Bepanthene Ampul Fiyatı ve Etken Madde

Bepanthene, etkin madde olarak 500 mg dekspantenol içerir.

5 adet, 2 mililitrelik ampul içeren ambalajlar ile 50 ve 100 adet ampul içeren hastane ambalajında sunulur.

Bepanthene, bağırsak kaslannın tonüs (gerginlik) kaybı durumunda (bağırsak hareketinin durmasına sebep olur), ince bağırsak iltihabında, kalın bağırsağın iç yüzeyini örten tabakanın iltihabında, el ve ayak parmaklarında görülen uyuşmalarda ve yanan ayak (buming feet) sendromunda kullanılır.

Bepanthen Ampul Fiyatı Ne Kadardır?

Bepanthen ampul fiyat olarak 7.06 TL’dir. Bu ilaç eczanelerden temin edilebilir. İlacın tıbbi kullanımı bireysel olarak karar verilerek yapılmaz. Bunun dışında kozmetik olarak kullanımında ilacın etki gösterip göstermediğine dikkat edilmelidir.

Bepanthene Ampul Etken Maddesi Nedir?

Eczanelerde reçete ile satılan bepanthen ampul her kutusunda 5 adet 2 mililitrelik cam şişelerde satılmaktadır. 1 adet bepanthen ampul 500 mg dekspantenol içerir. Etken maddesi deskpantenol’dur.

Bepanthene Nasıl Kullanılır?

Doktorunuz ayn bir tavsiyede bulunmadıkça, günde bir defa veya haftada birkaç defa 1 ampul kullanılır.

Bağırsak atonisinde (kasılan bağırsağın kasılma derecesini yitirmesi sonucu gevşemesi durumunda), i.m.(kas içerisine) veya i.v. (damar içerisine), gerektiğinde tekrarlanmak üzere bir ampul uygulanır.

Operasyon sonrası paralitik ileus’ta (Bağırsak duvannın kasılma derecesinin kaybı ve bağırsak hareketlerinin durması ile belirgin barsak tıkanmasında);

Profılaksi (hastalığın oluşumunu veya gelişimini önlemek amacıyla yapılan tedavisel girişim): Ameliyat sırasında veya sonrasında i.v. (damar içerisine), 2 ampul uygulanır (intravenöz damla içinde katkı olarak uygulanması da mümkündür).

Tedavi: Gerektiğinde 6 saatte bir i.v.(damar içerisine) veya i.m.(kas içerisine) 2 ampul uygulanır.

Buming feet (yanan ayak) sendromunda,2-3 hafta için, yetişkinler, günde 1 ampul, sc (subkütan; deri alüna), i.m. (kas içerisine) veya i.v.(damar içerisine) uygulanır

Dekspantenol direkt olarak damar içerisine uygulanmamalıdır. İ.V.(damar içerisine) yolla verilmesi gereken durumlarda serum içerisinde yavaş infüzyon şeklinde uygulanabilir.

Yanan ayak sendromunda çocuklar, günde 1/2 -1 ampul

Böbrek ve karaciğer yetmezliği hastalarında Bepanthene Ampul kullanımı

Böbrek ve karaciğer yetmezliğindeki kullanımı ile ilgili herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Deri alüna, kas içine veya damar içine uygulanır.

Dekspantenol direkt olarak damar içerisine uygulanmamalıdır. İ.V.(damar içerisine) yolla verilmesi gereken durumlarda serum içerisinde yavaş infüzyon şeklinde uygulanabilir.

Eğer Bepanthene’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Doz Aşımı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Yüksek dozlarda bile iyi tolere edilir ve literatüre göre non-toksik (zehirli olmayan) olarak kabul edilir.

Bepanthene’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Bepanthene Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Antibiyotikler, uyuşturucular ve anestezi için kullanılan barbitüratlarla (sakinleştirici, uyku getirici özelliğe sahip ilaç grubu) birlikte kullanılırsa

Neostigmin ve benzeri ilaçlar (Bir tür kas zafiyeti hastalığı olan Miyasteniya

Gravis tedavisinde,barsak hareketlerinin sinirsel olarak yavaşlamasından dolayı oluşan barsak tıkanması(paralitik ileus), ameliyat sonrası idrar tutulmalan,uzuvlardaki damarların bozukluğu ve tıkanıklığı,barsak haraketlerinin zaafiyeti (barsak atonisi), vücudun sağ ya da sol yansında istemli hareketin kaybı ve felci (hemipleji) ve yalnızca bir organın, bir grup kasın ya da tek bir kasın felci (monopleji) durumlarında kullanılan parasempatomimetik özellikli ilaç grubu) kullanıyorsanız.

Tıkanıklığa bağlı çalışmayan bağırsak (adinamik ileus) yönetiminde öncelikle tıkanıklığın nedenine yönelik bir uygulama düşünülmelidir Tıkanma sonucu çalışmayan bağırsak yönetimi; herhangi bir sıvı ve elektrolit dengesizliğinin (özellikle kandaki potasyum seviyesinin azaldığı hipokalemi durumu), kansızlığın(anemi) ve kandaki proteinin yetersizliğinin (hipoproteinemi) düzeltilmesini, enfeksiyon tedavisini, mümkünse gastrointestinal hareketliliği (motiliteyi) azalttığı bilinen ilaçlardan kaçınılmasını nazogastrik emme (burundan mideye kadar takılan tüp sayesinde yapılan emme yöntemi sayesinde hem mide kanaması kontrolü yapılabilir hem de barsak tıkanmalannda şişkinliği giderilebilir) veya uzun bağırsak tüpü kullanımı sonucunda önemli oranda şiştiğinde gastrointestinal kanalın dekompresyonunu(aşın basıncın giderilmesini) içerir.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışın.

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Bepanthene Ampul Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Bepanthene, hamilelik döneminde ancak doktor tavsiye ettiği takdirde kullanılmalıdır.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme Döneminde Bepanthene Ampul Kullanılabilir mi?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Dekspantenol/veya metabolitlerinin anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir .

Güvenlik bilgilerinin azlığı nedeniyle, emziren anneye Bepanthene verilirken dikkatli olunmalıdır.

Bepanthene’in içeriğinde bulunan yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

Bepanthene ampul, metil parahidroksibenzoat ve propil parahidroksibenzoat içermesi sebebiyle gecikmiş alerjik reaksiyonlara ve şiddetli bronkospazma (bronşların daralması) sebebiyet verebilir.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Kullanılır mı?

Dekspantenol enjeksiyonu, süksinilkolin (çok kısa etki süreli kas gevşetici bir ilaç) uygulaması sonrası bir saat içinde uygulanmamalıdır.

Bepanthene Ampul Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Bepanthene’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Listelenen istenmeyen etkiler spontan raporlara dayanmaktadır. Bu sebeple, her biri için sıklık bilgisi verilmesi mümkün değildir.

Aşağıdakilerden biri olursa, Bepanthene’i kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil servisine başvurunuz:

  • Alerjik dermatit (alerjiye bağlı olarak ortaya çıkan deri iltihabı)
  • Kontakt dermatit (temasa bağlı olarak ortaya çıkan deri iltihabı)

Bunların hepsi sıklığı bilinmeyen çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Bepanthene’e karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahale veya hastaneye yatınlmanıza gerek olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa Bepanthene’yi kullanmayı durdurun ve derhal doktorunuza bildirin veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz

  • Eritem (cilt kızarıklığı)
  • Ekzema (deride kızarıklık, şişme, kaşıntı gibi belirtilerle görülen cilt rahatsızlığı)
  • Ürtiker (Cilhe beyaz ya da kırmızımsı kabartılarla belirgin, kaşıntılı, ödem ve yanma duygusunun eşlik ehiği cilt hastalığı)
  • Blister( İçerisi sıvı dolu deri kabarcığı) oluşumu
  • Enj ksiyon veya infüzyon yerinde cilt reaksiyonları

Bunların hepsi sıklığı bilinmeyen ciddi yan etkilerdir acil tıbbi müdahale gerekebilir.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz.

  • Cilt tahrişi
  • Prurit (Kaşıntı)

Bunlar Bepanthene’in sıklığı bilinmeyen hafif yan etkileridir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.