Beden Dili Nedir ? Hızlı Beden Dili Eğitimi İle Çevrenizi Tanıyın!

Beden Dili Nedir ? Beden Dili İpuçları.

İnsanların ne düşündüğünü, davranışlarını nasıl tasarladıklarını ve söylediklerinin doğru olup olmadığını çözümlemek için, sözel olmayan iletişimi (yüz ifadeleri, el, kol hareketleri, fiziksel hareketler, vücut mesafeleri, dokunma, vücudun duruşu ve hatta kılık kıyafet) doğru algılamamız gerekmektedir.

Çevrenizdeki insalarla daha iyi bir etkileşim kurabilmeniz için sözel olmayan davranışlar işte bu noktada kilit bir durumdur. Örneğin sözel olmayan işaretlerin gözlenmesi bir çok davranış türünü “ doğru bir şekilde okuyabilmenize” imkan tanır. Tabiki de karşınızdaki insanın davranışlarına bakarak bir insanı dürüst ya da yalancı ilan etmeden önce çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Çünkü aslında bakıcak olursak beden dilini okumada ki en zoru, yalancılık ve sahtekarlığı tespit etmektir.

Bazı durumlarda beden dilinin anlatılanı, sözlü dilden çok daha fazla yansıtabilmektedir.

Yaşanmış Bir Hikaye

Arizona’da Kızıldereler için ayrılmış Parker bölgesinde genç bir kadına tecavüz edilmiştir. Olay sonrasında şüphelilerden birisi sorguya alınmıştır. Anlattıkları ikna ediciydi ve hikayesi de akla yatıyordu. Kurbanı olayın olduğu saatlerde görmediğini ve pamuk tarlasını geçtikten sonra sola dönerek dosdoğru evine gittiğini anlatmıştı. Sola dönerek evine gittiğini söylediği anda ellerinin önce sağ yönü, yani tecavüzün gerçekleştiği bölgeyi gösterdiği fark edildi. Sözel (“sola döndüm”) ve sözel olmayan (“sağ yönünü gösteren eli”) dışavurumları arasında ki çelişki FBI tarafından fark edildi ve tekrardan sorguya alındıktan sonra suçlu suçunu itiraf etmiştir.

Beden Dili İpuçları

 1. Omuzların kulakları gösterecek şekilde kalkmış olduğu “kaplumbağa şekli” genellikle, insanlar çaresiz kaldığında ya da birdenbire kendilerine olan güvenlerini yitirdiklerinde görülür.
 2. İnsanlar fikir ayrılığına düştüğünde ya da diğerinin varlığıyla kendilerini rahatsız hissettiklerinde, birbirlerinden uzaklaşırlar.
 3. Gözlerin bloke edilmesi şaşkınlık, güvensizlik ya da anlaşmazlığın güçlü bir göstergesidir.
 4. Boyun çukuruna dokunulması korku ya da endişe hislerini yatıştırır.
 5. Alnın ovulması genellikle, kişinin birşeyle mücadele içinde olduğunun ya da aşırı rahatsızlık halinde olduğunun bir işaretidir.
 6. Boyna dokunulması duygusal bir rahatsızlık veya kuşku durumunda gözlemlenebilir.
 7. Erkekler rahatsız edici bir durumla başa çıkmak için kravatlarını düzeltirler.
 8. Erkekler yaşadıkları stresten kurtulmak için genellikle boyun kısımlarına masaj yapmaya başlarlar. Bu durum kalp atışlarını yavaşlatır ve sakinlik hissini uyandırır.
 9. İnsanlar stresli veya gergin oldukları zaman bu durumdan kurtulmak için avuçlarıyla bacaklarını “silerler”.
 10. Bir konuşma esnasında ayakların biri başka bir yönü gösteriyorsa bu haraket kişinin ayrılmak istediğinin bir göstergesidir.
 11. Ayak parmaklarının yukarıyı gösterdiği durumda ise kişinin moralinin yerinde olduğu veya olumlu birşey hissettiğinin göstergesidir.
 12. Sizinle konuşan birinin ayaklarının yönü bir başka yönü gösteriyorsa bu durum karşınızdaki kişinin bir an önce ayrılmak istediğinin açık bir göstergesidir.
 13. Oturur pozisyon da bacakların birdenbire tekme atar gibi hareket etmeye başlaması, kişinin rahatsız olduğunun açık bir göstergesidir.
 14. Bacakların birden kenetlenmesi rahatsızlık göstergesi olabilir çünkü insanlar rahat hissettiklerinde bileklerini açma eğilimindedir.
 15. İnsanlar kendilerini rahat hissettikleri ve anlaştıkları insanlara doğru eğilir. Bu yansıtma bir davranıştır. Bebekliğimizden itibaren görülmektedir.
 16. Omuzlarımızı kaldırarak bir konudaki fikrimizin olmadığını gösteririz. Karşınızdaki insanın her iki omzunada bakın eğer tek bir omuz kalkmışsa ortada tartışmaya açık bir konu var demektir.
 17. “Kral duruşu” da denilen ellerin arkadan bağlanması “bana yaklaşma” mesajını iletmektedir.
 18. Ellerin bel hizasından tutulması, kişinin hâkimiyetinin göstergesidir.
 19. Masa gibi yüzey üzerinde parmakların açık bir şekilde koyuması, otorite göstergesidir.
 20. Genellikle yüksek mevki sahibi kişilerde görülen, bir elin ceketin içerisinde ve baş parmağın ceketin dışında olduğu durum kişinin rahat olduğunun göstergesidir.
 21. Başparmakların cepte olması kişinin çekingen ve özgüvensiz olduğunun göstergesidir.
 22. Konuşma esnasında gözlerin ovuşturulması kişinin konuşulmakta olan konuya katılmadığının veya sıkıldığının göstergesi olabilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.