Avodart Prospektüsü ve Yan Etkileri Prospektüsü ve Yan Etkileri

Avodart 5 alfaredüktaz enzim inhibitörleri adı verilen ilaç grubuna aittir ve selim prostat büyümesi olan erkeklerde kullanılır.

İyi huylu prostat büyümesi (BPH), üretrayı (idrar taşıyan kanal) çevreleyen ve idrar torbasının alt tarafında yer alan prostat bezinin kansere bağlı olmayan büyümesidir. Selim prostat büyümesi olan erkeklerde prostat bezi içinden geçen idrar kanalını sıkıştıracak kadar büyür. İdrar kanalı sıkıştığında daralır, idrarın normal geçişi zorlaşır ve aşağıdaki belirtilerin bazıları ya da hepsi fark edilebilir.

İdrar yapmaya başlamada zorluk

Engellenen, zayıf idrar akıntısı

Özellikle geceleri daha sık idrara çıkma

Sıkışma, sızma veya damlama

İdrar torbasının (mesane), tamamen boşaltılamadığı hissi

Hastalık ilerledikçe, tedavi edilmeyen BPH, idrar akışının tamamen bloke olması (idrarını yapamama nedeniyle akut idrar tutulması) riskini ve/veya ameliyata duyulan ihtiyacı artırır.

Prostat büyümesine kanda bulunan dihidrotestosteron (DHT) adı verilen hormon neden olur. Avodart alfa bloker denilen bir diğer ilaç türü ile kombine olarak kullanıldığında vücuttaki DHT üretimini azaltarak büyümüş olan prostatın küçülmesine ve belirtilerin hafiflemesine yol açar. Ancak prostatınızda uzun bir süredir büyüme varsa boyutlarını küçültmek ve belirtilerini düzeltmek zaman alabilir.

Doktorunuz PSA’ya (prostat spesifik antijeni) bakmak için kanınızı test edebilir. Testin sonuçları ve yaşınız, ailede prostat kanseri öyküsü gibi diğer faktörler, doktorunuzun sizde prostat kanserinin gelişme ihtimali olup olmadığı kararını vermesinde yardımcı olacaktır.

Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Avodart’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Çok seyrek yan etkiler:

  • Alerjik reaksiyon, belirtileri aşağıdaki gibidir:
  • Kabarık ve kaşıntılı döküntü (kurdeşen)
  • Bazen nefes almayı güçleştirebilen yüzde veya dudaklarda şişme (anjiyoödem)
  • Kollaps (çökme)

Eğer bu belirtilerden herhangi biri sizde olursa hemen doktorunuzla iletişime geçin. AVODART almayı bırakın.

Seyrek yan etkiler:

  • Kelleşme (özellikle vücut tüylerinin dökülmesi) veya kıllanma

Yaygın yan etkiler:

  • İktidarsızlık (ereksiyon olamama veya devam edememe)
  • Cinsel istekte azalma
  • Boşalmada zorluk
  • Meme büyümesi veya hassasiyeti (jinekomasti)
  • Tamsulosin ile birlikte alındığında sersemlik

Avodart Nasıl Kullanılır?

İlacınızı doktorunuzun söylediği şekilde alınız. Kapsülleri nasıl ve ne kadar süre almanız gerektiği ile ilgili şüpheleriniz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Genel doz günde 1 kez aç veya tok karnına ağızdan alınan 1 Avodart kapsüldür (0.5 mg). Kapsüller bütün olarak yutulmalı ve çiğnenmemeli ve açılmamalıdır.

Faydasını hemen görmeseniz bile Avodart yumuşak kapsülleri doktorunuzun almanızı söylediği süre kadar almaya devam etmeniz önemlidir. Bazı erkeklerde belirtiler erken iyileşirken bazılarının Avodart’ın kendilerine faydalı olup olmadığını anlamaları için 3-6 ay kadar kullanmaya devam etmeleri gerekmektedir. Belirtileri düzelse bile ilacınızı almaya devam etmelisiniz. Doktorunuz söyleyene kadar ilacınızı almaya devam ediniz.

Avodart kapsülleri bir miktar su ile birlikte yutun. Kapsülleri açmayın veya çiğnemeyin. Kapsüllerin içeriği ile temas ağzınızda ve boğazınızda acıya neden olabilir.

Özel Kullanım Durumları

Böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği:

Böbrek yetmezliği olan hastalarda herhangi bir doz ayarlaması gerekmemektedir. Karaciğer hastalığı olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.

Eğer Avodart’ın etkisinin çok güçlü veya çok zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Doz Aşımı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Eğer çok fazla Avodart kapsül aldıysanız, doktorunuza ne yapmanız gerektiğini sorunuz veya en yakın hastanenin acil servisine başvurunuz. Hangi ilacı aldığınızı anlamaları için ilacın ambalajını da yanınızda götürünüz.

Eğer Avodart’dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Avodart Kullanmayı Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

Eğer bir kapsül almayı unuttuysanız endişelenmeyiniz, bir sonraki dozu normalde olduğu gibi alınız ve ilacınızı önceki gibi almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozları telafi etmek için fazladan kapsül almayınız.

Avodart Kullananlar İçin Tedavi Sonrası

Avodart’ı doktorunuzun tavsiye ettiği süre boyunca kullanın. Doktorunuz söylemediği sürece Avodart almayı bırakmayın. Bir etki fark etmeniz için 6 ay veya daha fazla bir süre gerekebilir.

Avodart Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

Dutasterid veya Avodart’ın diğer bileşenlerinden herhangi birine yada 5-alfa redüktaz inhibitorleri denilen diğer ilaçlara karşı aşırı duyarlı (alerjik) iseniz

Kadınsanız veya 18 yaşın altındaysanız. Bu ilaç sadece yetişkin erkekler içindir.

Şiddetli karaciğer yetmezliğiniz varsa.

Eğer bunlardan herhangi biri sizde mevcut ise doktorunuzla durumunuzu gözden geçirinceye kadar Avodart kullanmayın.

Avodart Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Avodart ile yapılan klinik çalışmalarda, bazı hastalar Avodart ve alfa blokerleri denilen bir ilaç çeşidi (örneğin; tamsulosin) almışlardır. Avodart ve bir alfa blokeri alan hastalarda, sadece Avodart alan veya sadece alfa blokeri alan hastalara kıyasla daha fazla kalp yetmezliği oluşmuştur (Kalp yetmezliği, kalbinizin pompalaması gereken kadar kan pompalayamamasıdır.).

Eğer bir alfa bloker ve Avodart alıyorsanız, bu hususta ve diğer olası yan etkiler hakkında doktorunuzla konuşun.

Karaciğer hastalığınız varsa Avodart’ın sizin için uygun olup olmadığını doktorunuzla gözden geçirin. Avodart kullanırken fazladan check-up yaptırmanıza gerek olabilir.

Kadın, çocuk ve gençler sızdıran Avodart kapsülleri ellememelidir. Çünkü aktif içerik deriden emilebilir. Cildinizle herhangi bir temas olursa etkilenen bölge hemen su ve sabunla yıkanmalıdır.

Avodart memelerde büyüme ve hassasiyete neden olabilir. Eğer bu can sıkıcı bir durum halini alırsa veya memede kitle veya meme başında akıntı olursa bu değişikliklere dair doktorunuzla görüşün.

Prostat kanseri riski yüksek erkeklerin ele alındığı bir klinik çalışmada, Avodart kullanan erkeklerde prostat kanserinin ciddi bir türünün görülme sıklığı Avodart kullanmayan erkeklerdekine göre daha fazla bulunmuştur. Avodart’ın bu prostat kanseri türü üzerindeki etkisi bilinmemektedir.

Kanınızdaki PSA (prostata özgü antijen: prostate specific antigen) adlı maddenin miktarını ölçen bir kan testi, doktorunuza, prostat kanseri dahil olmak üzere prostat hastalığınız bulunup bulunmadığı kararını vermesinde yardımcı olabilmektedir. Kanınızda normal miktarın üzerinde PSA bulunması, prostat kanseri riskinizin yüksek olduğu anlamına gelebilir.

Avodart kullanan erkekler, tedaviye başladıktan 6 ay sonra ve sonra da düzenli aralıklarla PSA ölçümü yaptırmalıdır. Avodart kullanmanız, kanınızdaki PSA miktarını azaltacaktır. Ancak PSA değerinizin daha düşük olmasına rağmen prostat kanseri riski taşıyabilirsiniz. Bu durumda da doktorunuz her test yapıldığında elde edilen sonuçları karşılaştırarak, prostat kanserini saptamak için PSA ölçümünden yararlanabilir.

İlacınızı doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmanız önemlidir. İlacı düzenli olarak almamanız, doktorunuzun PSA değerinizi izleyerek vardığı sonuçları karıştırabilir.

Eğer Avodart kullanımı hakkında herhangi bir sorunuz olursa doktorunuz veya eczacınıza danışın.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışın.

Avodart İle Birlikte Yiyecek ve İçecek Tüketimi

Belirtilen ilaç ile birlikte tüketilmesi sakıncalı olan yiyecek ve içecekler nelerdir? Ne yemeli veya ne yememeliyiz?

Besinlerle etkileşimi bilinmemektedir.

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Hamile olan (veya hamile olma olasılığı olan) kadınlar sızan kapsülleri ellememelidirler. Dutasterid deriden emilir ve bir erkek bebeğin normal gelişimini etkileyebilir. Bu hamileliğin ilk 16 haftasına özgü bir risktir.

Cinsel ilişki esnasında kondom kullanınız. Avodart kullanan erkeklerin spermlerinde dutasteride rastlanmıştır. Eğer partneriniz hamileyse veya hamile olma olasılığı varsa, dutasterid bir erkek bebeğin normal gelişimin etkileyebileceğinden, partnerinizin sperminize maruziyetinden kaçının.

Eğer hamile bir kadın Avodart kapsül içeriğiyle temas ettiyse doktorunuza danışınız. Erkek verimliliği

Avodart’ın sperm miktarını, hacmini ve hareketliliğini düşürdüğü görülmüştür. Ancak erkek verimliliğinin Avodart tarafından etkilendiğini kesin değildir.

Emzirme Döneminde Kullanılabilir mi?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Avodart kadınlarda kullanılmamalıdır.

Araç ve makina kullanımı

Avodart’ın araç veya makine kullanma yeteneğinizi etkilemesi beklenmez. Şüpheleriniz varsa doktorunuza danışınız.

Avodart Etken Maddesi Nedir?

Avodart, bütilhidroksitoluen içermektedir. Bölgesel deri reaksiyonlarına (örneğin temas dermatite) ya da gözlerde ve mukoz zarlarda tahrişe sebebiyet verebilir.

Avodart, ihmal edilebilir miktarda gliserol ve propilen glikol içermektedir, bu yardımcı maddelere bağlı herhangi bir olumsuz etki beklenmez.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Kullanılır mı?

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.