Bricanyl nedir ve ne için kullanılır?

BRICANYL TURBUHALER kuru toz inhalatördür ve içinde terbütalin ilacını taşır.

BRICANYL TURBUHALER, solunum yolunu genişleterek nefes almayı kolaylaştırır. İnhalatörün ağız parçası aracılığıyla nefes aldığınızda, ilaç nefesinizi ciğerlerinize kadar takip eder.

BRICANYL TURBUHALER Toz inhalatör 0,5 mg/doz, her inhalasyonda kuru toz halinde 0,5 mg terbütalin sülfat sağlayan 100 dozluk plastik inhalasyon cihazı bulunan ambalajlarda takdim edilmektedir.

Olası Yan Etkiler

Tüm ilaçlar gibi BRICANYL’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

BRICANYL TURBUHALER kullandığınızda genelde hiçbir yan etki hissetmezsiniz. Oluşan yan etkiler genellikle hafiftir ve bir veya iki haftalık tedavi sonrası kendiliğinden geçer. Ancak, aşağıdaki yan etkilerden biri sizi rahatsız ederse veya geçmezse doktorunuza söyleyiniz.

Yaygın görülen yan etkiler

 • Titreme
 • Baş ağrısı
 • Kalbinizin hızlı atması
 • Kas krampları
 • Kandaki potasyum seviyelerinde azalma

Bilinmiyor

 • Düzensiz kalp atışları
 • Göğüs ağrısı (anjina gibi kalp problemlerine bağlı olarak). BRICANYL TURBUHALER kullanımı sırasında, bu semptom görülüyorsa doktorunuza bildiriniz, ancak size söylenene kadar ilacı kullanmayı durdurmayınız. mide bulantısı (hasta hissetme) ağız ve boğazda irritasyon
 • Uyku bozuklukları ve endişeli hissetme, huzursuzluk ve hiperaktivite gibi davranış değişiklikleri. bronkospazm (hava yollarındaki kasların kasılarak hırıltılı nefes almaya yol açması)** ciltte kızarıklık ve kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlar

Bu yan etkiler pazarlama sonrası raporlardan elde edilmiştir ve bu sebeple yaygınlığı bilinmemektedir.

 • Her ne kadar yaygınlığı bilinmese de bazı kişilerde zaman zaman göğüs ağrısı görülmüştür (angina gibi kalp problemlerine bağlı olarak). BRICANYL TURBUHALER kullandığınız süre içinde bu belirtiler oluşursa doktorunuza söyleyiniz, ancak doktorunuz aksini söylemedikçe ilacı kullanmayı bırakmayınız.

Doz kişiye özeldir. Doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyunuz. Bunlar, bu talimatta bulunan bilgilerden farklı olabilir.

BRICANYL TURBUHALER düzenli aralıklar yerine, gerektikçe kullanılmalıdır.

İlk kez BRICANYL TURBUHALER kullanmaya başlamadan önce, “TURBUHALER nasıl kullanılır” bilgisini okumanız ve talimatlara dikkatlice uymanız önemlidir.

Küçük çocukların TURBUHALER’i kullanmakla ilgili zorlukları olabilir. Bu nedenle çocuğun kullanım talimatlarını uygulayabildiğinden emin olmak gerekir.

Nefes alma zorluğunuzu gidermek için her zamankinden daha yüksek dozlar kullanmanız gerekiyorsa mümkün olduğunca çabuk bir şekilde doktorunuza başvurunuz. Astımınızı kontrol altına almak için ek tıbbi tedaviye ihtiyacınız olabilir. BRICANYL TURBUHALER dozunu, doktorunuza danışmadan arttırmayınız.

Her inhalasyonda, bir miktar ilaç ağız ve boğaz içine yapışabilmektedir. Yan etki riskini azaltmak amacıyla, BRICANYL TURBUHALER kullandıktan sonra mümkün olduğu takdirde ağzınızı su ile çalkalamanız önerilmektedir.

Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar için alışılagelmiş doz: Gerektiğinde 1 inhalasyon (0,5 mg). Gerekli durumlarda, tek doz halinde 3 inhalasyona kadar (1,5 mg) uygulanabilir. 24 saatlik bir zaman diliminde uygulanan toplam doz genellikle 12 inhalasyonu (6 mg) aşmamalıdır.

Inhalasyon yolu ile uygulanır.

Çocuklarda Kullanımı

3-12 yaşlarındaki çocuklar için alışılagelmiş doz: Gerektiğinde 1 inhalasyon (0,5 mg). Gerekli durumlarda, tek doz halinde 2 inhalasyona kadar (1 mg) uygulanabilir. Çocuklar genellikle 24 saatlik bir zaman diliminde 8 inhalasyonu (4 mg) aşmamalıdırlar. BRICANYL TURBUHALER genellikle 5 dakika içinde etki gösterir. BRICANYL TURBUHALER’in etkisi 6 saate kadar sürer. BRICANYL TURBUHALER akut astım atağınız olması durumunda bile etkilidir.

Yaşlılarda Kullanımı

Yetişkinlerle aynı doz kullanılır.

Özel Kullanım Durumları

Eğer BRICANYL TURBUHALER ‘in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
BRICANYL

Doz Aşımı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Sadece doktorunuzun size reçete ettiği sayıda doz (inhalasyon) uygulayınız. Daha fazlasını kullanmak, yan etki riskini arttıracaktır. Doz aşımı sonrasında en sık görülen belirti ve işaretler aşağıdaki gibidir:

 • Mide bulantısı
 • Baş ağrısı
 • Hızlı veya düzensiz kalp atışı
 • Kas krampları
 • Sinirlilik, huzursuzluk, titreme
 • Sersemlik veya sıra dışı uyuşukluk

Bu belirtilerden herhangi biri olursa doktorunuza başvurunuz.

BRICANYL TURBUHALER ‘dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız, bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Eğer BRICANYL TURBUHALER dozunu almayı unutursanız

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

BRICANYL TURBUHALER düzenli aralıklar yerine, gerektikçe kullanılmalıdır. Ancak, size düzenli tedavi reçete edilmişse ve bir doz almayı unutmuşsanız, dozu almayı unuttuğunuzu hatırlar hatırlamaz alınız. Eğer bu, bir sonraki doz zamanına çok yakınsa, bir sonraki doza kadar bekleyiniz.

BRICANYL Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

Terbütalin’e alerjiniz olması durumunda.

BRICANYL Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

BRICANYL (terbütalin) veya başka herhangi bir ilaca karşı beklenmeyen bir reaksiyonla karşılaştınızsa doktorunuza söyleyiniz.

Bazı durumlarda BRICANYL TURBUHALER’in kullanımı özel dikkat gerektirir. Bu nedenle, başka sağlık sorunlarınız, özellikle kalp rahatsızlığı, düzensiz kalp ritmi, göğüs ağrısı, şeker hastalığı (diyabet) veya tiroid bezinin aşırı çalışması (hipertiroidizm) varsa, bunlar hakkında doktorunuzu her zaman bilgilendiriniz.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Kullanılır mı?

BRICANYL  Alkol ile kullanımına dair bilgi bulunamamıştır.

BRICANYL TURBUHALER size sadece mevcut durumunuz için reçete edilmiştir. Doktorunuz tavsiye etmedikçe, başka problemleriniz için kullanmayınız. İlacı hiçbir zaman başka birine vermeyiniz.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

BRICANYL TURBUHALER ile tedaviye başlamadan önce, doktorunuzu hamile olduğunuz veya hamile kalmaya çalıştığınız konusunda bilgilendiriniz. Hamileyseniz, ilaç kullanımı konusunda her zaman çok dikkatli olmalısınız. BRICANYL, hamile kadınlar tarafından kullanıldığında herhangi bir zararlı etki göstermemiştir. Yine de BRICANYL TURBUHALER kullandığınız dönemde hamile kalırsanız, mümkün olduğunca çabuk doktorunuzla temasa geçiniz.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza danışınız.
Araç ve makina kullanımı
BRICANYL TURBUHALER araç ve makine kullanımını etkilemesi beklenmemektedir.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Kullanılır mı?

Beta blokör olarak isimlendirilen ilaçlar (yüksek tansiyon, kalp için kullanılan bazı ilaçlar ve bazı göz damlaları), steroid ilaçlar, ksatinler ve idrar arttırıcılar BRICANYL ile eş zamanlı olarak kullanıldığında, BRICANYL’in etkisini azaltabilir veya bloke edebilirler. BRICANYL ile eş zamanlı kullanılan bazı belli ilaçların kan seviyesindeki tuz dengesine de etkileri olabilir (düşük potasyum seviyeleri). Genellikle bu önemsizdir, ancak bazı durumlarda kalp ritmi üzerinde etkisi olabilir.

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.