yerleşerek iltihaplı reaksiyon göstermekte olduğu hastalıklar sonrasında akut bronşit ortaya çıkmaktadır.

Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanan bireylerde akut bronşit görülmesi yüksek bir ihtimal olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle mevsim geçişleri ve kış aylarında baş göstermekte olan hastalık bulaşıcı özelliği ile çevresel faktörlere bağlı olarak hızla gelişmektedir.

Akut Bronşit Nasıl Teşhis Edilir?

Akut bronşit teşhisi konulabilmesi için öncelik olarak yukarıda belirtmekte olduğumuz boğaz ağrısı, balgam, öksürük, ateş, titreme, üşüme ve halsizlik durumları ile şikayetlerinizi doktora belirtmeniz gerekmektedir. Herhangi bir labaratuvar işlemi yapılmadan ayaktan teşhisin konulması oldukça mümkün görülen akut bronşit kulak, burun ve boğaz kontrollerinin ardından ciğerlerin dinlenmesi ile kısa sürede teşhis edilebilir.

Akut Bronşit Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hastalığa yakalanan bireylerde doktor kontrolünde tedavi uygulanmaktadır. Spesifik olarak tedavi olmadan da geçebilen hastalık farklı hastalık oluşumlarına davetiye çıkartmaması için doktor eşliğinde atlatmak oldukça önemlidir.

Viral enfeksiyona bağlı olarak gelişmesinden dolayı antibiyotik tedavisi uygulanmasada bazı bireylerde bakteriye bağlı olarak gelişen enfeksiyon oluşumlarında antibiyotik tedavisi etkili olmaktadır. Genel anlamda doktorunuzun sizlere önereceği burun spreyi, boğaz ağrısı ve yutkunma problemlerini ortadan kaldıracak şuruplar ile hastalığı atlatmanız kolaylaşacaktır.

Bunun ile beraberinde bitkisel çaylar ile hastalıktan kurtulmanıza yardımcı olmaktadır. Özellikle kış aylarında ıhlamur, bal, limon, zerdeçal ve zencefil bitkileri ile yapılan çaylar bir hayli rahatlatıcı özelliğe sahiptir. Doğal balgam söktürücü etkiye sahip bu bitkiler broşlarınızın rahatlamasına ve hastalığınızın hafiflemesine destek olmaktadır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.