Benzalin Ne İlacıdır? İlaç Bilgisi ve Yan Etkileri

Benzalin akne tedavisinde haricen kullanılan bir ilaçtır, klindamisin ve benzoil peroksit etkin maddelerini içeren jel formunda bir üründür ve 25 g ve 50 g’ lık ambalajlar halinde satışa sunulmaktadır.

Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Benzalin’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa ilacı kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz.

Çok seyrek:

  • Uzun süreli veya şiddetli ishal veya karın bölgesinde kramp
  • Yutkunmada zorluk, nefes almada güçlük
  • Yüzde şişkinlik (yüz ödemi)
  • Vücutta döküntü, kızarıklık, değişik biçim ve büyüklüklerde kabarcıklar (ürtiker) Bunlar çok ciddi yan etkilerdir.

Eğer, bu durum sizde mevcut ise, acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:

Uygulama yerinde meydana gelen; Çok yaygın:

  • Kuruluk Yaygın:
  • Kaşıntı
  • Pullanma
  • Kızarıklık
  • Soyulma Yaygın olmayan:
  • Yanma, güneşe hassasiyet

Bunlar ilacın hafif yan etkileridir. Bu etkiler birkaç gün içerisinde geçmezse ve sizi belirgin bir şekilde rahatsız ederse, doktor kontrolü altında ürünü daha az sıklıkta uygulayınız veya birkaç gün uygulamaya ara verip tekrar başlayınız.

Benzalin Nasıl Kullanılır?

Yalnız haricen kullanılır. Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde

Benzalin, cilt iyice yıkanıp ılık suyla durulanıp nazikçe kurulandıktan sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere lezyonlu bölgelere yaygın olarak ince bir tabaka şeklinde uygulanmalıdır.

İlacı yüzünüze mutlaka kutu içerisinden çıkan plastik çubuk/ spatula ile sürünüz. İlaç içerisine ve de yüzünüze elinizle dokunmayınız (bakteriyel üremeyi önlemek için).

Tedavinizin ne kadar süreceği konusunda doktorunuz size bilgi verecektir. Tedaviyi erken kesmeyiniz, çünkü bu durumda ilacın tedavi edici etkisini göremezsiniz.

Eğer ilacın tedavi edici etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Cilt yüzeyine uygulanır. Kutu içerisinden çıkan plastik çubuk/ spatula ile uygulanmalıdır.

Hazırlanması:

Eğer mümkünse eczacınızdan ürünü hazırlamasını isteyiniz. Bunun mümkün olmadığı durumlarda aşağıdaki adımları izleyerek ürünü hazırlayabilirsiniz.

Karıştırmaya başlamadan önce klindamisin toz flakonun üzerine vurarak tozun serbestçe hareket etmesini sağlayınız.

Saf suyu flakona ekleyerek klindamisin toz tamamen çözününceye kadar çalkalayınız.

Flakondaki çözeltiyi jele ilave ediniz.

Homojen bir karışım elde edilene kadar plastik çubuk vasıtasıyla karıştırınız ( 11 V dakika kadar).

Böylece elde ettiğiniz Benzalin etiketinin üzerine 3 ay sonraki son kullanım tarihini yazınız (hazırlandığı günden sonraki 3 ay). Yazılan tarihten sonra ürünü kullanmayınız.

Çocuklarda Kullanımı

Ergenlik çağından önceki dönemde (12 yaşından küçük çocuklarda) akne vulgaris’in nadir görülmesinden dolayı, ilacın etkinliği ve güvenilirliği bu yaş gurubunda belirlenmemiştir.

Doz Aşımı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Benzalin’ den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Benzalin’ in aşırı kullanımında yüzde şişkinlik (ödem), aşırı kaşıntı, kabuklaşma, kızarıklık (eritem) oluşabilir. Bu durumların görülmesi halinde ilacın kullanımı derhal kesilmelidir.

Benzalin Kullanmayı Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

Unutulan dozları dengelemek için iki defa üst üste uygulamayınız. Bir sonraki uygulamayı normal zamanında yapınız.

Benzalin Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

Benzalin içeriğinde ki herhangi bir maddeye karşı aşırı duyarlılığınız (hipersensitivite) var ise bu ilacı kullanmayınız. Aşırı duyarlılığınızın olup olmadığınızdan emin değilseniz doktorunuza danışınız.

Bölgesel enterit, kalınbağırsak iltihabı (ülseratif kolit) veya bir antibiyotiğin neden olduğu kolon iltihabı (kolit) geçiriyorsanız veya geçmişte bu hastalıkları geçirdiyseniz BENZALİN ‘i kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Benzalin Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Benzalin yalnızca akneli bölgeye sürülerek haricen kullanılmalıdır. Göz için kullanımı uygun değildir. Kazara göz ile temas olursa gözünüzü bol su ile yıkayınız.

Birlikte kullanıldığında, tahriş edici bir etki ortaya çıkabileceğinden, topikal antibiyotikler, tedavi edici veya “soyucu (peeling)” özellikli sabun ve temizleyiciler, güçlü kurutucu etkisi olan sabun ve kozmetikler, yüksek konsantrasyonda alkol ve/ veya doku sıkıştırıcı ilaçlar (astrenjan) içeren ürünler ile dikkatli kullanınız.

Benzalin kullandığınızda, içeriğindeki topikal antibiyotik klindamisin’in, cilt yüzeyinden emileceği göz önünde bulundurularak, kolon iltihabı (kolit) oluşumu görülebilir. Kolon iltihabının (kolit) belirtileri; uzun süreli ve şiddetli ishal, şiddetli karın ağrısı ve dışkıdan kan ve mukus gelmesidir. Bu tür durumlar ile karşılaştığınızda ilacın kullanımını kesip, derhal doktorunuza başvurmalısınız.

İlacı kullanırken boğazınızda şişme, yutkunmada güçlük ve nefes almada zorluk durumu ile karşılaştığınızda ilacın kullanımını derhal kesmelisiniz.

Benzalin’ i göz, dudak, ağız, diğer mukoz membranlara ve cildinizdeki kesik, yara, güneş yanığı ve ekzema gibi tahriş olmuş alanlara uygulamayınız.

Aşırı tahriş veya kuruluk gördüğünüz takdirde uygulama sıklığını doktor kontrolü altında azaltınız.

İlacın içeriğindeki etil alkol ciltte daha fazla kurumaya neden olabilmektedir.Bu nedenle atopik hastalarda da dikkatle kullanılmalıdır.

Benzalin kullanımı esnasında güneş ve yapay güneş ışınlarına (UV) maruz kalmayınız.

Cildinizdeki hassas bölgelere çok fazla uygulamayınız.

Belirtilen dozun üzerindeki dozlarda kullanmayınız.

Bu ilaç renkli kumaştan yapılmış kıyafet, havlu ve yatak çarşaflarının rengini açabilir ve saçları beyazlatabilir.

Benzalin’ in tam etkisini görebilmeniz 4-6 hafta sürebilir.

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme Döneminde Kullanılabilir mi?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Benzalin’ in topikal uygulamadan sonra anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Ancak ağızdan ve parenteral uygulanan klindamisinin anne sütünde görüldüğü bildirilmiştir.

Süt emen bebeklerde çok önemli yan etkilere neden olabildiğinden anne için ilacın önemi dikkate alınarak emzirmenin durdurulup durdurulmayacağına ya da Benzalin tedavisinin durdurulup durdurulmayacağına tedaviden kaçınılıp kaçınılmayacağına ilişkin karar verilirken, emzirmenin çocuk açısından faydası ve Benzalin tedavisinin emziren anne açısından faydası dikkate alınmalıdır.

Benzalin Etken Maddesi Nedir?

Benzalin cilt üzerine uygulanan bir ilaç olduğundan içeriğindeki yardımcı maddelerden sodyum hidroksite bağlı olumsuz bir etki beklenmemektedir.

Etil alkol ise deride ve mukoz membranlarında hafif derecede tahrişe neden olabilir.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Kullanılır mı?

Benzalin, diğer topikal akne ilaçları ile birlikte cilt üzerinde muhtemel bir tahriş edici etki oluşturabilir. Daha fazla tahriş edici etki görülebileceğinden topikal antibiyotikler, tedavi edici veya “soyucu (peeling)” özellikli sabun ve temizleyiciler, güçlü kurutucu etkisi olan sabun ve kozmetikler, yüksek konsantrasyonda alkol ve/veya doku sıkılaştırıcı (astrenjan) içeren ürünler ile birlikte dikkatli kullanılmalıdır.

Klindamisin ile iskelet kasını gevşetici ilaçlar (nöromüsküler bloke) birlikte kullanıldığında, nöromüsküler bloke edici ilaçların kas gevşetici etkisinde azalma görülebilir.

Benzalin içeriğindeki klindamisin ile eritromisin içeren diğer ilaçların beraber kullanımında çapraz etki göstermeleri nedeni ile beraber kullanılmamalılar.

A vitamini türevlerini içeren topikal akne ilaçları ile aynı anda kullanmayınız.

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.